Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Iun 2026, 21:34

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde costinn pe 29 Ian 2018, 23:40

Daca imrumuti o arma pt weekend nu mai e nevoie sa te duci la politie inteleg eu, daca nu apare vreun control
Avatar utilizator
costinn
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Mai 2017, 19:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 30 Ian 2018, 08:27

aghiuta scrie:
bogus scrie:cu alte cuvinte daca imprumuti arma unui coleg trebuie sa mergi la politie cu copii dupa permis, permisul lui ala, o declaratie ce si cum etc

Dar nu scrie nimic despre copii dupa alea si alea. Doar "un document" cu datele personale ale imprumutatului si datele armei +/- munitia si termenul imprumutului.
In contextul asta e destul doar o declaratie simpla.

eu sunt convins ca vor cere copii pentru ca alea vor fi documentele de unde va rezulta clar cine este si calitate pe care o are imprumutatul, precum si datele de identificare ale armei, dar oricum mie mi se pare egal sa ma duc la politie cu o declaratie sau cu 2 copii si o declaratie
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Septimiu pe 30 Ian 2018, 08:36

Am incercat sa fac print screen din link si apoi sa copiez in word dar calitatea este foarte slaba si dimensiunea fisierului va fi prea mare pentru a putea fi incarcat pe forum.
Ce porcarie sa nu poti lista o lege.
In plus fata de ce diferente au observat colegii mai sus, acum vad ca se specifica foarte clar ca dulapurile pentru pastrare arme si munitii trebuie sa fie prevazute cu cumpartimente diferite care sa fie asigurate fiecare cu cate un sistem de inchidere. Se elimina astfel interpretarea unora cu 2 incuietori pe usa principala.
Daca nu gresesc, pana acum se puteau transporta prin mijloace proprii pe teritoriul Romaniei un numar de maxim 2 arme dar acum se specifica faptul ca se pot transporta maxim 10 cu ocazia depuneriii acestora la armurier sau la schimbarea locului unde sunt pastrate.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70 | 7x64
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 741
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 30 Ian 2018, 08:57

Septimiu scrie:Am incercat sa fac print screen din link si apoi sa copiez in word dar calitatea este foarte slaba si dimensiunea fisierului va fi prea mare pentru a putea fi incarcat pe forum.
Ce porcarie sa nu poti lista o lege.
In plus fata de ce diferente au observat colegii mai sus, acum vad ca se specifica foarte clar ca dulapurile pentru pastrare arme si munitii trebuie sa fie prevazute cu cumpartimente diferite care sa fie asigurate fiecare cu cate un sistem de inchidere. Se elimina astfel interpretarea unora cu 2 incuietori pe usa principala.
Daca nu gresesc, pana acum se puteau transporta prin mijloace proprii pe teritoriul Romaniei un numar de maxim 2 arme dar acum se specifica faptul ca se pot transporta maxim 10 cu ocazia depuneriii acestora la armurier sau la schimbarea locului unde sunt pastrate.

Legat de pastrare arma/munitie se specifica si faptul ca poti avea casete speciale de pastrare, adica pe langa dulap sa-ti mai montezi si un seif in care sa-ti ti munitia, eu de exemplu asa am pentru ca in compartimentul dulapului incape mult prea putina munitie. Pana acum chestia asta nu era clara de loc.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 30 Ian 2018, 09:03

Dupa o scurta si destul de superficiala studiere a noii legi mi se pare ca nu lamureste pe nni cu nimic noul format ba dimpotriva lasa loc de interpretari parca mai multe si mai ciudate!
Ex.:
- daca vreau sa merg la un poigon cu arma, nu conteaza care, ce trebuie sa fac?
- daca vreau sa imprumut arma la un vanator, ce trebuie sa fac? imi spune ca in 2 zile sa merg la politie!?! Fac hartia azi, sambata cu el, maine merge la vanatoare, vine un control , prezinta hartiile, inca nu au trecut 2 zile , ce dreac poate sa se intample?
- - vreau sa vin pana in Bucuresti sa-ti arat o arma, cum fac?
etc. etc. etc.
Revin cu intrebarea dintr-un post anterior: aceasta lege a intrat deja in vogoare sau dupa 30 de la publicarea in MO? Colegii care lucreaza cu legi va rog.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1725
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Septimiu pe 30 Ian 2018, 09:08

Daca armele sunt de vanatoare, trecute in permisul de tip B, nu cred ca trebuie facut nimic special daca mergi la poligon sau daca te "plimbi" cu ele prin tara. Permisul este de port si folosire.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70 | 7x64
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 741
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Ian 2018, 09:40

pipabh scrie:Dupa o scurta si destul de superficiala studiere a noii legi mi se pare ca nu lamureste pe nni cu nimic noul format ba dimpotriva lasa loc de interpretari parca mai multe si mai ciudate!
Ex.:
- daca vreau sa merg la un poigon cu arma, nu conteaza care, ce trebuie sa fac?
- daca vreau sa imprumut arma la un vanator, ce trebuie sa fac? imi spune ca in 2 zile sa merg la politie!?! Fac hartia azi, sambata cu el, maine merge la vanatoare, vine un control , prezinta hartiile, inca nu au trecut 2 zile , ce dreac poate sa se intample?
- - vreau sa vin pana in Bucuresti sa-ti arat o arma, cum fac?
etc. etc. etc.
Revin cu intrebarea dintr-un post anterior: aceasta lege a intrat deja in vogoare sau dupa 30 de la publicarea in MO? Colegii care lucreaza cu legi va rog.


A se vedea art.9 din HG / p3 din MO Nr.83bis/29.01.2018
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 717
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 30 Ian 2018, 10:19

Septimiu scrie:Daca armele sunt de vanatoare, trecute in permisul de tip B, nu cred ca trebuie facut nimic special daca mergi la poligon sau daca te "plimbi" cu ele prin tara. Permisul este de port si folosire.

Asa este ai perfecta dreptate.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde alinboboc pe 30 Ian 2018, 11:12

Regula este ca actul normativ sa intre in vigoare dupa 30 zile daca legiuitorul nu dispune altfel. Exceptie de la aceasta regula fac parte art 6 si art 7 (alin3) care intra in vigoare la data publicarii.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 400
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 30 Ian 2018, 11:26

AXP scrie:
pipabh scrie:Dupa o scurta si destul de superficiala studiere a noii legi mi se pare ca nu lamureste pe nni cu nimic noul format ba dimpotriva lasa loc de interpretari parca mai multe si mai ciudate!
Ex.:
- daca vreau sa merg la un poigon cu arma, nu conteaza care, ce trebuie sa fac?
- daca vreau sa imprumut arma la un vanator, ce trebuie sa fac? imi spune ca in 2 zile sa merg la politie!?! Fac hartia azi, sambata cu el, maine merge la vanatoare, vine un control , prezinta hartiile, inca nu au trecut 2 zile , ce dreac poate sa se intample?
- - vreau sa vin pana in Bucuresti sa-ti arat o arma, cum fac?
etc. etc. etc.
Revin cu intrebarea dintr-un post anterior: aceasta lege a intrat deja in vogoare sau dupa 30 de la publicarea in MO? Colegii care lucreaza cu legi va rog.


A se vedea art.9 din HG / p3 din MO Nr.83bis/29.01.2018

MULTUMESC! Lamurit.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1725
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2018, 14:10

Septimiu scrie:In plus fata de ce diferente au observat colegii mai sus, acum vad ca se specifica foarte clar ca dulapurile pentru pastrare arme si munitii trebuie sa fie prevazute cu cumpartimente diferite care sa fie asigurate fiecare cu cate un sistem de inchidere. Se elimina astfel interpretarea unora cu 2 incuietori pe usa principala.

Se specifica foarte clar și în normele vechi dar unii nimic, Batman, Batman. Legea este una și interpretarea ei de către oricine este alta. Legea nu a cerut niciodata 2 încuietori pe ușa principală, așa că de fapt nu s-a eliminat nimic ci s-a păstrat prevederea anterioară.
Septimiu scrie: Daca nu gresesc, pana acum se puteau transporta prin mijloace proprii pe teritoriul Romaniei un numar de maxim 2 arme dar acum se specifica faptul ca se pot transporta maxim 10 cu ocazia depuneriii acestora la armurier sau la schimbarea locului unde sunt pastrate.

Greșești! Se puteau transporta și până acum mai mult de 2 arme. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Ian 2018, 14:20

Asa este, cum spune vulpoiul, ..., nu prea s-a omorat lumea sa citeasca norma veche de aplicare (HG130/2005), ...
Am reusit sa pun noua norma de aplicare in format pdf, dar are 12MB, ..., nu stiu cum sa o incarc, nu merge atasat, cred ca este prea mare atasamentul,...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 717
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2018, 14:28

Poate te ajută unul din colegii IT-iști de pe aici. Trebuie să cunoască ei vreo ghidușie prin care documentul PDF să fie încărcat pe forum.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 30 Ian 2018, 14:42

Incarcat si dat link pe wetransfer si doritorii il pot descarca de acolo timp de 10 zile.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3107
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Ian 2018, 14:56

Am desfacut in 4 parti si am redus putin rezolutia si implicit dimensiunea, ...
Anexat Normele Metodologice pt. L295/2004 din HG11/2018, ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 717
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 30 Ian 2018, 15:02

Deja incep sa apara interpretari si cereri de lamurire la IGPR, un coleg si prieten a cerut verbal o lamurire asupra urmatorului aspect

Imagine

i sa raspuns ca o arma purtata intreaga este cea complet asamblata si ca de exemplu un bock desfacut nu va avea nevoie de blocator, desi eu personal interpretez ca chiar si o arma desfacuta tot intreaga este... multe probleme cred ca va nastea aceast fragment din norme :-s
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 30 Ian 2018, 15:06

igpr are dreptate aici bogus... intreaga pt ei (cred) ca este si un bolt action/semiautomata FARA percutor. sesizezi diferentele? ;)

in alta ordine de idei, din Norme Art. 61. alin (1) lit b) - :D :D :D :D :twisted: :twisted: :twisted: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3351
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Ian 2018, 15:08

Bogdane, daca la R93-ul bagat in husa, scoti inchizatorul si il pui in buzunarul de la haina, il consideri arma intreaga (din pdv functional) ?
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 717
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 30 Ian 2018, 15:21

AXP scrie:Bogdane, daca la R93-ul bagat in husa, scoti inchizatorul si il pui in buzunarul de la haina, il consideri arma intreaga (din pdv functional) ?

nu
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3351
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2018, 15:27

Sly_Fox scrie:Văd că se dă un singur model de fișă medicală cu șase rubrici. Pentru prelungirea valabilității permiselor de port-armă se cerea modelul cu patru rubrici. Acum pentru prelungire care va fi valabil, modelul cu șase sau cu patru rubrici?

Da, după ce am recitit textul am văzut că este nevoie de noul model de fișă medicală.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde cata pe 30 Ian 2018, 15:33

bogus scrie:Deja incep sa apara interpretari si cereri de lamurire la IGPR, un coleg si prieten a cerut verbal o lamurire asupra urmatorului aspect

Imagine

i sa raspuns ca o arma purtata intreaga este cea complet asamblata si ca de exemplu un bock desfacut nu va avea nevoie de blocator, desi eu personal interpretez ca chiar si o arma desfacuta tot intreaga este... multe probleme cred ca va nastea aceast fragment din norme :-s

Eu nu vad nici o modificare aici, adica lisele rupte, carabinele fara bolt nu pot fi considerate arme intregi, atat timp cat lipsesete o piesa vitala. Blocator se pare ca trebuie doar la semi (sau cel putin eu asta am inteles din lege :) )
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 179
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 30 Ian 2018, 15:54

Mai baieti! La decathlon este 35 lei un blocator. Am la toate armele. Stau intregi, in dulap, cu panarama pe tragaci, in huse. O scot, racai ca un bou romanesc in alta cutie dupa piesa 3 sau inchizator, si am plecat. Ma intorc, fac figura cu piesa si inchizatorul, le pun in dulap si gata. Ce rost are sa interpretezi, cand poate un inept sa te faca de boala copiilor si pana te judeci, cu dreptatea in mana, stai pe bara?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 8033
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde biriuck pe 30 Ian 2018, 16:45

Ghinda scrie: Ce rost are sa interpretezi, cand poate un inept sa te faca de boala copiilor si pana te judeci, cu dreptatea in mana, stai pe bara?

++

Cum zice si ghinda, pentru un rahat de 35 de lei chiar nu merita osteneala interpretarilor atunci cand stai la o sueta cu organele
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2753
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde cata pe 30 Ian 2018, 17:07

Ce spuneți voi este exact, ceea ce spunea colegul să mergi cu 30 la limită de 50 km/h când este radar. Problema nu sunt cei 35 de lei, este principiul, de ce ai face asta daca legea nu o cere.
Pe partea cealaltă va dau dreptate, că dacă dai peste vre-un organ care nu a mai citit legea s-ar putea sa ai necazuri și până le rezolvi durează. Din păcate așa este cu legile, mai ales scrise în limba română :).
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 179
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 30 Ian 2018, 18:23

Ghinda scrie: Ce rost are sa interpretezi, cand poate un inept sa te faca de boala copiilor si pana te judeci, cu dreptatea in mana, stai pe bara?

++++ 1
Iete , tocmai de frica ineptului le voi pastra si transporta ca pana acum.
Cu blocator si piesa a treia in ranita.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3107
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Ian 2018, 18:37

laurul scrie:
Ghinda scrie: Ce rost are sa interpretezi, cand poate un inept sa te faca de boala copiilor si pana te judeci, cu dreptatea in mana, stai pe bara?

++++ 1
Iete , tocmai de frica ineptului le voi pastra si transporta ca pana acum.
Cu blocator si piesa a treia in ranita.


Cateodata sunt asa mai carcotas si ma trezesc vorbind, ..., :D
Cum definesti piesa a treia?
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 717
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde florinsarca pe 30 Ian 2018, 18:49

Nu se mai prevede nimic referitor la păstrarea închizătorului de la carabină și piesa a treia de la lisă separat de arme.Greșesc?
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Geoagiu Băi, Hunedoara.

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 30 Ian 2018, 19:15

AXP scrie:Cateodata sunt asa mai carcotas si ma trezesc vorbind, ..., :D
Cum definesti piesa a treia?

O parte a armei fara de care aceasta nu poate fi folosita la tragere.
Ma tem tare ca organul nu va face diferenta intre arma intreaga si arma montata.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3107
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Ian 2018, 19:43

laurul scrie:
AXP scrie:Cateodata sunt asa mai carcotas si ma trezesc vorbind, ..., :D
Cum definesti piesa a treia?

O parte a armei fara de care aceasta nu poate fi folosita la tragere.
Ma tem tare ca organul nu va face diferenta intre arma intreaga si arma montata.


La fel consider si eu piesa a treia, ..., la unele arme ansamblul tragaci este detasabil, ..., si in acest context, ma gandeam ca ar fi amuzant sa port in buzunar (ranita), tragaciul cu blocator pe el, ..., eu mi-am format obiceiul sa umblu cu el in buzunar, la deplasarea inspre si dinspre locul actiunii, ...
Scuze de off topic, ..., ma mai apuca cateodata carcoteala, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 717
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 30 Ian 2018, 19:48

Inca o observatie.
Atat la prima autorizare cat si pentru viza la 5 ani se cere "carnetul de partid".
Ca sa nu mai fie discutii.
Traiasca si infloreasca cooperativa. :ymsick:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1825
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate