Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 19:19

Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde violiv pe 23 Dec 2021, 16:53

La armele semi italiene, cu alice sau glont, e normal. Mai ales de vreo 15 ani incoace, de cand au trecut pe CNC-uri la productie.
Pe o linie se face "carcasa" cu ce-i in ea iar pe alta teava. Fiecare trece prin teste separate si se stanteaza cu serii diferite. La final se "impreuneaza" functie de cerintele comerciale. Pentru ca pe aceeasi carcasa pot fi montate multe feluri de tevi, ba chiar poti sa mai cumperi tevi, mai lungi, mai scurte, etc.
Mai putin e intalnita treaba la basculante pentru ca in general sint mai rare marcile si modelele care pot primi tevi de schimb. Dar si acolo sint marci care ofera posibilitatea asta si atunci tevile au serii diferite.

Marcaj unic nu se refera la faptul ca trebuie sa fie aceeasi serie pe toate bucatile inseriate ci ca producatorul are un singur tip de marcaj, indiferent de cate modele de arme face.

P.S. ce este pe capul inchizatorului la Franchi este un cod de piesa nu un numar de serie. Fa arma bucati, scoate port-inchizatorul din carcasa (piesa aia mai masiva in care se infige manerul si care poarta capul inchizator) si pe acesta ar trebui sa gasesti o serie.

In prima poza, cea cu mai multe stante, exista un patratel cu doua majuscule - CT - pare sa scrie. Acesta este codul pentru anul fabricatiei armei si inseamna 2018.

https://www.conarmi.org/banchi_ita.jsp

Teoretic e inainte de lege. Dar nu stii cand a fost importata. Daca arma a fost produsa inainte de intrarea in vigoare a legii dar a ajuns in Ro dupa, fara serii peste tot .... naspa. Daca a ajuns imediat dupa fabricatie si a stat cu anii in magazin, ar fi trebuit sa primesti o hartie de la magazin cum ca arma a fost importata inainte de "lege".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Septimiu pe 07 Mar 2022, 12:12

La sfarsitul saptamanii trecute am avut drum pe la Oradea si am trecut si pe la magazin. Printre alte discutii, am intrebat si despre situatia carabinei CZ cumparata de la ei in 2020 si care nu are seria pe teava. Armurierul mi-a dat o copie a unui raspuns primit de la IGP, DAESP in 07.01.2021. Acest raspuns a fost solicitat de Huntershop si l-am atasat acestui mesaj in speranta ca o sa fie de folos si altor colegi. Eu o sa il duc cu mine in August cand trebuie sa imi prelungesc viza pe permisul de port arma si o sa vad cum interpreteaza cei din Cluj.
PS: Am vazut ca mai multi colegi au avut experiente neplacute cu ei dar eu am fost super multumit si de aceasta data. Cum am mai spus, evit orice discutie suplimentara cu persoana de la munitie. Cumpar ce am de cumparat de la rainoul cu munitie si restul discutiilor le port cu armurierul, cu cel de la raionul de optica sau cu persoana din birou si totul decurge foarte bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde carco1967 pe 07 Mar 2022, 13:04

Salutare tuturor.putin offtopic dar am vrut sa subliniez cu ghilimele de rigoarea amabilitatea si profesionalismul vanzatorului de la raionul de munitie de la hutershop. Personal l as descrie ca si un monument de sictir si plictiseala, cu lipsuri si la capitolul amabilitate.. Dar se vede ca treaba merge si asa.
Ca sa ating si topic am cumparat de la ei o tikka care a venit dupa un an de la precomanda ( dar asta i alta poveste . pandemia bat o vina ) dar mentionez ca arma avea inscriptionate serii pe toate componentele .
va doresc zi buna tuturor
carco1967
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2018, 12:03

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde popaliviu pe 07 Mar 2022, 22:56

În răspunsul primit scrie că țevile care se pot separa de corpul armei trebuiesc inscripționate cu seria. Nu cumva toate țevile se separă de culată? Că unele rapid și ușor cu un imbus, că altele în menghină....Cum o fi?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde violiv pe 08 Mar 2022, 07:22

In principiu, da!
99,99% din tevi se separa de culata fiind fixate cumva de aceasta - infiletate, clampate, infipte, etc.
La Mauser M18 asamblarea este prin presare in culata. E "pe veci", nu mai ai cum s-o scoti de acolo, decat daca strici una din ele, culata sau teava.
La ultimul model de Steyr, teava si culata sint prelucrate din aceeasi bucata de otel, continua, fara posibilitate de separare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Septimiu pe 08 Mar 2022, 08:14

popaliviu scrie:În răspunsul primit scrie că țevile care se pot separa de corpul armei trebuiesc inscripționate cu seria. Nu cumva toate țevile se separă de culată? Că unele rapid și ușor cu un imbus, că altele în menghină....Cum o fi?


La asta ma refeream si eu cand am spus ca o sa vad cum interpreteaza cei de la SAESP Cluj.
Pe mine ma intereseaza CZ527 si cei de la Oradea au zis ca teava nu este demontabila. Din acest motiv mi-au dat acea hartie.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde zeb stump pe 08 Mar 2022, 13:39

La M 18 nu sunt considerate componente separate teva şi culata, ci o singura componentă, deci nu sunt pb SAESP...
E necesară inscriptionarea pe ambele la arme la care demontarea tevii tine de folosirea "normală" a aremui, de ex la baculante, lise semiautomate sau carabine take-down...
La M18 teava e fixată prin ambutisare, nu o poti de jos şi pune alta acasa cu un imbus ...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde zeb stump pe 08 Mar 2022, 13:40

asa cum a zis @Violiv, poti sa o scoti, dar probabil nu mai poti folosi acea arma...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde violiv pe 08 Mar 2022, 18:16

Septimiu scrie:
popaliviu scrie:În răspunsul primit scrie că țevile care se pot separa de corpul armei trebuiesc inscripționate cu seria. Nu cumva toate țevile se separă de culată? Că unele rapid și ușor cu un imbus, că altele în menghină....Cum o fi?


La asta ma refeream si eu cand am spus ca o sa vad cum interpreteaza cei de la SAESP Cluj.
Pe mine ma intereseaza CZ527 si cei de la Oradea au zis ca teava nu este demontabila. Din acest motiv mi-au dat acea hartie.


La CZ teava este demontabila. Este infiletata. Nu este "rapid demontabila" sau cu posibilitatea de a schimba usor tevile .... dar este parte separata a armei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Croco pe 10 Mar 2022, 08:53

Ma mananca in dreapta. Pot sa ma scarpin cu stanga?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Ghinda pe 10 Mar 2022, 10:58

Da.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde Sly_Fox pe 10 Mar 2022, 11:07

Nu!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Inscriptionare serii pe componentele esentiale ale armelor

Mesajde laurul pe 10 Mar 2022, 12:41

Croco scrie:Ma mananca in dreapta.....

Dai bani...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate