Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 23:41

Carabina CZ 557 Range rifle

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 29 Iul 2022, 20:54

Bine v-am gasit !

Ma numesc Stefan, si de curand (23.07.2022) am luat examenul de vanator la Pitesti.
Cu aceasta ocazie a intrarii pe forum, va salut cu respect!

Doresc sa achizitionez o carabina pentru panda la caprior si dibuit, goana la mistret.
Imi doresc ceva clasic, cu pat de lemn si m-am gandit la armele CZ, care sunt mai accesibile ca pret.
Din aceasta familie, modelul CZ 557 Range rifle vine dotat cu sina Weaver, catare si inaltator respectiv o magazie detasabila de 10 cartuse .308W, arma avand un aspect de scout rifle.

Daca cineva dintre dvs. are sau a avut acest model de arma, va rog sa ma sfatuiti.

Cu respect, Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Ghinda pe 30 Iul 2022, 08:05

Salut! Bun venit! Nu am avut, dar arată bine. Ia-o!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 30 Iul 2022, 10:11

Va multumescm mult!

Respecte!

Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Sly_Fox pe 30 Iul 2022, 13:31

Atunci când cei de la CZ au anunțat modelul 557 au spus că reprezintă o evoluție a modelului 550. Nu reprezenta de fapt nicio evoluție, dar reprezenta un model care pentru producerea lui s-au obținut costuri mai reduse. S-a păstrat în schimb robustețea, linia clasică și materialele calitative. Modelul 557 s-a produs pentru o scurtă perioadă, așa că dacă vrei să cumperi o armă nouă de acest fel grăbește-te, altele nu se mai fac.
Arma aleasă de tine este foarte bună pentru ce vrei să faci cu ea, pentru pândă și dibuit, la distanțe vânătorești, în calibrul .308 Win, țeava mai scurtă nu reprezintă un dezavantaj, ba chiar ajută destul de mult dacă zici că mai bagi și câte o goană la mistreți. Este o alegere justă pentru început!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 30 Iul 2022, 21:49

Multumesc mult pentru sfatuiri. Intr-adevar, este o arma robusta, manevrabila, frumoasa iar CZ este o firma cu renume.
Acum ma ocup de procurarea seifului si montarea in casa, dupa care demarez procedura de achizitie.

Cu respect, Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Andi Bria pe 31 Iul 2022, 00:02

As alege în calibrul 30.06, face tot ce poate face 308 și puțin mai mult la acelasi pret. Varietate mare de muniție, gloanțe mai grele pentru goană, este mult mai răspândit printre colegii vânători, un plus de viteză, energie.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 31 Iul 2022, 01:36

Modelul Range rifle este doar in .308W. Pe mine m-a atras si aspectul armei, care aduce a carabina scout. Are patul drept la partea superioara, sina Weaver si magazie de 10 cartuse. Fiind si mai ieftina, cu teava de 520 mm si in calibrul .308W, mi-am propus sa o iau.
Am in vedere mai tarziu si o arma in .30-06, dar cu teava de 560 mm.

Va multumesc pentru sfat.

Cu respect, Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Croco pe 31 Iul 2022, 14:38

Fii antena!
Lui #croco ii place! Spune ca e cea mai! Tu o cumperi! Dupa 1-2 sezoane constati ca nu e conform asteptarilor! Vrei sa o vinzi! Ai surpriza sa gasesti o piata de ocazie mult sub asteptarile tale. Si-ti recuperezi o anumita parte din investitia initiala, mult sub! De ce? Ca i-a placut lui #croco.

Pe de alta parte, vrei o arma universala, de panda si de goana. Pentru Romania orice arma de goana merge si la panda. Vrei sa fie usor manevrabila, sa dublezi focul rapid, sa nu pierzi linia de ochire cand tragi (deci recul mic), etc. Mai bine ti-ai stabili niste … unele. Nimeni nu spune ca CZ are actiune tip mauser. Sistemele push feed si control feed, influenta lor asupra rapiditatii, optica si aparatele mecanice, si altele. Apropos, forma patului favorizeaza una dintre ochiri, prin inaltimea lui.
Urmaresc o serie pe youtube despre precizia unei arme cu repetitie si evolutia ei schimbandu-se unele parti! Interesant, dar discutabil!
De gustibus non disputandum! In concluzie, ia ce iti place! Toti au dreptate!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 31 Iul 2022, 19:13

Am inteles, asa este.

Eu imi doresc o arma cu un aspect clasic, cu cat mai putin plastic. CZ 557 Lux, Range,.. par a fi din lemn si otel (cu exceptia talpii de cauciuc a patului, catarea din fibra optica). De asemenea, aspectul variantei Range rifle este cumva de pusca de cercetas (a fost creata pentru Canadian Rangers, dar a fost ales modelul Tikka ARCTIC din inox, cu teava mai groasa, sistemul de ochire cu rozeta rotitoare). Ramanand in competitie CZ cu Tikka, m-am gandit ca totusi, a ajuns pana acolo, deci e ceva de ea. In acelasi timp m-am gandit si la ce ati spus dvs, si vazand ca e si mai iaftina am zis sa incerc cu ea. Arata ca o arma scout, e din lemn si otel, are magazie de 10, e facuta de o firma ok....Daca pe parcurs nu imi convine ceva...nu a fost chiar scumpa.

Initial cercetand pe net, am dat de SAKO 85 Grizzly care practic m-a hipnotizat. Imi place mult. Cu teava fluted, otel si lemn, prinderea curelei in fata pe teava, arma nordica, ce mai.....fac un efort si o iau. Mi-o doream in .30-06. Teava e de 540 mm (deci nu se pierde mult din potentialul munitiei). Ma tarziu un pic, am vazut pe youtube filmulete cu probleme de ejectie a tuburilor de alama, dinamica ejectiei depinzand de viteza de manevrare a inchizatorului. Mai loveau turelele lunetei (daca erau mai proeminente) si cadeau inapoi, etc. Ca precizie e foarte buna, dar sunt aspectele astea. Nu stiam ce sa fac. Grizzly im place, dar exista si aspectele astea. Cercetand netul, am vazut ca unii popsesori de Sako 85 si-au facut unele modificari la gheara extractoare si merge. Mi-am zis, pai daca dau banii respectivi nu vreau sa ajung intr-o astfel de situatie, sa incep sa fac modificari. Citind in continuare am vazut ca problemele depind de grosimea bazei cartusului, respectiv ca pentru .308W care are o grosime a bazei de 1.37 mm problema se cam rezolva.
Pe youtube am vazut un tip care tragea cu o Grizzly in .308W in poligon (avea si luneta) si ejecta super ok.
Nu stiam ce sa fac. Observand ca balistica lui .30-06 se aseamana pe dist vanatoresti cu cea a lui .308W, am zis, gata asta e Sako 85 Grizzly in .308W. Am mai stat ceva timp si ma intrebam, daca observ ceva ce nu imi convine, banii sunt dati si .....asa cum ati spus si dvs la vanzare pierzi bani.....ce sa fac?
Daca nu erau filmuletele de pe youtube, respectiv informatiile de pe forumuri despre treburile astea, clar luam un Grizzly in .30-06. Asa am ajuns sa focusez pe CZ 557 Range rifle, care este mai ieftina si despre care nu am gasit lucruri care sa nu imi placa. De aceea am intrat pe forum intreband despre ea, daca cineva a folosit-o.

La un moment dat am cercetat Tikka T3x battue wood, care arata ok, dar am impresia ca partea de jos (in afara de magazie) care contine si garda tragaciului e din plastic, si asta nu mi-a placut. Incerc sa ajung la un magazin sa o vad.

Cu respect, Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde violiv pe 31 Iul 2022, 23:34

CZ 557 nu are mecanica derivata din Mauser, nu "alimenteaza controlat". Asta a fost la BRNO 98, ZKK si CZ 550 si surioarele mai mici. Renuntarea la lamela extractoare a fost parte din planul de reducere a pretului.
Construita rezonabil, functioneaza rezonabil, e "clasica" adica toata din otel .... dar cam mult otel. Adica e cam grea, cel putin pentru curentul actual de arme cat mai usoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 01 Aug 2022, 00:07

Va multumesc mult pentru informatie! Mai cercetez.

Respecte!

Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2022, 10:33

Croco scrie: Nimeni nu spune ca CZ are actiune tip mauser.

Au avut! Cei de la CZ sunt deja la a doua generație de carabine fără sistemul Mauser. Mulți europenii, dar în special clienții americani (forumurile de peste ocean sunt grăitoare în acest sens), spun că nu au luat cea mai bună decizie renunțând la vechiul sistem și la clasicismul pentru care erau atât de apreciați. Practic din acest motiv cumpărau oamenii CZ-uri, că din cele "moderne" se găseau pe toate drumurile, la aproape toți producătorii. Rămâne de văzut cum se vor descurca în jungla modernității la care au aderat deplin odată cu intrarea în producție a modelului 600 (rechemat deja în service).

Acum, așa cum am mai spus și la postarea anterioară, CZ-ul 557 Range este chiar OK pentru ceea ce dorește colegul care a inițiat topicul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 01 Aug 2022, 11:01

Va multumesc ! Apreciez sfaturile profesioniste pe care le-am primit de toti colegii care mi-au scris, si simt ca sunt pe o cale ok in ceea ce priveste alegerea unei arme clasice si robuste, cum erau mai demult.
Respecte!

Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Croco pe 01 Aug 2022, 15:47

Nu pot sa spun ca agream sistemul tip Mauser de la CZ. Nici nu stiam ca l-au schimbat. Si acum cum este? Sau poate imi indicati un video sa vad!
Cand am inceput vanatoarea, am cumparat de ocazie o arma cu 1000 lei. Am ajuns la 13 arme lungi, din care o singura lisa. Gusturile s-au diversificat pe parcurs.
Recomandare: incepi cu arma ieftina, cu disponibilitate la munitie. Apoi o sa “ceara”!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde violiv pe 01 Aug 2022, 16:49

Am avut cateva arme ce foloseau sistemul Mauser, vreo 6-7 si inca mai am o arma chiar M98.
M-a deranjat o singura chestie - aia ca nu poti alimenta direct in camera (la cele mai multe dintre ele). In rest m-am impacat. Mi-a placut cel mai mult sistemul de la M96, cel mai finut si cu armare la inchidere.
CZ-uri am avut doua, 550 si 527, ambele cu "lamela". OK arme.
557 a trecut la un sistem mai ieftin de produs, un "push" clasic, gen Remi 700. Diferit fata de altele ar fi ca au facut o culata ceva mai "groasa in carne", cu impresie de solid. In schimb au pierdut "fineturile" de la 550.
Mi-as lua daca mi-ar iesi in cale o ZKK sau o CZ intr-un calibru african. Pentru calibrele astea chiar se potriveste la fix actiunea si armele le-au iesit foarte reusite.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde violiv pe 01 Aug 2022, 16:51

"ACUM" ... Au schimbat iar. Au trecut la seria noua, cu tevi de schimb, inzavorare direct in teava, tot un "push".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde CCM pe 01 Aug 2022, 18:45

Sako Grizly sau Tikka Arctic;
Grizzly e absolut magnifica; din cate stiu eu nu se mai fabrica, asa ca daca ai ocazia, profita.

Nu ca CZ nu ar fi ok, dar, daca se poate, de ce sa nu iti faci o placere - in loc sa fii rational?
Nu ca ar avea cea mai mica importanta, dar astea doua imi plac si mie f mult si tot oftez dupa una sau alta; din pacate "nu e momentul"... si Grizzly nu se mai gasesc pe unde sint.
Calibrul nu prea conteaza, 308 e absolut suficient cam pt orice in Europa.
Daca iei Grizzly, pune si poze cu ea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 01 Aug 2022, 19:01

Sigur. Indiferent ce iau, voi pune poze.
Si mie imi place mult Sako Grizzly, dar eram in dilema cu situatia ejectiei. Daca as avea ocazia sa verific ar fi altceva. Si arma asta e numai din metal si lemn.
Ma intreb, daca merg la magazin cu un tub tras sa zic de 8 x 57 (au la Joita un K98 - si poti lua cred unul sau doua tuburi trase) sau tub de .308W, te-ar lasa sa faci o verificare de ejectie? (numai sa aiba la raft calibrele respective).
La .308W sunt destule filmulete care arata ca iese tubul acceptabil, nelovind lunetele.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 01 Aug 2022, 19:05

Tikka Arctic, nu am vazut la nici un magazin de la noi (pe site-urile lor).
Ce am observat la acest model este ca, are o greutate cam mare, de peste 4 kg.
Are teava groasa, si sistemul de ochire e interesant. Ea a castigat in fata lui CZ 557 Range.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde DanCo pe 01 Aug 2022, 20:52

Nu cunosc modelul Arctic de la Tikka dar dacă vrei o arma pe care sa o folosești si la goana nu lua o arma care sa treaca, cu mult de 3-3.2 kg. Daca pui o frana de gura, o montura sau un set de inele mai solide, o luneta si magazia plina o sa sara bine de 5 kg. La goana nu va fi ok.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 01 Aug 2022, 21:01

Asa este.
Toate accesoriile mentionate montate pe ARCTIC te arunca la 5kg si ceva, ceea ce e foarte mult.

Cz 557 Range are 3.3 kg
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde yoghi pe 02 Aug 2022, 00:43

Vezi ca tuburile deja trase nu mai intra corect/perfect in pusca....se umfla bre!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 02 Aug 2022, 09:30

Va salut!
Multumesc pentru sfat.
Respecte, Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Croco pe 02 Aug 2022, 16:31

Si extractorul de care este? Tipul de remington 700 este cel mai slab, urmeaza Mauser. Gheara tip m16 sau sako este cea mai buna. Sau modelul hibrid de la winchester m70 model 198 si ceva. Parerea mea!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 02 Aug 2022, 18:27

Un Sako 85 Grizzly, cum vi se pare ca functionare a ejectiei ?
Arma e frumoasa, dar stau cu inima stransa in privinta cumpararii.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Ghinda pe 03 Aug 2022, 07:48

Extractorul este de tipul care extrage cartușele sau tuburile, după caz, din camera cartușului. Sigur este ok, altfel nu ar mai fi pe piață.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Stefan_23 pe 03 Aug 2022, 08:09

Multumiri!
Respecte, Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde mialxx pe 03 Aug 2022, 15:37

Ia bre un Blaser R8 si ai scapat de toate durerile.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde yoghi pe 03 Aug 2022, 21:16

@Stefan
încă puțin și cazi în capcana pregătită începătorilor.
Capcana așezată și armata de sfătuitori.
Unu Îți zice de mecanismul fermecat ,alți zice de țeavă care o visează pt el, mai vine altul și povestește despre pușca lui făt frumos....

Dacă ai trage 100 cartușe pe zi , cate 10 zile pe luna înțeleg sa ai îndoieli asupra mecanismului, dar așa cu50 ..100 pe an , arma te va servi corect mulți ani.

Și nimeni nu garantează ca peste 1an nu o vei vinde indiferent de supercalitatile explicate de sfátuitori.

Dacă ai o luneta corecta (vezi ca aici o sa te zapaceasca) orice pușcă lovește un pachet de țigări la 150m.

Deci lăsal dracul de mecanism și cumpăra ce îți place .

Ps :realitatea e ca ăsta sunt invidiosi și tot baga strâmbe. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina CZ 557 Range rifle

Mesajde Dr.47 pe 03 Aug 2022, 22:25

Yoghi are mare dreptate.
Lasa-te de sportul asta cu părerile.
Mergi in magazin si vezi cum arata arma in mana, cumpara, pui jos 4 capre, 3 tapi, doi porci, si pe urma vinzi carabina. Cumperi alta, o sa vrei o alta luneta, poate un termo, o chematoare faina.
Dar un dublu express juxstapus nu arata bine?
Vezi ca e un driling de vanzare in sector 4. L-am pipait, l-am si mirosit, mi-am luat cartusele pt 410 si am plecat acasa cu gandul 'de unde scot vreo 6 miare?'
Bafta la gasit mireasa aia facuta pe mana ta!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate