Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 19:17

Ordin de Minstru, cote ursi

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde Marius pe 04 Mai 2023, 16:29

Ieri a avut loc la Ministerul Mediului dezbaterea publica a Proiectului de Ordin privind aprobarea nivelului de prevenție și de intervenție pentru prevenirea pagubelor și a accidentelor produse de specia urs (Ursus arctos).
http://www.mmediu.ro/articol/proiect-de ... rctos/6139
A durat aproape 4 ore pentru ca au fost multe persoane inscrise la cuvant.
Au participat:
-AGVPS
-FEAV
-Asociatii gestionare de fonduri de vanatoare
-Cercetatori de la ICAS
-Reprezentanti ai unor primarii
-Fermieri pagubiti
-ABVAV
-Persoane fizice
-ONG-uri verzi, adica maro, de cacat
Am fost foarte placut impresionat de discursul unei doamne care reprezenta o asociatie a victimelor cainilor hoinari care si-a exprimat solidaritatea cu victimele ursilor.
In comentariul urmator voi posta ce am sustinut eu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde Marius pe 04 Mai 2023, 16:32

Pentru ca a durat foarte mult si am intervenit la final cand se spusese aproape tot ce se putea spune, am fost rugat sa scurtez discursul pe cat e posibil asa ca fata de ceea ce am avut pregatit, am spus doar asta:

"Avand in vedere apetenta unor ong-uri de a contesta in instante Ordinele Ministrului Mediului precum si succesul acestora in suspendarea unora dintre ele, va rog sa analizati singura varianta posibila pentru viitor, si anume, amendarea Directivei Habitate conform articolului 19 aliniatul 2 si exceptarea populatiei de urs brun din Romania de la statutul de specie strict protejata conform anexei 4 unde este listat si trecerea in anexa 5. Astfel s-ar inlatura stricta protectie si s-ar institui un regim diferit de acceptare a exploatarii prin vanatoare in anumite conditii.
Acest lucru este posibil pentru ca exista precedentul Bulgariei, Greciei, Finlandei, Letoniei, Lituaniei, Estoniei, Poloniei și Slovaciei in privinta lupului. Aceste tari au obtinut exceptarea populatiilor lor de lup de la statutul de specie strict protejata data de Directiva Habitate, anexa 4. si trecerea speciei in anexa 5.

Provoc oponentii acestui Proiect de Ordin de Ministru sa raspunda la o intrebare:
-DE CE ROMANIA TREBUIE SA GAZDUIASCA APROAPE JUMATATE DIN URSII DIN UNIUNEA EUROPEANA?"
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde aghiuta pe 04 Mai 2023, 17:15

Marius scrie:-DE CE ROMANIA TREBUIE SA GAZDUIASCA APROAPE JUMATATE DIN URSII DIN UNIUNEA EUROPEANA?"

Variante de raspuns: daia, pentru ca se poate, pentru ca ong-urile sa-si merite banii, pentru ca nu se opune nimeni in mod serios, pentru ca daca celelalte tari europene nu accepta ursii cineva trebuie sa-i gazduiasca......si ma mai pot gandi si la altele.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde biriuck pe 05 Mai 2023, 23:21

Enervanta treaba asta cu scurtatul discursului cand vorbesti la urma dar are si parti bune pentru ca iti permite sa influentezi cumva forma finala a concluziilor.
Dupa mine, ai punctat foarte bine primul punct. Poate ca ar fi mers inlocuita expresia "exploatare prin vanatoare" cu ceva mai potrivit pentru audienta pestrita prezenta, gen "management bazat pe vanatoare".

Acum cred ca ne ramane doar sa le uram "succes" si "sanatate" vajnicilor luptatori impotriva abuzurilor din Brasov :twisted:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde Marius pe 06 Mai 2023, 12:26

biriuck scrie:Dupa mine, ai punctat foarte bine primul punct.

Probletica ursului nu mai e o chestiune de mediu, ci e una politica. Ca atare, are nevoie de o rezolvare politica. Dupa ce am vorbit, ministrul Barna a zis ca ce am propus e mai complicat (de parca nu ar fi evident) si ca poate ca se va deschide acest subiect in toamna cand Romania va organiza si va gazdui un sumit dedicat ursilor. Din pozitia mea, e maxim ce puteam obtine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde drflorea pe 06 Mai 2023, 15:12

Marius, te felicit pentru demersul făcut!
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde Marius pe 07 Mai 2023, 16:14

drflorea scrie:Marius, te felicit pentru demersul făcut!

multumesc frumos!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde laurul pe 08 Mai 2023, 06:27

Marius scrie:Pentru ca a durat foarte mult si am intervenit la final cand se spusese aproape tot ce se putea spune, am fost rugat sa scurtez discursul pe cat e posibil asa ca fata de ceea ce am avut pregatit, am spus doar asta:

"Avand in vedere apetenta unor ong-uri de a contesta in instante Ordinele Ministrului Mediului precum si succesul acestora in suspendarea unora dintre ele, va rog sa analizati singura varianta posibila pentru viitor, si anume, amendarea Directivei Habitate conform articolului 19 aliniatul 2 si exceptarea populatiei de urs brun din Romania de la statutul de specie strict protejata conform anexei 4 unde este listat si trecerea in anexa 5. Astfel s-ar inlatura stricta protectie si s-ar institui un regim diferit de acceptare a exploatarii prin vanatoare in anumite conditii.
Acest lucru este posibil pentru ca exista precedentul Bulgariei, Greciei, Finlandei, Letoniei, Lituaniei, Estoniei, Poloniei și Slovaciei in privinta lupului. Aceste tari au obtinut exceptarea populatiilor lor de lup de la statutul de specie strict protejata data de Directiva Habitate, anexa 4. si trecerea speciei in anexa 5.

Provoc oponentii acestui Proiect de Ordin de Ministru sa raspunda la o intrebare:
-DE CE ROMANIA TREBUIE SA GAZDUIASCA APROAPE JUMATATE DIN URSII DIN UNIUNEA EUROPEANA?"

Felicitări, Marius!
Ține o tot așa!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ordin de Minstru, cote ursi

Mesajde Marius pe 08 Mai 2023, 22:45

laurul scrie:Felicitări, Marius!
Ține o tot așa!!!

Multumesc frumos!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate