Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 15:42

Control mai strict al armelor în Europa?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde the_mav pe 15 Feb 2022, 23:16

Nu am stiut unde sa postez, cat mai bine posibil, cele de mai jos... Am ales in ceea din urma acest topic, desi la nivel mai mare vizeaza nu doar Europa.

Urmaresc de ceva ani, ca multi altii dealtfel, tendinta legislativa asupra armelor de foc in general, si a celor de vanatoare in special, atat in Europa cat si peste ocean.
Astazi (sau ieri, ora locala) am vazut insa un verdict al justitiei din SUA care personal ma face sa ma gandesc ca lucrurile o vor lua accelerat intr-un sens deloc favorabil legislatiei privind armele de foc / de vanatoare.

Linkul generic suna asa: People vs Remington intr-un proces privind un atac armat la o scoala din US, incheiat "prin acordul partilor".
Pe scurt, intr-o tara cu un lobby puternic in favoarea armelor de foc, un scelerat pune mana pe o arma Remington si face un masacru. Intrucat Remington a marketat arma de foc vanduta legal populatiei din SUA "in baza capabilitatilor mitare", a acceptat un acord de 73 Mil USD cu victimele respectivului atac armat realizat cu arma Remington.

https://www.educatieprivata.ro/familiil ... rul-armei/
Evident linkul poate fi gasit pe numeroase canale media, inclusiv din SUA si Europa.

Profesional vorbind, eu consider foarte bune prestatiile avocatilor respectivi, de la modul de a construi apararea, pana la rezultatul final intr-un sistem judiciar cu jurati, samd.
Pe de alta parte, desi retoric, ma intreb de ce le-a luat atata timp in a pune astfel problema (apararea)? Sau cand urmeaza a fi chemati ceilalti mari producatori in spețe derivate din vanatoare? (ex. arma ta semi impusca cel mai repede pasarile de pasaj, arma ta dublu express a omorat nu stiu cati rinoceri in Africa sau tigri in Asia, cartusele tale sunt cele mai expansive si induc cel mai mare soc in tinta, etc, etc). Sau nici macar din spețe de vanatoare (ex. masina ta a facut cele mai multe victime pe sosele, bautura racoritoare x a bagat in spital cei mai multi consumatori, etc, etc).
:!: :?: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde yoghi pe 16 Feb 2022, 00:45

Legi restrivtive pt controlul armelor e una dar sa acuzi producatorul pt ca teroristul sau dementul foloseste produsul pt activitati ilegale....e o mare prostie
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde yoghi pe 16 Feb 2022, 01:01

Lumea a innebunit ,si nu se mai face bine.
Daca remington in reclama zicea ca arma e de jucarie sau cartusele te sperie doar ,ziceam Da sunt vinovati.
Dar daca in reclama au zis ca omoara...
Cum dracu juratii aia au declarat producatorul vinovat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde the_mav pe 16 Feb 2022, 06:55

Vezi tu... eu cred ca nu prea l-au declarat juratii vinovat la final, desi nu am citit inca pledoariile de pe parcursul procesului samd; am sa le citesc atent.
Ce cred eu este ca producatorul, fiind impins la colt de strategia de aparare a victimelor, a acceptat negocierea pt inchiderea cazului. Sau e posibil ca acest acord sa vina in urma unei sentinte finale definitive, desi din citirea articolului pe canalele.locale xe stiri eu am ingeles la acest moment ca Remington agreed a deal with the victims.
Adica te ameninta un grup pentru tragedia produsa lor de un nebun cu unealta ta, tu nu esti sigur pe marketing?!?, asa ca scoti portofelul si platesti.
:shock: :?
Care din producatorii americani marketau nu demult flintele lor cu "it put meat on your table"? Ca am impresia ca nu stie ce il asteapta, in aceasta conjunctura...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde violiv pe 16 Feb 2022, 08:22

yoghi scrie:Legi restrivtive pt controlul armelor e una dar sa acuzi producatorul pt ca teroristul sau dementul foloseste produsul pt activitati ilegale....e o mare prostie


Este culminarea prostiei care a inceput cu acordarea de despagubiri "victimei" cafelei fierbinti de la McD sau a victimelor fumatului, este rezultatul politicii care a dus la aparitia de inscrisuri de genul "nu intrati in cada cu radioul!", "nu coborati de pe motocicleta in mers!", "nu incarcati arma ca-i periculoasa!".

Culminarea unui lung sir de masuri luate de toate guvernele "fruntase" in spiritul "Statul e taticul si are grija de voi toti! Nu trebuie decat sa deveniti din ce in ce mai neajutorati si imbecili!"
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Septimiu pe 16 Feb 2022, 08:58

Dar oare producatorii de jocuri video de ce au fost scosi din ecuatie?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 16 Feb 2022, 10:04

Sunt perioade de evoluție a societății umane și perioade de involuție. În istoria umanității au fost perioade de vârf, în care logica, filosofia, artele, au ajuns pe cele mai înalte culmi, dar și perioade de abis, în care umanitatea a fost scufundată într-un întuneric intelectual aproape de nepătruns.
În prezent asistăm la o situație oarecum bizară, nemaiîntâlnită, asta deoarece omenirea nu s-a mai aflat într-o asemenea stare de fapt. În general umanitatea în totalitatea ei a progresat și a prosperat, avansul tehnologic, științific, este evident, dar odată cu acest progres se constată o reducere a capabilităților individuale, o scădere a discernământului la nivel de individ. Este un fel de confirmare a spuselor lui Armstrong atunci când a pus piciorul pe solul selenar: "Este un pas mic pentru om, un salt uriaș pentru omenire!". Spusele au fost în cu totul alt context, dar reprezintă un joc bun de cuvinte pentru exemplificare.
Acum eu nu știu exact, acesta a fost planul, ca societatea să fie mai presus de individ, ori planul a scăpat de sub control? Ori poate nu a fost niciun plan!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde UrsuAke pe 16 Feb 2022, 10:13

Se rezolva usor asta. O sa puna in reclame disclaimer "Nu suntem responsabili de armele noastre dupa ce parasesc fabrica. Folositi armele cu responsabilitate". In tara unde esti dat in judecata ca ai vandut o cana de cafea fara sa scrie pe ea ca e fierbinte ma astept la orice.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 02 Ian 2023, 07:44

Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 02 Ian 2023, 09:50

Și la noi în România există o liberalizare a înarmării. În ultimii ani românii s-au înarmat serios, astfel că observăm o creștere a vânzărilor de arme. Numai anul trecut magazinele de arme au înregistrat vânzări record de topoare, cuțite, săbii, furci, coase, bâte, târnăcoape, baroase, chiar și drujbe. Au fost și cazuri în care unii au preferat să-și construiască artizanal, preferate de această categorie fiind "arcușele" și "harpaletele".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde DanCo pe 02 Ian 2023, 12:30

Ba chiar mai mult! Cu cât legile sunt mai restrictive cu atât armele ilegale o sa fie tot mai multe și mai dorite. Cu câteva zile în urma eram prin Maramureș și m-am întâlnit cu mai mulți oameni de pe granita de Est a tarii. Toti spuneau ca este o nebunie cu armele din Ucraina care se pot procura și introduce în tara foarte ușor. Se cam faultează singure autoritățile noastre.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Feb 2023, 15:20

A intrat în vigoare hotărârea cu privire la plumb! Ceva mișcări pe la noi? Nimeni, nimic? Cu plumb, fără plumb?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 15 Feb 2023, 22:29

Plumb. Oricum la noi unde este zonă umedă, zelul idioților din ministere au pus și ceva natura 2000, arii și alte căcaturi și nu poți vâna mai aproape de nu știu câte sute de metrii. Așa că suta aia o respecți. Iar cine nu vrea nu o va face oricum. Iar rață moartă de saturnism nu am auzit. Doar am auzit că singuri ne-am îngopat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate