Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 09:58

Argument

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Argument

Mesajde grigguti pe 13 Ian 2010, 18:37

domnilor, vin si eu cu o opinie, personala.
cine anume imi/ne poate garanta ca legile respective sunt corecte? dau un exemplu, in urma cu vreo cativa ani, 5-6, se folosea forma de exprimare "sant" iar daca ai fi folosit forma "sunt" orice "Prutean" te-ar fi luat la 3pazeste ca vorbesti incorect romaneste. dupa un timp, un "luminat in ale limbii romane" a gasit de cuviinta sa schimbe forma respectiva din "sant, in sunt", precum si forma de scriere din normal cu i din i , in i din a in mijlocul cuvantului si folosirea lui i normal la inceputul cuvantului. acum daca spui "sant" esti privit ca fiind incult si analfabet. la fel de bine pot da exemplul impozitului forfetar, ce anul trecut s-a impus si anul asta se discuta eliminarea sa pe motiv ca este gresit ... deci unde este corectitudinea? cine o stabileste? exista o unitate etalon dupa care sa ne ghidam?
deci, ce vreau sa spun prin aceste exemple, cine poate garanta faptul ca legile, chiar si cea a braconajului, pt ca de el era vb mai devreme, sunt corecte si ca nu distrug mai degraba decat sa protejeze?!
dpdv personal, consider ca legea general aplicabila pe fondul de vanatoare este cea a bunul simt, precum si cea de respectare a efectivelor de recolta.
daca il vad pe ... nea vecinu ... venind de la camp cu sacu de iepuri, atunci pe ala il pot numi fara indoiala "braconier", dar daca il vad pe ... "nea vecinu" venind cu un iepure prins noaptea cu latul in padure pt ca ii pofteste gura o data la un an sa manance si el un iepure sau nu are ce sa manance, atunci nu am ce sa-i reprosez ... deci dati-mi voie sa vin si sa ma indoiesc real de ceea ce legiuitorul numeste "braconaj".
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde chivi pe 13 Ian 2010, 19:50

grigguti scrie:domnilor, vin si eu cu o opinie, personala.
cine anume imi/ne poate garanta ca legile respective sunt corecte? exista o unitate etalon dupa care sa ne ghidam?
daca il vad pe ... nea vecinu ... venind de la camp cu sacu de iepuri, atunci pe ala il pot numi fara indoiala "braconier", dar daca il vad pe ... "nea vecinu" venind cu un iepure prins noaptea cu latul in padure pt ca ii pofteste gura o data la un an sa manance si el un iepure sau nu are ce sa manance, atunci nu am ce sa-i reprosez ... deci dati-mi voie sa vin si sa ma indoiesc real de ceea ce legiuitorul numeste "braconaj".


pai eu zic ca in ambele cazuri ,,nea vecinu'' e braconier, ca daca,basca o data pe an, vrea si papila lui gustativa sa simta un iepure, cine-l opreste sa si-l cumpere(asta daca nu e vanator,nu :wink: )???si chiar daca multe dintre legi sunt interpretabile si niciodata pe gustul tuturor , ele apar,intr-un stat civilizat, ca urmare a cerintei pietei si protejarii acesteia si mentinerii unei anumite ordini.sau pe-acolo,ma rog, parerea mea.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 13 Ian 2010, 20:19

Chivi,

Ca tot vb de idei, bune sau rele...nu incepi si tu un jurnal?? Eu unul devin tot mai curios...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde Tranan pe 13 Ian 2010, 20:45

yoghi scrie:degeaba explic eu fiului meu cum e corect sa te comporti pe cimp sau cum se imparte vanatul intre participantii la vanatoare ,cind la sfarsit ,la masina el aude un localnic de ~50-55ani cum ai zice fiului de 25 de ani vanator de 5 luni:

"vezi ca la stejarul ala rupt am lasat un iepure si un fazan dute dar sa nu te vada astia"

acest lucru in conditile in care doi vanatori din acea zi plecau acasa doar cu traista fara vanat.Noroc ca masinile erau mai departe de asfalt si cei doi nu iesisera din teren.Credeti ca daca eu l-am trimis pe batran sa aduca piesele impuscate si sa le dea celor doi a doua zi batranul si fiul au mustrari de constiinta si devin corecti?


Mamaaaa @yoghi, astea-s povesti Science Fiction. :lol:
Daca le-as povesti la astia pe aici ar zice ca-s bolnav la cap si le bag faze din top. Nu-mi vine sa cred ca se intampla asa ceva, desi ar trebui sa-mi vina sa cred stiind care e situatia, dar sa faci astfel de faze la colegii de grupa....e de-a dreptul josnic.
De ce il acceptati in continuare sa continue la grupa? De ce nu-l dati afara?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 13 Ian 2010, 21:43

Tranan,

Se vede ca esti plecat in tara de mult; cacanarii din alea chiar se intampla, din cauza asta multi din noi nu mai mergem decat rar, sau deloc, la colective. E mostenirea sistemului bolsevic, in care o asociatie trebuie sa aiba membrii " la numar" indiferent de calitatea umana. Cacaturile astea sunt generate de doi factori :
1. foamea
2. lipsa de educatie.

Ce facem noi aici, pe forum :incarcam sa-i facem de c...at, poate candva, macar nepotii lor se vor sesiza. Sau cei care conduc asociatiile. Unii o fac deja. Insa cei de care vorbeste yoghi sunt mosii " traistari" ai regimului trecut. NU sunt vanatori. Prost e ca, intr-adevar, strica si generatia urmatoare. Tocana primeza intotdeauna si aici nu e numai vina lor.
INSA : nimeni nu credea - nici aici pe forum- ca noi astia care latram la luna vom apuca sa vedem scoase accizele la arme. Inca suntem suspiciosi si avem senzatia ca ne pregatesc altceva, mai urat. Insa tocmai s-a intamplat. Va veni si vremea in care toate astea vor fi ca un vis urat. Ma chinui sa-i explic pustiului meu ce inseamna comunism si - Doamne ajuta !!!!!- nu intelege. Am mai citat undeva un prieten din Austria, care spunea ca, pentru a fi un gentleman, nu e suficient sa faci o facultate,iti trebuie trei : a ta, alui taica-tu si a lui bunica-tu. Poate traim sa vedem si asta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde grigguti pe 13 Ian 2010, 22:09

yogi, alta era ideea. ca sa ma fac inteles am sa-ti dau alt exemplu, in fiecare deschidere de sezon la iepuri se baga plasele de catre diferite asociatii si se prind iepuri vii, nu stiu sa-ti spun care este destinatia lor dar, astfel de practici, atentie, perfect legale, sunt cele ce decimeaza fondurile si personal consider asa ca fiind un act de braconaj. mai am si alte exemple in care legiuitorul, ala din statul de drept de care spui tu, o da in bara, vanatoarea noaptea la lanterna, atentie nu la far sau cu dispozitive tip night vision! pai daca am un porc pe foaie si stau noaptea la panda, cum sa il impusc fara sa-l fac sa sufere sau sa-l ranesc si sa fuga, daca este innorat si abia se vede? se vorbeste despre sanse date vanatului pai ce sanse are vanatul cand el stie clar ca in fiecare saptamana i se pune mancare intr-un anumit loc si el vine direct la tava?
intreb si io, nu dau cu paru!
parerea mea este ca atat timp cat la conducerea agvps exista sange vechi, capete cu par alb si idei prafuite, vom avea parte de tot felul legi si reguli ce rasar peste noapte ca rezultat al viselor a doi-trei oameni.
eu daca vreau sa merg la vanatopare de unul singur, nu pot, nu ma lasa legea! de ce?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde chivi pe 14 Ian 2010, 00:18

grigguti scrie:yogi, alta era ideea. ca sa ma fac inteles am sa-ti dau alt exemplu, in fiecare deschidere de sezon la iepuri se baga plasele de catre diferite asociatii si se prind iepuri vii, nu stiu sa-ti spun care este destinatia lor ?


una dintre destinatii este Italia, iepuri vii la export, tiruri intregi.Poate pana la urma ne aude cineva si se va opri acest braconaj legal.Vad aici foarte multi vanatori care scriu ca, intr-un sezon, nu vad culoarea la iepuri.Foarte trist.

grigguti scrie:se vorbeste despre sanse date vanatului pai ce sanse are vanatul cand el stie clar ca in fiecare saptamana i se pune mancare intr-un anumit loc si el vine direct la tava?


spunea ceva @alin de educatie, adevarul e ca,si la carte, spune ca nu este etic sa impusti vanatul la locul de hranire,fazanul pe pamant sau iepurele pe loc.Etica este tot o lege, a bunului simt.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Argument

Mesajde Tranan pe 14 Ian 2010, 01:36

Alin3006 scrie:Se vede ca esti plecat in tara de mult


Intr-adevar ca sunt destul de multi ani de cand am plecat si de aceea fazele astea sunt de-a dreptul exotice pt. mine. Pe aici totul se desfasoara atat de ordonat si de corect incat e de-a dreptul plictisitor. Parca mi-as dori sa-i vad pe astia de aici de la grupe fugind si ascunzand iepurele si fazanul dupa copac, macar asa sa mai crape plictiseala :lol: :lol: . Serios! Am plecat asa de mult incat incepe sa mi se faca dor de faze dinastea.
De ce credeti ca suedezii sunt atat de plictisitori? Totul functioneaza asa de bine incat viata si-a pierdut aspectul de aventura si necunoscut. Taica-meu cand vine aici se distreaza de mama focului cand vede stirile unde adesea, stirea cea mai tare e cateodata ca la o batrana la un camin de batrani si-a scapat laptele in poala." Aoleo", zice taica-meu, "de ce nu vii tu sa vezi stirile de la ora 17.00 de la Pro-Tv?" "Violuri de batrane, incesturi, batai cu cutite, scandaluri de mahala etc etc, alea da stiri, nu ca pe la voi" :lol: :lol: .
Eu le-am cam uitat, si de aceea cand citesc ce mai scrieti pe aici, parca ma apuca dorul de tara, dar...asa...numai vre-o doua saptamani ca dupa aceea sigur intru in panica. :lol: Dar mi-ar place sa vad niste faze dinastea: vanatoare la far :lol: , prins iepurii cu plase, dositul vanatului, si cine stie cate ori mai fi. Dar mi-ar place sa le pot filma si sa organizez o seara vesela pe aici cu baietii. Numai ca mi teama ca astia, asa fara umor cum sunt, in loc sa se distreze vor fii prea socati de n-or sa mai poata dormi noaptea de grijuri :lol: .
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Argument

Mesajde jon2004 pe 14 Ian 2010, 08:21

chivi scrie:Vad aici foarte multi vanatori care scriu ca, intr-un sezon, nu vad culoarea la iepuri.Foarte trist.


Daca acei vanatori ar merge in teren si in afara sezonului de "recoltare" , in mod sigur ar avea sanse sa vada "culoarea" iepurelui , cu putin noroc poate reuseste sa si vaneze . :wink:
Multi dintre noi , vanatorii , am sarit peste o parte a vanatorii , foarte importanta , poate cea mai importanta : acea de gospodarire a fondului de vanatoare , cu tot ce implica aceasta . Invit pe toti aceia care nu au vazut sezonul acesta , ce culoare are iepurele , sa-si petreaca mai mult timp , in 2010 , pe fondul de vanatoare si cu siguranta , dupa 01 noiembrie va avea ce sa vada !

Dau exemplu tot grupa unde activez (ce sa-i faci, aici cunosc cel mai bine ce se intampla) : participa , in medie , la vanatoare 24-25 de vanatori . Dintre acestia , tot in medie , intr-o luna de zile , participa la activitatile de gospodarire de pe fondul de vanatoare , 20-22 de vanatori , cu o medie lunara de 70-75 de zile / luna . Asta inseamnand ca un vanator participa la activitati , in medie , 3-4 zile /luna . In acest mod reusim sa ne desfasuram activitatea de pe fond , fara sa neglijam serviciul , afacerile sau familia !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Argument

Mesajde chivi pe 14 Ian 2010, 18:29

@Jon2004
ca si altii,de altfel,promotorul unor idei foarte bune.Intradevar oameni gospodari in zona Vasluiului,chiar cunosc cativa alaturi de care ,,am crescut'' si, cum cred ca nu-ti este straina zona Carja-Blagesti,pot afirma ca sunt zone chiar bogate in diferite specii de vanat.Si aparitia pol.de frontiera in zona a fost un lucru bun.stima si respect
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 15 Ian 2010, 21:39

[quote="Tranan"]
De ce il acceptati in continuare sa continue la grupa? De ce nu-l dati afara?[/quote]

nu eram pe trenul nostru .Eu de obicei ma duc la munte. Pt iepuri si fazani sunt invitat de alte asociatii dar datorita activitatii mele zilnice, de obicei sunt numit raspunzator cu disciplina la colectivele la care particip.tot ce pot sa fac e sa ma iau de ei si sa le fac morala indiferent de pozitia lor locala.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 15 Ian 2010, 21:51

am mai fost alta data la alta colectiva .Eu am impuscat 4 iepuri colegu 2 si la sfarsit organizatorul a zis ca pt. unul din noi doi nu mai ajung iepurii :shock: :lol: ne multumim cu unu??


dupa doua secunde de buimaceala am izbucnit in ras. stiind ca totusi dupa fiecare bataie trecuse iepurii impuscati in dreptul fiecaruia.dupa alte trei secunde cind am vazut ca vorbeste serios l-am intrebat de fata cu toti daca e Tampit si daca e om serios........si daca stie ce fac de obicei oamenii seriosi :D ......s-a inrosit tot si a zis ca ramane el fara iepure dar sa iau eu si colegu.

si sunt multe faze deastea pe aici prin Ro. E o zona pitoresca :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde Tranan pe 19 Ian 2010, 02:33

yoghi scrie:si sunt multe faze deastea pe aici prin Ro. E o zona pitoresca :lol:


Mi se face dor cateodata. :lol:
Nevasta-mea, suedeza fiind, intrase in soc odata cand mergeam cu trenul pana la Bucuresti. Luasem bilete la clasa a doua dar ne asezasem la cl. intai. Cand a venit nasul, ne-a zis ca asa nu se poate si ca trebuie sa cumparam diferenta de bilet. Banul nu era o problema si de acea am zis ca prefer sa o fac. Nasul se uita dezorientat la mine si zice ca nu poate sa-mi vanda biletul ca nu are sa-mi dea rest. "Schimbati bancnotele undeva si veniti sa-mi platiti dupa aceea, va stept la usa de la WC" imi zice nasul.
Ma duc, intreb lumea prin coridor daca puteau sa-mi schimbe. Dupa ce am schimbat ne ducem la nas. Nasul imi ia banii, se uita la mine in ochi si imi da o bancnota inapoi. Se uita iara la mine in ochi si mai imi da inca o bancnota inapoi dupa care imi spune "E bine asa, nu veti avea probleme!" dupa care a luat restul de bani si a taiat-o fara sa-mi dea bilet. Nevasta-mea nu mai vazuse asa ceva nicodata...un nas care sa nu vrea sa-ti vanda bilete. :lol:
Cred ca ar fi o desfatare sa particip odata la o vanatoare in Romania. Mi-ar place sa prind una din asta descrisa de voi cu ascuns vanatul, sau la far sau alte faze din astea exotice, ca pe aici m-am cam saturat de atata corectitudine. Lumea e prea crispata tot timpul. :lol: :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2010, 19:24

la orce colectiva unde sunt cel putin 15persoane e si un moment ''pitoresc'' :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde jon2004 pe 19 Ian 2010, 21:14

Duminica ce a trecut , la o colectiva la iepure , la alta grupa decat cea unde imi desfasor eu activitatea , din cauza unui iepure care nu a apucat sa spuna cine l-a impuscat , a rezultat o bataie pe cinste , in urma careia un vanator , care a vrut sa aplaneze conflictul , s-a ales cu o mana rupta , dupa ce a fost lovit cu un par !

@tranan
Daca ai fi participat la acea vanatoare , iti incarcai bateriile pentru vreo cativa ani ! :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 19 Ian 2010, 22:35

jon2004 scrie:Duminica ce a trecut , la o colectiva la iepure , la alta grupa decat cea unde imi desfasor eu activitatea , din cauza unui iepure care nu a apucat sa spuna cine l-a impuscat , a rezultat o bataie pe cinste , in urma careia un vanator , care a vrut sa aplaneze conflictul , s-a ales cu o mana rupta , dupa ce a fost lovit cu un par !

@tranan
Daca ai fi participat la acea vanatoare , iti incarcai bateriile pentru vreo cativa ani ! :D


Asta suna deja odios...aia ar trebui dati afara din asociatie. TOTI cei implicati in bataie. Am vazut si eu multe la colective, dar ce aud de la voi ma face sa cred ca Vulturul tinde catre perfectiune. :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde jon2004 pe 19 Ian 2010, 23:03

Alin3006 scrie:Asta suna deja odios...aia ar trebui dati afara din asociatie. TOTI cei implicati in bataie. Am vazut si eu multe la colective, dar ce aud de la voi ma face sa cred ca Vulturul tinde catre perfectiune. :evil:


Sunt multi cei care ar trebui dati afara din asociatie , incepand cu cei care ar trebui sa verifice modul in care sunt organizate aceste vanatori ! Din pacate , nu este interes sa se schimbe nimic in acest sens !
Eu incerc sa schimb cate ceva , am si reusit sa fac lucruri importante , dar asta se intampla doar la nivelul unei grupe . Este destul de greu sa mergi impotriva vantului !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Argument

Mesajde Moose_Master pe 19 Ian 2010, 23:34

Sper sa nu va suparati pe mine, dar am vrut doar sa fac un test sa vad reactia. Nu am spus unde si cum, doar am relatat unui amic vanator de aici cum s-au luat la bataie niste vanatori din cauza unui iepure.
La inceput a ramas tamp si nu stia ce sa creada, apoi m-a intrebat : "are u kiding me or what?". La care eu i-am spus foarte serios ca e adevarat. A mai stat cateva secunde apoi a inceput sa rada infundat si pe masura ce secundele treceau rasul lui devenea mai puternic.
La un moment dat (eu care sunt mare amator de voie buna) nici eu nu m-am mai putut abtine si am inceput sa rad de rasul lui. El radea de se ineca, iar eu radeam de rasul lui de nestapanit. Printre inecaturi gesticula si ma intreba daca vreunul luase iepurele de picioare si ii lovea pe ceilalti cu iepurele in cap. Atinci am inceput eu sa rad de imaginatia lui.
Ma rog, dupa cateva minute bune s-a terminat. Eu care vroiam neaparat parerea lui sincera am staruit cu intrebarea mea. Deci ce crezi despre asta ?(special i-am pus o intrebare deschisa ca sa nu poata raspunde cu da sau nu). El sa uitat la mine si mi-a zis : "they were drunk, c'mon Nick, say it".
Frate deci omul nu putea sa conceapa in ruptul capului ca niste minti treze se pot lua la bataie pentru un iepure. Pe mine unul m-a socat reactia lui.
Ce avem nene noi romanii de ne umilim chiar si in fata noastra? Ce au astia mai mult ca noi? Efectiv io nu sunt capabil sa inteleg.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Argument

Mesajde jon2004 pe 19 Ian 2010, 23:53

Moose_Master scrie:. Printre inecaturi gesticula si ma intreba daca vreunul luase iepurele de picioare si ii lovea pe ceilalti cu iepurele in cap. Atinci am inceput eu sa rad de imaginatia lui.


M-ai facut si pe mine sa rad ! :D Pai faza asta cu apucatul iepurelui de picioare si lovitul in capul altui "vanator" se intampla aproape in fiecare an . :lol: Sigur prietenul tau nu a fost la vanatoare prin Romania ? :lol:
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Argument

Mesajde Tranan pe 20 Ian 2010, 01:42

jon2004 scrie:@tranan
Daca ai fi participat la acea vanatoare , iti incarcai bateriile pentru vreo cativa ani ! :D


Pe mine unul m-ai dat gata. Innebunesc ca vad faza in fata ochilor, injuraturile, racnetele si dupa aceea cafteala. Daca as fi putut inregistra asa ceva pe film ar fi fost una din comediile secolului. Hai mai, voi care aveti avantajul de a apartine la astfel de grupe, de ce nu luati cu voi o camera de filmat ca zau asa, asta e material de Oscar. Aproape ca as fi pregatit sa platesc cu o luneta pt. un astfel de film :lol: .
Voi nu va dati seama dar astea sunt niste faze care au disparut din restul Europei si trebuie pastrate ca altfel va pierdeti spiritul national :lol: . Nu va dati seama cat de privilegiati sunteti.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Argument

Mesajde jon2004 pe 20 Ian 2010, 09:23

@tranan

Eu merg la fiecare vanatoare cu o camera de filmat sau un aparat foto , dar , "din pacate" , la grupa unde merg eu , vanatorii nu se mai injura , nu se mai cearta de la vanat , la final se face tabloul de vanatoare si se imparte vanatul in mod egal , la toti participantii ..... . Nu mai este nici un farmec ! :D :D

PS. Un alt obicei stravechi romanesc , in randul vanatorilor "cu experienta" : dupa ce se cearta vreo jumate de ora , ca cine a tras primul , cine a tras ultimul , dupa ce se trage iepurele , unul de cap si altul de picioarele din spate , mai sa rupa iepurele in doua , se apuca bravii vanatori sa jupoaie iepurele , acolo in camp , sa poata constata mai exact , pe ce parte este lovit , din ce unghi , eventual ce marime are alica . Foarte frumos spectacolul ! :D :D Si noi ne agitam pe aici cu discutii despre etica , lupta impotriva braconajului , gestionarea fondului de vanatoare ...... :twisted:
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Argument

Mesajde Marius pe 20 Ian 2010, 10:15

E trist rau, fratilor!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde Tranan pe 20 Ian 2010, 11:54

jon2004 scrie:@tranan
PS. Un alt obicei stravechi romanesc , in randul vanatorilor "cu experienta" : dupa ce se cearta vreo jumate de ora , ca cine a tras primul , cine a tras ultimul , dupa ce se trage iepurele , unul de cap si altul de picioarele din spate , mai sa rupa iepurele in doua , se apuca bravii vanatori sa jupoaie iepurele , acolo in camp , sa poata constata mai exact , pe ce parte este lovit , din ce unghi , eventual ce marime are alica . Foarte frumos spectacolul ! :D :D Si noi ne agitam pe aici cu discutii despre etica , lupta impotriva braconajului , gestionarea fondului de vanatoare ...... :twisted:


Pt. mine e ca si cum mi se deschide o lume cu totul si cu totul noua. Imi vine sa mor de ciuda ca nu am si eu posibilitatea sa particip la asa ceva. La noi aici s-a facut acum cativa ani un film cu vanatori "Jägarna" despre o grupa de vanatori mai mult sau mai putin corupti din Norrland. Filmul a fost foarte degustat de public. Auzind ce spuneti voi eu deja am scenariul gata pt. un film despre vanatori romani. Mammaaaa ce film ar iesi!!! Si stii ce as face? Nu as baga actori in filmul ala ci as face filmul cu persoanele reale asa ca si tiganiada lui Custurica. Daca nu mi-ar da un Oscar, mi-ar da cel putin un Golden Palm la Cannes :lol: .
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Argument

Mesajde jon2004 pe 20 Ian 2010, 12:20

Sezonul urmator , o sa incerc sa fac si eu un film despre vanatorul roman !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Argument

Mesajde Tranan pe 20 Ian 2010, 13:08

jon2004 scrie:Sezonul urmator , o sa incerc sa fac si eu un film despre vanatorul roman !


Fericitule! :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2010, 20:16

nu sti ce pierzi acolo departe in suedia

acum 4-5 ani am fost undeva linga Braila.Ne-am intilnit cu grupa respectiva undeva in centrul unei comune
1.- organizatorul a venit mai tarziu(30-45') :x
2.-ca sa-l pedepseasca ceilanti 20si ceva de vinatori au zis ca acum e rindul lui sai astepte si au intrat in bodega satului dimineata la ora7.30 :shock:
3.-au stat exact acelasi timp intirziat de organizator si binenteles ca s-au omenit cu 1,2...5..10 paharele ...dupa puteri :lol:
4.-noi patru din Bucuresti eram cu un jeep dar nu am avut voie sa intram cu el in teren ca sa nu ascundem iepurii in masina (era un tractor care trebuia sa ne duca pe cimp)
5.--primele doua batai au mers binisor si sau impuscat ceva iepuri dar..........primul hot a fost chiar organizatorul(seful de grupa) care a ascuns doi iepuri in sant in zapada (am vazut cu binoclu ) :D
6-.la a treia bataie au inceput nemultumirile deoarece unii obosisera (de la pedeapsa de dimineata)si nu mai tineau flancurile. organizatorul sa suparat si a tras dupa ciinele paznicului cara la rindul sau a sarit la gatul organizatorului .ia luat pusca si a zis ca o preda la politie.
7-.in drum am intilnit un loc cu mult stuf linga o ferma si ....hai la fazani.
dupa ce au sarit 7-8 fazani toti vanatorii au intrat in stuf si au inceput sa traga in toate directiile sa apuce si ei ceva .noi am apucat sa impuscam trei si ne-am retras la margine admirind zborurile fazanilor care scapau sau nu de focurile trase .dupa ce s-au tras .....70-80 de cartuse ne-am adunat toti la margine sai impartim :mrgreen:
Citi fazani sau impuscat si declarat ? ............da exact cei trei fazani impuscati de noi.......................restul de cel putin 20 ..........Nu sau mai putut gasi in zapada :lol: .........(normal daca zapada era pusa cu piciorul peste fazan) :lol:
8.- ca in timp ce noi TOTI eram in stuf la fazani 4-5 iepuri au disparut din tractor nu mai conteaza ......

la sfarsit oamenii au fost incintati de noi si am primit invitatie sa participam si altadata :shock:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde grigguti pe 20 Ian 2010, 20:41

ma voi va dati seama ca ne facem de cacat? ca citeste toata lumea?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Argument

Mesajde Alin3006 pe 20 Ian 2010, 20:50

grigguti scrie:ma voi va dati seama ca ne facem de cacat? ca citeste toata lumea?


Nu pe bune...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Argument

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2010, 20:59

atat itimplarea de mai sus cat si toate cele scrise inaite sau mai tirziu sunt fictiune iar personajele imaginare...
............. 8) ....








.....pentru unii :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Argument

Mesajde Sharpshooter pe 20 Ian 2010, 22:04

mai oameni buni ce povestiti voi....daca nu sunt minciuni...e GRAV!!! (faza cu minciuni e doar pt rima) :D

deci eu m-am simtit marginalizat aici in capatul meu de tara si asa si pe dincolo ...am scuipat ca nu se da autorizatie de grup restrans la un fazan sau 2-3 ...desi unii cutezatori mai confunda fazanul cu rata...in mod intentionat...dar...
la noi iepurele si fazanul se vaneaza numai la grupa si numai la cerc (bataie numai la lanuri de vegetatie+porumb), si toata lumea merge in teren cu remorca acoperita trasa de tractor.! puct!
la sfarsitul fiecarui cerc se aduna lumea la remorca cu tot ce sa vanat. fiecarui vanator i se scrie ce a puscat, pe un carnetel., vanatul se aseaza in lazi construite pt vanat, nu ranite sau sacose etc.fiecare are dreptul sa isi insemne ce a vanat, daca is nelamuriri certuri personale se rezolva inainte de inceperea urmatorului cerc.! la final... se face imparteala ...cine a puscat are dreptul sa isi ia din vanatul puscat de el. cine nu a puscat nimic ...ia din ce ramane. 99% toata lumea merge acasa cu vanat in mod egal... de obicei 1 piesa (iepure) daca se poate chiar 2 dar destul de rar.
daca fazani nu se impusca pt fiecare participant iau cei ce au puscat ...si daca au mai multi pot sa "dea" la cei ce nu au reusit...
...s-a intamplat de putine ori sa fie vreme urata pe un teren mai sarac (nu discutam motivele) si dupa ce lumea e uda sa nu mai aiba chef de a continua (in special cei varstnici sau cu probleme de sanatate) ... si piesele nu erau deajuns sa aiba fiecare cate ceva...in astfel de conditii sa intamplat sa ne incapatanam cativa tineri sa coboram pe ploaie viscol ce o fi sa mai facem o bataie mica sau doua sa aiba fiecare ceva... (la capitolul asta is putin controversat ca de cele mai multe ori cei care fac asta, sunt cei care calca stramb in afara duminicilor organizate (si eu cobor dar eu nu am motive sa calc stramb) li se poate ierta?!?!?)
dar bataie in toata regula sau vanat ascuns ...de 9 ani sunt vanator, 5 ani am fost gonas inainte...nu pomenit, e drept ca lacomia e cel mai mare defect al omului ...si am vazut si aici, dar de la un iepure sau fazan niciodata nu sa ajuns la asa ceva
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate