Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Sep 2020, 00:50

Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde mihai_tud pe 10 Sep 2020, 18:01

Salutare,
Am tot rasfoit pe net si nu gasesc nimic clar referitor la folosirea blocatorului pentru tragaci.Concret pentru o arma lisa basculabila daca montez blocator pe tragaci mai este necesara pastrarea separata in dulap a piesei a treia ?
La o carabina Blaser daca am montat blocatorul pe tragaci mai este necesara scoaterea inchizatorului si stocarea lui separat?
La transportul armelor este suficient blocatorul sau trebuiesc scoase piesa a treia respectiv inchizatorul?
Eu le pastrez cu blocator si piesele respective separat dar s-a cam facut aglomeratie in compartimentul munitiei si as vrea sa tin montate pe arme aceste piese.
Multumesc,
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
mihai_tud
Veteran

Re: Blocator tragaci sau piesa a treia separata?

Mesajde adrian m. pe 10 Sep 2020, 20:16

Din ce stiu eu si confirmat de cei de la politie, in dulap arma se poate tine intreaga fara nici o problema. La transport trebuie blocator daca arma este montata!
adrian m.
Nou membru

Locaţie: Timis

Mesajde violiv pe 10 Sep 2020, 22:30

In dulap se tine arma montata, cu tot ce vrei tu pe ea. Blocatorul nu e impus de lege la pastrarea in dulap. Legea impune insa ca arma sa fie descarcata.

La transport e obligatoriu blocator pe tragaci si arma in toc, husa, cutie. Arma poate fi intreaga, bucati in 3 masini diferite ... exista un raspuns oficial al IGP la intrebarea "ce inseamna demontata", la fel de ambiguu ca toate raspunsurile lor dar din care reiese ca-i obligatoriu blocatorul si daca ai la tine numa tragaciul armei!!!!
La fel ca la pastrare, legea impune ca arma sa fie descarcata pe timpul transportului.
Atentie ca transport se considera si trecerea dintr-o parte in alta a fondului, la aceeasi partida de vanatoare, cu autoturismul, folosind un drum public ... sint cativa care au ramas fara arme intre goane.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde florinsarca pe 12 Sep 2020, 10:28

Bună ziua.
Numai în România poți rămâne fără armă între goane, la cât de restrictivă este legislația...
florinsarca
Membru activ

Locaţie: Geoagiu Băi, Hunedoara

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!