Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 18:47

Prima arma - lisa...de care?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde biriuck pe 03 Iul 2014, 18:05

salus scrie:A patra piesa, cea cu maini si picioare este cea mai importanta, ea da calitatea si eficienta unei arme!


Da, e cel mai important tragatorul, dar sa spui ca el da calitatea si eficienta unei arme este o exagerare si nu se bazeaza pe nimic concret:!:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Remo pe 03 Iul 2014, 18:29

Daca esti sigur ca ai ochi dominant stang, lucrurile sunt doar un pic mai complicate. Cel mai simplu rezolvi cu o semi care are saibe pentru cast on si off. Trebuie doar sa te asiguri ca la modelul ales poti modifica sensul de actiune al sigurantei. Un prieten cu aceeasi dominanta si-a luat benelli rafaello a procedat cum am zis si e foarte multumit cu arma. Altul si-a luat beretta 300 outlander si zice cs nu-i poate modifica siguranta. La suprapuse, multe au patul drept, asa ca nu te va deranja. Mai poti cere unui armurier sa-ti indoaie patul. In arad spre exemplu Sorin Miscuta, proprietarul poligonului, a modificat asa o pusca noua, cu succes din cate am vazut. Probabil vei gasi si prin preajma ta pe cineva care se pricepe.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde blackcrotal pe 03 Iul 2014, 18:38

Daaaaan scrie:........

Si am mai realizat o chestie, din filmuletele de pe youtube postate mai sus: cu toate ca stiam ca ochiul meu dominant este cel stang...nu credeam ca este o problema atat de mare. Asta inca nu stiu cum o voi corecta...

Multumesc foarte mult pt sfaturi, si apreciez orice sfat in plus care ar mai putea veni! :)


Doua variante posibile :
1. Exista arme pentru stangaci si asta ar trebui sa rezolve problema .
2. Am vazut un filmulet pe Fishing and Hunting in care la prima lectie din poligon pt un incepator , cu arma lisa era invatat sa traga cu ambii ochi deschisi.
Dar din cate imi aduc aminte aceasta problema a fost discutata pe acest forum intr-un alt topic asa ca mai mult ca sigur ca ai sa gasesti rezolvarea aceistei probleme.
respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde violiv pe 03 Iul 2014, 19:34

salus scrie:Maestre Violiv, apreciez in mare argumentele si parerile tale, insa, parerea incetatenita cum o numesti, este bazata pe argumente solide.
Este vreo arma care sa ofere altceva decat un pocnet, un recul si lansarea unui snop/proiectil?
A patra piesa, cea cu maini si picioare este cea mai importanta, ea da calitatea si eficienta unei arme! Parerea mea!


Parerea incetatenita este bazata pe singurul argument: "in lipsa de altceva Ij-urile sunt cele mai bune!" Acesta este singurul argument si altul nici macar fragil, nu solid, nu exista. Daca am fi avut posibilitatea si acum 30 de ani sa tragem cu altceva alta ar fi fost optica. Oare crezi ca numa de infumurati alergau romanii care mai stiau cu se mananca treaba asta dupa un ZP, ZB, Suhl sau chiar un TOZ 34?
Pentru cine a stat sa le caute in maruntaie si sa le puna la treaba ALATURI DE ALTE ARME s-a dovedit iute ca nu-i deloc asa. Nu este absolut niciun element pe care Ij-ul sa-l aiba superior unei arme vestice, care costa mai mult, e adevarat si nu este niciun element inafara pretului care sa te faca sa-ti doresti Ij-ul "modern". In schimb are o caruta de chestii naspa care te vor deforma pe veci pana la nivelul de a nu mai sti sa apreciezi lucrurile la justa valoare si ajungi sa critici arme bune cum ca-s prea usoare, prea usoare "pe fata", au tragaciul prea usor si pleaca focul prea repede, etc...
Orice incepator are nevoie de o arma pe care s-o poata ajusta usor pana ajunge sa i se potriveasca daca nu-si poate permite una pe comanda. Ce deprinde la inceput va fi piatra de temelie.
Cu atat mai mult noul nostru coleg ce are o reala problema. Desi nu-i nici pe departe singurul, problema lui nu a fost rezolvata intr-un mod nici macar partial de marii fabricanti. Problema provine din epoca in care stangacii erau considerati anormali si trebuiau corectati pe orice cale sa devina dreptaci. De nevoie au invatat sa scrie cu dreapta dar ochiul nu-l poti schimba. Daca este si educat dreptaci si nu stangaci exista doua solutii:
- ori invatata de la bun inceput sa traga pe stanga
- ori face un pat "in baioneta" care se sprijina in umarul drept, pe el se sprijina pometul drept dar pune sina in dreptul ochiului stang - chestie tare greu de facut si scumpa rau.

Prima solutie e cea mai buna mai ales ca pleaca practic de la 0 oricare din maini ar folosi-o. Si atunci tot o semi e cea mai potrivita pentru ca-i poti schimba si inclinarea si deviatia patului sau chiar o poti cumpara complet pe stanga. Patul zis "ambidextru" de la cele mai multe din bock-uri nu face mult bine la nimeni.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Daaaaan pe 03 Iul 2014, 20:17

violiv scrie:Cu atat mai mult noul nostru coleg ce are o reala problema. Desi nu-i nici pe departe singurul, problema lui nu a fost rezolvata intr-un mod nici macar partial de marii fabricanti. Problema provine din epoca in care stangacii erau considerati anormali si trebuiau corectati pe orice cale sa devina dreptaci. De nevoie au invatat sa scrie cu dreapta dar ochiul nu-l poti schimba. Daca este si educat dreptaci si nu stangaci exista doua solutii:
- ori invatata de la bun inceput sa traga pe stanga
- ori face un pat "in baioneta" care se sprijina in umarul drept, pe el se sprijina pometul drept dar pune sina in dreptul ochiului stang - chestie tare greu de facut si scumpa rau.
Prima solutie e cea mai buna mai ales ca pleaca practic de la 0 oricare din maini ar folosi-o. Si atunci tot o semi e cea mai potrivita pentru ca-i poti schimba si inclinarea si deviatia patului sau chiar o poti cumpara complet pe stanga. Patul zis "ambidextru" de la cele mai multe din bock-uri nu face mult bine la nimeni.


Cred ca ai inteles gresit...sau cel putin asa am eu impresia?

Eu sunt dreptaci, am fost dintodeauna, nu m-a fortat nimeni sa mananc sau sa scriu cu dreapta. Doar ca ochiul meu dominant este cel stang. Am facut testul prin 2 metode, oarecum similare ce-i drept, dar ambele mi-au dat acelasi rezultat...

In situatia asta recomandarea ar fi sa invat de la inceput sa epolez pe partea stanga? Sau sa invat sa trag cu ambii ochi deschisi? Ar mai fi o varianta (am vazut in ceva filmulet pe youtube) in care iti anulezi ochiul dominant aplicand o bucatica de scotch mat pe lentila de la ochelari, dar nu stiu ce sa zic...
Daaaaan
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Iul 2014, 18:38

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Ghinda pe 03 Iul 2014, 21:03

Pana la urma vrei arma sau consult oftalmologic?
Trage pe stanga si gata!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde the_mav pe 03 Iul 2014, 21:10

Ghinda scrie:Pana la urma vrei arma sau consult oftalmologic?
Trage pe stanga si gata!

:lol: :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 8) :shock: :shock: :lol: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde blackcrotal pe 03 Iul 2014, 22:40

Daaaaan scrie:
Cred ca ai inteles gresit...sau cel putin asa am eu impresia?

Eu sunt dreptaci, am fost dintodeauna, nu m-a fortat nimeni sa mananc sau sa scriu cu dreapta. Doar ca ochiul meu dominant este cel stang. Am facut testul prin 2 metode, oarecum similare ce-i drept, dar ambele mi-au dat acelasi rezultat...

In situatia asta recomandarea ar fi sa invat de la inceput sa epolez pe partea stanga? Sau sa invat sa trag cu ambii ochi deschisi? Ar mai fi o varianta (am vazut in ceva filmulet pe youtube) in care iti anulezi ochiul dominant aplicand o bucatica de scotch mat pe lentila de la ochelari, dar nu stiu ce sa zic...


Ochiul dominant NU poate fi schimbat deoarece aceasta informatie este "scrisa" in creier . Deci punand plasture sau acoperind ochiul stang nu corectezi aceasta situatie.
Sa folosesti arma normala ( de dreptaci si sa ochesti cu stangul) de asemenea nu rezolva aceasta problema.
Solutia simpla este sa te inveti sa epolezi pe stanga si sa folosesti arma de stangaci.
Deci nici colegul @violiv si nici eu nu am inteles gresit ci ti-am oferit o varianta fiabila la care obligatoriu ai sa ajungi atunci cand ai sa vrei sa-ti cumperi arma cu glonte.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde violiv pe 04 Iul 2014, 01:18

Merge si solutia cu ochelarii speciali, cu o lentila neagra. Creierul receptioneaza informatia cea mai importanta, chiar daca nu vine de la ochiul "dominant".
Insa campul de vedere astfel ramas liber se ingusteaza ingrozitor de mult. De obicei, ochiul care ocheste este focusat pe bumb si tinta si strange perceptia asupra restului mediului foarte mult, privind ca printr-un tub. Asa se explica accidentele stupide cand vanatori mai fara experienta dau drumul la foc exact cand trec peste linie, pe care efectiv creierul n-o vede. Ochiul celalalt pastrat deschis ofera imaginea de ansamblu si poate fi educat sa emita semnale cand in spatele sau in preajma tintei apare ceva nelalocul lui, de ex. o caciula sau o cizma.
Chiar si in situatia ta, daca poti inchide selectiv ochiul stang poti trage cu o arma pentru dreptaci. Chiar daca stangul domina, creierul va prelucra informatia cea mai importanta, adica cea primita de-a lungul sinei. Inveti sa tragi cu ambii ochi deschisi, pastrezi in centrul atentiei bumbul si inchizi scurt ochiul stang exact in momentul focului .... cam asa fac si eu chiar daca ochiul drept e "la locul lui".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Clujeanul pe 04 Iul 2014, 07:57

In zona Clujului, cel mai mult se practica vanatoarea colectiva la mistret, la goana. Din August pana in Februarie. Vanat mic este destul de putin (nu ca ar fi plin de mistreti) si se vaneaza mai mult ocazional.
Pentru stilul de vanatoare care stiu ca se practica pe la noi, ca si unica arma,o lisa cu doua tevi si doua tragace este cea mai buna solutie.
Din cauza ca majoritatea goanelor se fac la padure la mistret, trebuie sa fii pregatit cu cel putin un proiectil unic pe teava. Daca iti place sa tragi la vulpe, iepure sau fazan poti sa pui eventual pe a doua teava un cartus cu alice.
Nu ai cum sa stii ce o sa iasa si cu ce teava/cartus o sa fie nevoie sa tragi. In situatia asta, mai ales un incepator sta mai relaxat in stand daca nu are problema deciziei si are vreme sa observe mai bine ce se intampla la vanatoare. Conteaza mult asta!
La vanatoare, restul participantilor se simt (nu degeaba!!!) mai in siguranta impreuna cu un incepator care poarta o arma basculanta frântă decat o arma nebasculanta la care nu poti sa stii cu sigurantă daca are sau nu cartus pe teava sau daca are sau nu piedica pusa.
Daca mergi la vanatoare de vanat mic, cu o arma basculanta nu esti cu nimic penalizat fata de cei cu alt fel de arme.
Ia-ti o arma cu care sa te simti relaxat si tu si ceilalti.
Nu te avanta la arme cu camera de super-magnum, tevi foarte lungi si magazii de capacitate mare. Nu reprezinta solutia nici pentru cum se vaneaza la noi, nici pentru incepatori.
IJ-urile mai vechiute au preturi destul de bune (eu stiu un ij de 12 model german vandut acuma in primavara cu 300 de lei) si mai duc mult si bine.
Daca iti iei o arma ne-noua, ai grija sa nu fie cu jocuri la bascula sau cu pete pe tevi - la chestia asta fara compromisuri.
Pe ce fond ai facut practica?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde vanatorul dibaci pe 04 Iul 2014, 08:59

Cum dracu o arata IJ-ul de 12 model german ? :oops:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Ghinda pe 04 Iul 2014, 09:42

Are zwei tevi! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde vanatorul dibaci pe 04 Iul 2014, 10:19

Ghinda scrie:Are zwei tevi! :lol:

Nu mai rade Mugurele -ia sa te uiti bine pe Blaser sa nu ai surprize :lol: -daca cumva, sub linia de mira scrie coproductie germano -rusa ? :mrgreen:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde the_mav pe 04 Iul 2014, 10:23

vanatorul dibaci scrie:
Ghinda scrie:Are zwei tevi! :lol:

Nu mai rade Mugurele -ia sa te uiti bine pe Blaser sa nu ai surprize :lol: -daca cumva, sub linia de mira scrie coproductie germano -rusa ? :mrgreen:

by Cifsan :lol: :mrgreen: :lol: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Don pe 04 Iul 2014, 10:52

In esenta,mai toate cele discutate s-au mai discutat,repetat chiar,dar asta nu e o problema,tocmai bine
se mai invioreaza forumul,se mai aduna opinii exprimate disparat intr-un singur loc,unii care au avut initial
unele opinii au mai castigat experienta,uneori multa,gandesc cu totul altfel acum(vezi cazul lui Ovidiu,care cand am inceput sa spun ca Izh sunt o proasta afacere-grele,dezechilibrate,prost executate- mi-ar fi altoit
un pat de Baikal pe spinare,si asta inca din miezul unei multimi care deja aprinsesera tortele sa plece dupa
mine iar acum mi-ar da pe spinare...maximum o palma prieteneasca!),dar constat ca de unele aiureli(rog mult sa nu se supere nimeni!) nu ne putem desparti nici sa dai cu tunul,ne urmaresc ca un blestem!
[quote=SALUS]VANATOR NOU, ARMA NOUA!!!![/quote]
Asta,alaturi de alegatiile privitoare la "afacerea Izh",la "16 trage mai departe" si "teava mai lunga cu 5cm
lungeste focul cu 5m" sunt atat de inradacinate si sustinute cu atata convingere incat te intrebi daca nu traiesti intr-o realitate paralela!
S-o luam pe scurt,fara sa mai extindem discutii purtate deja de cateva zeci de ori:
-din cate arme am avut,cred ca vreo zece au fost noi-noute - daca la vremea cand eram incepator as fi avut insa oferta de acum si as fi stiut ce stiu acum,dupa zeci de ani de vanatoare si de arme schimbate,singurul model de arma noua pe care l-as achizitiona repet,ca prima arma cumparata,ar fi unul care sa permita reglarea avantajului si a caderilor, cel mai probabil m-as orienta,ca prima arma,spre Fabarm sau Benelli;
-despre valoarea reala a Izh-urilor si modul cum s-a nascut legenda a vorbit Vio cateva postari mai sus,as adauga cate ceva pentru extinderea intelegerii fenomenului - inca de atunci,din anii "80,stiam cu totii ca sunt cele mai proaste din oferta de atunci,din cauza asta ne uitam la "cehesti" cum ne uitam azi la
Browning sau Beretta,iar la armele facute la Suhl ne uitam cum ne uitam acum la H&H sau Purdey - in fapt,primele arme mai proaste decat Baikal le-am vazut abia '90,anume turcestile ieftine,gen Cifsan,nu amestecam aici turcestile cu pretentii,care sunt,cred,de preferat;
-16 si teava lunga fac parte din aceeasi categorie, hai sa nu ne mai racim gura cu ele.
Pacat ca niste discutii nu se reiau de la nivelul la care au fost abandonate,facem mereu cate doi pasi inapoi inainte sa plecam mai departe...pentru ce,sa ne facem elan pentru saltul ce urmeaza?!?
Ultima oară modificat de Don pe 04 Iul 2014, 10:55, modificat 1 dată în total.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde violiv pe 04 Iul 2014, 10:55

Clujeanul scrie:Pentru stilul de vanatoare care stiu ca se practica pe la noi, ca si unica arma,o lisa cu doua tevi si doua tragace este cea mai buna solutie.
Din cauza ca majoritatea goanelor se fac la padure la mistret, trebuie sa fii pregatit cu cel putin un proiectil unic pe teava. Daca iti place sa tragi la vulpe, iepure sau fazan poti sa pui eventual pe a doua teava un cartus cu alice.
Nu ai cum sa stii ce o sa iasa si cu ce teava/cartus o sa fie nevoie sa tragi. In situatia asta, mai ales un incepator sta mai relaxat in stand daca nu are problema deciziei si are vreme sa observe mai bine ce se intampla la vanatoare. Conteaza mult asta!



Buna treaba sa stai cu un singur cartus pentru mistret. Inseamna ca pe la voi sunt numa ochitori de forta.
Pe la noi sunt mai slabuti si din cauza s-au interzis alicele de orice fel la vanatoare colectiva la mistret si ce mai iese. Vrei la iepure, vulpe, sacal tragi cu glont sau unic din lisa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Clujeanul pe 04 Iul 2014, 11:29

Esti ironic Violiv. Cu toata stima, nu iti inteleg atitudinea.
Nu am afirmat ca trebuie sa stai cu un singur cartus pentru mistret.
Si te grabesti sa spui ca pe la noi sunt nu stiu ce ochitori de forta...
Ochitori de forta as zice ca sunt cei care trag la iepure cu 9,3x62 sau cu breneke. Oare-i un lucru bun daca si nimeresc?
Care-i problema cu ce i-am recomandat eu omului? Ca nu i-am zis sa-si cumpere arma ce i-o indica maestrul?
Inca o data, cu toata stima, nu iti inteleg atitudinea.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Sly_Fox pe 04 Iul 2014, 11:42

vanatorul dibaci scrie:Cum dracu o arata IJ-ul de 12 model german ? :oops:

Cred ca se refera la IJ-ul 54,care, dupa cum spune legenda, ar fi fabricat dupa schita germana,cu otel german si chiar mesteri germani luati cu japca in '45.
Vad ca topicul a capatat substanta dar si umor,acesta din urma datorita colegului Ghinda. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Clujeanul pe 04 Iul 2014, 12:05

La IJ 54 ma refeream cu "modelul german".
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde vanatorul dibaci pe 04 Iul 2014, 12:30

Clujeanul scrie:La IJ 54 ma refeream cu "modelul german".

Asa spune -fara "german" ca tremura carnea pe mine !
De ce nu IJ -foarte simplu -cele vechi gen "54 -facute pentru alte tipuri de cartuse (cele de acum marea majoritate in cel mai bun caz contin o umbra de plumb restul aliaje ) -deasemenea cele mai vechi au tevile concepute pentru o presiune relativ mica fata de munitia de pe piata .
De ce nu IJ(nou la vanator nou :mrgreen: ) -ultimul l-am trimis repejor la fabrica ca sa termine tevile -Il sunase pe Ivan masa ca a dat tacsu de votca -si meseriasul a uitat sa mai si decupeze extractoarele la tevi :lol: (eu il inteleg la ce grave probleme de familie avea :P )
Mai am unul nou de data asta, suprapus si il tin in magazin sa verific bacnotele de 500 -le trec prin pusca inchisa in locul unde se imbina tevile cu patul (alea care trec lejer sunt bune /alea care merg mai fortat contrafacute :cry: )
Cu 6000 -poate sa tina cont fara probleme de sfatul lui Violiv -sa ia Franchi si de restul banilor la poligon sa rezolve problema cu ochiul director .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Ghinda pe 04 Iul 2014, 12:32

Isi mai cumpara colegu arma la sfantu'asteapta! Se apuca de pescuit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde NicuNicuta pe 04 Iul 2014, 12:45

Ghinda scrie:Isi mai cumpara colegu arma la sfantu'asteapta! Se apuca de pescuit!


Colegu' poate sa greseasca si singur, nu neaparat indrumat de altii.
Citeste tot ce prinde si ia decizia de unul singur.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Clujeanul pe 04 Iul 2014, 12:51

Ghinda scrie:Isi mai cumpara colegu arma la sfantu'asteapta! Se apuca de pescuit!

Si noi am facut risipa de sfaturi.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde vanatorul dibaci pe 04 Iul 2014, 12:56

Ghinda scrie:Isi mai cumpara colegu arma la sfantu'asteapta! Se apuca de pescuit!

Ai dreptate -hai sa sintetizam un pic la bugetul baiatului :
Semiautomate :
-Fabarm xlr compozit olive -4600 ron
-Franchi afiniti -4550 ron
Suprapuse
-Sabatti Falcon -4900 ron
-F.A.I.R Premier EM- 6000 ron
Daca as dori semi as lua Fabarm daca vreau Bok -F.A.I.R -o arma excelenta !(asta as face eu :) )
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde OVI762 pe 04 Iul 2014, 16:21

Cu toate ca a fost dezbatut si re-dezbatut,mie imi place cum a pus noul nostru coleg intrebarile asa ca trecem la nivelul 2 cu explicatiile,sa-i zicem nivelul metafizic :lol: :lol: ;pe scurt,cu prima arma este cam cum e cu prima femeie-vorbesti cu prietenii,ii intrebi pe aia care deja au bagat botu',cum e ,ce e,musca?,te sucesti,te socotesti si pana la urma tot cu aia cu care te potrivesti rupi patul :mrgreen:
PS
si OFF TOPIC
Astazi am avut sedinta de bilant la asociatie;nu s-a putut pana acum ca s-au mutat cu purcel,cu catel in alta parte,ma rog...treburi,socoteli.A ajuns lista cu prezenta la lighioana de langa mine,un cetatean cu gulerul ridicat si cu pantofi de lac ascutiti,facut vanator...maine;i-au trebuit 16(saisprezece)minute sa-si treaca numele si cnp-ul de 5 ori pe 5 coli de hartie,asta cu buletinul in fata:cry: asa ca ma bucur tare mult cand vad ca se fac vanatori si oameni cu care poti discuta civilizat.16 minute...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Krieghoff pe 04 Iul 2014, 18:25

Citesc topicul asta de cand a fost initiat. Nu va inteleg ce aveti cu IJ-ul/Baikal-ul (pe cei cu magazine de profil ii inteleg ca trebuie sa-si vanda scumpeturile). Tata are IJ 58 MAE din 1990- nu a avut nici o problema! Mi-am luat prima arma una noua, Baikal 27 EM - sunt super multumit, nici prin gand nu-mi trece s-o schimb. Dupa care am vrut o juxtapusa si mi-am luat un IJ 58 M cu pat englezesc facut pe marimile mele - si mai multumit! Pentru juxtapusa aveam un buget de 5000 lei (gasisem un Suhl la banii astia). Pe IJ am dat 1000 lei cu lemnul nou. Haideti sa sfatuim omul (mai ales cei care au incercat multe arme) cu ce puncte tari/slabe are fiecare arma. De mistouri cu ce bancnota trece prin teava de la Baikal...avem topicul cu glume, bancuri, etc.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Don pe 04 Iul 2014, 19:36

O sa pricepi al naibii de usor...cand vei avea si alte arme!
Daca ramai cu ea si nu mai incerci si altceva poti sa crezi ca e o mare smecherie,fix ca pe site-urile auto unde cei care au Loganuri povestesc ce fraieri sunt aia cu BMW...eu am incercat,spre deosebire de tine,am avut intre alte arme si doua Izh noi si nu recomand aceasta arma decat daca vreau sa-mi bat joc de cineva!
Parafrazand ce a spus Vio,ca dupa obisnuinta cu Izh s-ar putea sa nu-ti placa armele mai usoare,mai bine
echilibrate,cu tragaci mai bun si mult mai bine executate,iti spun ca dupa ce te obisnuiesti cu aceasta din
urma categorie de arme realizezi ca un Izh nu inseamna altceva decat bani aruncati pe fereastra,in banii
aia sau doar foarte putin mai multi am vazut o gramada de s.h.-uri cu mult mai bune!
Din pacate,asa cum spuneam si in precedenta interventie,unii intorc discutia in locul in care se purta acum
cativa ani...Izh-ul,16-le si teava lunga,pacat ca unii care se pricep si-au racit gura degeaba atat timp!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Krieghoff pe 04 Iul 2014, 20:14

Don scrie:...eu am incercat,spre deosebire de tine,am avut intre alte arme si doua Izh noi


Acum s-a lamurit si colegul nostru @Daaaaan ce arma sa cumpere.

Vorba lu' Badea: "superb". Tot respectul pentru cei care ofera informatii (si sunt multi) fara completari de genul "spre deosebire de tine...".
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde Don pe 04 Iul 2014, 21:02

Afirmatia mea nu continea nici inadvertente,nici jigniri...subliniaza faptul ca,fara niciun fel de persiflare
sau ton superior,spre deosebire de tine(afirmatie care te deranjeaza absolut inutil),am testat,inclusiv in
calitate de proprietar, mult mai multe arme si,tot in calitate de proprietar,pot sa-ti spun ca au fost,de
departe,cele mai proaste arme pe care le-am avut,iar motivele insatisfactiei fata de ele le-am tot insirat,
si eu,si altii,discutii pe acesta tema tot purtandu-se in cursul anilor.
Cam despre acelasi lucru iti vorbeau si Vio,si Vanatorul Dibaci iar unul dintre cei la care faceai, posibil, referire cand vorbeai despre glume pe seama Izh-ului are si acum o asemenea realizare tehnica in dulap...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Prima arma - lisa...de care?

Mesajde OVI762 pe 04 Iul 2014, 22:19

Aici sunt de partea lui Don;am si alte fiare in dulap si singurul motiv pentru care mai pastrez mp27-le este ca a fost prima mea arma si este arma cu care am oranduit sa ma ingroape,cand va fi sa fie.Mi-a placut,imi place insa nu pot sa nu observ cat de in urma au ramas rusii la toate capitolele.Haideti sa nu fim mai catolici decat papa...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate