Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Sep 2020, 10:36

Informatii despre socuri

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Informatii despre socuri

Mesajde AnnaMaria92 pe 16 Ian 2020, 18:52

Buna ,sunt proaspăt vanator si am achiziționat o armă verney carron cal 12/76 cu socuri....5 la număr!!singura mea nelămurire este ca nu stiu ce semnifica fiecare crestatura la fiecare șoc,nu stiu care este mai larg si care este mai strâns!!Am tot citit pe aici,dar parerile sunt diferite!Am nevoie de o explicație buna ca sa le pot intelege :)
Am șoc cu 1 o crestatura,2 ,3,4,5 crestaturi
Multumesc !!
AnnaMaria92

Re: Informatii despre socuri

Mesajde mialxx pe 16 Ian 2020, 19:06

Servus Doamna sau Domnisoara si Bine ai venit printre oameni normali. 1 e cel mai strimt si 5 cel mai larg.
mialxx
Veteran

Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Informatii despre socuri

Mesajde kama3 pe 16 Ian 2020, 20:58

Bun venit!
Empiric, dar foarte eficient, socurile se verifica pe deget. La mine inelarul e etalon, probabil ca la tine s-ar potrivi degetul mijlociu.
Bagi cate un soc pe deget , cu filetul in afara si o sa vezi ca unele intra mai mult, altele mai putin. Cele care intra mai putin sunt mai stramte, cele care intra mai mult sunt mai largi.
La Baikal-ul meu socurile au crestaturi, la alte arme nu stiu ce insemne au. Crestaturi mai puine inseamna soc stramt, crestaturi mai multe soc mai larg.
La fel se verifica si care teava e mai socata la lisele cu doua tevi. Bagi degetul in fiecare teava si in care intra mai putin e mai stramta deci mai socata.
Alege degetul potrivit cel in care socul sau teava intra pana aproape de articulatia celei de-a doua falange.
Dar ca o pura curiozitate, la teorie sau la excplicatiile privind componentelor armelor nu v-au invatat? Sau in manual? In cartea lui V. Cotta stiu ca erau explicatii frumoase. Totusi sunt elemente principale nu sunt detalii pur tehnice.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
kama3
Veteran

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!