Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 20:05

Taxa arma pe ghiseul.ro?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde UrsuAke pe 24 Feb 2023, 12:48

Salutare tuturor.

Stand la coada pentru a inscrie o arma pe permis am auzit o discutie intre 2 colegi cum ca unul din ei a platit taxa de 50 de lei prin ghiseul.ro. Am fost chemat inauntru de agentul de politie si n-am apucat sa intreb ce si cum si unde. Mentionez ca urbea in cauza este Bucuresti.

M-am uitat azi prin ghiseul.ro dar n-am reusit sa gasesc unde e optiunea de plata a taxei de arma si nici nu am vazut sa fie trezoreria sectorului x inscrisa in lista de institutii inrolate.

Deci, are cineva habar daca se poate sau nu plati taxa aceea de 50 de lei online? Si daca da, cum exact?
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde yoghi pe 25 Feb 2023, 01:49

Contul este al politiei cred ca este acelasi cu amenzile de circilatie.a mai fost o discutie identica pe undeva
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde popaliviu pe 25 Feb 2023, 13:09

Dacă ghișeul.ro are același număr de cont cu trezoreria, înseamnă că e același lucru. Și cred că este .
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde Sdt pe 26 Feb 2023, 12:54

Taxa pentru arma se achita intr-un cont colector.
Politia nu are dreptul sa-ti refuze plata facuta prin OP in respectivul cont dar o vor face in mod abuziv pentru ca le dai de munca. Adica sunt nevoiti sa faca adresa catre Fisc ca sa li se certifice virarea banilor. Si implicit dosarul va trena in rezolvare.
Sigur ca ar fi posibil sa platim pe Ghiseul.ro dar pt asta institutia adica IGPR-ul ar trebui sa se inroleze. Daca poti sa achiti o amenda de circulatie oare de ce nu poti sa platesti absolut orice taxa??
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde Bracalone pe 26 Feb 2023, 17:52

Eu am platit taxa online, pt ca ar fi trebuit sa imi iau o zi de concediu ca sa pot ajunge pana la trezorerie sa o pot plati la ghiseu. A doua zi dupa ce am depus dosarul ( Ilfov) , am fost sunat de un militian foarte suparat care mai avea putin sa ma ia la bataie pt ca mi-am permis sa platesc taxa online si m-a amenintat ca o sa ma satur de asteptat pana o sa imi iasa autorizatia. Intrucat au trecut deja peste 60 de zile de la momentul depunerii cererii ( nefiind la prima arma) , astazi mi-am facut timp si am scris raportul catre corpul de control al ministrului si hartiile pentru Parchet. Miercuri ajung si le depun. Daca tot isi permite sa ne tragem de sireturi si sa ameninte, sa o facem ! Amenintare, abuz in serviciu si refuz de indeplinire a sarcinilor.... Eu nu am nimic de pierdut !
Bracalone
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde Ghinda pe 26 Feb 2023, 22:40

Dacă ai și înregistrare este parfum.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde yoghi pe 26 Feb 2023, 22:54

Nu rezolvi mare lucru cu reclamatia...adresele intre institutii au termen 30 zile.daca ei asteapta raspuns de la ministerul de finante, practic cererea ta inca nu a intrat in lucru.si daca finantele trimit raspuns peste 60 zile ,nu e vina """armelor"". Si abia dupa raspuns incepe termenul lor.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2023, 07:41

Ba se poate. Ei au cerut? Termenul este al lor de 30 de când s-a depus. Nu este problema mea că nu sunt capabili să aibă acces la banii lor.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde laurul pe 27 Feb 2023, 09:02

Ghinda scrie:Ba se poate. Ei au cerut? Termenul este al lor de 30 de când s-a depus. Nu este problema mea că nu sunt capabili să aibă acces la banii lor.

Corect!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde popaliviu pe 27 Feb 2023, 13:59

Bracalone scrie: Daca tot isi permite sa ne tragem de sireturi si sa ameninte, sa o facem ! Amenintare, abuz in serviciu si refuz de indeplinire a sarcinilor.... Eu nu am nimic de pierdut !


Bravo!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde Bracalone pe 28 Feb 2023, 21:43

yoghi scrie:Nu rezolvi mare lucru cu reclamatia.........nu e vina """armelor"". Si abia dupa raspuns incepe termenul lor.

Stiu, ai dreptate !!! I Asa functioneaza sistemul si stiu foarte bine ca nu vor exista urmari dpdv profesional sau pecuniar .
Dar, persoana in cauza tot va trebui sa mearga de 3-4 ori pt declaratii la parchet si 4-5 ori la CCM ! Nu stiu dece, dar am senzatia ca unele dintre citatii o sa fie in perioada concediului de odihna ! Ca un bun crestin, harsait prin sisteme si aflat in apropierea pensionarii, am dat si niste "acatiste " catre "ingerii pazitori", sa stea cu ochii pe el astfel incat la primul ofsait sa primeasca direct rosu.
Pe de alta parte,celelalte interactiunile directe sau indirecte cu personalul SAESP Ilfov au fost ok, toata stima si respectul pentru cum isi fac treaba tinerii de acolo. Nu termenul de asteptare m-a deranjat ci cum mi-a vorbit si faptul ca si-a permis sa ma ameninte.
Trist este ca importatorul a spus ca arma va ajunge probabil prin aprilie...
Bracalone
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Taxa arma pe ghiseul.ro?

Mesajde Ghinda pe 01 Mar 2023, 08:23

Se pare că nu tinerii sunt problema!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate