Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 19:07

Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 19 Iun 2023, 08:05

@Ghinda: te-ai mira sa afli cati vanatori sunt dispusi sa dea banii pe astfel de dispozitive. Vad cati au dispozitive de observare pe timp de noapte, mai ales pentru combatere, si ce vanzari face un amic al meu care are magazin de echipamente. Cel putin in zona mea, sacalul a facut sa creasca serios vanzarea de camere cu termoviziune.
Si, sa nu ne ascundem dupa deget, la mare căutare sunt cele clip-on...nu doar pt sacal, ci si pt mistret...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 19 Iun 2023, 08:08

@ cata.
de unde ai tras concluzia ca derogarea se referă doar la gestionari, nu si la restul vanatorilor?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde cata pe 19 Iun 2023, 08:17

zeb stump scrie:@ cata.
de unde ai tras concluzia ca derogarea se referă doar la gestionari, nu si la restul vanatorilor?

Din proiectul de lege pentru modificare pus de unknown. Inițial și eu am crezut că este pentru toată lumea, dar de unde ...este ca de obicei doar pentru unii.
Cu toate că în legea cu PPA nu este scris acest lucru, nu prea înțeleg care primează legea dată sau această modificare doar pentru unii.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde unknown pe 19 Iun 2023, 09:00

cata scrie:
zeb stump scrie:@ cata.
de unde ai tras concluzia ca derogarea se referă doar la gestionari, nu si la restul vanatorilor?

Din proiectul de lege pentru modificare pus de unknown. Inițial și eu am crezut că este pentru toată lumea, dar de unde ...este ca de obicei doar pentru unii.
Cu toate că în legea cu PPA nu este scris acest lucru, nu prea înțeleg care primează legea dată sau această modificare doar pentru unii.


La momentul asta proiectul de lege de care am amintit acum ceva vreme nu are nicio valoare.
Legea PPA (122/2023) este in vigoare si doar ea aduce momentan ceva modificari privind folosirea de "dispozitive de ochire pe timp de noapte" (si nu specifica cine poate folosi asa ca e pentru toata lumea) doar ca si legea asta ca si altele are "scapari" (ce rost are sa faci totul bine de la inceput si sa te uiti si la 295/2004 ca mai ai prevederi si pe acolo ? nu mai ai de lucru ulterior si nu justifici banii pe care ii iei).
Prin proiectul de lege la care se lucreaza acum se incearca aducerea unor noi modificari privind folosirea de "dispozitive de ochire pe timp de noapte" (de data asta cu referire stricta la personalul angajat al gestionarului....vanatorii sa mai saliveze un pic...nu e si pentru ei) si printre altele se doreste abrogarea art. 39 alin. (1) lit. ad) din Legea nr. 407/2006 articol la care face referire/derogare legea PPA acum (asa ca ulterior adoptarii proiectului de lege in lucru modificarea din art 12 alin 2 Legea PPA nu mai are obiect.....ca la noi la nimeni)
Si, evident, nici acum nu se uita nimeni si la 295/2004....hmmm...se pare ca e greu sa modifici ceva pe la legea asta pentru ca nu prea se atinge nimeni de ea.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 19 Iun 2023, 09:13

În primul rând, asta e un proiect de modificare a legii 407, nu o lege in vigoare. În al doilea rând, legea 122 (cu ppa) prevede expres că deroga de la lg. 407 .
lg. 122 e lege specială, lg. 407 e lege generală, astfel că, daca ar avea fortă juridică egală, legea specială nu ar fi abrogată/modificata de legea generală ulterioara decat EXPRES.
Modificarea lg 407 priveste (şi) alte categorii de activităţi, nu pe cele privind combaerea PPA, etc...
Deci, cel putin la acest moment, lg 122 s-ar aplica oricărui vanator, dacă nu ar fi restrictiile din lg. 295.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 19 Iun 2023, 09:19

Ca sa poata fi aplicata totusi o reglementare,ar. tb facut cam asa:
1.modificarea legii 295, astfel ca dispozitivele de ochire pe timp de noapte să poata fi importate, vandute, detinute, si numai utilizarea lor sa fie supusa restrictiilor. Cam cum e in materia armelor cu AC sau cu percutie pe ramă.Poti cumpăra, vinde, detine, dar le poti folosdi numai in anumite conditii.
2. o modificare corelativa si CLARA a legii 407, prin care sa se specifice foarte clar cine, în ce scop si in ce condiţii le poate si utiliza la vanatoare.
Nici nu e complicat, ceva creier sa aibă legiuitorul...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde cata pe 19 Iun 2023, 09:32

zeb stump scrie:Ca sa poata fi aplicata totusi o reglementare,ar. tb facut cam asa:
1.modificarea legii 295, astfel ca dispozitivele de ochire pe timp de noapte să poata fi importate, vandute, detinute, si numai utilizarea lor sa fie supusa restrictiilor. Cam cum e in materia armelor cu AC sau cu percutie pe ramă.Poti cumpăra, vinde, detine, dar le poti folosdi numai in anumite conditii.
2. o modificare corelativa si CLARA a legii 407, prin care sa se specifice foarte clar cine, în ce scop si in ce condiţii le poate si utiliza la vanatoare.
Nici nu e complicat, ceva creier sa aibă legiuitorul...

Partea cu creierul este grea...se vede prin tot ce se face. Mai bine așteptăm luna plină să vedem bine, că așa este etic după unii și lăsăm șacalii să intre peste noi in case. Vai de mama ei de țară și de noi.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde liviur pe 20 Mar 2024, 11:12

cata scrie:
zeb stump scrie:Ca sa poata fi aplicata totusi o reglementare,ar. tb facut cam asa:
1.modificarea legii 295, astfel ca dispozitivele de ochire pe timp de noapte să poata fi importate, vandute, detinute, si numai utilizarea lor sa fie supusa restrictiilor. Cam cum e in materia armelor cu AC sau cu percutie pe ramă.Poti cumpăra, vinde, detine, dar le poti folosdi numai in anumite conditii.
2. o modificare corelativa si CLARA a legii 407, prin care sa se specifice foarte clar cine, în ce scop si in ce condiţii le poate si utiliza la vanatoare.
Nici nu e complicat, ceva creier sa aibă legiuitorul...

Partea cu creierul este grea...se vede prin tot ce se face. Mai bine așteptăm luna plină să vedem bine, că așa este etic după unii și lăsăm șacalii să intre peste noi in case. Vai de mama ei de țară și de noi.

Eu cred ca scaparea cu interzicerea in continuare la detinere prin Lg 295/2004 a fost cu intentie.
Se stia clar ca nu permite si au modificat doar Lg 407.
Cat priveste "eticii" care critica tot, de ei nu vom scapa vreodata, asa ca trebuie sa ne obisnuim cu ei
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde unknown pe 22 Mar 2024, 23:09

Interesant este ca la "Fishing & Hunting Expo" am vazut foarte multe "sisteme de ochire pe timp de noapte", marea majoritate fiind Camere Termo sau NV de tip ClipOn, montate deja pe lunete (sincer sa fiu nu imi amintesc daca erau si lunete cu termo sau nv).

Ma intreb daca a fost legala prezentarea lor in Romania la aceasta expozitie avand in vedere ca Art. 5, al 2, lit b din Lg 295 /2004 prevede ca "Sunt interzise procurarea, deţinerea, portul, utilizarea, testarea, evaluarea, importul, exportul şi comercializarea de către persoane fizice sau juridice a sistemelor de ochire pe timp de noapte".
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde liviur pe 25 Mar 2024, 12:05

Daca au fost doar de tip clip on sunt perfect legale. Ele trec de partea cealalta a legii in momentul in care exista si inelul/mansonul cu care se poate prinde pe luneta.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 25 Mar 2024, 14:53

@Liviur, @Unknown spune ca erau montate...Da,e nelegal...Mai bine le-ar legaliza, ca si asa se folosesc la greu in realitate...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde Ghinda pe 26 Mar 2024, 08:15

Da. Erau montate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde liviur pe 30 Mar 2024, 09:41

zeb stump scrie:@Liviur, @Unknown spune ca erau montate...Da,e nelegal...Mai bine le-ar legaliza, ca si asa se folosesc la greu in realitate...


Am inteles ca se lucreaza la asta. Bine ar fi sa se legalizeze si moderatoarele de sunet odata cu dispozitivele termale.
Peste tot in Europa sunt legale, noi parca traim pe alta lume.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde yoghi pe 30 Mar 2024, 20:06

Problema noastra este motivul folosirii.in celelalte tari vanatori au avut probleme de pierdere a auzului pt ca impuscau multi daunatori....aici nu prea intereseaza pe cineva sanatea vanatorilor care...ucid cu sange rece si din placere bietele animale.mai ales ca nici AGV si Romsilva nu vor fi de acord (astora le e frica de braconaj)

PS .de amortizor zic eu
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde liviur pe 31 Mar 2024, 18:23

Intotdeauna vor fi unii care vor spune ca nu-i bine.
Moderatorul e super la combatere.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 01 Apr 2024, 11:39

Ideea cu frica de braconaj e cam depăşită în practică. Cine vrea sa braconeze cu supresor, braconeaza şi fara să aibă dreptul sa il detină. Din moment ce braconajul presupune vanatoarea fara drept, poate fi folosit fara drept si supresorul, aşa cum sunt folosite fara drept si sisteme de ochire şi chiar arme. Parca zilele trecute a fost prins unul care vindea o carabina in 308 fara acte şi preparata cu tot tacamul: supresor, ochire termo...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde liviur pe 01 Apr 2024, 14:04

Nu am vazut stirea dar e posibil. Ideea cu moderatorul de sunet este ca majoritatea cred ca nu se mai aude nimic, dar se inseala amarnic. Ar ajuta mult acolo unde e densitate mare de animale si se face combatere. Am fost pus in situatia sa vad sacal care era pe langa capre sau ciute si nu am tras tocmai sa nu le sperii. Sau in perioada boncanitului cand nu prea poti merge la mistret ca sa nu se sperie ciutele si implicit cerbii.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Liber la termo si nightvision pentru combaterea PPA

Mesajde zeb stump pe 01 Apr 2024, 19:04

Exact, supresorul amortizeaza partial sunetul si partial reculul. Chiar ca e super la combatere. Pe vremuri,cand 22 lr era ok la vanatoare, era nelipsit cand mergeam cu un amic posesor de UM Cugir la rate, pt a mai culca maidanezi,vulpe,etc,fara sa speriem ratele pe raza de 1 km …
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron
Publicitate