Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 22:07

Va saluta giorgel

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 23 Feb 2023, 16:40

Va salut domnilor, George ma numesc, 54, Bucuresti.
Pasionat de offroad, am decis sa intru si in tagma vanatorilor.
Sunt mai mult atras de arme decat de ce poti face cu ele, insa voi iesi si la actiuni.
Urmaresc demult forumul, am tot amanat prezentarea, dar iata ca a venit si acest moment.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2023, 19:26

Bun venit!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Va saluta giorgel

Mesajde tehărău pe 24 Feb 2023, 00:06

Bun venit, Georgele!
Sau vrei neapărat giorgel? :-\
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Va saluta giorgel

Mesajde laurul pe 24 Feb 2023, 06:49

Bun venit.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Va saluta giorgel

Mesajde popaliviu pe 24 Feb 2023, 08:27

Bun venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Va saluta giorgel

Mesajde sean pe 24 Feb 2023, 14:59

Bine ai venit!
Nici aici nu scap de tine... :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Va saluta giorgel

Mesajde dtdpuu pe 24 Feb 2023, 17:36

giorgel scrie:Va salut domnilor, George ma numesc, 54, Bucuresti.
Pasionat de offroad, am decis sa intru si in tagma vanatorilor.
Sunt mai mult atras de arme decat de ce poti face cu ele, insa voi iesi si la actiuni.
Urmaresc demult forumul, am tot amanat prezentarea, dar iata ca a venit si acest moment.


Bine "ne-ai gasit" :-) si distractie frumoasa cu toate pasiunile si cele noi si cele vechi!

Spune-ne un pic despre hobby-ul tau offroad, se intimpla ca am cochetat si eu cu el. DAR poate nu aici, este sectiune separata de 4x4.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Va saluta giorgel

Mesajde yoghi pe 25 Feb 2023, 01:44

Salutare si bine ai venit.
Esti acelasi giorgel de pe 4x4?
Cu Nisan?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 27 Feb 2023, 14:54

Multumesc pt primire, domnilor!

@teharau: imi puteti spune cum doriti, insa pe forumuri sunt giorgel pt ca georgel nu era disponibil :-)
@sean: sau atfel spus - cat ghinion sa am, sa dau de tine si aici? :)) :)) :ymhug:
@dtdpuu: despre offroad nu se prea poate vorbi doar un pic, prin urmare poate vom dezbate pe topic de 4x4 daca exista aici. Eu il practic la nivel de hobby, nu ma dau in campionat.
@yoghi: da, acelasi patrolist de pe club4x4 :D
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde dtdpuu pe 27 Feb 2023, 21:29

giorgel scrie:Multumesc pt primire, domnilor!

@teharau: imi puteti spune cum doriti, insa pe forumuri sunt giorgel pt ca georgel nu era disponibil :-)
@sean: sau atfel spus - cat ghinion sa am, sa dau de tine si aici? :)) :)) :ymhug:
@dtdpuu: despre offroad nu se prea poate vorbi doar un pic, prin urmare poate vom dezbate pe topic de 4x4 daca exista aici. Eu il practic la nivel de hobby, nu ma dau in campionat.
@yoghi: da, acelasi patrolist de pe club4x4 :D


Bine, asadar, te rog incepe a scrie in topicul de 4x4, ce introducere/descriere crezi tu ca se potriveste pentru tine. Hai sa incepem de acolo, sint sigur ca sint pe forum si alti interesati de topic. De asemenea sectiunea de 4x4 i-ar prinde bine un pic de viata...asadar, "toarna un pic de apa vie".


Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Va saluta giorgel

Mesajde yoghi pe 27 Feb 2023, 23:22

giorgel scrie:....
Pasionat de offroad, am decis sa intru si in tagma vanatorilor.
Sunt mai mult atras de arme decat de ce poti face cu ele, insa voi iesi si la actiuni.
Urmaresc demult forumul, am tot amanat prezentarea, dar iata ca a venit si acest moment.


Colega nu am inteles....esti deja sau in curs de devenire ca vanator?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 28 Feb 2023, 08:01

Neatza colega, in curs de devenire.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 09 Mai 2023, 20:01

Salutare domnilor, iata ca de astazi am devenit vanator si cu dotare si drept de arma :-)

Carevasazica, am ridicat astazi permisul de arma, cu prima flinta inmatriculata.
Este un bock Browning B525 L, 12/76/71, cumparata de aici de pe forum, si doresc sa multumesc administratorilor si contributorilor acestui forum :x
Cica L ar veni de la Light, dar la 3.1 kg pe cantar plus ca dupa 8-10 epolari incep diverse incheieturi sa faca reclamatie, nu prea imi pare Light, cel putin mie.
De-abia astept o sedinta de talere, poate chiar sambata asta.

Am depus astazi cererea pt a doua arma, carabina, sa vedem cat dureaza, sunt curios chiar.
Prima a durat fix doua luni, cu Paste cu tot si cu nefunctionarea eRegistrului vreo 7-8 zile.
Emiterea permisului a durat o saptamana, de la prezentarea primei arme.

Cam atat deocamdata.
Toate Cele Bune!
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde yoghi pe 09 Mai 2023, 21:21

Suna -ma.

Te astept la Baneasa la talere.
Mai ia si un prieten cu tine ,sa ai cu cine concura.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va saluta giorgel

Mesajde sova pe 10 Mai 2023, 14:59

giorgel scrie:Cica L ar veni de la Light, dar la 3.1 kg pe cantar plus ca dupa 8-10 epolari incep diverse incheieturi sa faca reclamatie, nu prea imi pare Light, cel putin mie.


E un light de Browning :D
525-ul normal are 3.5kg...
Felicitări!
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Va saluta giorgel

Mesajde sean pe 12 Mai 2023, 13:52

giorgel scrie:Salutare domnilor, iata ca de astazi am devenit vanator si cu dotare si drept de arma :-)

Carevasazica, am ridicat astazi permisul de arma, cu prima flinta inmatriculata.
Este un bock Browning B525 L, 12/76/71, cumparata de aici de pe forum, si doresc sa multumesc administratorilor si contributorilor acestui forum :x
Cica L ar veni de la Light, dar la 3.1 kg pe cantar plus ca dupa 8-10 epolari incep diverse incheieturi sa faca reclamatie, nu prea imi pare Light, cel putin mie.
De-abia astept o sedinta de talere, poate chiar sambata asta.

Am depus astazi cererea pt a doua arma, carabina, sa vedem cat dureaza, sunt curios chiar.
Prima a durat fix doua luni, cu Paste cu tot si cu nefunctionarea eRegistrului vreo 7-8 zile.
Emiterea permisului a durat o saptamana, de la prezentarea primei arme.

Cam atat deocamdata.
Toate Cele Bune!


Ti se pare greu Browning-ul?
Imagineaza-ti ca e un bebelus mai mare un pic,de 3 litri...garantez ca vei capata o mare forta... :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 31 Oct 2023, 13:13

In sfarsit, dupa aproape 6 luni de la cerere si cu o petitie online, am reusit sa cazez si carabina langa bock.
Mauser M12 Pure in 30-06 cu Zeiss Duralyt cu reticul iluminat, 1.2-5x36, cu prindere rapida.
De-abia astept niste sedinte in poligon, am luat si niste munitie pt joaca.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde emy pe 31 Oct 2023, 13:20

De ce a durat 6 luni?
Felicitari pentru arma!
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 03 Noi 2023, 15:35

emy scrie:De ce a durat 6 luni?


Probabil pt ca s-a rasturnat scaunul cu dosare, al meu a alunecat sub un dulap si l-au gasit de-abia dupa ce am intrebat de sanatate. E doar o presupunere glumeata, evident, nu stiu si nici nu am intrebat care a fost cauza intarzierii. Altfel foarte amabili domnii din BAESP Ilfov cu care am interactionat, atat telefonic cat si in persoana, si vorbesc serios.

Duminica ma duc sa-mi rup umarul, oare reusesc cu 11.7 g? :-)
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde Ghinda pe 06 Noi 2023, 07:59

Ai reușit?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Va saluta giorgel

Mesajde Sly_Fox pe 06 Noi 2023, 16:51

.30-06 de 11,7 grame tras din Mauser M12 este pistol cu apă. Dacă ai căști de protecție, deoarece zgomotul este principalul inamic, poți trage lejer fără să pățești nimic la umăr. Eu percep reculul lui .30-06, mai slab decât cel de la calibrul 12.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 06 Noi 2023, 22:32

Tinta_Joita_M12_05.11.2023.jpeg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 06 Noi 2023, 22:34

Nu am rupt umarul pentru ca am tras exclusiv de pe afet.
Am fost la pista de 100 de m de la Joita. Acolo pune mana nenea Vio pe flinta, o pune in afet, ii scoate inchizatorul, se chiombeste prin teava si prin luneta si decreteaza: asta trage alaturi.
Am avut 2 marci de munitie: Norma Bondstrike Long Range Hunting si Sellier & Bellott PTS, ambele in 11.7 g.
Trage nenea Vio primul cartus Norma, nimereste banda albastra a rombului din dreapta sus. Mestereste pe la turete, mai baga o fisa, perforeaza prima banda rosie a tintei mari, median stanga. Mai baga 2-3 clickuri si e la un deget de bullseye.
De acolo am preluat eu, si am tras alternativ Norma si Sellier. Am inceput din albastru stanga jos si m-am apropiat progresiv de centru, grupand in zona galbena dar un pic spre stanga. Ultimele 5 cartuse le-am tras in tintele mici de sus.
In total am tras 16 cartuse, 5 Norma si 11 Sellier. Eu personal nu am sesizat nicio diferenta intre cele doua. Si nici nenea Vio, se uita cam mirat cum grupeaza ambele.
M-am cam chinuit cu tintirea pt ca luneta 1.2-5 e mica tare pt distanta asta, reticolul acopera foarte mult din punctul tintit.
Cam asta a fost prima experienta cu Mauserul, si a doua cu carabina in general, mai trasesem odata 10 boabe tot la Joita, cu Remingtonul 700 in 308, acum un an.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 06 Noi 2023, 22:45

Sly_Fox scrie:.30-06 de 11,7 grame tras din Mauser M12 este pistol cu apă. Dacă ai căști de protecție, deoarece zgomotul este principalul inamic, poți trage lejer fără să pățești nimic la umăr. Eu percep reculul lui .30-06, mai slab decât cel de la calibrul 12.


O fi si asa si m-as bucura, voi afla data viitoare cand voi trage din mana.
Cu 12-le am tras odata 150 de cartuse de 24 g in vreo 3 ore, si m-a cam durut umarul cateva zile, mai ales ca B525-ul nu are amortizor la pat, altfel seriile de 50-75 de cartuse per tragere le-am dus bine.
Pana una alta duminica cu Mauserul a cam sarit afetul din loc, pt ca eu concentrandu-ma pe tinta uitam sa ma "infig" in el ca lumea.
Casti am si le-am purtat, bubuie tare musketa.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde giorgel pe 24 Noi 2023, 00:54

Mno...neata. Fusei azi la Baneasa cu flinta, dar pt zapaceala am luat cu mine 3 feluri de munitie.
Norma Bondstrike Long Range Hunting 11.7 g, Sellier&Bellot PTS 11.7 g si Geco Express 10.7 g.
Am tras pe rand ba cu una ba cu alta, Norma nu a fost in cea mai buna forma, celelalte doua au performat mai bine, in conditiile de astazi.
Pana la urma pt mine exercitiul a fost excelent pt ca, pe langa tragerea clasica la tinta de la 100 m, cu bune cu rele cu grupaj mai mult sau mai putin satisfacator tragand cu munitiile enumerate, am luat la rand talerele de pe malul din spatele tintei, fara sa umblu la turete.
Si le-am ars pe toate, 6 la numar, pe rand si pe anuntate, alternativ cu S&B 11.7 si Geco Express 10.7.
Me happy, deocamdata :-)
Pe de alta parte sunt cam trist, nu-mi place modul de lucru din poligoanele noastre.
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Va saluta giorgel

Mesajde pipabh pe 24 Noi 2023, 01:31

giorgel scrie:Mno...neata. Fusei azi la Baneasa cu flinta, dar pt zapaceala am luat cu mine 3 feluri de munitie.
Norma Bondstrike Long Range Hunting 11.7 g, Sellier&Bellot PTS 11.7 g si Geco Express 10.7 g.
Am tras pe rand ba cu una ba cu alta, Norma nu a fost in cea mai buna forma, celelalte doua au performat mai bine, in conditiile de astazi.
Pana la urma pt mine exercitiul a fost excelent pt ca, pe langa tragerea clasica la tinta de la 100 m, cu bune cu rele cu grupaj mai mult sau mai putin satisfacator tragand cu munitiile enumerate, am luat la rand talerele de pe malul din spatele tintei, fara sa umblu la turete.
Si le-am ars pe toate, 6 la numar, pe rand si pe anuntate, alternativ cu S&B 11.7 si Geco Express 10.7.
Me happy, deocamdata :-)
Pe de alta parte sunt cam trist, nu-mi place modul de lucru din poligoanele noastre.


De ce nu dezvolti putin?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate