Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 20:02

Sfat achizitie arma AC

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan_ pe 06 Ian 2023, 23:31

Va salut,

Nu stiu daca am nimerit corect sectiunea de forum, insa daca e gresala sper ca nu am deranjat prea tare.
Intentionez sa-mi cumpar o arma AC, cu scopul de a trage la tinta, exclus vanatoare. Maxim sobolani, sa fac concurenta pisicii.
Am venit aici in speranta ca voi gasi raspuns la unele intrebari de la cei care detin astfel de arme sau au experienta.
Am de gand sa o folosesc doar pe proprietati private, deoarece in zona mea toate padurile fac parte din fonduri de vanatoare si nu cred ca am ce cauta acolo.
Am inteles ca am nevoie doar de un examen psihologic si ceva autorizatie inainte sa cumpar arma, poate si alte hartii dar oricum pare destul de usor de obtinut autorizatia pentru ea.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele(am citit deja pe forum, daca exista informatiile astea si mi-au scapat, imi pare rau):
Am nevoie de dulap inchis pentru depozitare?
Parintii locuiesc la tara, eu nu, dar arma am de gand sa o las acolo, e legal? Nu as plimba-o aiurea in masina si sa o tin la bloc.

Pe langa acestea, mi-ar fi de mare ajutor niste sfaturi legate de alegerea armei.
As vrea sa fie cu arc sau alt sistem asemanator, nu PCP, iar calibrul 5.5mm, plus luneta.
O sa va spun ce asteptari as avea, poate ajuta. Avand in vedere ca o vreau doar pentru tir, as vrea sa fie cat mai precisa.
Nu am experienta multa, asa ca intreb, e realistic sa faci un grupaj constant de 3-5 cm la o distanta de 30m cu o astfel de arma? Sunt constient ca depinde si de alicele folosite.

M-am uitat la cateva modele Gamo, avand in vedere ca unele se comercializeaza si in Romania, dar unele pe care le-am vazut pe site cred ca au putere prea mare pentru tara noastra, o sa las aici 3 modele:

https://www.gamo.com/en/gamo-replay-10x-magnum-igt-gen2/ - aceasta pare prea puternica si nici nu stiu daca ar fi cea mai precisa, dupa ce scrie acolo
https://www.gamo.com/en/gamo-roadster-10x-igt-gen-2/ - ar mai fi aceasta, care cred ca am vazut-o si la noi pe piata

Ce am vazut la aceste pusti Gamo, e ca au tot felul de tehnologii, ceva piston in loc de arc, magazie cu 10 alice etc.
In realitate, nu stiu cat de mult te ajuta astfel de chestii sau cat iti fac viata mai usoara, dar ma gandesc asa: mai multe parti mobile, mai multe chestii care se pot strica si precizie mai slaba. Nu stiu daca am dreptate.

Am mai vazut acest model foarte laudat:
https://www.airgunseurope.com/weihrauch ... kline.html
Dar nu are mai nimic din toate tehnologiile de la Gamo, in schimb are teava fixa, ceea ce cred ca e un plus.
Daca as sti ca precizia e mult peste cele de mai sus, as considera-o pe asta, desi e mai scumpa.
Asta din urma nu cred ca se gaseste in tara, dar banuiesc ca nu mai e problema sa o cumperi din afara.

Daca aveti voi alte sugestii sau sfaturi, as fi recunoscator.
Multumesc anticipat!
Bogdan
bogdan_
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2023, 23:22

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde DanCo pe 07 Ian 2023, 01:33

În primul rand cauta secțiunea de prezentări, da bună ziua și apoi stam de vorba. viewforum.php?f=110
Apoi cauta topicuri mai vechi ca ce vrei tu s-a mai discutat.
viewtopic.php?f=109&t=18492
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde yoghi pe 07 Ian 2023, 01:39

Si daca tot esti asa etuziasmat de vitoarea pusca, iti zic ca vei avea nevoie de cursul de arme pt actele de la politie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde GHunt pe 07 Ian 2023, 03:42

Salutare

In mare parte ți-aș recomanda un pcp cu regulator de presiune și atunci pentru a obține grupaje decente tine doar de tine,tipul muniției folosite și optica/prinderi de calitate…
Pentru achiziționare ai nevoie de curs arme,cazier,fisa medicală,dulap,și arma din câte știu se păstrează la domiciliu din buletin.
In privința grupajului,cu arma pe care o dețin(FX Impact M3)scot grupa de 1 cm in 50m)
FX Impact M3 5.5,Kral BULLPUP 5.5,Beretta Bellmonte 12,Beretta BRX1 308W,Tikka 223
GHunt
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Feb 2022, 00:16

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan_ pe 07 Ian 2023, 11:35

În primul rand cauta secțiunea de prezentări, da bună ziua și apoi stam de vorba. viewforum.php?f=110
Apoi cauta topicuri mai vechi ca ce vrei tu s-a mai discutat.
viewtopic.php?f=109&t=18492

Rezolvat: https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=110&t=20322
Am aflat si informatia legata de dulap din acel topic, desi il citisem cu cateva luni in urma, am uitat.
Banuiam ca nefiind arma letala merge sa o tii si intr-un loc sigur, nu neaparat dulap metalic.

Si daca tot esti asa etuziasmat de vitoarea pusca, iti zic ca vei avea nevoie de cursul de arme pt actele de la politie.

Multumesc, o sa ma documentez si despre acesta.

In mare parte ți-aș recomanda un pcp cu regulator de presiune și atunci pentru a obține grupaje decente tine doar de tine,tipul muniției folosite și optica/prinderi de calitate…
Pentru achiziționare ai nevoie de curs arme,cazier,fisa medicală,dulap,și arma din câte știu se păstrează la domiciliu din buletin.
In privința grupajului,cu arma pe care o dețin(FX Impact M3)scot grupa de 1 cm in 50m)

Multumesc de informatii. Initial credeam ca nu am nevoie de dulap, de acolo si nedumerirea cu adresa.
O arma PCP mi se pare prea complicata pentru ce vreau eu, astea cu armare la fiecare foc par mult mai usor de folosit pentru cateva trageri intr-o dupa-masa sa zicem.
Despre armele pe care le-am mentionat ai putea sa-mi dai o parere?
Am mai citit putin despre WEIHRAUCH HW97 si nimeni nu-i baga aproape nimic de vina.
bogdan_
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2023, 23:22

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde Azmodan pe 07 Ian 2023, 12:00

salut
daca ai facebook, exista un grup acolo cu multi pasionati de arme AC: https://www.facebook.com/groups/1223568128174710

din cate stiu eu, arma trebuie sa o ti la locul tau de domiciliu (adresa din buletin) sau resedinta (viza flotant). nu poti sa o ti la parinti daca nu locuiesti acolo.

iti trebuie seif. nu ai voie sa tragi dupa animale (sobolani, ciori, etc).

un video despre pasi de urmat pentru prima arma neletala: https://youtu.be/lBXU1DmrqIo mai sunt si alte filme pe canal despre arme AC

spor!
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan_ pe 07 Ian 2023, 14:04

O sa intru pe grup, nu m-am gandit sa caut pe facebook, mersi de info!
bogdan_
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2023, 23:22

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde popaliviu pe 07 Ian 2023, 14:14

Nu ai voie (legal) să tragi în șobolani, dar poți să cumperi (foarte legal ) otravă pentru șobolani :mrgreen:
Este o moarte mai plăcută otrăvirea :ymsmug:
https://www.emag.ro/otrava-raticid-pent ... DWM5SVBBM/
Sau dacă ai reflexe și agilitate bună, poți să le faci felul cu un cuțit sau macetă! :ympeace:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan_ pe 07 Ian 2023, 14:18

Era o gluma oricum, nu am asa multi incat sa-i vad ziua, dar mai gasesc dimineata morti prin curte.
Nu asta e scopul pentru care vreau arma, dar sa zicem ca imi asum un dosar penal daca afla cineva ca am luat unul la tinta :lol:
bogdan_
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2023, 23:22

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde GHunt pe 07 Ian 2023, 15:53

In mare parte ți-aș recomanda un pcp cu regulator de presiune și atunci pentru a obține grupaje decente tine doar de tine,tipul muniției folosite și optica/prinderi de calitate…
Pentru achiziționare ai nevoie de curs arme,cazier,fisa medicală,dulap,și arma din câte știu se păstrează la domiciliu din buletin.
In privința grupajului,cu arma pe care o dețin(FX Impact M3)scot grupa de 1 cm in 50m)

Multumesc de informatii. Initial credeam ca nu am nevoie de dulap, de acolo si nedumerirea cu adresa.
O arma PCP mi se pare prea complicata pentru ce vreau eu, astea cu armare la fiecare foc par mult mai usor de folosit pentru cateva trageri intr-o dupa-masa sa zicem.
Despre armele pe care le-am mentionat ai putea sa-mi dai o parere?
Am mai citit putin despre WEIHRAUCH HW97 si nimeni nu-i baga aproape nimic de vina.[/quote]



Gamo sunt arme Ok,am avut o gamo fox,decenta pentru prețul ei,la Weihrauch nu știu ce sa zic,in România nu am văzut așa cv,am văzut in uk vreo doua,dar din câte știu trebuiesc limitate la o anumită putere deoarece legea in Germania este mai permisiva la capitolul asta spre deosebire de România.
FX Impact M3 5.5,Kral BULLPUP 5.5,Beretta Bellmonte 12,Beretta BRX1 308W,Tikka 223
GHunt
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Feb 2022, 00:16

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde UrsuAke pe 08 Ian 2023, 13:18

Nu le explica nimeni domnilor ca singurele proprietati private, sau de oricare alt fel, unde ai voie sa folosesti arma AC sunt poligoanele autorizate?

Arma AC se inscrie ca si arma de tir sportiv, ceea ce inseamna ca o vei folosi exclusiv in poligon la antremant sau in cadrul unui concurs organizat (daca vrei sa urmezi pasii inscrierii intr-un club sportiv si la federatie).

Daca tragi cu arma AC in curte si nu te prinde nimeni.. sanatate. Daca tragi cu ea in curte si-ti face vreun vecin plangere -> incalcarea regimului armelor si munitiilor. Daca tragi cu arma AC pe camp si mai e si fond de vanatoare pe-acolo, adaugam si braconaj la speta.

Faceti-va research-ul, sunati la serviciul arme de care apartineti si va vor explica domnii de acolo ce puteti si nu puteti face. Sa detii o arma in Romania e un proces continuu de trecut prin cercurile birocratiei, nu se opreste dupa ce obtii permisul.

Vrei sa fii "fara acte fara stres" iti iei arc cu sageti, acolo nu-ti trebuie permis desi o sageata trasa dintr-un compound de 70lbs trece prin 3 oameni pana-si pierde din energie. Sau prastie cu bile de rulment, care la fel, poate oferi candidatura cuiva la premiile Darwin.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan_ pe 08 Ian 2023, 14:29

Multumesc de informatii, in topicul mentionat mai sus am vazut doua raspunsuri diferite din partea politiei, din doua judete diferite.
Cu vecinii nu sunt certat si nici nu as avea de gand sa trag inspre proprietatea lor daca ar fi.
Altceva ce sa zic, unii isi regleaza luneta in curtea din spate si nu zice nimeni nimic, nu cred ca as deranja prea tare sa trag de pe terasa spre o magazie de lemne...

Arc am incercat, nu-mi place in mod deosebit.
bogdan_
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2023, 23:22

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde DanCo pe 08 Ian 2023, 15:41

Poate ca vecinii tai sa nu te reclame dar... trece cineva pe strada și te vede, nepotul unui vecin se joaca prin curte cu drona care te surprinde și pe tine, postează filmarea online și te trezești cu politia la poarta fără sa ai habar cum. Când vorbim despre arme, de orice fel, cel mai bine este sa respecți legea cu strictețe și asa dormi liniștit și te poți bucura de pasiunea ta mult si bine. Majoritatea se gândesc ca lor nu li se poate întâmpla dar intr-un final o pățesc.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan_ pe 08 Ian 2023, 17:56

Am inteles, daca o sa reusesc sa iau una, o voi folosi doar in poligon. Multumesc!
bogdan_
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Ian 2023, 23:22

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde UrsuAke pe 08 Ian 2023, 20:51

bogdan_ scrie:Am inteles, daca o sa reusesc sa iau una, o voi folosi doar in poligon. Multumesc!


Nu trebuie sa ne convingi pe noi pentru ca sincer, nu ne pasa. Trebuie ca tu sa fii informat asupra legii pentru ca atunci cand iti doresti s-o incalci sa stii la ce repercursiuni sa te astepti. Atunci iti calculezi singur daca merita sau nu.

In Romania o arma se obtine greu si se pierde usor. In plus, procesul de obtinere al unei arme in Romania este suficient de indelungat si cu suficient de multi pasi incat sa descurajeze anumiti oameni in a incepe demersul de autorizare.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2023, 21:38

Eu stiu ca acolo scrie : '""spatiu delimitat care nu permite accesul publicului"" = curte sau magazie si ""spatiu special amenajat"" = poligon autorizat
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde bogdan187 pe 09 Ian 2023, 19:13

yoghi scrie:Eu stiu ca acolo scrie : '""spatiu delimitat care nu permite accesul publicului"" = curte sau magazie si ""spatiu special amenajat"" = poligon autorizat


Corect . La un moment dat cineva a cerut si de la politia capitalei o informare oficiala si exact asa a fost .

Acum na , stiti cum e fiecare AEST , interpreteaza legea , fiecare in felul lui .

Ca sa raspund si la subiect , pentru ce ii trebuie initiatorului topicului , as recomanda o arma cu armare prin frangere , de preferat cu piston nu cu arc , iar ca recomnadare ar mai fi si hatsan , comercializate de MLD .

Oricum daca intrebi pe grupul de facebook o sa primesti mai multe raspunsuri ale unor oameni pasionati de asa ceva .

Bafta !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde Dr.47 pe 09 Ian 2023, 21:13

Eram intr-o zi la Rentarm si l-am intrebat pe unul dintre vanzatori, unde poti sa folosesti o arma ac.
Ca e legal sau nu, raspunsul a fost asa: in poligon sau la tine pe proprietate daca pui o hartie pe poarta cu ‘poligon artizanal intre orele x si x si un sfert.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Sfat achizitie arma AC

Mesajde DanCo pe 09 Ian 2023, 22:15

Ce importanta are ce zice unul sau altul? Exista în lege termenul de poligon artizanal? Eu nu am văzut. Postați aici unde scrie asta. În România fiecare își face legea lui pana îl prinde și i se aplica legea corecta. De 2 săptămâni apare zilnic în presa câte o încălcare ba a legii armelor ba a legii vânătorii. Foarte bine! Sa se împuște între ei și sa li se facă dosare penale pana rămân doar cei care merita sa fie vanatori și sa dețină arme. Chiar și in cazul armelor AC nu trebuie luate lucrurile usor. Când începi sa crezi ca nu sunt periculoase atunci o pățești.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate