Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 21:58

Prima arma - lisa...de care?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde drmarius pe 14 Iul 2014, 09:31

Dan, eu vorbesc doar la modul general. Departe de mine catalogarea incepatorilor drept "Rambo de Romania", dar imediat gasesc cateva personaje, culmea cele mai apreciate prin asocitii care s-au trezit cu o semi in mana si s-au transformat in Rambo.

Ce am spus este doar o parere personala si o preferinta ... pentru mine exista o mare diferenta intre:

Imagine

si

Imagine

Dar fiecare este liber sa aleaga :)
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Remo pe 14 Iul 2014, 10:04

Ca sa sintetizam: alegerea e o chestie de preferinta estetica. "De gustibus et coloribus..."
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde vanatorul dibaci pe 15 Iul 2014, 08:24

drmarius scrie:Dan, eu vorbesc doar la modul general. Departe de mine catalogarea incepatorilor drept "Rambo de Romania", dar imediat gasesc cateva personaje, culmea cele mai apreciate prin asocitii care s-au trezit cu o semi in mana si s-au transformat in Rambo.

Ce am spus este doar o parere personala si o preferinta ... pentru mine exista o mare diferenta intre:

Imagine

si

Imagine

Dar fiecare este liber sa aleaga :)

:P -Aia din poza este un Pump Action .nu semiautomata :lol: .Pe asta am uitat sa o recomandam baiatului :mrgreen:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde OVI762 pe 16 Iul 2014, 08:27

Plus ca in pompa poti sa bagi cate cartuse vrei,prelungitor zdravan sa ai :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Daaaaan pe 15 Iul 2015, 22:57

A trecut un an de cand am pus intrebarea, am mai strans ceva bani la fondul dedicat achizitiei, si dupa nesfarsite studii online si prin magazine, am ales cu inima: Benelli Vinci. :)

Am ales-o pentru aspectul si liniile exceptionale, sistemul inertial, calitatea materialelor folosite si a finisajului, dar in primul si in primul rand pentru accesoriile de lungire / deviere / schimabre a inclinatiei patului si pentru obrazarul reglabil. Astea mi se par extrem de importante pentru un incepator, care nu stie inca ce vrea de la arma lui...in felul acesta poate oricand sa si-o modifice pe masura ce incepe sa stie ce greseste la epolare :)

In 2 saptamani am deja 3 iesiri la poligon la Ludus si vreo 500 de cartuse trase ( ii multumesc lui Ionica pt rabdare :) ), m-am fortat de la inceput sa invat sa trag cu ambii ochi deschisi, mi-am descoperit o problema de ochi director (stangul, si sunt dreptaci) si incerc sa o corectez cu o catare EasyHit pe care maine o primesc, mai am o problema la epolare - tintesc undeva in drepta sus si trebuie sa reglez deviatia patului, mai trebuie si sa il lungesc cu un amortizor cu gel mai gros...si lista e deschisa, ca abia am inceput :)

Vreau sa multumesc tuturor celor care au avut rabdare cu mine si mi-au explicat chestii, si m-au indrumat, dar si celor cativa care m-au luat la misto...o sa tin cont de asta mai incolo, sa nu fac la fel, cand poate voi fi si eu in masura sa dau sfaturi vreunui incepator cum am fost eu odata.

Numai bine, ne auzim pe forum, ca imi place comunitatea de aici! :)
Daaaaan
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Iul 2014, 18:38

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde OVI762 pe 16 Iul 2015, 06:38

Sa o stapanesti sanatos si,din partea mea,toata stima ca,dupa un an de zile,ai cautat topicul pe care ai pus o intrebare si ai revenit cu detalii;de-ar fi mai multi ca tine...catare plina si cacat pe tevi.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Alin3006 pe 16 Iul 2015, 14:09

OVI762 scrie:Sa o stapanesti sanatos si,din partea mea,toata stima ca,dupa un an de zile,ai cautat topicul pe care ai pus o intrebare si ai revenit cu detalii;de-ar fi mai multi ca tine...catare plina si cacat pe tevi.


Subscriu. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Buna alegere!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Remo pe 16 Iul 2015, 21:37

Foarte faina alegere. Felicitări. Și eu am un Vinci și sunt foarte mulțumit de ea. Am luat-o pentru rate și pasaj dar am ajuns sa o folosesc și la câmp, cu câinele, asa mi se potrivește de bine. Singura remarca -finisajul amazonia green nu a rezistat foarte bine în timp, dacă ai același finisaj un pic de grija nu strica. Cat despre următoarea arma, pe care mi-o doresc, știi cum se zice: sunt doua categorii de vânători - care au o suprapusa frumoasa și care-si doresc o suprapusa frumoasa :D
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Don pe 16 Iul 2015, 22:43

Bravo,sa te bucuri de ea!
Ce fel de EasyHit iti iei ? Champion sau PXS 1000?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Daaaaan pe 18 Iul 2015, 17:39

Remo scrie:Foarte faina alegere. Felicitări. Și eu am un Vinci și sunt foarte mulțumit de ea. Am luat-o pentru rate și pasaj dar am ajuns sa o folosesc și la câmp, cu câinele, asa mi se potrivește de bine. Singura remarca -finisajul amazonia green nu a rezistat foarte bine în timp, dacă ai același finisaj un pic de grija nu strica. Cat despre următoarea arma, pe care mi-o doresc, știi cum se zice: sunt doua categorii de vânători - care au o suprapusa frumoasa și care-si doresc o suprapusa frumoasa :D


Eu inca sunt in stadiul de ajustari, pana ajunge sa mi se potriveasca asa de bine. Finisajul meu este cel standard, deci sper sa nu am probleme...oricum, ma comport cu ea zici ca e de cristal :)

...Si eu am pus ochii pe o suprapusa frumoasa, tot de la Benelli... :mrgreen: dar nu vreau sa stiu la ce pret se va lansa in romania :cry:
Daaaaan
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Iul 2014, 18:38

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Daaaaan pe 18 Iul 2015, 17:42

Don scrie:Bravo,sa te bucuri de ea!
Ce fel de EasyHit iti iei ? Champion sau PXS 1000?


Champion...am o problema de ochi dominant si vreau sa invat intai sa epolez corect "oldschool"...si abia apoi trec la avioane, daca o sa simt nevoia de asa ceva :)
Daaaaan
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Iul 2014, 18:38

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori

Publicitate