Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Sep 2020, 02:32

Prezentare Tudordumi

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, val pangica

Prezentare Tudordumi

Mesajde Tudordumi pe 31 Aug 2020, 11:13

Buna ziua tuturor
Vanator senior, de la oras, mare amator de vanat cu pene. De prea mult timp cititor al forumului, manat de necazul care dadu peste noi si cum timpul liber se cere a fi consumat cumva, dupa o matura chibzuinta am decis sa ma alatur voua. Sunteti cam putini cei care spun cate ceva pe aici, care cum poate, fata de cati se zbuciuma in afara, nestiuti si neascultati de nimeni. Trag nadejde ca zgaltaiala primita va aduce schimbari majore fata de prezent. Le vom vedea si vom comenta impreuna, la timpul lor.
O zi excelenta tuturor!
Tudordumi

Re: Prezentare Tudordumi

Mesajde popaliviu pe 31 Aug 2020, 12:57

Bun venit!
popaliviu
Membru important

Locaţie: Salzburg Austria

Mesajde zforis pe 31 Aug 2020, 13:06

Bine ai venit!

Ce tare e realitatea...

Tudordumi scrie:Buna ziua tuturor
... Sunteti cam putini cei care spun cate ceva pe aici, care cum poate, fata de cati se zbuciuma in afara, nestiuti si neascultati de nimeni. ...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. www.foritoffice.com
zforis
Veteran

Locaţie: Timis

Mesajde Tudordumi pe 31 Aug 2020, 13:08

Multumesc oltene!
Poti scrie si Dabuleni alaturi de Salzburg, nu e mare deosebire ;)
Tudordumi

Mesajde tehărău pe 31 Aug 2020, 17:34

Bun venit!
Chiar e nevoie de oameni care știu real lucrurile întâmplate. Noi suntem doar o mana de împătimiți, unii mai vanitosi ca alții :). Majoritatea însă e bine intenționată.
PS. Există permanent un vinovat de serviciu. Nu încercați sa-l disculpati căci e pierdere de vreme.
PPS. Comunicarea on line presupune adresarea la persoana întâia singular. Când ne adresam unii altora direct se pune @ în față nickname-ului și atât.
Exemplu: @tehărău, spui numai prostii...
Nu se supăra nimeni. E doar o cutumă de când a apărut netul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2020, 18:34

Tudordumi scrie:Buna ziua tuturor
Vanator senior, de la oras, mare amator de vanat cu pene.

Salutare!
1) Seniori cred că sunt majoritatea de pe acest forum. M'neata cât de senior ești?
2) Și eu sunt mare amator de pasaj la orătănii. Acum întreb să-mi fac o idee, cam câte pene și fulgi ai strâns până acum? Iese de o umplutură la un set complet de perne pentru a fi date drept zestre? Dacă da, înseamnă că ai speriat multe generații de zburătoare. Eu nu cred că am strâns de un set complet, dar cât să-mi fac vreo câteva perne pe care să pun capul am strâns.
Tudordumi scrie:De prea mult timp cititor al forumului, manat de necazul care dadu peste noi si cum timpul liber se cere a fi consumat cumva, dupa o matura chibzuinta am decis sa ma alatur voua.

Nu este niciun necaz, nici măcar pentru noi cei pasionați de vânătoarea la pană. Doar un mic inconvenient care se va remedia într-un fel sau altul, cel puțin așa cred. Sufletul unui vânător rămâne neschimbat, indiferent de vreme și de vremuri.
Despre faptul că ai decis să te alături nouă, pot spune că este o decizie bună, merită să mai schimbi o vorbă cu câte cineva din breaslă.
Tudordumi scrie:Sunteti cam putini cei care spun cate ceva pe aici, care cum poate, fata de cati se zbuciuma in afara, nestiuti si neascultati de nimeni. Trag nadejde ca zgaltaiala primita va aduce schimbari majore fata de prezent. Le vom vedea si vom comenta impreuna, la timpul lor.
O zi excelenta tuturor!

Puțini sunt și vânători pasionați în țară, foarte puțini, restul sunt de formă, făcuți vănători doar pentru a putea achiziționa o armă pe care să o aibă în casă sau cu care să meargă în poligon, pentru că fac parte dintr-un anturaj momentan de vânători (după 3-4 ani de obicei renunță), pentru că au moștenit o armă (cunosc și din aceștia) așa de fițe (muulți, foarte mulți), sau din alte motive. Așadar câți sunt pe aici sunt destui, atât timp cât știu ce spun. Au fost de-a lungul timpului mulți care aruncau din taste numai imbecilități, decât așa mai bine lipsă.

Schimbări majore? :roll: Puțin probabil!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde popaliviu pe 31 Aug 2020, 21:02

Tudordumi scrie:Multumesc oltene!
Poti scrie si Dabuleni alaturi de Salzburg, nu e mare deosebire ;)

Da, diferența nu e mare, doar că la Dăbuleni avem lubenițe și aici nu. Ai dreptate :-bd
La Dăbuleni când este febra lubenițelor, nu mai există altceva, nu se mai vorbește de altceva, decât:
- Tu cum ai bostanul?
- La mine s-au cam uscat!
- Cu ce le stropești?
- Le bag îngrășăminte și apă, în rest nimic!
- Mie mi le-a luat piatra, m-a nenorocit!
ș.a.m.d
Dar trebuie să recunosc că de când sunt în Austria de prin 2012, cred că doar o singură dată am mâncat o lubeniță bună, dulce, coaptă exact la timpul potrivit, cred că era din Spania.
popaliviu
Membru important

Locaţie: Salzburg Austria

Mesajde Ghinda pe 01 Sep 2020, 11:33

Bine ai venit Seniorule!
Trecem si peste asta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Tudordumi pe 01 Sep 2020, 11:40

@Ghinda
Multumesc.
Trebuie sa trecem. Uneori, varianta cea mai rea, se va dovedi a fi cea mai buna alegere.
Om trai si om vedea.
Tudordumi

Înapoi la Jurnal de forumist