Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 16:35

Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Mesajde violiv pe 11 Sep 2023, 15:57

Va sfatuiesc sa va faceti timp si sa cititi articolele pe indelete, in ordine, cu toate actele citate. Nu tin cu Tiriac dar e bine de bagat la cap ... se poate intampla oricui! Si chiar nu e prima data ca o pateste un posesor de arme roman din cauza ca politia a dat o hartie gresita si constata peste ani asta ... si-l scoate apoi vinovat pe respectivul.

https://www.romaniatv.net/ion-tiriac-pa ... 16956.html

Respectiv, decizia finala:

https://www.romaniatv.net/romania-il-la ... 01NdPoHAEI

Pe scurt si foarte brut, cum am inteles eu povestea, ar fi cam asa:

Candva demult, omu' si-a dus armele in Germania apoi a cerut radierea permisului. I l-au radiat si dupa ani si ani s-au trezit ca nu avea cereri de export. Asa ca i-au anulat radierea permisului si l-au bagat la "nerespectarea regimului..."
Instanta nu-l condamna penal ca n-a facut cine stie ce chestie periculoasa dar decide confiscarea speciala. E obligat sa le depuna la armurier in termen de .... da' armele sint in Germania si nu poate nicicum sa faca acte ca sa le aduca in Ro, el personal. Trebuie mandat international, bla-bla....

Adica, tu ai hartie de la politie ca te-au scos din scripte apoi te trezesti vinovat ca politia a dat hartia aia ilegal!
Ca sa nu mai zic ca si la plecarea cu atata amar de arme tot ei s-au uitat in alta parte...

Parca-mi aminteste de patania unui colectionar care a ramas cativa ani fara arme (pana a castigat procesul) pentru ca, de-a lungul anilor, vanduse nu mai stiu cate arme din colectia personala fara sa ceara inainte permisiunea de a le scoate din locul de pastrare si a le transporta la armurier, chestie pe care o cerea legea pentru armele din A. Politia ii operase de fiecare data radierea din permis apoi s-au trezit ca nu avea cererile necesare si l-au lasat fara arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Mesajde popaliviu pe 11 Sep 2023, 17:37

Poate îmi fac și mie la fel. Anul trecut am transferat o armă lisă de pe permisul de armă românesc pe cel austriac. Și aici am vândut-o. Poate mă trezesc că nu au scos-o din evidență :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Mesajde Sly_Fox pe 11 Sep 2023, 19:23

Subiectul l-am deschis și eu, dar la alt topic. Acolo întrebam cum este posibil așa ceva. Acum am văzut cum stă treaba.
Aici aminteam de acest subiect:

viewtopic.php?f=76&t=1906&start=1170

Statul Român... Ce poți să mai spui?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Mesajde violiv pe 11 Sep 2023, 20:54

Scuze!
N-am fost atent...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Mesajde Sly_Fox pe 12 Sep 2023, 10:29

Nicio problemă!

Apropo de cum performează Statul. Nu este cu vânătoare, dar este cu pescuit, la o scară mult mai mare. Cam la fel stă treaba precum în cazul lui Țiriac (altă speță dar tot de incompetență ține), Statul a greșit grav, iar cetățenii vor plăti din plin.

https://stirileprotv.ro/divers/avem-un- ... ropei.html

Ghidul după care au fost aprobate sumele a fost redactat greșit, iar Statul dă din umeri și va privi cum oamenii vor da banii înapoi și vor intra în faliment.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Tiriac si legile din Romania noastra cea de toate zilele!

Mesajde zeb stump pe 12 Sep 2023, 18:51

Din ce vad,greseala nu a fost observata nici de reprezentantii UE, cam aiurea sa restituie acum banii. Gheorghe Stefan e o catastrofa, nu ma asteptam sa mai ocupe inca vreo functie. In urma cu ani, in calitate de presedinte ANPA, a contribuit din plin la aducerea aproape de disparitie a pestelui din apele publice, a fost zeul braconierilor. Daca imparteai cantitatile raportate de ANPA la nr. de pescari comerciali autorizati,ieseau cateva sute de grame de fiecare intr-un an…Autorizau pe oricine, nu exista niciun control cu privire la respectarea autorizatiilor,la cantitatile raportate,etc,etc…Cu astfel de personaj, nu e de mirare ce s-a intamplat…
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate