Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 31 Ian 2023, 11:58

Muniție uitată în bagaj de mână

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde pka_23 pe 13 Ian 2023, 22:06

Dragi Colegi,
Un amic vânător a încercat să treacă cu o muniție legal deținută (calibru înscris în permisul de armă, autorizație tip A valabilă, emisă cu o zi înainte) de controlul de bagaje de mână în aeroport, cu un rucsac utilizat cu o zi înainte la vânătoare.
Aparatele funcționează, ceea ce e bine, așa că evident cartușul a fost reținut, și i s-a întocmit un proces-verbal de către poliția de frontieră.
Are cineva experiență (nedorită) în această speță, mă puteți ajuta vă rog, unde s-ar încadra, ce consecințe ar putea să aibă această neglijență?
Vă mulțumesc mult!
pka
Rizzini BR110 Sporter
Tikka T3X Hunter 30.06
pka_23

Re: Muniție uitată în bagaj de mână

Mesajde yoghi pe 14 Ian 2023, 06:19

In tara detinerea cartusului e legala .tranzitul e problema. Dar la intoarcere poate cere returnarea lui .ocazie cu care afla si parerea politiei.
Depinde si ce scrie pe hartia aia.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde pka_23 pe 15 Ian 2023, 22:53

yoghi scrie:In tara detinerea cartusului e legala .tranzitul e problema. Dar la intoarcere poate cere returnarea lui .ocazie cu care afla si parerea politiei.
Depinde si ce scrie pe hartia aia.

Mulțumesc mult!
Rizzini BR110 Sporter
Tikka T3X Hunter 30.06
pka_23

Mesajde dtdpuu pe 18 Ian 2023, 19:25

Alta tara, alta legislatie...dar am avut experienta cu munitia de vreo 2 ori si chiar odata cu un pistol (Ruger 380). Ambele au fost cazuri similare cu ale prietenului tau, am fost cu rucsacul la poligon si am uitat sa il golesc, sau in cazul pistolului, l-am uitat acolo vreo 2 luni dupa o calatorie in USA de la sud la nord.

Cu munitia aici a fost ok, confiscat, distrus... "sa nu mai faci, ca din istoria ta vedem ca esti baiat cuminte", a ajutat ca s-a intimplat in Austin (Texas).

Cu pistolul a fost mai complicat, confiscat, mers la sectia locala, facut un pic de paperwork, dar dupa vreo 30 minute lasat bine merci sa prind aviounul...nu l-am mai prins l-am luat pe urmatorul. Apoi am fost la judecator sa ii explic ce si cum, platit amenda. Evident nu numai ca pistolul a fost achizionat legal dar aveam si permis legal de a-l purta.

Sigur ca nu se aplica nimic legislativ la Ro, DAR ce a contat in final este ca:
- esti legal in a poseda
- toata istoria ta este impecabila
- si ii convingi ca pur si simplu a fost o gresala ne-intentionata

Astea s-au intimplat acum multi ani, de atunci am zburat mult si bine, am cumparat arme, si permise de vinatoare, de port arma...etc. Nici o repercusiune legala.

Succes prietenului tau.

CristianC
dtdpuu
Veteran

Locaţie: Michigan, USA

Mesajde DanCo pe 18 Ian 2023, 20:38

Da numai ca la noi muniția are același regim ca și armele. Problema nu este doar ca a avut cartușul in bagaj la aeroport. Cartușul nu avea ce cauta acolo. El trebuia ca imediat după întoarcerea acasă sa pună muniția rămasă după vanatoare in caseta pentru munitie. Am un prieten care a pățit ceva oarecum asemănător. Omul avea o lisa și munitie pentru ea. A obținut autorizatia sa își mai cumpere o carabina. Își ia omul carabina și o duce acasă. A doua zi vrea sa meargă cu ea la politie sa o treacă în permis. Ia arma din rastel, deschide compartimentul pentru munitie și scoate 2 cutii cu cartuse si le pune pe rastel sa poata lua actele pe care le avea în compartimentul pentru munitie. Închide tot și merge la poarta sa ia masina sa meargă la politie. La poarta cei de la arme și munitii sa ii facă control. Asa a fost norocul lui. El liniștit ii duce la dulap. Acolo vad cele doua cutii cu munitii pe rastel. Amenda si 2 ani de suspendare a dreptului de deținere, port și folosire arme. Asa ca partea cu gătitul cartușului asupra sa în aeroport ar trebuii sa fie ultima lui grija. Ce cauta cartușul la el ii problema.
DanCo
Membru important

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Lucian Ghenu pe 19 Ian 2023, 00:28

Caz concret 2021 aeroport Otopeni la plecari: un cartus de 30.06 tras in poligon, gaurit pe lateral cu bormasina pentru snur si infipt un glont de la un 7.62 (cred) la care n-a percutat capsa (scos la patent in poligon acum multi ani), mai exact un breloc dat si cu lac, uitat la chei..la controlul vamal bip bip bip, ce e asta? Pare real! Entuziasm de proaspat granicer de ~21 de ani..dosar penal in sfarsit plus avion adio, control corporal, etc = trafic de arme si/sau munitii.
Dupa aproape un an s-a dat N.U.P. la dosar dupa expertiza si rasete multe prin culise, evident, dar stresul si nervii raman. Confiscat in final. Prieten bun cazul.
Lucian Ghenu

Locaţie: Bucharest

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 00:32

E diferit una cu alta.
Munitia lasata pe dulap e nesupravegheata la indemana unuia din casa , neautorizat.

In varianta cu aeroportul munitia este in geanta personala carata de propietar. Care are drept de port. A lasat rucsacul din mana pt ca asa e cerinta legii .daca uita rucsacul in aeroport era similar cu cartusele uitate pe dulap.
yoghi
Veteran

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 00:38

Dar asa cum am zis mai sus , pina la poarta esti ok , la un metru dupa poarta poate fi o problema..tranzitul . Repet trebuie vazut ce scrie in procesul verbal.
yoghi
Veteran

Mesajde Lucian Ghenu pe 19 Ian 2023, 00:39

Din enunt am inteles ca a uitat acolo un cartus, de aceea am dat exemplul..indiferent daca e, sau nu, legal detinut, tot interzis e cu el la poarta de imbarcare.
PS: plus excesul de zel..desigur! (interpretabil si asta)
Lucian Ghenu

Locaţie: Bucharest

Mesajde DanCo pe 19 Ian 2023, 01:15

Avea drept de port dar în ce condiții poți sa ai munitie la tine? Moderat. . Asta pe lângă faptul ca a creat un incident de securitate la aeroport. Moderat
DanCo
Membru important

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 01:58

Ai bre!
Unde scrie ca nu am voie sa port in rucsac o cutie de cartuse ? Si arma pe umar?

Ps .am auzit ca in unele judete vanatorul cere aprobare de la politie sa duca arma la armurier.
Mie un magazin din tara a cerut hartie de la politie sa cumpar cartuse(am crezut ca glumeste , si cand a insitat am zis ca ma ia la misto.Nu el vorbea serios.
Da or fi aiureli de genu dar sunt exceptii.
yoghi
Veteran

Mesajde pipabh pe 19 Ian 2023, 08:54

DanCo scrie:Avea drept de port dar în ce condiții poți sa ai munitie la tine? Mergi spre sau vii de la armurier, mergi sau vii de la poligon, mergi sau vii de la vanatoare dacă ai și o autorizație eliberata pentru asta sau mergi sau vii de la politie. În toate situațiile trebuie sa folosești cel mai scurt drum. Nu se afla în nici una din situațiile specificate în lege. Muniția are același regim ca și arma. Cu arma nu te poți plimba când si pe unde vrei. Nu era munitie pentru pistol si el sa fie autorizat sa il detina pentru autoaparare ca atunci cartușul putea sa fie la el. Aici faptul ca avea cartușul la el întra sub incidenta legii. Asta pe lângă faptul ca a creat un incident de securitate la aeroport. Știu ca mulți cumpara 3 cutii de cartuse si apoi merg la măcelărie, la benzinărie și apoi abia acasă dar nu este ok. Muniția este axact în aceiasi situație ca arma.

Unde scrie in lege ceea ce am colorat in rosu? Pot sa circul cand vreau , pe ce drumuri doresc cu arma si cartusele la mine!!!! cu conditia sa am actele doveditoare care imi da dreptul de detinere PORT si folosire si sa le transport in conditiile legii!!!!! Nu mai induceti in eroare gratuit oamenii!!
""Știu ca mulți cumpara 3 cutii de cartuse si apoi merg la măcelărie, la benzinărie și apoi abia acasă dar nu este ok"" - e foarte ok cum fac!!!! le pun in rucsac cu actele care ii da dreptul de detinere , PORT si folosire arme si munitii si le cara si in restaurant!
Daca imi aratati in lege unde scrie ceea ce ati spus mai jo imi retrag cuvintele din postare si ma inclin!
pipabh
Veteran

Mesajde DanCo pe 19 Ian 2023, 09:13

Probabil ca o sa ne lamurim cum este corect dacă inițiatorul topicului ne tine la curent cu finalul povestii. Sau dacă cineva întreabă la politie. Chiar am făcut cursul de arme și munitii pe bune și am discutat multe aspecte ale legii. Omul care ne susținea cursul știa legea la nivelul la care cei de la AESP îi respectau mult expertiza.
DanCo
Membru important

Mesajde pipabh pe 19 Ian 2023, 10:52

DanCo scrie:Probabil ca o sa ne lamurim cum este corect dacă inițiatorul topicului ne tine la curent cu finalul povestii. Sau dacă cineva întreabă la politie. Chiar am făcut cursul de arme și munitii pe bune și am discutat multe aspecte ale legii. Omul care ne susținea cursul știa legea la nivelul la care cei de la AESP îi respectau mult expertiza.

Povesti , fara lege! Poate facem drumul pe waze!!!!
pipabh
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 19 Ian 2023, 11:52

DanCo scrie:Avea drept de port dar în ce condiții poți sa ai munitie la tine? Mergi spre sau vii de la armurier, mergi sau vii de la poligon, mergi sau vii de la vanatoare dacă ai și o autorizație eliberata pentru asta sau mergi sau vii de la politie. În toate situațiile trebuie sa folosești cel mai scurt drum. Nu se afla în nici una din situațiile specificate în lege. Muniția are același regim ca și arma. Cu arma nu te poți plimba când si pe unde vrei. Nu era munitie pentru pistol si el sa fie autorizat sa il detina pentru autoaparare ca atunci cartușul putea sa fie la el.

Scuze colegul! Dar de unde le scoți? Pe ce te bazezi când faci asemenea afirmații? Este un forum public și unii începători chiar ar putea să ia de bune vorbele tale, în plus va mai spune și la alți novici care vor lua la rândul lor de bun ceea ce au auzit. Că na, doar a spus un utilizator pe forumul Vînătorul.ro! Te rog informează-te mai bine înainte de a scrie despre subiecte care țin de legislație! Fără supărare!
DanCo scrie:Aici faptul ca avea cartușul la el întra sub incidenta legii. Asta pe lângă faptul ca a creat un incident de securitate la aeroport. Știu ca mulți cumpara 3 cutii de cartuse si apoi merg la măcelărie, la benzinărie și apoi abia acasă dar nu este ok. Muniția este exact în aceiasi situație ca arma.

Ce a creat, incident de securitate? A uitat un cartuș în rucsac, mare brânză! Într-o țară civilizată, un deținător legal de muniție nu este crucificat că a uitat un cartuș în geantă sau în buzunarul hainei. Se face un proces verbal, după verificarea documentelor care să ateste că are drept de a purta arme și muniții, se reține la graniță, iar când se întoarce se duce și cere returnarea. Mare isterie pentru nimic!
Bine, la noi este atât de multă prostie, rea voință și incompetență (datorită corupției care duce la angajarea în funcții publice a unor retardați) încât te aștepți la orice. Nu contează ce spune legea, în România contează ce spun retardații cocoțați în funcții publice de mai multă sau mai puțină importanță. Așa că, @DanCo, avem destule probleme cu incompetența și corupția în România, care ne afectează zi de zi, nu mai avem nevoie și de interpretări fanteziste negative ale legii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Terra

Mesajde Marius pe 19 Ian 2023, 11:59

pipabh scrie:
DanCo scrie:Avea drept de port dar în ce condiții poți sa ai munitie la tine? Mergi spre sau vii de la armurier, mergi sau vii de la poligon, mergi sau vii de la vanatoare dacă ai și o autorizație eliberata pentru asta sau mergi sau vii de la politie. În toate situațiile trebuie sa folosești cel mai scurt drum. Nu se afla în nici una din situațiile specificate în lege. Muniția are același regim ca și arma. Cu arma nu te poți plimba când si pe unde vrei. Nu era munitie pentru pistol si el sa fie autorizat sa il detina pentru autoaparare ca atunci cartușul putea sa fie la el. Aici faptul ca avea cartușul la el întra sub incidenta legii. Asta pe lângă faptul ca a creat un incident de securitate la aeroport. Știu ca mulți cumpara 3 cutii de cartuse si apoi merg la măcelărie, la benzinărie și apoi abia acasă dar nu este ok. Muniția este axact în aceiasi situație ca arma.

Unde scrie in lege ceea ce am colorat in rosu? Pot sa circul cand vreau , pe ce drumuri doresc cu arma si cartusele la mine!!!! cu conditia sa am actele doveditoare care imi da dreptul de detinere PORT si folosire si sa le transport in conditiile legii!!!!! Nu mai induceti in eroare gratuit oamenii!!
""Știu ca mulți cumpara 3 cutii de cartuse si apoi merg la măcelărie, la benzinărie și apoi abia acasă dar nu este ok"" - e foarte ok cum fac!!!! le pun in rucsac cu actele care ii da dreptul de detinere , PORT si folosire arme si munitii si le cara si in restaurant!
Daca imi aratati in lege unde scrie ceea ce ati spus mai jo imi retrag cuvintele din postare si ma inclin!

Ai scris inaintea mea. Exact la fel cred si eu. Poti merge unde vrei fara autorizatie cu armele sau/si munitia pentru ca poti obtine autorizatie in alt loc decat in cel in care locuiesti. Cine stabileste care e cel mai scurt drum de la Bucuresti, Berceni in Bucuresti Colentina?
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 19 Ian 2023, 12:03

Un coleg de servici a fost depistat la controlul de securitate la Otopeni cu un cartus cu bila de cauciuc in buzunarul blugilor, el fiind detinator legal pt arma respectiva si alte arme.
Venit anti-tero, tevatura dracului, cat pe-aci sa piarda avionul (cursa interna).
Nu a existat absolut nici o reprecusiune.
Marius
Veteran

Mesajde alinboboc pe 19 Ian 2023, 13:29

@DanCo, daca in permisul B, am drept de detinere/port/folosinta de 1000 cartuse, cand plec de la magazin, pot merge la benzinarie/macelarie sau unde vreau eu. Nimeni si nimic nu ma poate impiedica. Iar cu drumul cel mai scurt spre casa, asta-i de noaptea mintii. Ma intreb de unde ai scos tu acea interpretare? Pune temeiul legal. Daca nu-l ai....
PS
Un administrator, sa stearga postarea domnului @DanCo daca nu o motiveaza cu un text de lege.
alinboboc
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 19 Ian 2023, 13:44

DanCo scrie:Da numai ca la noi muniția are același regim ca și armele. Problema nu este doar ca a avut cartușul in bagaj la aeroport. Cartușul nu avea ce cauta acolo. El trebuia ca imediat după întoarcerea acasă sa pună muniția rămasă după vanatoare in caseta pentru munitie. Am un prieten care a pățit ceva oarecum asemănător. Omul avea o lisa și munitie pentru ea. A obținut autorizatia sa își mai cumpere o carabina. Își ia omul carabina și o duce acasă. A doua zi vrea sa meargă cu ea la politie sa o treacă în permis. Ia arma din rastel, deschide compartimentul pentru munitie și scoate 2 cutii cu cartuse si le pune pe rastel sa poata lua actele pe care le avea în compartimentul pentru munitie. Închide tot și merge la poarta sa ia masina sa meargă la politie. La poarta cei de la arme și munitii sa ii facă control. Asa a fost norocul lui. El liniștit ii duce la dulap. Acolo vad cele doua cutii cu munitii pe rastel. Amenda si 2 ani de suspendare a dreptului de deținere, port și folosire arme. Asa ca partea cu gătitul cartușului asupra sa în aeroport ar trebuii sa fie ultima lui grija. Ce cauta cartușul la el ii problema.

Pentru încălcarea obligatiei de a tine munitia în dulap asigurat, etc, sancţiunea este doar amenda, fara sanctiunea complementara a suspendării sau anulării permisului. Politia stiu ca procedeaza asa, aplica sancţiunea pentru incălcarea obligatiei de a pastra ARMA in condiţiile bla-bla si în cazul munitiei, dar e nelegal...
zeb stump
Veteran

Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde zeb stump pe 19 Ian 2023, 15:17

Postarea lui DanCo are in parte dreptate, in ce priveste armele...Armele pentru care titularul are drept de port si folosire (intra si cele de vanătoare aici) pot fi transportate de la locul de păstrare până la locul de desfăşurare a activităţilor pentru care au fost autorizate (art. 22 din Normele metodologice), adica vanatoare, poligon depunere temporarar sau definitiva la armurier, la care se adauga chemarea la politie pentru verificare.
Vazând şi art. 36,37 din Legea 295, e clar că nu e permis sa plimbi arma de vanatoare asa, ca pe un breloc, unde si cand ai chef...
E adevarat, nu trebuie autorizare prealabila, respectarea traseului, etc, ca in cazul celor pentru care titularul are numai drept de detinere.
Daca merg la vanatoare de ex. de la VL la Brasov, pot sa merg pe ce traseu vreau, fara vreo autorizare din partea politiei si fara sa anunt traseul.
zeb stump
Veteran

Mesajde DanCo pe 19 Ian 2023, 15:21

Inainte de a rămâne un răspuns categoric pe forum întrebați careva la AESP și haideți și cu punctul lor de vedere. Nu eu sa întreb ca eu nu sunt credibil în speta respectiva pentru ca am o alta părere decât majoritatea.
DanCo
Membru important

Mesajde pipabh pe 19 Ian 2023, 16:42

DanCo scrie:Inainte de a rămâne un răspuns categoric pe forum întrebați careva la AESP și haideți și cu punctul lor de vedere. Nu eu sa întreb ca eu nu sunt credibil în speta respectiva pentru ca am o alta părere decât majoritatea.

Inainte de un raspuns pe care il va cere cineva!! de la AESP...vin cu o speta! Daca doresc sa vand o arma de vanatoare, eu locuind in Cluj, in Craiova, cum procedez? Cum consider eu ca poti proceda si procedezi: ma urc in masina , cu arma de vanatoare pastrata corespunzator si ma duc pana la Craiova! Daca nu o vad revin cu ea la Cluj! Sau cum?
pipabh
Veteran

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 17:08

Brelocul amintit este singurul obiect pe care il cari cu tine din...dambla. restul** le plimbi** cu un scop .palaria ceasul telefonul geanta toate sunt plimbate cu un scop. Pina la urma si brelocul il folosesti sa deosebesti cheile tale de altele.

Acum e clar ca nu vei lua arma de acasa .sau o cutie de cartuse , pentru a merge la cofetarie sa mananci o inghetata DAR. nimeni /nimic nu interzice ca dupa o vanatoare sau inainte de vanatoare sa ma opresc la macelarie cu pusca pe umar ( in toc-ca sa inteleaga si toma necredinciosu) sa cumpar o friptura sau carnati de mistret..sau sa ma duc la un prieten sau la amanta (daca e vanatorita :D ) sa ma laud .E LEGAL pt ca arma sau cartusul este cu mine, asupra mea.

Si

Problema de fapt nu este ca te duci la macelarie cu cutia de cartuse in traista ci DACA LASI TRAISTA IN MASINA NESUPRAVEGHEATA

Nici eu nu pot sa intreb la politie .Pt ca vor rade de mine (cum de eu nu stiu?) :mrgreen:
yoghi
Veteran

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 17:18

pipabh scrie:..ma urc in masina , cu arma de vanatoare pastrata corespunzator si ma duc pana la Craiova! Daca nu o vad revin cu ea la Cluj! Sau cum?

Daca te duci la Craiova ai sanse mari sa se razgandeasca cumparatorul. Daca ai ghinionul asta te duci la armurierul local, lasi arma in custodie arma ,te intorci acsa si.... iti cumperi alta .
yoghi
Veteran

Mesajde DanCo pe 19 Ian 2023, 17:26

Legea zice ca armele se vând prin armurier. Găsești înainte un armurier la care sa faceți actele, va întâlniți la armurier, omul vede arma si daca ii place faceți actele iar dacă nu vii acasă. Asa ai acoperirea legala ca ai fost cu arma la armurier. Nu va puteți întâlni intr-o parcare și cumpărătorul sa ia arma si sa o întoarcă pe toate părțile, sa epoleze în văzul tuturor.
DanCo
Membru important

Mesajde pipabh pe 19 Ian 2023, 20:56

DanCo scrie:Legea zice ca armele se vând prin armurier. Găsești înainte un armurier la care sa faceți actele, va întâlniți la armurier, omul vede arma si daca ii place faceți actele iar dacă nu vii acasă. Asa ai acoperirea legala ca ai fost cu arma la armurier. Nu va puteți întâlni intr-o parcare și cumpărătorul sa ia arma si sa o întoarcă pe toate părțile, sa epoleze în văzul tuturor.

Cred ca deviem de la multe! Unde ai vazut ca am scris ca ne vedem in parcare sau la mall evident ca aceste lucruri se fac departe de ochiul publicului neavizat, la un magazin sau la om in curte sau in apartament dar nici la armurier nu merg petru acoperire!
GATA! Eu am incheiat cu discutiile fara rost! Citeste legea, du-te la AESP poate ne povestesti ce ti-au zis si apoi , intr-ul alt topic mai povestim.
Vanat in catare si sa auzim numai de bine!
pipabh
Veteran

Mesajde violiv pe 19 Ian 2023, 22:06

@DanCo

Esti intr-o mare eroare! Mare de tot! Din pacate nu esti singurul dintre ce-i care-si bat cuie in talpa singuri, devenind nu "mai catolici decat Papa ci "mai habotnici decat Preasfantul".

Un principiu esential de drept este acela ca ceea ce nu este interzis explicit in lege, este permis. Ca nu trebuie sa inventezi interdictii pentru ca asa ti se pare tir "normal" si nici nu trebuie sa te lasi calcat de cei care inventeaza interdictii din nestiinta sau reavointa in interpretarea legii.

Pentru toti posesorii de B (cu arme si munitie in el):
- este permis sa te plimbi cu arma (asa cum zice legea, descarcata, cu lacat si in toc, tu fiind in deplinatatea facultatilor, nebaut si nedrogat si cu actele la tine - permis B si CI) in spate, in masina ta, a nevestei, a unui prieten, a unui necunoscut care te-a luat la autostop, in mijloacele de transport in comun locale, nationale, pe orice distanta si indiferent de motiv, chiar daca motivul este "c-asa vrea muschiul meu!". Nicaieri in lege nu se cere sa justifici cu vreun act sau in vreun fel motivul deplasarii. Poti intra cu arma in spate oriunde nu este interzis in mod explicit, in lege sau afisat pe usile de acces, adica poti merge la aprozar, restaurant, bla-bla. Ba mai mult, poti face asta avand la tine chiar mai multe arme si munitie - maxim 10 arme , c-asa zice legea, fara sa ai nevoie de jandarmi, masina blindata, etc.

Am batut tara in lung si lat, cu 1-5 arme la mine, am fost oprit, controlat de toate tipurile de politie, de la jandarmi si locala, rurala, de frontiera de zeci de ori. Absolut niciodata nu a trebuit sa justific motivul deplasarii ... mai mult decat declarativ.
Asadar, nu-ti mai bate capul, plimba-te linistit! Belele vei avea numai daca o lasi in masina si ti-o fura de acolo sau daca o uiti pe undeva.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Ghinda pe 20 Ian 2023, 08:14

Admin, ștergeți postarile lui @DanCo. Nu de alta, dar a scris coleg mai sus, se ia vre-un începător după el.

@danCo, am umblat cu arme de la 8 (opt) ani, pe vremurile când o luam de acasă și mergeam pe zăvoi sau la deal după un iepure, făcusem 14 ani. Am prins toate modificările, bune sau rele.
Arma, armele, muniția în cantitatea și numărul permis de lege, atâta timp cât nu sunt în fond cinegetic productiv, presupun că ai învățat cursurile pentru dobândirea calității de vânător, le pot avea asupra mea fără motiv, adică motivul este "fără motiv", pedestru, auto, pe bicicletă, etc. Doar să nu fiu cu mustul sau papa bun (a se citi diverse substanțe interzise de legea din România) în freză!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde zeb stump pe 20 Ian 2023, 10:10

E adevarat, nu este prevăzut vreo autorizare pt a scoate arma de categoria B, doar că Legea 295 şi Normele de aplicare prevăd situaţiile în care este permis transportul armei. Ca in practica nu te întreaba nimeni, iar e adevarat, si e foarte bine.
Art. 36 din lege arata cum se face transportul armei de vanatoare de la domiciliul sau reşedinţa acestuia la locul unde urmează să se desfăşoare vânătoarea potrivit legii (alin. 1), iar alin. 2 arata cum se transporta
în locul destinat vânătorii
Reglementatrea a diferită de cea de la art. 31 alin. 3 , care priveste arma de apărare si paza, pentru care, intr -adevar, titularul poate sa o aiba asupra sa cand vrea, chiar non stop, cu respectarea conditiilor de la lit. a-e.
daca mai adaugăm si art. 22 din Norme: ART. 22
Titularul dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire, este obligat să transporte armele deţinute de la locul de păstrare până la locul de desfăşurare a activităţilor pentru care au fost autorizate, introduse în huse, neîncărcate cu muniţie şi asigurate cu dispozitive de blocare a trăgaciului în cazul armelor purtate întregi, lucrurile sunt clare...
E adevarat, pentru munitie (ca de la asta a pornit discutia) Nu exista astfel de conditionari.
Chiar daca legea nu arata expres ca e interzis sa te plimbi cu arma doar ca asa vrei, o spune per a contrario, prin enumerarea situatiilor in care ai dreptul sa o plimbi...E o solutie legislativa nu foarte fericita, dar folosita in in numeroase situatii in Legea 295. Cumva, regimul armelor in Rom. pleaca de la prezumtia ca tot ce nu e permis, e interzis: Art. 1. Prezenta lege stabileşte categoriile de arme şi muniţii, precum şi condiţiile în care deţinerea, portul, folosirea şi operaţiunile cu aceste arme şi muniţii sunt permise pe teritoriul României.
deci, legea prevede activităţile permise si conditiile, in rest, totul este nepermis...
zeb stump
Veteran

Mesajde zeb stump pe 20 Ian 2023, 10:44

Nu exista însă conditionari de alegerea unui traseu, de o durata a drumului, de anuntare prealabilă, etc, etc...deci poti da pe la magazin, chiar restaurant (unde nu consumi alcool), in drum spre si dinspre activitătile pentru care e autorizat portul si folosirea armei, etc
zeb stump
Veteran

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!