Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 06:22

Sfat cartuse inertiala

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Sfat cartuse inertiala

Mesajde Memo pe 08 Dec 2023, 13:49

Buna ziua! De curand am cumparat prima arma de vanatoare, o Franchi Affinity 3 Wood, cal. 12/76. Va rog sa imi dati sfaturi cu privire la cartuse potrivite pentru inertiale si in functie de tipul de vanat. Multumesc!
Memo
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Oct 2023, 17:53

Re: Sfat cartuse inertiala

Mesajde pipabh pe 08 Dec 2023, 14:33

Memo scrie:Buna ziua! De curand am cumparat prima arma de vanatoare, o Franchi Affinity 3 Wood, cal. 12/76. Va rog sa imi dati sfaturi cu privire la cartuse potrivite pentru inertiale si in functie de tipul de vanat. Multumesc!

De la 24 g pana la toata gama de cartuse cu alice disponibile si permise de lege la noi pana la dimensiunea de 76 mm inclusiv!!!!
CAt priveste ce alica sa folosesti pentru ce vanat... putina cautare prin biblioteca forumului si sunt convins ca te vei lamuri!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat cartuse inertiala

Mesajde violiv pe 09 Dec 2023, 06:14

Teoretic arma poate trage aproape orice.
Practic, extremele ca incarcatura s-ar putea sa faca probleme.
Sint unele cartuse de 24 g cu care nu rearmeaza ... prea slabe.
Fiind o arma usoara, reculul cartuselor de peste 40 g se simte rau, neplacut.
Te vei simti si tu si arma cel mai bine cu cartuse de 32-36 g iar la ce performante au ajuns acestea de azi nici nu vei simti nevoia unui cartus mai greu.

Despre marime alica versus specie de vanat gasesti deja scris. Poti sa iei ca punct de plecare legea cu minimul admis si adaugi 0,5-1 mm la ce scrie acolo, tragi si vezi ce te multumeste mai mult. Preferinta vanatorilor pentru o anume alica este extrem de variabila.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat cartuse inertiala

Mesajde yoghi pe 10 Dec 2023, 13:00

Am cateva amintiri cu ""ce cartuse sa folosesc""

Vine un nene cu nevasta si cere cartuse pt fazani:
Cate?
Doua cutii ....ii dau cutiile de 3mm si...nu sunt bune astea, de iepuri aveti ...ii dau doua cutii de 4mm si ...Nu nu sunt bune..

Vreti alt gramaj..am de 36g si.. ..Nu domnule eu vreau de fazani si iepuri.....Pai astea cu 36g cu pulbere jk6 bascherii sunt perfecte.

Raspunsul lui
..nu vezi domnule ca am cerut de fazani si miai dat de rate ,si in loc de iepuri miai dat de gaste .uite arata pe cartus rata si aici gasca
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat cartuse inertiala

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2023, 23:16

:( :( :(
Trist! Ignoranța a cuprins toată societatea în orice domeniu. Am ajuns în faza în care nu mai este de râs, totul se duce la fund, încet si sigur, de parcă toată țara asta s-a transformat într-o zonă cu nisipuri mișcătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat cartuse inertiala

Mesajde drflorea pe 11 Dec 2023, 08:13

Am cateva amintiri cu ""ce cartuse sa folosesc""


Ca sa linistesc putin vulpoiul...,sunt mai mult ca sigur ca aceste amintiri au ceva vechime.


In ziua de azi nu se mai duce nimeni cu nevasta la magazinul de arme. :lol: =))
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Sfat cartuse inertiala

Mesajde yoghi pe 11 Dec 2023, 14:24

Gresesti tare. Daca nevasta e sponsoru atunci vine de doua ori pe zi :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate