Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 20:14

Binoclu sau telemetru?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Binoclu sau telemetru?

Mesajde Skyler pe 03 Iun 2022, 21:15

Salut,

Revin si eu cu inca o intrebare prosteasca, de om fara experienta. Dupa multe insistente, mi s-a aprobat o autorizatie la caprior, cred ca de Rusalii o sa ies prima data la vanatoare de cand sunt oficial vanator. De cateva zile ma tot jena ceva in buzunar cand ma asezam, asa ca azi am bagat mana si am vazut ca era vorba de vreo 8000 de lei. Intrebarea mea e urmatoarea, pe ce sa-i cheltuiesc? Pe un binoclu tzatza de matza, cum ar fi Zeiss Conquest HD 15×56, sau sa iau un telemetru cu magnificatie mai mica, de exemplu Kahles Helia RF 8×42? Luneta mea de panda e 2.5-15x56, o sa vanez cu 7x64, deci nu la distante astronomice, dar in fonduri de vanatoare de munte.

Multumesc,
Dragos
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde AXP pe 03 Iun 2022, 23:16

Daca vrei sa faci observari pe inserat, este de preferat un binoclu cu obiectiv mai mare, de 56, un 8x56 sau 10x56, nu mai mare de 10, deoarece este greu de tinut stabil din mana. Eu folosesc un Delta Titanium 8x56 ED, sunt multumit de el. Insa daca ai luneta cu obiectiv de 56, detaliile in lumina slaba, le poti identifica prin luneta.
Un binoclu cu telemetru incorporat, este cel mai avantajos.
Kahles RF este o optiune buna, dar merita sa-l iei cel de 10x42.
Raport calitate pret, foarte bun, este Noblex NF 10x42 R, m-am uitat recent printr-un astfel de binoclu, si am ramas placut impresionat. Merita vazut. Daca luam ca referinta un Swaro EL Range 10x42, si zicem ca e de nota 10, comparativ ca optica, eu zic ca Noblex este in jur de nota 9.Chiar ma bate gandul sa cumpar unul in viitorul apropiat.
https://www.arw.ro/binocluri/noblex/484 ... -rf-black/
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde violiv pe 04 Iun 2022, 08:22

Optica buna isi pastreaza calitatile in timp. Un binoclu OK te va servi ani si ani de acum.
Electronica pentru vanatoare e scumpa, relativ rapid perimata moral, se defecteaza mult mai usor, se devalorizeaza iute si .... trebuie inlocuita relativ repede.
E adevarat, un binoclu cu telemetru integrat e o solutie eleganta .... dar mult prea scumpa.
Telemetre s-au imbunatatit constant si s-au ieftinit. Daca nu intentionezi prea curand sa tragi la tinte la 1500, 1000, chiar 500 m si te vei limita la 150-300 m tangibili, cu 2000 lei gasesti scule bune. Unul mic-mic, cat palma, cat sa incapa intr-un buzunaras va fi intotdeaua prezent cu tine si e foarte-foarte-foarte util. Exact pentru situatiile alea cand tinta e la distante limita ... o fi la 200 sau la 250 ... sau la 275? Atunci cand ar trebui sa incepi sa corectezi caderea dar nu stii cat daca apreciezi cu ochiul liber.

Binoclul este o chestie mare si grea, incomod de purtat la gat, mai mult sta in masina sau ranita. Unii il folosesc frecvent. Eu am o micuta colectie .... stau in dulap 99% din timp. Unul sta in masina si ma uit prin el cam 5 minute pe sezon.... Daca imi trebuie mortis sa vad ceva mai bine ma descurc si cu luneta armei.

In schimb, de departe cea mai grozava chestie de vazut pe care o am, cea mai buna investitie de cand m-am facut vanator, este un termal de vazut. Nu cine stie ce nebunie de mii multe de euro ci unul de ~6000 lei care detecteaza animal de talia unei vulpi fara gres in 4-500 m, la ora aia de crepuscul cand cu ochiul liber nu mai vezi cine stie ce, mai ales tapul care se camufleaza incredibil dar pe luneta armei inca poti trage.
Asadar, echipamentul meu de ajutor este format din telemetru intr-un buzunar si termal in altul. Chestii care ma ajuta mai mult si mai bine decat orice binoclu tzatza de matza ... apropo, seria Conquest nu prea se incadreaza aici decat ca pret, mare de tot si nejustificat pentru ce ofera.
Daca iti doresti mortis un binoclu, cauta ceva mai ieftinior ... Delta pomenit mai sus sau chiar un batran IOR de la armata romana, din ala 7x40, care vede incredibil pe lumina slaba si-l gasesti "nou-nout" cu 6-700 lei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Croco pe 04 Iun 2022, 09:13

Cine are, spune ca e bun!
Cine nu are spune ca nu iti trebuie sau poate fi compensat!
E un fel de nu ar fi. Ma refer la binoclu.
Referitor la telemetru, @violiv are dreptate.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde dtdpuu pe 04 Iun 2022, 15:22

Si eu tind sa folosec mai mult telemetrul si apoi luneta in teren, pe jos. Binoclul cam ramine in masina. Dar din masina folosesc binoclul.

Poate in cazul meu lucrurile sint diferite de Ro. Pentru ca vinez pe teren, public, adica mii de hectare, conduc, zeci de km prin padure puna decid o zona. Asadar majoritatea observatiilor mele sint din masina...deci e usor de pus pina pe binoclu....insa ce am tot timpul in buzunar e telemetrul. Asta ar fi la observatie.

La vinatoare aproape exclusiv telemetru.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde mialxx pe 04 Iun 2022, 17:20

Eu am binoclu cu telemetru integrat, tot timpul la git atirnat. Intradevar e incomod cind trebuie sa te furisezi prin boscheti sau iarba inalta, dar nu renunt la el nici mort.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde violiv pe 04 Iun 2022, 22:12

Avand in vedere ca e primul, eu zic ca e mai nimerit sa incerci sa vezi ce-ti lipseste apoi sa completezi echipamentul.
Eu as lua intai un telemetru. Un binoclu are de obicei paznicul sau poti imprumuta.
Sa cauti de la primul tap "trofeul de aur" nu e cea mai rezonabila optiune. Sa iesi de cateva ori in teren ca sa vezi ce si cum umbla pe acolo, sa incerci sa incepi sa inveti obiceiurile animalelor, sa vezi cativa (cativa poate sa insemne si doi, depinde de bonitatea terenului) si sa impusti sigur si curat unul mediu sau o selectie interesanta mi se pare un scenariu mai potrivit.
Sa zicem ca dai 2500 pe un telemetru bun-bun.
Chiar daca lentilele sint mici si marirea doar 7-8 ori tot iti vei face o idee despre cum e sa privesti in teren printr-un sistem optic, daca vrei mai mica sau mai mare magnificatie, daca vrei mai multa luminozitate, etc.
Diferenta pana la 8000, aia de te incurca in buzunar, o imparti in doua. De jumate mai iei inca 2-3-4 autorizatii si jumate o tii pentru la anul, cand vei sti singur cat de mult iti lipseste din dotare un binoclu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde proteam pe 06 Iun 2022, 13:48

Eu am un Zeiss Conquest HD 15x56 (din 2014) si un Pulsar Axion XQ38 ( din ianuarie anul trecut). Binoclul are zeci de ore in teren, sistemul termal maxim 10 iesiri. Personal cred ca am dat banii degeaba pe Pulsar. Nu ca nu e "scula" , dar nu e folositoare , dupa parerea mea, la vanatoare. Doar la observatii pe timp de noapte cand oricum nu poti sa tragi. De altfel, observarea noaptea a cerbilor la boncanit si a ursilor in intravilan sunt singurele aplicatii , pana acum, ale Pulsarului meu.
Cand nu mai vad cu Zeiss-ul , nu mai vad nici prin luneta si e timpul sa merg acasa.
Un binoclu Swarovski cu telemetru are paznicul meu de vanatoare . E bun pana iti iei niste repere, dupa aceea eu cred ca nu mai isi merita diferenta de bani. La amurg Zeiss-ul vede mai bine decat Swarovski. Are deschiderea mai mare si "aduna" mai multa lumina.Le-am testat pe amandoua, sa vad ce-i dau lui :ymdevil:
Intr-adevar Zeiss-ul e greu, dar nu chiar asa de speriat. Toata lumea spune ca iti tremura mana cand te uiti pe el. Eu nu am simtit asta si m-am uitat mult, mult de tot. Rar am si cate un baston si poate sa fie utilizat sprijinit. Pe mine ma enerveaza sa fac asta ca in momentul in care ma uit mai insistent prin binoclu imi cade bastonul din mana si pierd viza, dar poate fi o solutie.
Sfatul meu personal este sa iesi pe teren, eventual sa impumuti de la prieteni diverse scule (binoclu, telemetru, etc) si sa vezi ce iti trebuie.
Chiar daca te incurca banii, nu-i arunca pe scule care sa stea in dulap. Mai bine da-i pe autorizatii.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Skyler pe 06 Iun 2022, 14:02

Ca de obicei, multumesc pentru sfaturi! Am vazut niste telemetre pe la 2500 de lei, Leica Rangemaster, dar nu-l comand inca, mai astept sa vad daca mai sunt asa de hotarat sa-l iau si dupa cateva iesiri.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde tehărău pe 06 Iun 2022, 14:26

Mi-e lene să caut dar țin minte că era un binoclu bun (parca Leica) cu telemetru la vânzări și nu-și găsea cumpărător. De bani nu mai știu cât, dar țin minte ca-și merita banii.
La mine stă binoclul pe pervaz la fereastră. Am văzut și urs, și cerb și țap și și mărunțișuri. Și-a scos banii!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Septimiu pe 07 Iun 2022, 08:31

12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde flr127 pe 07 Iun 2022, 17:50

Cred ca cea mai buna investiție de început este un termal de observat. II dau dreptate lui Violoiv. Și eu consider ca e cea mai utila investiție. La calibrul cu care tragi și cum spui ca ești proaspăt vânător un telemetru nu te ajuta extraordinar. Doar dacă vrei sa scoți ochiul la țap. Glonțul e destul de razant și nu ai nevoie de cine știe ce corecție. La distantele din România rar o sa fii nevoit sa tragi peste 2-300 de metri. Și atunci trebuie sa fii sigur ca știi ce faci. În mod normal paznicul ar trebui sa aibă binoclu și să-ți indice dacă ai voie sa tragi sau nu. Una e vânătoarea de selecție și alta e de trofeu. S-ar putea sa coste trofeul mai mult decât binoclul. Primul pas către o autorizație închisă e găsirea vânatului! 8000 de lei nu e o suma care sa deranjeze rău în buzunar un vânător pasionat. Nu uita ca și antrenamentul în poligon costa! Bafta în ceea ce vei alege.
flr127
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mar 2018, 15:06

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Clujeanul pe 07 Iun 2022, 18:05

flr127 scrie:Cred ca cea mai buna investiție de început este un termal de observat.... 8000 de lei nu e o suma care sa deranjeze rău în buzunar un vânător pasionat.

Hai, bre! Nici chiar asa.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde mialxx pe 08 Iun 2022, 20:12

Cu vinatoarea e ca si cu femeile, cine are bani are de toate. :lol: :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde mialxx pe 08 Iun 2022, 20:23

Acum nu vreau sa fiu rautacios, dar lucrurile asa stau. Ai bani iti cumperi ce vrei si ce nu-ti trebuie, eu am doua termice un Nightvision si ceva arme, unele nici nu au vazut padurea, zac in dulap. Eu chiar recomand, cine are potential sa-si cumpere absolut tot ce doreste inimioara lui, restul nu conteaza.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde violiv pe 08 Iun 2022, 21:46

Eu nu sint asa. Lasand armele la o parte, pentru care am o reala dambla, pentru vanatoare am cautat mereu un raport pret/ce ofera avantajos.
Am cautat mereu sa ma descurc fara obiecte suplimentare si am luat numai cand m-am convins de utilitatea lor. Ca-mi vine iute in minte / nu am si nu folosesc un suport de tragere din picioare, monopod-bipod-tetra-pentapod. Oricat de grozave par la altii, pe incercate nu m-a satisfacut niciun model sau erau prea scumpe, lungi, grele, nu destul de rapide, etc.
La fel si cu binoclul. Nu folosesc decat foarte rar si am cumparat mai mult ca mi-a iesit in cale.
Telemetrul, in schimb, e nelipsit din buzunar - chiar si numai pentru a masura exact aia 100 m la care a picat iepurele trasnit.
Nu m-am "arumcat" la chestii de vazut noaptea cand erau prohibitive ca pret. Dar astazi pretul a ajuns decent si calitatea OK. Si chiar e grozav sa vezi ca nu esti noaptea singur in padure, sa surprinzi animale in mediul lor cum n-ai putea-o face altfel decat pur intamplator, sa inveti din obiceiurile lor, etc. Stateam si inainte cate o noapte la Luna dar acum stau mult mai mult, in bezna totala si am niste filme cu scene demne de Discovery. Sincer, am invatat in 2 ani cat in precedentii 20, am confirmat sau demontat mituri vanatoresti, etc. De asta consider ca niciun alt accesoriu pentru vanatoare nu si-a meritat banii cu varf si indesat ca termalul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde violiv pe 08 Iun 2022, 21:48

Am uitat: valoarea lui tinde spre zero daca nu-l si folosesti! Daca nu stai mult dupa apus sau inainte de rasarit sa vezi ce se intampla nu face doi bani. Pentru o plimbarica de seara de o ora nici binoclul nu merita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde ravenstein pe 09 Iun 2022, 00:26

Recent am achizitionat un telemetru Leupold : https://www.spy-shop.ro/telemetru-laser ... tbr-w.html

M-am jucat cu el doar de pe balcon, si odata la o plimbare pe munte.
Mi se pare fain si usor de utilizat, e super usor si calculeaza distanta fara pb.
Poti sa dai un ochi, poate iti place, gasesti si review-uri pe youtube.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde dtdpuu pe 09 Iun 2022, 00:35

mialxx scrie:Acum nu vreau sa fiu rautacios, dar lucrurile asa stau. Ai bani iti cumperi ce vrei si ce nu-ti trebuie, eu am doua termice un Nightvision si ceva arme, unele nici nu au vazut padurea, zac in dulap. Eu chiar recomand, cine are potential sa-si cumpere absolut tot ce doreste inimioara lui, restul nu conteaza.


E o alegere personala...dar in opinia mea e detrimentala...insa daca iti da satisfactie... da-i bice! :-)

O sa incerc sa explic de ce e detrimentala. Indiferent daca iti permiti sau nu, DACA inainte de a lua ceva compari moduri de utilizare, alternative, performante, citesti, intrebi si studiezi, vei progresa, vei invata ceva si mai ales data viitoare de va ajuta sa gindesti dincolo de marketing si trend. Ba chiar data viitoare vei invata sa faci anumite operatii si lucuri singur. Asa evoluam. DE CIND SCRIU PE ACEST FORUM aceasta este linia pe care am incercat sa o dau pentru cei ce citesc de pe forum si m-am ferit cit am putut sa cad in pacatul de a cumpara sau recomanda orb ce a mai scump sau mai la moda. Eu asa am invatat lucruri, indiferent cit mi-as permite.

La urma urmei insa, acesta este un hobby, si deci fiecare face cum ii place, FARA A FI JUDECAT, atita timp cit nu calca pe ceilalti pe bombeuri bineinteles. Asadar daca unii dintre noi cumpara la nesfirsit...spor la treaba, daca altii incearca ultimul cel mai nou sau mai la moda...jos palaria si pentru ei, daca unii vor sa le stie si sa le incerce pe toate...multumim mult lor.....etc.

Revenind la intrebarea din topic, gindestete la cit vei folosi fiecare din cele doua si daca il poti substitui cu ce ai deja (cum ar veni telemetru urmat de luneta daca e nevoie).

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde AXP pe 09 Iun 2022, 11:04

Este o vorba, …, cate case, atatea obiceiuri.
Necesitatatea este data de obiceiurile, deprinderile, fiecaruia.
Eu reusesc foarte rar sa apreciez corect, cu o marja de eroare rezonabila distantele de peste 100-150 m, in consecinta, cand sunt in teren, sunt cu telemetrul tot timpul la mine. Am un Leupold RX-1300. Este usor, mic, incape in buzunar, este precis, usor de utilizat. Insa de cele mai multe ori, sunt si cu binoclul atarnat de gat, sau daca sunt in masina, este intre scaune, este mult mai comod pentru observari, cautari, evaluari, decat telemetrul sau decat luneta de pe arma. Cautarile, observarile prin luneta de pe arma nu intotdeuna dau bine ca imagine a vanatorului, …, exemplu, vezi ceva in mersul masinii pe drum, drum national, drum judetean, opresti sa faci observare, identificare, …, telemetrul are obieciv mic, nu este tocmai ideal, mai ales daca e si lumina slaba, iar sa te uiti ptin luneta, cu arma la umar, cand pe langa tine trec masini, ai public spectator, nu este tocmai bine, de aceea pentru mine, cel putin, binoclul isi are rolul bine definit. Pe de alta parte, sa umbli cu doua scule dupa tine, nu este optiunea cea mai buna, cand foarte bine, poti umbla cu o singura scula, binoclul cu telemetru incorporat. Electronica aferenta opticii, devine tot mai performanta, iar preturile scad in timp, o scula chiar de marca premium fiind, ajunge in 4-5 ani sa fie depasita tehnic, ca performante, de catre concurenta din urmatorul esalon. Ceea ce vreau sa spun, este ca un binoclu cu telemetru, un Minox X Range, un Noblex NF R, Kahles RF, este ca performante, peste Swaro, Zeiss sau Leica de acum 5 ani, se vede dintr-o simpla analiza a fisei tehnice, iar optic ca sticla, m-am uitat aproape prin fiecare, pot sa va spun ca Minox, Kahles sau Noblex generatia de azi este cam la acelasi nivel sau poate chiar egal cu Zeiss, Swaro, Leica, din generatia de acum 5 ani.
Catare plina si toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde DanCo pe 09 Iun 2022, 11:42

Am un binoclu Delta Chase 8x42 care, deși are doar 700 grame mi se pare destul de incomod de purtat,atârnat de gat in teren. Am un monoclu 8x32 care este foarte ușor de pus în buzunar și purtat cu mine o zi intreaga. Acuma aștept sa îmi ajungă si un telemetru Delta 2000. Chiar dacă produsele Delta nu sunt în top in ce privește calitatea, raportul calitate preț eu zic ca este ok pentru nevoile mele. Asa cum zicea și @AXP mai sus, toate aceste accesorii devin depășite in cativa ani si practic banii care ii dai pe ele,in 2-3 ani, nu mai au nici o valoare. Eu cred ca am nevoie de o calitate medie la un preț acceptabil chiar dacă este un hobby si uneori suntem tentati sa exageram cu cheltuielile.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Adrian_Dumitru pe 09 Iun 2022, 16:00

Pe mine nu m-o deranjat niciodată in buzunar vreo 8000 lei, de aceea folosesc un binoclu delta 8,5x50 de vreo 600 lei și un telemetru chinezesc de 100 euro/dolari. Binoclul acela care iti place, Zeiss-ul 15x56 nu e făcut pentru vânători, nu e facut să fie plimbat la gât prin mărăcini și scăpat pe jos pe pietre. E făcut pentru păsărari, proiectat să stea pe trepied, să fie folosit pe post de spotting scope. Dar dacă pe tine te arde buzunarul, ia-l.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde zforis pe 10 Iun 2022, 21:14

Eu folosesc intens binoclul la dibuit si la panda, pentru ca mi se pare mult mai comod, rapid si natural sa ma uit prin binoclu decat prin luneta. De asemenea, folosesc si termoviziunea (si perfect de acord cu @violiv, de cand o am, am invatat mai mult decat tot ce stiam inainte despre animale salbatice, despre comportamentul lor). Nu am cine stie ce scule, dar important este ca termoviziunea incape bine in palma si in buzunarul stang (ca folosesc mana stanga si ochiul stang ca sa ma uit prin termo) telemetru la fel de mic (cumparat de la un coleg de pe forum) incape in buzunarul drept. La orice fel de vanatoare ma duc - vanat mare sau combatere - aceste scule nu lipsesc, cateodata iau si trepiedul, daca nu uit acasa. La caprior cu siguranta iau, am un Primos (nu stiu care versiune, parca 2) si un trepied fabricat de mine, in functie de teren, decid care voi folosi. Telemetrul folosesc si cand stau in stand, invat distantele (cateodata terenul te inseala de nu-ti vine sa crezi). Eu nu pot imagina vanatoarea la dibuit sau panda fara binoclu... Sunt solutii elegante, binoclu cu telemetru incorporat, spre ex. Leica Geovid, dar sunt destul de scumpe, bine, daca ai 8000 de lei care te deranjeaza la buzunar, atunci nu sunt asa de scumpe :-).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde proteam pe 11 Iun 2022, 14:20

Adrian_Dumitru scrie:Zeiss-ul 15x56 nu e făcut pentru vânători, nu e facut să fie plimbat la gât prin mărăcini și scăpat pe jos pe pietre. E făcut pentru păsărari,...

Domnul meu, nu stiu cati pasarari ai vazut, dar eu care 50% din cifra de afaceri mi-o fac din banii lor, te asigur ca nici un pasarar adevarat nu are 15x56. Pasarile dorm noaptea (cu exceptia cucuvelelor si a bufnitelor). Acvila si acvila tipatoare sunt in cuib la apus, fluturasul de stanca la fel, si exemplele sunt nenumarate. Pasararii au , de obicei, 7 sau 8x40. Da, ai dreptate, Zeiss are si sistem de prindere pt trepied. Pasararii nu umbla cu trepiedul decat in Delta. La munte au, cel mult, bete pt deplasare. Dar iti garantez, tot odata, ca Zeiss-ul tine si prin maracini si la lovituri (nu foarte puternice, e drept, dar toate instrumentele de care ne spunem parerea personala sunt la fel), functioneaza excelent si in ploaie (si nu se abureste) si ninsoare, vede bine si noaptea daca ai un pic de luna, si la -20C si la +25C. Faptul ca pe unii ii sperie sa-l care in teren este alta poveste. Totul tine de alegerea noastra: vrei un sistem mai puternic, cari mai mult (la fel si arma , un calibru mai mare, cu o putere de stopare mare, cantareste mai mult).
In alta ordine de idei va rog sa va uitati printr-un termic pe ninsoare . 5 minute esti chior de un ochi. Daca ai un pic de lumina difuza cu Zeiss-ul vezi cum vierul taie burta la urs sau cum doi cerbi se bat si al treile le ia ciutele.

Asta e parerea mea si, personal, m-am uitat prin toate trei. Fiecare face cum vrea si cum ii spune experienta din teren. Rewievurile citite nu sunt litera de lege pt ca fiecare vede (cu ochii) in felul lui, ii place anumite aspecte ale iesitului in teren, etc. Raman la sfatul sa te uiti prin toate si sa alegi ce crezi.
"De gustibus non discutarum" .
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde adisan77ro pe 11 Iun 2022, 14:54

proteam scrie:
Adrian_Dumitru scrie: Pasararii nu umbla cu trepiedul decat in Delta. La munte au, cel mult, bete pt deplasare..

Nightforce are un model de trepied cu 2 picioare demonatbile care se transforma in bete numai bune ptr mers pe munte. deci bun atat ptr delta cat si ptr munte. Interesanta piesa.
https://www.optics-trade.eu/en/nightfor ... -head.html
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde yoghi pe 11 Iun 2022, 19:32

proteam scrie:....
In alta ordine de idei va rog sa va uitati printr-un termic pe ninsoare . 5 minute esti chior de un ochi. ...


Pt cine nu stie... :D in termic te uiti cu ochiul stang si in luneta cu dreptul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde mialxx pe 12 Iun 2022, 09:09

Indiferent de vreme, termicele te orbesc, pentru ca au Display iluminat, dar luminozitatea se poate regla, asa ca nu afecteaza extrem de mult ochiul. Nu are legatura ninsoarea, ploaia, soarele. Eu folosesc termic si pentru observatie si pentru tras, asa ca nu am mare problema cu orbitul. @Yogi a explicat destul de bine, te uiti cu celalat ochi, nu cu cel care ochesti.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde UrsuAke pe 21 Iun 2022, 16:55

Eu am un binoclu cu telemetru Leica 3200com 8x42.

Avantaje:

- vezi mai bine pe inserat decat cu multe 8x56 de pe piata, transmite lumina fantastic de bine
- camp vizual bun
- claritate excelenta (fara aberatii cromatice si alte prostii, comparativ ca si calitate cu Swaro)
- telemetru integrat (nu cari 2 aparate dupa tine)
- solutie balistica integrata (bagi prin aplicatie datele balistice si odata cu folosirea functiei de telemetru iti zice si cate click-uri sa dai daca ai tureta balistica la luneta, testat pana la 400m fara vant, iti da solutia buna, nu mai bajbai, nu ratezi decat daca tragi tu prost).

Dezavantaje:

- Scump, costa cat un telemetru + binoclu bun (nu excelent, si la excelent ma refer la Swaro EL, SLC etc, Zeiss Victory etc.)
- E mai greu, aprox 970grame
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde mialxx pe 21 Iun 2022, 20:14

Adica vrei sa zici ca Leica nu se compara cu Zwarovski sau Zeiss? Pai daca lunete si binocluri a inceput oficial mai tirziu sa produca, in scule de topografie le da lectii la multi, de aici au si experienta in telemetrie si masuratori. Pina acum ceva anisori au produs sculele lor in fabrica vectronix din Elvetia. Arunca un ochi pe Site-ul lor sa vezi cu ce se ocupa.
Leica nu-i scump la ce ofera.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde UrsuAke pe 21 Iun 2022, 23:56

mialxx scrie:Adica vrei sa zici ca Leica nu se compara cu Zwarovski sau Zeiss? Pai daca lunete si binocluri a inceput oficial mai tirziu sa produca, in scule de topografie le da lectii la multi, de aici au si experienta in telemetrie si masuratori. Pina acum ceva anisori au produs sculele lor in fabrica vectronix din Elvetia. Arunca un ochi pe Site-ul lor sa vezi cu ce se ocupa.
Leica nu-i scump la ce ofera.


N-am spus asa ceva ba din contra. Cand am ales sa detin optica Leica m-am uitat prin EL, m-am uitat prin Victory si am ales Leica, ochiul meu a spus ca e cea mai buna sticla. Swaro desi avea camp vizual mai mare mi-a dat o senzatie de ameteala cand scanam cu el, iar Zeiss direct mi s-a parut inferior, luminozitate mai slaba, calitate a imaginii mai slaba. Deci din contra, consider Leica peste toti, parere personala desigur. Dar deviem de la subiectul topicului.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate