Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 05:10

Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde the_mav pe 08 Ian 2013, 15:16

tonif scrie:in fine, daca amprentezi t rexul, te rog din tot sufletul sa filmezi operatiunea :D

si inundatia aferenta... si cazanu' spart al oamenilor legii :lol: :lol: :lol:
si tevile stricate in burlanul cazanului :( :(
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde vikkktor pe 08 Ian 2013, 15:43

in primul rand problema este cu munitia...nu am asa ceva si cine stie cat va mai trece pana o sa gasesc...asa ca filmarea va mai avea de asteptat.... :lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2013, 16:19

Treaba cu cazanul spart n-ar fi o premiera, mi-a soptit mie o viorea ca s-ar mai fi intamplat ceva similar, motiv pentru care acum se mai amprenteaza doar pe ilfov. :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde vikkktor pe 08 Ian 2013, 16:46

pai nu e de soptit de viorele , s-a cantat la trompeta... :D ...ce si asta e secret de serviciu??.. :lol: ...normal ca s-au spart inclusiv la capitala era spart...este si normal sa se intample asa ceva, atata timp cat mai toate le facem ,,carpite,, si cu amatorism prostesc...nu cred ca nu se gaseau fonduri sa se aloce pt un dispozitiv specific, eventual pt achizitia unor bucati de gelatina...dar fondurile sunt cheltuite pe aberatii si pe controale repetate in aceleasi locuri si la aceleasi persoane si pe maldare de hartii intuile care alcatuiesc dosare la fel de intutile...dosar autorizare,dosar inscriere, dosar radiere, dosar permis transfer...toate alcatuite din aceleasi hartii, copie CI, copie permis arma, copie certificate colectionar, copie, copie, copie...ne mai miram de ce taie astia padurile in dusmanie...pai daca trebuie hartie multa??...si dupa aia ce sa faca vanatorul cu animalul care nu mai are padure??...il impusca si vin astia si il acuza de braconaj... :cry: ...concluzia?..vina pt braconaj, o poarta AESP-ul ca cere prea multe hartii... :lol: ...hartii care streseaza inclusiv lucratorul aesp-ist...dar aia la Slatina, au rezolvat problema, pt inlaturarea stresului, s-au pus cu p..a pe subordonate... :lol: ...sigur din cauza stresului...de ce sa aiba respect fata de proprietarul armei??..lasa-l sa plece plin de apa si cu catarile sparte...ce mai conteaza...eu propun sa se ridice armele, pt ca nu exista modalitati de a fi amprentate in mod corespunzator... :lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2013, 17:12

Era un mod de-a spune :lol: Sunt convins ca stie absolut toata lumea.
Eu nu inteleg o chestie simpla: de ce puii mei de cate ori cumpar sau vand o arma, trebuie sa fac in mod imbecil copii de pe toate actele, dar absolut toate, de ma duc la Militie cu vraful de hartii??!!! In conditiile in care am mai dus actele alea de 10 ori??? Mie ASTA mi se pare chiar noaptea mintii! Pai am un permis de port arma, da? Emis de ei! De ce trebuie sa mai duc o copie? De ce nu fac naibii un dosar / detinator la care sa adaugi doar hartoagele necesare armei cu pricina? Unde naiba tin toata maculatura asta ? Sau o dau ulterior la Copacul Verde si de banii aia isi cumpara cafea si gogosi ca au vazut in filme ca asa fac politistii? E asa complicat sa ne civilizam si noi? Vorbim de bazine si respect pentru cetateanul detinator de arma! Ce-i ala? Pai tu daca nu le duci o hartoaga din aia cretina - pe care o mai au de 10 ori in dosare diverse - te intorc din drum si ai pierdut ziua. La ei poate sta dosarul oricat, li se rupe de termenul dat de lege, dar ia nu te du tu la timp sa radiezi o arma vanduta, sa vezi ce amenda incasezi...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde vikkktor pe 08 Ian 2013, 20:52

cu parere de rau, dar, ,,clientii,, AESP, nesatisfacuti, seamana cu fata de la Slatina...e violata in repetate randuri, dar, nu scrie...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde Alin3006 pe 09 Ian 2013, 16:03

Si asta e adevarat... :?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde marian68 pe 12 Ian 2013, 19:03

Alin3006 scrie:Era un mod de-a spune :lol: Sunt convins ca stie absolut toata lumea.
Eu nu inteleg o chestie simpla: de ce puii mei de cate ori cumpar sau vand o arma, trebuie sa fac in mod imbecil copii de pe toate actele, dar absolut toate, de ma duc la Militie cu vraful de hartii??!!! In conditiile in care am mai dus actele alea de 10 ori??? Mie ASTA mi se pare chiar noaptea mintii! Pai am un permis de port arma, da? Emis de ei! De ce trebuie sa mai duc o copie? De ce nu fac naibii un dosar / detinator la care sa adaugi doar hartoagele necesare armei cu pricina? Unde naiba tin toata maculatura asta ? Sau o dau ulterior la Copacul Verde si de banii aia isi cumpara cafea si gogosi ca au vazut in filme ca asa fac politistii? E asa complicat sa ne civilizam si noi? Vorbim de bazine si respect pentru cetateanul detinator de arma! Ce-i ala? Pai tu daca nu le duci o hartoaga din aia cretina - pe care o mai au de 10 ori in dosare diverse - te intorc din drum si ai pierdut ziua. La ei poate sta dosarul oricat, li se rupe de termenul dat de lege, dar ia nu te du tu la timp sa radiezi o arma vanduta, sa vezi ce amenda incasezi...

Poate le place sa adune maculatura.........sau poate nu au bani de hartie igienica.....deoarece sunt bugetari si le-au cam taiat din salarii cu ceva timp in urma...... :lol: .Asta inseamna birocratie........ce pretentii aveti la caschetari...........ar face un bine si naturii daca nu ar mai cere atatea hartii care inseamna pomi taiati degeaba :shock: Este adevarata vorba: unde nu-i cap vai de picioare :D
marian68
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Apr 2011, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde vikkktor pe 13 Ian 2013, 01:40

marian68 scrie:
Alin3006 scrie:Era un mod de-a spune :lol: Sunt convins ca stie absolut toata lumea.
Eu nu inteleg o chestie simpla: de ce puii mei de cate ori cumpar sau vand o arma, trebuie sa fac in mod imbecil copii de pe toate actele, dar absolut toate, de ma duc la Militie cu vraful de hartii??!!! In conditiile in care am mai dus actele alea de 10 ori??? Mie ASTA mi se pare chiar noaptea mintii! Pai am un permis de port arma, da? Emis de ei! De ce trebuie sa mai duc o copie? De ce nu fac naibii un dosar / detinator la care sa adaugi doar hartoagele necesare armei cu pricina? Unde naiba tin toata maculatura asta ? Sau o dau ulterior la Copacul Verde si de banii aia isi cumpara cafea si gogosi ca au vazut in filme ca asa fac politistii? E asa complicat sa ne civilizam si noi? Vorbim de bazine si respect pentru cetateanul detinator de arma! Ce-i ala? Pai tu daca nu le duci o hartoaga din aia cretina - pe care o mai au de 10 ori in dosare diverse - te intorc din drum si ai pierdut ziua. La ei poate sta dosarul oricat, li se rupe de termenul dat de lege, dar ia nu te du tu la timp sa radiezi o arma vanduta, sa vezi ce amenda incasezi...

Poate le place sa adune maculatura.........sau poate nu au bani de hartie igienica.....deoarece sunt bugetari si le-au cam taiat din salarii cu ceva timp in urma...... :lol: .Asta inseamna birocratie........ce pretentii aveti la caschetari...........ar face un bine si naturii daca nu ar mai cere atatea hartii care inseamna pomi taiati degeaba :shock: Este adevarata vorba: unde nu-i cap vai de picioare :D

radem, radem, dar, cainii latra, ursul trece...si toate se sparg in capul nostru si atitudinea asta vesela, veselia la romani, nu este decat neproductiva si potrivnica...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde robino pe 28 Iun 2013, 13:53

am avut si eu echivalenta Americana MSAR...
un amic avea noul Steyr AUG care avea un tragaci mult mai naspa (tare)

aveam ambele tevi la ea, cea scurta si cea de distanta, MSAR'ul precum si AUG'ul au "quick detach" barrels, apesi un buton, invarti teava 1/3 si iese.

am avut doua lunete diferite pt ea, un Elcan si un Trijicon
si cateva magazines de 30 si 42 rds...

am vandut'o fiindca nu ma puteam acomoda cu bull pup design nici cu tragaciul care era mult mai greu decat orice AR15 sau AK

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
robino
Veteran
 
Mesaje: 318
Membru din: 28 Sep 2008, 11:14
Locaţie: WPB FL

Re: Jucarii de baieti mari sau Steyr AUGA3 SA

Mesajde vikkktor pe 02 Iul 2013, 01:02

am observat din pacate ca Steyr-ul AUG, de-a lungul timpului, a cam inceput sa faca misto de aspectul exterior...de-a lungul a 10 ani, cred ca am avut 4-5 buc...ultimele, aveau urme de frezare, plasticul era inspre teava contorsionat, ca si cum ar fi defect de turnare...nu stiu daca a devenit un obicei sau a fost intamplare...oricum brunajul de pe pistoale, este in opinia mea infect...daca zgarii cu unghia, lasa urma...unul purtat trei luni in toc zilnic, zici ca a facut razboiul...poate ar trebui sa umble un pic la asta, mai ales ca nu au niste ieftinituri...,,vopselele,, de pe vechile PPK, spre exemplu, net superioare...ma refer la estetic...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Anterior

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate