Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 23 Mai 2024, 14:53

Salutare si bine v-am gasit!

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde COObra pe 03 Iul 2023, 20:25

ma suna colegu'....la 7 dimineata sa fii la mine.
mergem la cotofana. ia lisa.
intru in fibrilatie....prima vanatoare.
sa iau aia, sa ma imbrac cu ailalta, munitie, cate cartuse iau? de care? cu ce ma incalt?
o noapte aproape nedormita mai tarziu si cativa km de condus ajung.
hai in masina si pe camp....lasam masina, jos cainele (al lui ca al meu nu are legatura cu vanatoarea) si dai pe jos.
eu in gandul meu....la cum stau cotofenele pe gard acasa ....trebuia lisa automata.
apare prima....il aud pe colegul "fane lasa-te jos". eu in gandul meu "ba da-o dracu!"..ne vede zburatoarea si taie o virgula. ciuciu sa tragi ca era departe.
pe scurt....
pe camp nu e ca pe gard.....
nu uita sapca/palaria in masina cand ai de mers vara pe jos....
nu uita apa acasa.....
ai grija cu ce te incalti ca 10 km pe camp un-s ca pe trotuar.....
nu-l mai crede pe ala care a zis sa scoti cureaua de la arma ca e de cacat sa o cari 3-4 ore in mana. ....
fara cartusiera, o cutie de alice e un pic nasolut de carat in buzunar......
nu am impuscat nimic....ale dracu cotofane.
lasa ca revin.
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde tehărău pe 03 Iul 2023, 20:33

Bravo!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3479
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde COObra pe 03 Iul 2023, 20:38

aveam program de weekend...curatam, reparam prin curte....etc.
suna colegul..la 7 seara la mine. carabina. vulpe. ai trepied? nu. bine
ajung.
hai pe camp. stam intre porumb si grau...poate iese.
a luat colegul trepiedul. ajustam, stabilim unghiuri de tragere sa nu punem colegii in pericol, minuta de instructaj.....ne punem la panda.
scot baietii scaunele pliante. in departare nunta.
pai....scaun? nu am. descurca-te.
ma asez pe jos....in genunchi, in cur, pe vine. imi intra pe toate gaurile. ba nu e bine. astia rand de mine. fane....ti-am zis sa iei scaun? ti-am zis. pai da, da nu ai zis ca acum. logica de balta si la mine.
pe scurt......
vulpea nu a venit. probabil ca a fost la aia la nunta.
in schimb s-a holbat un iepure la noi vreo 20 minute.
trebuie sa iau scaun.
am uitat Autan/Balistol pt tantari....bine ca am de amandoua. acasa.
am uitat apa in frigider.
trebuie sa-mi iau scaun.
incaltarile nu au mai fost asa importante ca am stat pe loc.
arma e grea daca vrei sa faci pe john wayne.
trebuie sa ......scaun
bine ca au colegii Autan.
aaa sa iti dai cu Autan si pe palme fraiere.
....scaun.
binoclul e in masina....bine ca l-ai cumparat.
cotofenele parca au vazut ce arma am la mine....vin din ce in ce mai aproape...
scaunul ......
hai dracu la aia la nunta daca aici nu prindem nimic.
macar au scaune....
nu am impuscat nimic.
imi iau scaun. ...
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde Ghinda pe 04 Iul 2023, 06:50

=)) =)) =))
Este începutul. Să vezi ce de-a mai căcaturi o să cumperi, or să zacă prin dulapuri și de două ori în viață o să ai nevoie de ele, 1 când nu le aveai, 2 când le aveai dar nu le-ai luat cu tine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde COObra pe 04 Iul 2023, 06:57

pai da, dar atentie mare....nu am nici rucsac sa le organizez.
si din ala trebuie sa iau.
asa le bag acolo, am nu am nevoie in ziua aia sunt acolo. si pe ala il iau cu mine.
apropo, v-am zis de scaun?
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde Ghinda pe 04 Iul 2023, 08:46

Să vezi ce de rucsaci o să ai. Umbli cu dulapul după tine. =))
Ia un rucsac de cca 30 litrii, pui în el strictul pentru vânătoarea aia. Restul în cutii organizatoare, pe prepeliță, iarnă, gâscă cum te taie capul și la ce mergi. Așa le am eu. Și un rucsac mai baban, 70-80 litrii, în care bag și bagaj când plec mai multe zile.

Scaunul, al tău? Sau de stat pe el? :))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde tehărău pe 04 Iul 2023, 13:47

:ymhug: =))
Stai sa cari rucsacul ala la vreo goană, să vezi câte nu sunt de fapt necesare. Și apoi de câte ori constați ca sunt...
Mi-ai adus aminte cum am cautat odată cainii vreo 2 săptămâni ca nu le am pus zgarzile ca era o goana scurtă și le-am ținut în rucsac. Sau ca era sa mor degerat la propriu ca n-am luat geaca ca ne întoarcem la mașini și de fapt am plecat 5 km mai încolo și s-a pus viscolul și goana a durat 4 ore...
Si câte și mai câte! Vorba ghindarului, nu încap în benă câte am tot cumpărat.
Bagă mare ca ești hazliu, ne faci ziua frumoasă.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3479
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Mesajde Sly_Fox pe 04 Iul 2023, 15:08

Uneori nu este nevoie de nimic! Doar tragi mașina în colțul terenului de vânătoare, oprești motorul, cobori, scoți arma din toc și bagi vreo două cartușe, apoi te tolănești chiar alături pe iarbă, scaieți, vălătuci, colții babei, coceni, mohor, rugi, papură sau ce vegetație se mai găsește prin zonă. Nu-ți trebuie nici scaun, nici rucsac, nici cartușieră, nici trepied, nimic. Doar stai și meditezi! Este imposibil să nu vină vreo grivă, vreo coțofană sau altă orătanie să-ți dea târcoale. Dacă stai nemișcat ai mari șanse să dea peste tine și vreo vulpe. Am procedat așa de multe ori și mai mereu a fost cu noroc. Fie că am întins o pătură în capătul lanului cu floare de au venit guguștiucii precum fluturii, fie că am stat în colțul lizierei și mă înconjurau coțofenele, fie m-am așezat la malul unui lac și m-au survolat rațele, fie pe marginea vreunui canal și mai-mai să dea peste mine căpriorii, fie m-am tolănit în zăpadă la poalele digului și mi-a dat bună seara cumătra vulpe. Când te trezești că nu ai nimic la tine și toate sunt acasă, lasă-l pe amicul tău să meargă tot fondul în căutarea vânatului, iar tu găsește-ți un locușor aproape, care-ți pare mai bun. Trebuie să iasă, să sară, să zboare, să se târască ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5694
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate