Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 02:03

Distanta fata de case

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Distanta fata de case

Mesajde mihailescue pe 03 Dec 2011, 00:53

Spuneti-mi va rog exista specificata undeva zona limita fata de case unde nu este permisa vanatoarea, sunt interesat de acest aspect intrucat in zona unde m-am mutat m-am trezit cu o vanatoare organizata in imediata vecinatate a casei si imi este teama ca acest lucru se poate repeta cand poate copii se joaca in zona, doresc sa va mentionez ca nu am nimic impotriva vanatorii atata timp cat securitatea familiei mele nu este pusa in pericol.
Avatar utilizator
mihailescue
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Mar 2010, 14:16

Re: Distanta fata de case

Mesajde aghiuta pe 03 Dec 2011, 01:24

Nu mai exista nici o precizare despre distanta.
In legile vechi era 500m,apoi 200, apoi nu s-a mai specificat nimic,daaaaar,este interzisa vanatoarea in intravilan,asa ca...........
Daca ai casa plasata in extravilan,asta e.
Daca e in intravilanul localitatii,baietii sunt in culpa.
Informeaza-te la primarie despre harta localitatii si pana unde se intinde intravilanul.
P.S.
In general la vanatori se respecta anumite reguli de tragere si nu ar trebui sa fie pericol pentru nimeni.Totusi,cum spunea un amic,shit happens.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Distanta fata de case

Mesajde adrian.s.p. pe 03 Dec 2011, 09:07

Atata timp cat vanatoarea se desfasoara pe teren extravilan e OK, dar daca se mai intampla da un telefon la AJVPV si spune problema, este preferabil dacat un telefon la 112 sau daca poti discuta direct cu organizatorul vanatorii daca ii prinzi acolo. Cei de la AJVPS vor discuta cu seful grupei si cred ca se va rezolva imediat, dar sa stii ca sigur seful grupei a luat in calcul absolut totul in timpul acelei vanatori si nu cred ca ar pune viata cuiva in pericol doar de dragul vanatorii.
adrian.s.p.
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Feb 2010, 14:59

Re: Distanta fata de case

Mesajde paungeorgica pe 03 Dec 2011, 16:43

aghiuta scrie:Nu mai exista nici o precizare despre distanta.
In legile vechi era 500m,apoi 200, apoi nu s-a mai specificat nimic,daaaaar,este interzisa vanatoarea in intravilan,asa ca...........
Daca ai casa plasata in extravilan,asta e.
Daca e in intravilanul localitatii,baietii sunt in culpa.
Informeaza-te la primarie despre harta localitatii si pana unde se intinde intravilanul.

In acest moment intravilanul majoritatii localitatilor s-a extins foarte mult, poate nejustificat de mult in unele cazuri asa ca nu ar trebui sa dam idei. Poate ca unii considera ca nu-i frumos sau normal cum gandesc, dar asa cum am zis, odata cu extinderea intravilanului si cu noua prevedere a legii, ar trebui ca unele fonduri sau o buna parte dintr-un fond care pana mai ieri se vana fara probleme acum sa nu mai fie posibil organizarea unei vanatori. :(

aghiuta scrie:P.S.
In general la vanatori se respecta anumite reguli de tragere si nu ar trebui sa fie pericol pentru nimeni.

Aici aveti perfecta dreptate dar putini inteleg asta si cu siguranta la cel mai mic zgomot vor apela la 112.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Distanta fata de case

Mesajde Anndrei pe 04 Dec 2011, 16:00

Am vazut ca se respecta regulile de bun simt.
Distanta legala e la 200 m fata de locuinta, cu ideea ca nu tragi spre ea.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde aghiuta pe 04 Dec 2011, 17:59

Anndrei scrie: Distanta legala e la 200 m fata de locuinta, cu ideea ca nu tragi spre ea.


Poti posta si textul de lege.
M-ar interesa.
Multumesc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Distanta fata de case

Mesajde Anndrei pe 04 Dec 2011, 23:42

Imi cer scuze, am cautat dar nu gasesc.
Am vorbit insa azi cu un paznic la telefon si mi-a confirmat. Mai intreaba, ca sa fi sigur...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde aghiuta pe 04 Dec 2011, 23:50

Anndrei scrie:Imi cer scuze, am cautat dar nu gasesc.
Am vorbit insa azi cu un paznic la telefon si mi-a confirmat. Mai intreaba, ca sa fi sigur...


Nici n-ai sa gasesti precizari legislative in problema asta.
Cat despre ce spun paznicii :lol: :lol: ...........numai de bine :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Distanta fata de case

Mesajde Anndrei pe 05 Dec 2011, 14:45

Undeva trebuie sa fie reglementat... :!: E imposibil sa nu fie scris undeva...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Distanta fata de case

Mesajde aghiuta pe 05 Dec 2011, 17:38

Anndrei scrie:Undeva trebuie sa fie reglementat... :!: E imposibil sa nu fie scris undeva...


Facem pariu??
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Distanta fata de case

Mesajde snipe pe 05 Dec 2011, 23:57

Anndrei scrie:Am vazut ca se respecta regulile de bun simt.
Distanta legala e la 200 m fata de locuinta, cu ideea ca nu tragi spre ea.

Eu stiam ca la 201 m pot sa trag nu doar spre o casa ci si chiar in directia unui om! (nu se mai executa foc cand gonasii au ajuns la mai putin de 200 de metri de standuri , era o regula , parca ? )
Coborand cu picioarele pe pamant , sunt sigur ca nimeni dintre noi nu ar dori sa fie surprins in curtea casei de doi, trei ''voinici'' care se apuca de tras in stolul de gugustiuci la cativa metri de gard !!!
Sunt sigur ca am vazut in lege un articol legat de distanta de tregere fata de ''asezari umane'' (mi-a ramas in cap termenu') :)
Mai studiez si revin !
nu stiu altii cum sunt ...
snipe
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Feb 2008, 20:17
Locaţie: iasi

Re: Distanta fata de case

Mesajde snipe pe 06 Dec 2011, 00:05

Sunt sigur ce e la subiect :
Un cartus cu alica de 5 mm de 30-40 de grame tras la 45 de grade fata de pamant ajunge la 200 de metri ?
Un raspuns de la Domnul Violiv ar fi foarte bine venit !
nu stiu altii cum sunt ...
snipe
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Feb 2008, 20:17
Locaţie: iasi

Re: Distanta fata de case

Mesajde OVI762 pe 06 Dec 2011, 01:41

aghiuta scrie:
Anndrei scrie:Undeva trebuie sa fie reglementat... :!: E imposibil sa nu fie scris undeva...


Facem pariu??

Tin pariul.De partea lui Aghiuta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Distanta fata de case

Mesajde OVI762 pe 06 Dec 2011, 01:49

snipe scrie:Sunt sigur ce e la subiect :
Un cartus cu alica de 5 mm de 30-40 de grame tras la 45 de grade fata de pamant ajunge la 200 de metri ?
Un raspuns de la Domnul Violiv ar fi foarte bine venit !

Pana sa-ti raspunda eminenta cenusie:intre 30 si 40 g e o oarescecare diferenta ,si da,ajunge unde zici domnia ta,si daca ajunge ce?La 200 m te las sa tragi la 45 grade in direrectia mea cu alica de 5 cu ce incarcatura vei dorii domnia ta.Daca ma nimeresti ai de la mine arma mea,nu prea scumpa ce e drept,daca nu.....e grele...si e .... ca e mai putin de 50.Te bagi?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Distanta fata de case

Mesajde mihailescue pe 06 Dec 2011, 07:45

Eu totusi nu m-as risca cu trasul face to face, eu trag cu arcul la 45 de grade trag 350m, daca bate vantul din spate ajunge la 400m - 400m si ceva, deci nu cred ca-i indicata nici teoretica ideea de pariu mentionata mai sus.
Avatar utilizator
mihailescue
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Mar 2010, 14:16

Re: Distanta fata de case

Mesajde OVI762 pe 06 Dec 2011, 09:37

Alica e alica si sageata e sageata.Nu are a face Mos Craciun cu apa din bec.In continuare mentin cele afirmate.Tin pariul oriunde si cu orice vant din pupa.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Distanta fata de case

Mesajde violiv pe 06 Dec 2011, 10:46

In momentul de fata nu stiu sa existe vreo reglementare prin vreo lege care sa zica xxx m. De-a lungul timpului au tot existat: 50 m inainte de "90, apoi 500 apoi 200. Multi din cei ce te pot cauta pe campuri au ramas cu diferite idei din legile anterioare.
Sincer, imi pare rau ca nu scrie negru pe alb....oricine iti poate spune sa mergi un piculet mai departe ca-l deranjezi.
O alica de 5 mm mai poate avea suficienta viteza la 200 m cat sa-ti dea o gaurica frumusica. Cu multi ani in urma, la o organizata la iepuri, un gonac s-a ales c-o rotula lipsa dupa intalnirea cu o alica desi se afla...pe masurate, cu militia, la peste 200 m de linia de vanatori.

Teoretic, daca tragi perfect in sus si-ti pica inapoi in cap nu-ti mai face mare lucru pentru ca viteza s-a stabilizat la frecarea cu aerul la o valoare mititica. Tot teoretic, atata vreme cat mai exista un unghi fata de verticala, adica o cat de mica "bolta", proiectilul poate fi periculos.

P.S. pentru un glont normal tras din 30-06 e suficienta o inclinare a tevii de 7-10 grade fata de orizontala ca sa ajunga la peste 1 km :!: :!:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2011, 23:15

Legea actuala specifica clar: vanatoarea este interzisa in intravilan. Asadar acolo unde se termina intravilanul unei localitati incepe vanatoarea. :D
In mod normal intravilanul unei localitati tine pana la ultima cladire, constructie, complex de instalatii, etc, aflate la periferie.
Nu mai este prevazuta nici o distanta de siguranta fata de localitati,totul tine constiinta vanatorului, care trebuie sa tina cont in ce directie trage si posibilile consecinte ce le poate avea un foc de arma dat aiurea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde tehărău pe 14 Dec 2011, 13:07

Hai să va povestesc ceva între două avioane ( Roma).
Concediu. Locurile natale. Vânătoare goană mistreţ. Ştiam potecile cu ochii închişi, copilarisem pe coclaurile alea, puteam lejer să intru în goană dar având carabina la mine organizatorul m-a distribuit intr-o margine unde mă puteam întinde bine peste o răspîntie de ape.
Iese porc opresc o scroafa cu un foc.
Se termină ziua, toate bune şi frumoase.
Peste câteva zile bune, ne dăm întâlnire la asociaţie să mergem la o observaţie la cerb. Boncanea unul aiurea intr-o zonă unde nu mai boncanise neam!
Stam cu paznicul şi mai aşteptam nu mai ştiu ce...
Eram echipaţi de ieşit în teren, paznicul parcă avea şi arma, nu contează.
Intră un nene şi ne ia militaros:
Buna ziua, cine comandă aici?
:?: :?: :?:
Paznicul se uita la mine, eu la el...
Din privirile noastre ala înţelege că eu. Mă ia direct:
Nu mai daţi domnule autorizaţii să faceţi vânători peste tot că ne împuşcaţi în case!...
Atunci eram ferm convins că bate câmpii!
Îl iau cu binisorul şi-l descos: unde, cand, cum, ora...
Ce am belit ochii la început, da ce ochiade trăgem acum...
V-aţi cam prins, aşa că o scurtez: omul îşi făcuse casă nouă intr-un loc unde făceam goană când eram eu copil, colegii nu-mi ziseseră că credeau că ştiu, glonţul trecuse prin porc da şi prin acoperişul omului...
L-am întrebat ce pretenţii are, am cumpărat ceea ce stricasem şi i-am dus acasă instantaneu, am mers la om şi m-am prefăcut că fac investigaţii, cu poze cu tot şi l-am asigurat că nu o să se mai întâmple şi că o să prelucrez evenimentul la următoarea şedinţă.
Am tăcut ca cacatu' n iarbă de frică că mă lasă băieţii (şi încă pe Buna dreptate) fără puşti. Norocul meu că a dat ala exact peste mine că altfel o cam beleam!
Acum că a căzut în prescriere din cauza timpului, imi pun paie în cap şi povestesc la câţi mai mulţi, că poate o folosi cuiva...
Şi să va mai zic ceva, că tot vrea şi recomandă Toata lumea carabină la mistreţ la goana:
Eu de atunci nu mai iau carabina decât la pândă şi la dibuit cand am timp să gândesc ce fac şi unde se poate opri glonţul! Restul (mistreţi), să trăiască şi să mai avem ce vedea măcar daca nu putem să-i oprim mereu şi la anul.

Tot ce am scris aici e o poveste vânătoarească şi orice proba adusă că fiind adevărată e doar o pură coincidenţă!

:wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Distanta fata de case

Mesajde violiv pe 18 Dec 2011, 19:21

Trebe c-ai tras in curtea omului, chiar in spatele casei, de-a trecut glontul prin porc si prin acoperisul lui ... asta-i chiar vanatoreasca rau :mrgreen: :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta fata de case

Mesajde violiv pe 18 Dec 2011, 19:25

Sly_Fox scrie:Legea actuala specifica clar: vanatoarea este interzisa in intravilan. Asadar acolo unde se termina intravilanul unei localitati incepe vanatoarea. :D
In mod normal intravilanul unei localitati tine pana la ultima cladire, constructie, complex de instalatii, etc, aflate la periferie.
Nu mai este prevazuta nici o distanta de siguranta fata de localitati,totul tine constiinta vanatorului, care trebuie sa tina cont in ce directie trage si posibilile consecinte ce le poate avea un foc de arma dat aiurea.



Nicidecum pana la ultima cladire, instaltii, periferie.
Sunt foarte multe localitati la care s-au introdus in intravilan suprafete mari de teren in epoca bumului imobiliar, a venit criza si-au ramas de izbeliste. Cu ocazia ultimelor reimpartiri de fonduri s-au trezit multi si cu zeci de hectare lipsa, astea "disparand" in intravilan. Uneori, limita localitatii este la distanta chiar mare de ultima casa si nu e niciun semn ca sa indice asta.
Cel mai bine este sa faceti rost de-o harta la zi daca vanati pe langa localitati.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta fata de case

Mesajde aghiuta pe 18 Dec 2011, 19:35

violiv scrie:Uneori, limita localitatii este la distanta chiar mare de ultima casa si nu e niciun semn ca sa indice asta.
Cel mai bine este sa faceti rost de-o harta la zi daca vanati pe langa localitati.


Draga Sly_Fox,@violiv sigur a tras cu urechea la discutia noastra de sambata :lol: :lol: :lol:
Ori are perceptii extrasenzoriale ori noi am emis prea tare in eter :mrgreen: :roll:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2011, 15:42

Mai ceva decat Mama Omida, poate o avea vreun glob de cristal magic. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde tehărău pe 21 Dec 2011, 18:16

"Trebe c-ai tras in curtea omului, chiar in spatele casei, de-a trecut glontul prin porc si prin acoperisul lui ... asta-i chiar vanatoreasca rau"

Mă simt onorat că aţi avut răbdarea de a citi postarea. Glonţul a trecut prin gât fără a întâlni nici un os şi a mai facut vreo 300m, dupa care a trecut printr-o scândură şi a ieşit printr-o folie de plastic din aceea care se foloseşte şi la garduri. Pentru cine chiar vrea detalii, mai am pozele.

Nu asta era ideea, ci că e periculos glonţul în teren necunoscut şi că acum intravilanul cuprinde suprafeţe unde nici nu te aştepţi. Sunt şi eu posesorul unei suprafeţe de teren intravilan la munte iar cea mai apropiată locuinţă să tot fie la vreo 2km. În zona montană în goana dupa frumuseţile patriei şi în dorinţa de a le avea în spatele casei, coroborat cu interesele primăriilor de a-şi mări suprafeţele intravilane, românii au avut posibilitatea legală de a construi case chiar în marginea pădurii, ba chiar în interiorul ei. Şi se pot ivi şi situaţii tare neplăcute ca cea descrisă mai sus. Asta nu înseamnă că e obligatoriu să se repete sau că nararea păţaniei chiar poate folosi cuiva. Doar că eu tare mi-aş fi dorit să o aflu de pe forum şi nu din proprie experienţă şi m-am gândit că or mai fi şi alţii că mine...

În rest numai de bine şi Sărbători Fericite tuturor vânătorilor şi forumistilor!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Distanta fata de case

Mesajde violiv pe 22 Dec 2011, 09:56

Cum sa nu citesc?
Sunt foarte amator de orice fel de poveste privind modul de comportare al gloantelor odata plecate din teava pustii. De-a lungul timpului am invatat un singur lucru: in domeniul asta nimic nu-i imposibil. Chiar cand probabilitatea este extrem de mica sau nici macar n-a trecut prin vreun gand asa posibilitate, undeva se intampla.

Pe de alta parte, identificarea cat mai precisa a terenului in care vrei sa tragi nu este niciodata "destul".
Am patit si eu, acum multi ani, la o vanatoare in Delta. Pe drumul cu barca pe canal mi-au sarit din scurt doua rate. Am tras foarte iute, pana sa ajunga sa treaca de nivelul stufului. Oricum focurile au fost spre in sus. Nici nu s-a stins bine ecoul focurilor c-am auzit un plescait puternic si-un sir de injuraturi zdravene din spatele perdelei de stuf ce n-avea acolo decat vreo 3 m imediat urmand ceva baltoaca, complet invizibila de unde eram eu. Am oprit barca si ne-am dus cu inima-n gat sa vedem ce-am ranit. Un pescar adormise pe malul baltii, pe un fel de ponton improvizat dintr-o scandura mai tapana impinsa un pic in balta. Zgomotul focurilor l-a trezit brusc si-a cazut in apa :mrgreen: :lol: Ce-a fost la gura lui nu va mai povestesc.

De doua ori, o data la tap si odata la un hoinar, tragand aproape paralel cu solul, am avut ocazia sa vad unde au ajuns: peste 150 m, unul a picat catre sol si altul a lovit energic o bucata de beton dintr-un zid parasit. N-am crezut ca trecand printr-un porc poate merge asa mult da' se pare ca merge incredibil.
Eu ma straduiesc pe cat pot sa-mi aleg o pozitie de tragere care sa trimita glontul catre sol cat mai iute.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Distanta fata de case

Mesajde tehărău pe 22 Dec 2011, 23:37

M-am chinuit o oră da tastez cu telefonul un răspuns şi am pierdut semnalul, deci s-a şters tot...
Să incerc iar.

Sfatul ăsta cu trasul de sus în jos acolo unde nu e ceva ferm în spate e chiar de urmat. Eu atunci eram la nivelul unei ape iar mistreţul mi-a venit aproape şi sus pe un mal. Cred că chiar daca aş fi ştiut că e casa în direcţia aia nu m-aş fi putut abţine...

La munte sunt dese situaţiile în care vânătoarea se face pe un versant iar pe versantul opus văii se află câte un sat. Şi cum acolo unde vânezi terenul este accidentat, câteodată locul unde trebuie să îndrepţi arma este spre case. Iar vânatul parcă ştie şi iese din des exact în poziţiile descrise. Iar cine trage în atare situaţie (cu glonţ) riscă să rateze iar casele sunt la vreo 2-3 km pe direcţia glonţului.
În ceea ce priveşte abţinerea de a apăsa pe tragaci, personal imi vine foarte greu. Nu mai devreme de acum vreo 8 ore imi zice paznicul (apropo's, acelaşi din istorioara de mai sus, cred că sa săturat de mine) să nu trag decât dacă imi vine vânatul bine şi sunt sigur că rămâne, că altfel stricăm iesirea, îi dau dreptate şi îl asigur că aşa fac şi nu trece juma' de oră că trag două chifle de-mi vine să intru în pământ şi acum! Pai poti să nu tragi? Alţii s-or stăpânii mai bine, mie-mi vine greu şi nu fac bine!

Mulţumesc lui @violiv că a venit cu un exemplu şi la secţiunea "nu faceţi că mine". Cer scuze moderatorului că am "bătut câmpii" şi mai ales munţii off-topic şi îl rog să şteargă postarea sau să o mute intr-o altă parte în cazul în care crede de cuviinţă că este utilă.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Distanta fata de case

Mesajde pipabh pe 19 Mar 2023, 06:45

Colegii erau mai tineri cu...cu...cu.......aproape 12 ani!
Poate mai bine raspundeai cererilor forumului la inscrierea ""pe el"" sau ""in el""!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Distanta fata de case

Mesajde florinsarca pe 19 Mar 2023, 09:24

Recomandarea ar fi ca distanța față de case sau localități să fie cât mai mare. La producerea evenimentelor , în marea majoritate a cazurilor , vânătorii au fost vinovați.. Bineînțeles, cine altcineva?
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Distanta fata de case

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2023, 13:56

florinsarca scrie:Recomandarea ar fi ca distanța față de case sau localități să fie cât mai mare.

Am și eu o recomandare! Nu are legătură cu topicul, dar profit de ocazie. De câte ori citesc postările tale încurc utilizatorul, asta datorită pozei de la avatar care este la fel ca cea a colegului @laurul. Care a avut-o primul, Laurul sau tu? În funcție de răspuns, aș recomanda înlocuirea pozei de către cel de pe locul secund, pentru a nu crea confuzie.
Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Distanta fata de case

Mesajde tehărău pe 19 Mar 2023, 16:49

pipabh scrie:
Colegii erau mai tineri cu...cu...cu.......aproape 12 ani!
Poate mai bine raspundeai cererilor forumului la inscrierea ""pe el"" sau ""in el""!!!!


E de fapt un smecher sau un bot. A inserat în citatul respectiv un anunț imobiliar. Dacă o repetă, zboară! ;)
Dibuială ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate