Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 11:49

Noroc si sanatate!

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Noroc si sanatate!

Mesajde popaliviu pe 18 Feb 2016, 23:57

Salutare si sanatate! Ma numesc Popa Liviu, am 27 de ani, cu domiciliul in Dabuleni Dolj, lucrez ca bucatar in Austria si m-as bucura daca ma primiti si pe mine acilea la voi in gasca, cu toate ca inca nu sunt vanator, dar sper din toata inima,ca la anul in timpul asta sa FIU :). Momentan detin o arbaleta Barnett Quad 400 cu care mai trag la tinta din joi in Pasti, dar astept cu nerabdare ziua cea mare, aceea in care voi devenii VANATOR si in care imi voi lua arma de vanatoare! Parerea mea este ca vanatoarea este cel mai frumos sport de pe Pamant de la A la Z! Nu in ultimul rand vreau sa va felicit pentru Forum care este locul de intalnire si care uneste multi oameni, din orice colt al lumii si pentru toata stradania care o depuneti pentru a-l tine la acest nivel! Respect pentru toti si la mai mare!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde OVI762 pe 19 Feb 2016, 08:09

Salut si tie;ca vrei sa devii vanator,foarte bine,ca pasiunea e mare,minunat,insa cu actele cum stai?Stagiatura,cazier,poze 3/4...toata socoteala?Initial,la Craiova se vorbea de un examen in Aprilie,Mai insa se pare ca o lungesc pana in toamna,ca la noi...hai sa auzim de bine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde dango pe 19 Feb 2016, 10:18

Bun venit Liviu, nici eu nu sunt vanator, dar oamenii de aici sunt de calitate, cel putin asa descopar eu.

Stima,
dango
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 20 Sep 2015, 07:10
Locaţie: Alexandria; Teleorman

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde popaliviu pe 19 Feb 2016, 13:26

[quote="OVI762"]Salut si tie;ca vrei sa devii vanator,foarte bine,ca pasiunea e mare,minunat,insa cu actele cum stai?Stagiatura,cazier,poze 3/4...toata socoteala?Initial,la Craiova se vorbea de un examen in Aprilie,Mai insa se pare ca o lungesc pana in toamna,ca la noi...hai sa auzim de bine.[/quot

Examenul am auzit ca se da in februarie 2016, atunci vreau sa dau, pentru atunci ma pregatesc. Actele(fisa medicala, cazier, poze) o sa le scot si sa le depun in iunie cand ajung in Romania pentru o saptamana,iar cu stagiatura, in noiembrie vin iarasi in Romania pentru 2 luni, si atunci sper sa merg cat se poate de des, sa invat cat mai mult, sa acopar cat mai multe aspecte. La vanatoare am mai fost de multe ori cand eram prin liceu, dar nu stiu cat conteaza asta. Crezi ca este posibil asa? Merci!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde Septimiu pe 19 Feb 2016, 13:52

Examenul il dai dupa minim un an de stagiatura. Stagiatura incepe de la data la care ai scos cazierul pentru inscriere in asociatia de vanatoare la care vrei sa devi membru. Daca iti depui actele in iunie 2016 atunci poti da examen in 2017.
Vanatoarea din liceu conteaza doar in plan personal ca experienta acumulata. Dpdv legal nu prea te ajuta acum.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde popaliviu pe 19 Feb 2016, 14:04

Pardon, am vrut sa spun februarie 2017. Imi cer scuze si multumesc Septimiu!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde Septimiu pe 19 Feb 2016, 15:46

Daca iti scoti cazierul in iunie 2015 vei putea da examen dupa iunie 2016.
Din cate stiu eu examenul se da o data pe an intr-un judet. Daca examenul este in februatie 2017 (ma indoiesc ca se stie de pe acum pentru ca nici la cel din 2016 nu se stie exact planificarea) atunci vei putea da doar in 2018.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde popaliviu pe 19 Feb 2016, 18:07

Deci daca imi depun actele acum in iunie 2016 nu pot sa dau examenul in 2017 februarie? Multumesc pentru informatii.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde tehărău pe 19 Feb 2016, 18:14

Bine ai venit, Liviu. Vezi că trebuie să citești mai mult pe aici despre examenul ce te așteaptă. Nu e chiar așa cum se pare ca îţi planifici.
Partea bună pentru tine și proastă pentru noi e că se rediscuta pe marginea modului de dobândire. Pe scurt se intenționează să se dea iar drumul la permise fără număr... Există și contraargumentatie, vedem cine are bicepsul mai lucrat. ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde Septimiu pe 19 Feb 2016, 22:47

Daca se discuta schimbarea sistemului actual este un pas inainte si am sa spun si de ce: in varianta actuala, stagiatura dureaza un an si incepe de la data la care s-a scos cazierul.
In aceasta perioada de stagiatura, aspirantul trebuie sa participe la 3 sau 4 (nu retin exact) vanatori colective si 2 actiuni gospodaresti. Sa zicem ca aspirantul indeplineste aceste conditii in prima luna dupa care nu mai participa nici la vanatoare nici la hranirea vanatului in urmatoarele 11 luni. Ce castiga el ca viitor vanator din aceasta perioada de stagiatura de minim un an daca 11 luni nu face nimic?
Parerea mea este ca ar trebui gasita o metoda de a impune un numar mai mare de participari la vanatoare (reale si nu "din pix").
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde popaliviu pe 19 Feb 2016, 23:05

Exact asta vreau si eu, sa particip la tot mai multe vanatori si sa invat cat mai mult despre animale, despre mediu, biotop, fauna, interactiunea dintre om si animal, apropierea de animale, comportamentul animalelor in mediul lor natural si asa mai departe. Pentru mine vanatoarea este o pasiune, o responsabilitate si un mod de relaxare. O sa pun serios mana pe invatat si imi doresc sa particip in functie de posibilitati si de timp la tot ce pot. Nu o sa ma dau batut, iar ,,din pix'' nu vreau sa devin vanator, mai bine stau in pat si ma uit pe Discovery si pe National Geografic si pe Animal Planet . Multumesc pentru raspunsuri si acceptul chiar daca nu oficial in randul vostru!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde blackcrotal pe 20 Feb 2016, 00:20

Septimiu scrie:Daca se discuta schimbarea sistemului actual este un pas inainte si am sa spun si de ce: in varianta actuala, stagiatura dureaza un an si incepe de la data la care s-a scos cazierul.
In aceasta perioada de stagiatura, aspirantul trebuie sa participe la 3 sau 4 (nu retin exact) vanatori colective si 2 actiuni gospodaresti. Sa zicem ca aspirantul indeplineste aceste conditii in prima luna dupa care nu mai participa nici la vanatoare nici la hranirea vanatului in urmatoarele 11 luni. Ce castiga el ca viitor vanator din aceasta perioada de stagiatura de minim un an daca 11 luni nu face nimic?
Parerea mea este ca ar trebui gasita o metoda de a impune un numar mai mare de participari la vanatoare (reale si nu "din pix").

Salut,
3 vanatori colective si 2 actiuni gospodaresti

De ce mai multe sau de ce mai putine. Te rog sa argumentezi ca sa inteleg si eu ideea.
Multumesc
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde Septimiu pe 21 Feb 2016, 17:13

Salut,
Pai cred ca am raspuns mai sus. Cata experienta castiga un canditat daca trebuie sa participe la doar 3 vanatori si la 2 actiuni gospodaresti (pe care le poate face lejer intr-o luna) si apoi nu mai face nimic timp de cel putin un an (tinand cont ca examenul se da o data pe an si sunt ani in care nu se da)? Sunt de acord ca sunt si pasionati care merg la mai multe actiuni de vanatoare decat minumul necesar dar vroiam sa sublineiz faptul ca intentia este buna dar se poate interpreta si in alt mod.
Eu cred ca s-ar castiga mult mai multa experienta daca s-ar impune participarea la minimum 10 (sau mai multe) vanatori colective si astea sa fie reale nu doar fictive pe hartie si sa se scoata limita de un an. Din pacate, este destul de greu (dar nu imposibil) sa se impiedice completarea ulterioara a autorizatiilor de vanatoare.
Cred ca tot acumularea de experienta a fost motiul pentru care Legiuitorul a ales aceasta varianta de un an de stagiatura dovedita cu inceperea perioadei in momentul eliberari cazierului.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde scosti78 pe 01 Mai 2016, 18:45

buna seara ! are cineva idee cand se va da examenul de vantaor in judetul prahova anul acesta? va multumesc !
scosti78
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2016, 18:36

Re: Noroc si sanatate!

Mesajde yoghi pe 10 Noi 2019, 00:36

Septimiu scrie:Salut,
Pai cred ca am raspuns mai sus. Cata experienta castiga un canditat daca trebuie sa participe la doar 3 vanatori si la 2 actiuni gospodaresti (pe care le poate face lejer intr-o luna) si apoi nu mai face nimic timp de cel putin un an (tinand cont ca examenul se da o data pe an si sunt ani in care nu se da)? Sunt de acord ca sunt si pasionati care merg la mai multe actiuni de vanatoare decat minumul necesar dar vroiam sa sublineiz faptul ca intentia este buna dar se poate interpreta si in alt mod.
Eu cred ca s-ar castiga mult mai multa experienta daca s-ar impune participarea la minimum 10 (sau mai multe) vanatori colective si astea sa fie reale nu doar fictive pe hartie si sa se scoata limita de un an. Din pacate, este destul de greu (dar nu imposibil) sa se impiedice completarea ulterioara a autorizatiilor de vanatoare.
Cred ca tot acumularea de experienta a fost motiul pentru care Legiuitorul a ales aceasta varianta de un an de stagiatura dovedita cu inceperea perioadei in momentul eliberari cazierului.


Ecam departe (in timp) discutia dar intreb...tu in ce an ai luat examenul de vanator si cate zile trebuia sa ai facute.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate