Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 09:33

Pusca cu aer comprimat

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Pusca cu aer comprimat

Mesajde OvidiuPODARU pe 07 Mai 2014, 11:49

Buna ziua,

Ma numesc Ovidiu si sunt incepator in acest domeniu din aceasta cauza apelez la ajutorul d-voastra. As dori sa achizitionez o pusca cu aer comprimat care sa nu faca zgomot prea mare atunci cand o folosesc. Ati putea sa ma ajutati oferindu-mi niste informatii cu privire la zgomotul pe care il produce o pusca cu aer comprimat si cateva modele de pusti cu aer comprimat mai silentioase.

Va multumesc
OvidiuPODARU
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2014, 11:35

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde biriuck pe 07 Mai 2014, 12:02

Daca nu sunt indiscret, cu ce deranjeaza asa tare zgomotul? Poti folosi niste casti cat timp te distrezi cu ea :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde OvidiuPODARU pe 07 Mai 2014, 12:24

Am niste probleme la urechi (nimic grav dar imi creaza totusi disconfort) si nici nu pot sa port casti, din cauza asta intreb ... Stiti sa imi spuneti care dintre modele sunt cele mai silentioase? Si in ce consta sunetul pe care il produce atunci cand tragi cu ea? :)
Multumesc
OvidiuPODARU
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2014, 11:35

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde scirocco pe 07 Mai 2014, 12:38

Ovidiu,cel mai bine ar fi sa te adresezi celor de pe forumul club airguns(adresa o gasesti pe Google).
Ei sunt mai in tema cu armele cu aer comprimat.La noi se bubuie grav,chiar ai nevoie de casti! :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde violiv pe 07 Mai 2014, 12:52

La ce arme sunt permise la noi in tara (chestia cu limita de viteza maxima) zgomotul e discret. Poti trage in casa fara sa deranjezi vecinii. Exista in comert si arme ce au montat la gura tevii un amortizor de sunet si la astea chiar n-ai niciun fel de probleme. Exista si dopuri mici-mici si moi pentru urechi si pentru aer comprimat chiar nu mai auzi nimic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde madalin122582 pe 07 Mai 2014, 13:12

Hai mai..nu fiti rai...stiti vorba aia...sa ridice piatra cel fara de vina :mrgreen:

Ovidiu, eu am un Gamo CFX. Pot sa iti confirm ca nu face zgomot mai deloc. Gandeste-te ca trage cu aceasta pusca copilul meu de 6 ani. Vezi ca parca am vazut una la vanzare pe la anunturi.

P.S. Pusca face zgomot mai mare daca o percutez in gol...adica nu are pelet pe teava. Atunci bubuie mai tare chiar si decat un 22lr...adica un glontisor mic :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde Cristi pe 07 Mai 2014, 13:58

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde gunsmith pe 07 Mai 2014, 14:57

http://quoteko.com/weihrauch-silencer.html
Legea 295 nu interzice amortizorul pentru A.C..
Este foarte bun cand folosesti arma pe propietate, nu mai deranjezi vecini.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde george.b pe 08 Mai 2014, 15:37

Salut,
Eu am acesta jucarie (5.5), dar fara luneta: http://www.gamousa.com/product.aspx?pro ... ductID=477
Fata de una "normala" sunetul este la jumatate, adica aproape inexistent. Este precisa si relativ puternica pt un AC, respectiv poti sa tragi constant la 25m.
Singurul inconvenient este ca, nu stiu din ce motiv :( , se deregleaza dispozitivele mecanice la fiecare transport, a.i. o sa te amuzi regland de fiecare data la ea :lol:

Mai am inca o jucarie, un baikal in 4.5 cu 140 m/s, iar acesta sincer, face galagie mai mare decat whisperul.

Una peste alta, sunt niste jucarii extraordinare, cu si fara zgomot :P
george.b
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2009, 12:11

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2014, 16:52

Pentru jucariile acestea sunt la vizite din partea politiei de ti se face acru. In plus numai sa te vada un vecin ca ai scos jucaria,doar si pentru a o privi mai bine la lumina soarelui,ca si infige degetele in tastele 112. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde george.b pe 09 Mai 2014, 07:13

Sly_Fox scrie:Pentru jucariile acestea sunt la vizite din partea politiei de ti se face acru. In plus numai sa te vada un vecin ca ai scos jucaria,doar si pentru a o privi mai bine la lumina soarelui,ca si infige degetele in tastele 112. :twisted:


Peste tot sunt oameni rauvoitori, dar pana la urma politia nu este absurda (chiar de tot). Sunt, inca, singurele jucarii (pana la urma urmei sunt doar simple jucarii), cu care ne mai putem distra prin curte, la tinta bine-nteles.
Dupa ce le vor interzice si pe acestea, trecem la airsoft :lol:
In ceea ce priveste politia, nu am avut parte de vizite, altele decat cele clasice pt. cerere autorizatie, sau planificate (a se vedea verificarea de acum 2 ani). Si oricum, sunt extrem de exigent cu pastrarea lor si a munitiei.
george.b
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2009, 12:11

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2014, 12:45

george.b scrie:Sunt, inca, singurele jucarii (pana la urma urmei sunt doar simple jucarii), cu care ne mai putem distra prin curte, la tinta bine-nteles.
Dupa ce le vor interzice si pe acestea, trecem la airsoft :lol:

Sa te distrezi cu ele in curte? Pai inseamna ca nu ai dat cu ochiul pe clasificarea armelor si destinatia lor, conform legii 295 republicate,sa vezi unde se incadreaza armele cu aer comprimat.
III Arme si munitii neletale
Categoria C-Arme supuse autorizarii:
22 si 23: Face referire la armele cu aer comprimat,scurte sau lungi,ce pot lansa proiectile cu viteze peste 220m/s (nr 22) sau sub 220m/s (nr 23).
Ambele se incadreaza la categoriile de folosinta tir sportiv si colectie. Conform legii,tirul sportiv se practica in poligoane autorizate sau locuri amenajate (care necesita deasemenea autorizare). Armele de colectie se pot scoate pentru tragere,dar tot in poligoane si cu instiintarea prealabila a politiei.
Asadar nu mai incerca sa te disterezi cu jucariile astea in curte,nu de alta dar banuiesc ca nu ai un spatiu amenajat si autorizat. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde lynx_lynx pe 09 Mai 2014, 13:33

In legea 295 republicata, se spune, la :

Cap II
...
SECŢIUNEA a 5-a
Condiţii cu privire la procurarea, înstrăinarea, deţinerea, portul şi folosirea armelor neletale de către persoanele fizice
...

Folosirea armelor utilitare şi de agrement


Art. 65. – (1) Armele cu tranchilizante, harpoanele de pescuit şi armele de asomare pot fi folosite, în condiţiile legii, doar împotriva animalelor şi mamiferelor acvatice, numai în scopul pentru care sunt destinate, în astfel de condiţii încât să nu cauzeze vătămări corporale persoanelor.
(2) Pistoalele de start pot fi deţinute şi folosite de federaţiile sportive naţionale şi cluburile sportive afiliate acestora.
(3) Pistoalele de semnalizare pot fi deţinute şi folosite de persoanele fizice şi juridice numai în scopul pentru care sunt destinate, în astfel de condiţii încât să nu cauzeze vătămări corporale persoanelor.

(4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
(5) Sunt interzise portul şi folosirea armelor sau dispozitivelor neletale prevăzute la alin. (4) în locuri publice.
(6) Armele sau dispozitivele neletale prevăzute la alin. (1)–(4) pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă, bagaj ori ambalaj şi nu sunt încărcate cu muniţie.

Ceea ce spui tu este valabil pentru armele de tir letale.
Pentru jucariile cu AC este mai relaxata treaba.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2014, 17:48

Este asa de relaxata treaba incat aceste jucarii sunt supuse autorizarii. Mare relaxare.
Mai citeste odata textul postat chiar de tine si iti vei da seama ca nu esti scutit de neplaceri daca pui in functiune flasneta cu aer comprimat in propria curte.
Spatiile neaccesibile publicului sau spatiile special amenajate si semnalizate nu se refera la fundul curtii. Sau daca te incapatanezi sa tragi in curte,trebuie sa amenajezi un spatiu semnalizat si autorizat. Bataie de cap.
Eu am avut o dracovenie din asta. Am dat-o tocmai pentru ca cei de la politie mi-au spus in mod special sa nu o folosesc in curte.
Stiu un vanator care a sfeclit-o datorita faptului ca a tras in niste cutii de bere,in propria ograda. Un vecin l-a vazut,a chemat politia si acestia constiinciosi i-au adus la cunostiinta ca a facut o mare greseala tragand intr-un loc nepermis,invitandu-l la BAESP ''pentru lamuriri''.
Acum ca tragi si nu te vede nimeni sau nu ai ghinionul sa iti treaca politia pragul tocmai in acel moment,este altceva,dar si daca esti parat de un vecin binevoitor sau filat de catre o cascheta treaba se poate incurca.
Pentru o deplina siguranta in ceea ce priveste folosirea in scop de agrement a acestor arme,trebuie ca legea sa se modifice,in sensul scoaterii acestora din sfera autorizarii.
Pana atunci mare grija pe unde plescaniti.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde yoghi pe 10 Mai 2014, 21:53

poate fi folosita --se poate trage cu ea in curte ; un depozit ,o camera sau in casa.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pusca cu aer comprimat

Mesajde ionutz pe 20 Iul 2014, 17:19

Salutare.
Poate sa-mi spuna cineva de pe forum daca se poate achiziona o arma cu aer comprimat din strainatate? Intreb asta pentru ca pe net, pe acest domeniu sunt niste preturi f. mari la siteurile din romania. Si pe principiul ca poti plati mai putin pe acelasi obiect si ca suntem membri ue, poate se merita sa aduci de afara.
Merci anticipat.
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate