Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 09:16

Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde xoman pe 28 Oct 2021, 12:22

Tot mai multi colegi imi transmit ca li se cere acest document pentru a participa la vanatoare, chiar si cele individual. De cand a devenit obligatoriu? Si care este baza legala caci in HG nu gasesc nimic.
xoman
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Oct 2021, 12:18

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde romaniac pe 28 Oct 2021, 13:06

Du-te te rog pe la Reguli de Utilizare, dupa care iti faci si tu o prezentare sa stim si noi cu cine stam de vorba dupa care sunt convins ca o sa primesti raspunsuri de la colegi.
moderatorul de servici
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 13:28

Gasesti in anexa la HG la pct. 9 - activităţile sportiv recreative (...) cel mult 10 prsoane care nu locuiesc impreună care sunt vaccinate sau trecute prin boala...
Iar la pct. 13, excepţia: vanatori pt. combaterea PPA, cel mult 20 persoane, fără conditia certificatului verde...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde pipabh pe 28 Oct 2021, 13:31

zeb stump scrie:Gasesti in anexa la HG la pct. 9 - activităţile sportiv recreative (...) cel mult 10 prsoane care nu locuiesc impreună care sunt vaccinate sau trecute prin boala...
Iar la pct. 13, excepţia: vanatori pt. combaterea PPA, cel mult 20 persoane, fără conditia certificatului verde...

Nu cred ca e chiar asa!!!
Exceptia de la nr 13 se refera la numarul de participanti si nu la conditiile organizari activitatii sportiv recreative. Adica LA ORICE ACTIVITATE RECREATIV SPORTIVA trebuie certificat de vaccinare sau trecere prin boala!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 13:43

După părererea mea, la ora asta, nici nu e legal sa organizeze vânătoarea de la pct. 9 nu poate fi organizata legal, pt ca e conditionata de emiterea unui ordin comun de Min sanatatii si Min Mediului ...doar daca nu s-a emis cumva ordinul intre timp...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 13:55

pipabh scrie:
zeb stump scrie:Gasesti in anexa la HG la pct. 9 - activităţile sportiv recreative (...) cel mult 10 prsoane care nu locuiesc impreună care sunt vaccinate sau trecute prin boala...
Iar la pct. 13, excepţia: vanatori pt. combaterea PPA, cel mult 20 persoane, fără conditia certificatului verde...

Nu cred ca e chiar asa!!!
Exceptia de la nr 13 se refera la numarul de participanti si nu la conditiile organizari activitatii sportiv recreative. Adica LA ORICE ACTIVITATE RECREATIV SPORTIVA trebuie certificat de vaccinare sau trecere prin boala!

Be e chiar asa...La fiecare activitate conditionata de certif. verde sau avizul medicului epidemiologic sau alte conditii, e specificat exprers în textul de lege.La Combaterea PPA prin vânătoare, ne e prevăzută nicioo conditionare, in afara de numarul maxim de vanatori, 20.Asa ca nu, nu e nevoie de certif verde sau de ordin comun decat pt vanatoarea de la pct. 9.
Nici macar nu e prevăzuta la punctul imediat următor, pentru a se interpreta in corelare cu acela, ci la 4 articole după, şi e reglementata ca activitate distinctă: activităti de combatere a PPA prin vanatoare, şi nu ac tivtate sportiva si recrerativa in arîer liber...Deci, e chiar asa...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 14:00

scuze pt scris, scriu de pe telefon ...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde pipabh pe 28 Oct 2021, 14:25

Parerea mea este ca si acea activitate este legata de ministerul mediului si este activitate recreativ sportiva si intra sub incidenta punctului 9 cu derogare la 20 persoane in cazul respectiv!
HAideti sa intrebam la DSP si sa aflam o pozitie. Maine vorbes si revin cu detalii, la aceasta ora nu mai e nimeni!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde salus pe 28 Oct 2021, 14:53

Vânătoare pt. combaterea PPA este exceptie, și face referire la condițiile de oganizare! 20 DE PARTICIPANȚI!!!
Dacă am autorizatie cu mistreț, iepure, vulpe și fazan, câți participăm? :lol:
Ultima oară modificat de salus pe 28 Oct 2021, 14:59, modificat de 2 ori în total.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 14:57

HAideti sa intrebam la DSP si sa aflam o pozitie. Maine vorbes si revin cu detalii, la aceasta ora nu mai e nimeni![/quote]


Ce tare e asta!!
Pai, de ce ar mai fi cineva de la DSP la munca la ora asta aproape tarzie?! Nu?
Doar sintem in pandemie...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde yoghi pe 28 Oct 2021, 15:57

Eu sunt curios ce faci cu raspunsul de la DSP, MBC sau ....MMA.
DACA directorul nu vrea si motiveaza ca asa s-a hotarat in connsiliu?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 16:07

Aveti un argument juridic in sensul asta?
Cu legea in fata: pentru fiecare categorie de activitati, punctul care le reglementeaza prevede expres toate conditiile in care pot fi desfășurate:
pct. 9 reglementeaza activitățile recreative si sportive desfășurate în aer liber, conditionate de certif. verde, nr. de max 10 particpanti si respectarea ordinului comun;
urmeaza punctele 10, 11, 12, fiecare cu alte categorii de activități, fiecare prevăzând EXPRES toate conditiile ce trebuie respectate.
apoi, pct. 13 care arata sec: se permite desfășurarea activităților de prevenire și combatere a PPA prin vănători colective, la care pot participa maxim 20 de persoane...nico alta conditie.
Care ar fi argumentul pentru care sa extindem conditiile restrictive de la pct. 10, care reglementeaza activitățile recreative ți sportive?
Legiuitorul delegat a înțeles să considere ca vanatoarea pentru prevenirea si combaterea PPA nu face parte dintre activitățile recreative si sportive, de aceea a reglementat-o separat.
Normele care restrang exercitarea unor drepturi sunt de strictă interpretare si aplicare, asa ca nu putem extinde conditiile la alte situații decat cele expres prevăzute de lege.
Daca legiuitorul ar fi vrut sa supuna acelorasi reguli si vanatoarea pt. prevenirea si combatrea PPA, ar fi facut-o expres, fie prin includerea în chiar punctul 9, cu precizarea că pot participa max 20 de peoane, fie prin prevederea expresa a acestor conditii la pct. 13...dar nu afacut-o, fiindca o priveste ca fiind alta activitate...
Respect parerea colegilor, intr-o dezbatere pe text de lege, dar astept argumente juridice...
sincer, chiar credeti ca un raspuns de la DSP reprezinta adevarul absolut? :twisted:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 17:54

Bineinteles ca nu, mai ales ca la DSP se pleaca in wkend joi la pranz - in pandemie.
DSP, ma tem ca a devenit o simpla sinecura.
Problema - imi pare mie - este ca aproape tot ce e public/administratie publica - pare ca a devenit o uriasa sinecura in Romania; si din pacate - sau in primul rand - educatia si... justitia.
Or, fara astea doua, o tara, orice tara, se prabuseste. Just a matter of time.
Sanatatea vine abia pe locul 3, asa schioapa cum e si cu DSP-ul ei voios.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde Savo pe 28 Oct 2021, 18:49

La AGVPS Giurgiu am fost anuntat prin paznicul de vanatoare clar! Cine nu este vaccinat nu mai primeste autorizatie de vanatoare si nici nu va fi primit la vanatorile colective!
Savo
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2018, 22:52

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 19:38

daca se fac colective pt. combaterea PPA, nu au niciun temei legal sa nuprimeasca vanatorii...doar daca trec de 20...HG considera ca e activitate de prevenire si combatere a PPA, si nu activtate recreativa si sportiva...
Pb sunt altele:
Daca se strang mai mult de 20, pe cine trimiti acasa?
La cele recreativ-sportive, daca sunt mai mult de 10 cu certif verzi, pe cine nu treci pe autorizatie? Aici ar fi solutia sa fie împartiti pe grupuri de cate10 cu autorizatii distincte...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 28 Oct 2021, 19:40

salus scrie:Vânătoare pt. combaterea PPA este exceptie, și face referire la condițiile de oganizare! 20 DE PARTICIPANȚI!!!
Dacă am autorizatie cu mistreț, iepure, vulpe și fazan, câți participăm? :lol:

daca e activitate de combatere PPA, nu au ce cauta pe autorizatie iepurele si fazanul...Vezi actele normative in care sunt prevăzute masurile de prevenire si combatere PPA, sunt enumerate speciile...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde yoghi pe 28 Oct 2021, 22:55

Ma repet

Ai legea in buzunar dar directorul nu te trece pe autorizatie sau mai rau nu te primeste in sediul asociatiei.! Ce faci?

In statut scrie
1.daca obligatiile din statut nu contravin legilor, trebuie sa le respecti
2.pt orice actiune care provoaca pagube asociatiei poti fi exclus.

Daca are trei randuri scrise in sedinta de consiliu ....esti in copac.

Ai dai in judecata? Pe cuvantul tau?
Sti ca din momentul urmator trebuie
sa -ti cauti alta asociatie.

Scrie undeva pe autorizatie ca.se combate pesta ?.sau scrie ca se vaneaza unu..cinci mistreti.?

PS. Dar problema care e de fapt.Ca unul sau 10 sau 50 de vanatori nu vor sa se vaccineze ...ok. Mergeti ,dati mana cu mana si gata o noua asociatie.Nu va opreste nimeni bre la ..LIBERA ASOCIERE.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zforis pe 28 Oct 2021, 23:59

Doamne, Dumnezeule, unde am ajuns... Noroc, ca eu sunt la 2 asociatii, una cere certificat covrig, altul nu (inca).

Certificat covrig, PPA, dar pentru ce, ca de maine nu mai vanam rate... Rasul lumii.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde popaliviu pe 29 Oct 2021, 06:08

Chiar, unde am ajuns...mor oameni grămadă la propriu zilnic, și populația nu vrea să se vaccineze... Cred că le bagă cip-uri...dar de fapt au deja :mrgreen: Când am fost în concediu în România, la Dăbuleni, nu era nimeni vaccinat din toți cu care am vorbit :)) dar destui morți de covid @-)
Știu că acum ceva timp era o întrebare pe care și-o puneau mulți, dacă există virusul ăsta sau nu. Se pare că da și, e în forță!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde ventura pe 29 Oct 2021, 07:31

Punctul 9 (rezumat pt intelegere) : Toate activitatile recreativ-sportive (aici intra si vanatoarea) necesita certificat verde si maxim 10 persoane.
Punctul 13 (rezumat): Pentru combaterea ppa (activitate recreativ-sportiva ) se face exceptie privind numarul de participanti.

Regulament:
O echipa de fotbal de sala poate baga in teren doar 6 jucatori odata si musai legitimati.
O echipa de fotbal de camp poate baga in teren 11 jucatori odata.

Punctul meu de vedere este ca aceste puncte, ale aceluiasi articol, trebuiesc corelate (chiar daca initial nu am vrut sa "inteleg" acest aspect)... si am cautat solutii sa le separ...

Din pacate, in cadrul aceluiasi articol de lege, nu putem invoca principiul de drept "daca legea nu prevede expres, nu se aplica"...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 08:39

Ventura, sunt texte de lege diferite, nu acelasi text...
Si "vanatoarea pt. PPA" e definita altfel de lege: activitati de combatere a PPA prin vanatoare".
Este ceea ce se cheama fictiunea legiuitorului ca, atunci cand a facuta pt combaterea PPA, nu e activitate sportiv recreativa...
Daca ar fi vrut sa o suspuna acelorasi reguli, legiuitorul ar fi trebui sa o spuna expres: fie la pct. 9 sa spuna:prin exceptie, la activitatile de (...) numărul maxim de participanti e de 20 pers,
fie la pct . 13- "cu respectarea celorlalte conditii prevazute la pct. 9"
Asta e si logica legii, după pct. 9, incepe sa reglementeze activităţi ce tin de exercitarea unor profesii , respectiv, atribuţii în domeniul aărării nationale si ordinii publice ; activităţi specifice din domeniiul diplomatic; apoi de organizare si desfăşurare a adunărilor publice; apoi prevenirea si combaterea PPA.
Asa ca,interpretând sistematic dispoziţiile HG, se vede clar ca legiuitorul nu a inteles sa faca nico leagătură intre pct 9 si 13, considerandu-le activităţi complet diferite, trecând practic la alt domeniu de reglementare...
Daca la art. 9 vanatoarea e activitate în sine, la art. 13 e un mijloc, activitatea e denumită de legiuitor "activităti de prevenire si combatre a PPA prin vanatori colective".
Excat ca in siituaţia in care vreau sa ma intalnesc cu un grup de prieteni sa alergam prin parc, se aplica pct. 9, dar daca gradatul de la o unitate militara scoate soldatii la intructie si-i alearga, e supusa pct. 10...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 08:48

Daca aveti dubii cu privire la parerea mea ( eu nu am, si am motive serioase sa nu am), nu la DSP faceti adresa, ca s-ar putea sa primiti tot felul de raspunsuri, diferite de la un judet la altul, stiu şi eu cum inteleg legea cei de la DSP.
Faceti adresa la CNSU daca chiar vreti sa aflati ce a vrut legiuitorul sa faca...Asa cum a facut Consiliul Superior al Magistraturii, in legatura cu accesul persoanelor in instante, si a primit raspuns oficial de la CNSU, ca nu se aplica HG ul...Au dres-o in felul asta, pt ca de fapt, in varianta apăruta, se aplica, de aia erau exclusi avocatii...
Daca "imi dau cu părerea" in interpretarea legii, o fac pt ...ma ocup doar de vreo 24 de ani cu asta...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde the_mav pe 29 Oct 2021, 09:06

mda.... de joi noaptea spuneam ca e cum zice zeb. Inca , cred acelasi lucru. N-are legatura cu ce ne place/convine sau nu.

Ghinda=?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde Sly_Fox pe 29 Oct 2021, 09:06

Sunt vaccinat de la prima campanie de vaccinare și am certificat, dar nu m-aș duce la vânători colective în acest context de epidemie nici dacă sunt rugat frumos. Un singur amic de vânătoare vaccinat și el, la picior sau pasaj de iarnă, asta este rețeta în momentul actual. Dacă rămâne deschis la păsări de pasaj, dacă nu, la un fazan sau un iepure cu câinele în avangardă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 10:21

Alt argument: legiuitorul a inteles sa reglementeze altfel vanatoarea pt PPA decat celelalte, pt ca, in zone declarate focar, prevenirea si combaterea sunt OBLIGAŢII ale gestionarului, nu activităţi sportiv-recreative...
Daca gestionarul X nu are niciun vanator cu certificat verde, cum indeplineste obligatiile stabilite de CLCB ?
Pentru gestionar, e obligatie profesionala, a carei nerealizare atrage sanctiuni.
Daca gestionarul e Ocol Sivlic, si seful de ocol cheama personalul la vanătoare pt prevenire si combatere PPA, e activitate recreativ-sportivă, sau obligatie de serviciu?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 10:23

asta vis-a vis de stabilirea intentiei legiuitorului, ca metoda de interpretare a legii...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde ventura pe 29 Oct 2021, 10:28

zeb stump scrie:Alt argument: legiuitorul a inteles sa reglementeze altfel vanatoarea pt PPA decat celelalte, pt ca, in zone declarate focar, prevenirea si combaterea sunt OBLIGAŢII ale gestionarului, nu activităţi sportiv-recreative...
Daca gestionarul X nu are niciun vanator cu certificat verde, cum indeplineste obligatiile stabilite de CLCB ?
Pentru gestionar, e obligatie profesionala, a carei nerealizare atrage sanctiuni.
Daca gestionarul e Ocol Sivlic, si seful de ocol cheama personalul la vanătoare pt prevenire si combatere PPA, e activitate recreativ-sportivă, sau obligatie de serviciu?


Si daca nu este focar?
La mine in judet nu este niciun focar...

Cum justific actiunea?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde the_mav pe 29 Oct 2021, 10:46

Pe prevenire (prevenire si combatere ppa, parca prin documentele emise aparea sintagma de genul supraveghere, prevenire control ppa), desi nu e mai solida argumentarea precum cea existenta deja in ordin.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde pipabh pe 29 Oct 2021, 10:55

ORICE ACTIVITATE COLECTIVA ESTE RESTRICTIONATA DE PREZENTA CERTIFICATULUI VERDE!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoare doar cu certificat de vaccinare

Mesajde zeb stump pe 29 Oct 2021, 10:57

ventura scrie:
zeb stump scrie:Alt argument: legiuitorul a inteles sa reglementeze altfel vanatoarea pt PPA decat celelalte, pt ca, in zone declarate focar, prevenirea si combaterea sunt OBLIGAŢII ale gestionarului, nu activităţi sportiv-recreative...
Daca gestionarul X nu are niciun vanator cu certificat verde, cum indeplineste obligatiile stabilite de CLCB ?
Pentru gestionar, e obligatie profesionala, a carei nerealizare atrage sanctiuni.
Daca gestionarul e Ocol Sivlic, si seful de ocol cheama personalul la vanătoare pt prevenire si combatere PPA, e activitate recreativ-sportivă, sau obligatie de serviciu?


Si daca nu este focar?
La mine in judet nu este niciun focar...

Cum justific actiunea?

Daca nu e focar sau zona tampon...nu ai masuri de combatere/prevenire PPA...10 vaccinati/trecuti prin boala, la sportiv recreativa...
Parca numai la gestionarii din focar sau zona tampon sunt dipuse masuri , dar nu mai stiu sigur...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

cron
Publicitate