Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 07:42

Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde alinboboc pe 09 Ian 2024, 08:10

Dupa ani lumina, Politia Romana, prin serviciul arme explizibili si substante periculoare, incearca sa vina in sprijinul detinatorilor de arme, prin platforma :

https://appearm.politiaromana.ro/

Dupa parcurgerea pasilor necesari inregistrarii, se va primi acest email:
Buna ziua, .....!
Cererea dumneavoastra a fost înregistrată.
Pentru validarea contului este necesara prezenta dumneavoastra fizica la structura teritoriala A.E.S.P., in timpul programului de lucru cu publicul.
Va rugam sa aveti la dumneavoastra cartea de identitate

Va mulțumim!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Septimiu pe 09 Ian 2024, 08:36

Multumesc pentru informatie!
Stii cumva ce operatiuni se vor putea face online? Tinand cont ca aproape toate operatiunile cu arme si munitii necesita prezenta fizica la SAESP, ma gandesc ca platforma va putea fi folosita doar pentru verificarea starii anumitor solicitari.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 671
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde alinboboc pe 09 Ian 2024, 08:55

Tocmai asta este ideea, sa nu mai consumam aerul din interiorul SAESP. Din spusele inaltilor prelati, in afara de verificarea armelor/seriilor, totul se va face online. Asta ramane de vazut.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde DanCo pe 09 Ian 2024, 08:56

Problema este ca pentru cei care au încercat sa își facă cont și au primit confirmarea, degeaba merg la serviciul arme fizic pentru confirmare pentru ca platforma nu este funcțională și nu se știe când va fi. Înregistrarea conturilor se zice ca este valabila dar numai teoretic.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde aghiuta pe 09 Ian 2024, 09:05

alinboboc scrie:.....Pentru validarea contului este necesara prezenta dumneavoastra fizica la structura teritoriala A.E.S.P., in timpul programului de lucru cu publicul.
Va rugam sa aveti la dumneavoastra cartea de identitate
Va mulțumim!


Asta imi aduce aminte de vremea cand lucram in Ro si raportam la Casa de Asigurari. La parter era un anunt mare care spunea asa: "Depunerea raportarii online se face la etajul 2 cam 14".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde alinboboc pe 09 Ian 2024, 09:11

@DanCo, da asa este, platforma, nu este funtionala, fiind lansata la sf saptamanii trecute. Fiecare detinator de arme, se inregistraza pe platforma in functie de calitatea pe care o detine. Ramane de vazut ce se intampla daca eu am si calitatea de vanator/colectionar/instructor de tir, etc. Usserul in momentul de fata la logare pe platforma este adresa de email cu care esti inregistrat. Sper ca daca ai 2,3 calitati sa nu-ti faci 2,3 conturi cu tot atatea adrese de email diferite.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Ghinda pe 10 Ian 2024, 07:59

Aline, dacă pentru validare trebuie să merg la poliție, din start este de râsul curcilor.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde biriuck pe 10 Ian 2024, 13:01

Nu am avut timp sa incerc dar o voi face. Stie careva daca semnatura electronica scuteste de drumul la Politie?

L.E. Am verificat. Evident ca la momentul cand s-a facut caietul de sarcini nu a fost prevazuta si validarea identitatii printr-un mijloc modern si recunoscut legal cum ar fi semnatura electronica :D
E totusi un inceput si de acum sunt sanse spre o fluidizare reala a operatiunilor
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde CristianGurbet pe 16 Ian 2024, 18:51

Cereri online pe E-Arm
Acordare a atestatului de colecţionar
Acordul prealabil pentru transferul armelor și munițiilor
Atestat de instructor în poligonul de tragere
Autorizația de export a armelor și munițiilor
Autorizația de introducere pe teritoriul României a armei letale și a muniției
Autorizație de import a armelor și munițiilor
Autorizație de procurare arme și muniții letale de către persoanele fizice cu domiciliul, reședința sau locul de rezidență în afara României
Autorizație de procurare arme și muniții neletale de către persoanele fizice cu domiciliul, reședința sau locul de rezidență în afara României
Autorizație de scoatere temporară din țară a armelor și munițiilor
Autorizație de transport a armelor și/sau muniţii
Autorizație procurare armă letală (a doua și următoarele)
Autorizație procurare armă neletală supusă autorizării (a doua și următoarele)
Autorizație procurare prima armă letală
Autorizație procurare prima armă neletală supusă autorizării
Aviz de înstrăinare a arme și muniții letale/neletale pe teritoriul României
Aviz de scoatere definitivă din România a armei şi muniţiei neletale supuse notificării
Cerere generala
Certificat de deținător pentru arme neletale persoane fizice sau după caz a înscrierii armei în acest document
Dovada notificării pentru procurarea armei neletale
Eliberare autorizatie procurare armă letală/neletala supusă autorizării dacă nu au procurat arma la sfârșitul celor două perioade de câte 90 de zile
Eliberare duplicat Pașaportul european pentru arme de foc (în cazul pierderii, furtului sau deteriorării celui emis)
Eliberare permis armă nou duplicat
Eliberare permis de armă sau după caz a înscrierii armei ori a țevii în acest document
Eliberarea autorizaţiei temporare de transport şi folosire
Menționarea schimbării domiciliului sau a reședinței în permisul de armă
Pașaportul european pentru arme de foc
Permisul de transfer al armelor și munițiilor
Prelungire atestat de instructor în poligonul de tragere
Prelungirea valabilităţii permisului de armă
Radierea armei din documentul eliberat
CristianGurbet
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Apr 2022, 12:35

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Ghinda pe 17 Ian 2024, 08:10

Până nu o să cunosc, la concret pe cineva care a făcut totul online, nu o să mă agit. Mai ales validarea de cont! Măcar aia, că poate armele mai trebuie cărate fizic la poliție.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde NicuNicuta pe 17 Ian 2024, 15:10

Ghinda scrie:Până nu o să cunosc, la concret pe cineva care a făcut totul online, nu o să mă agit. Mai ales validarea de cont! Măcar aia, că poate armele mai trebuie cărate fizic la poliție.

Mie mi-au validat contul telefonic. M-au sunat ei.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Ghinda pe 17 Ian 2024, 16:25

Hopa! La Ilfov?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde giorgel pe 17 Ian 2024, 21:19

Sa vedem. La Ilfov. Inregistrat acum 15 minute, primit mail instant. O sa astept o vreme :lol: :lol:

"Cererea dumneavoastra a fost înregistrată.

Pentru validarea contului este necesara prezenta dumneavoastra fizica la structura teritoriala A.E.S.P., in timpul programului de lucru cu publicul.
Va rugam sa aveti la dumneavoastra cartea de identitate

Va mulțumim!

EARM
Acest mesaj este adresat exclusiv destinatarului sau si este trimis ca urmare a unei solicitari din partea acestuia. Acest mesaj poate contine informatii privilegiate, personale si/sau confidentiale. Va rugam sa ne anuntati prin e-mail daca acest mesaj ajunge la dumneavoastra fara sa va aflati in cazurile respective. De asemenea, va rugam sa nu copiati, imprimati sau sa distribuiti acest mesaj. Va multumim!".
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Ghinda pe 18 Ian 2024, 08:07

Deci? Aștept!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde cata pe 19 Ian 2024, 10:57

Aștept și eu la Timiș, dar se pare că rămânem cu așteptarea :D .
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Septimiu pe 19 Ian 2024, 12:41

Eu mi-am facut contul in 9 Ianuarie si am primit foarte repede mail-ul de confirmare in care imi spuneau ca mi-au inregistrat cererea iar pentru validarea contului este necesara prezenta fizica la structura teritoriala A.E.S.P., in timpul programului de lucru cu publicul. Nu am avut timp sa merg dar nici nu am primit niciun telefon...
@NicuNicuta daca ti-au validat contul, poti sa faci ceva cereri sau inca nu e functional sistemul?
Cautand mai multe informatii, am dat peste urmatorul link:
https://www.politiaromana.ro/ro/informa ... ecte/e-arm
Se pare ca proiectul e destul de vechi si trebuia terminat prin Martie 2023.
Sper, totusi, ca o sa fie functional cat de curand.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 671
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde popaliviu pe 20 Ian 2024, 13:35

Un email de confirmare nu cumva este generat automat de calculator? Nu e ceva wow că ați primit imediat! :lol:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde NicuNicuta pe 20 Ian 2024, 17:36

Septimiu scrie:@NicuNicuta daca ti-au validat contul, poti sa faci ceva cereri sau inca nu e functional sistemul?

"Minunea" de a fi activat contul telefonic la doar o zi de la initierea cererii s-a intamplat la Iasi.
Nu am facut nicio cerere momentan dar sistemul pare functional.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2024, 20:59

Chiar daca functioneaza
Te scuteste de doua drumuri la politie...atat.
Pt depunerea cereri si primirea ei.
Mai Raman doua. Pt inscrierea armei in permis si pt ridicarea permisului semnat.
Mare digitalizare!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2024, 21:08

Si faza cea Mai tare....acum SAESP vor avea Mai multa munca.De ce??
Pt ca multi vanatori au renuntat la cumpararea /schimbarea armelor datorita drumurilor
mai ales detinatorii de permis A.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde teuton pe 30 Ian 2024, 12:29

Joi am avut treaba prin Giurgiu si am trecut si pe la SAESP sa imi validez contul.
DAR nu s-a putut la Giurgiu! Mi-au spus ca nu au nu stiu ce chestie instalata.. Pff!

Sincer, nu am fost surprins

Eu cred ca ar fi bine sa se inscrie cat mai multi vanatori, sa se vada ca este interesul
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde unknown pe 05 Feb 2024, 21:06

S-a mai schimbat cate ceva intre timp (se pare ca nu mai este nevoie de prezenta fizica).

-creat cont pe 31.01
-primit instant email de confirmare standard (cu precizarea ca este necesara prezenta fizica pentru validarea contului)
-05.02 primit email de validare a contului cu detalii user si parola (autogenerata)...la primul login exista fereastra de schimbare a parolei autogenerate
unknown
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Ghinda pe 06 Feb 2024, 08:11

Unde minunea?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde yoghi pe 06 Feb 2024, 13:05

eu vreau sa vad prima cerere de cumparare rezolvata ....online!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde cata pe 06 Feb 2024, 13:08

unknown scrie:S-a mai schimbat cate ceva intre timp (se pare ca nu mai este nevoie de prezenta fizica).

-creat cont pe 31.01
-primit instant email de confirmare standard (cu precizarea ca este necesara prezenta fizica pentru validarea contului)
-05.02 primit email de validare a contului cu detalii user si parola (autogenerata)...la primul login exista fereastra de schimbare a parolei autogenerate

La Timiș trebuie.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Ghinda pe 06 Feb 2024, 16:58

Am un coleg. A avut de radiat o flintă. L-au hușuit cu cererea că nu are cont și nu vor decât online. A ieșit afară, a făcut cont, a intrat, l-au validat. Apoi a făcut sosul de radiere. La Dâmbovița.

Bine că am dat ce mai aveam de dat și nu am de gând să mai cumpăr vreo tinichea. Așa că, până la viză, peste fo 4 ani, s-o digitaliza total.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde zforis pe 08 Feb 2024, 17:28

Am validat azi contul, ca a trebuit sa merg acolo ca sa radiez o arma (care l-am dat sotiei mele, ah, sotia mea a luat examenul in noiembrie, e vanator acum, chiar are si arma de vanatoare), am primit parola de acces prin e-mail, am intrat, am schimbat parola. Acum sa vedem cum functioneaza... Ei au zis ca nimic nu se poate face inca.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde adisan77ro pe 19 Feb 2024, 21:11

"Dosarul" fizic tot trebuie dus cu ocazia programarii. Dar macar scapi de un drum suplimentar si sti ca atunci cand trebuie sa mergi la ei si rezolvi speta
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Septimiu pe 05 Mar 2024, 14:01

Am trecut azi pe la SAESP Cluj pentru a depune o cerere pentru o autorizatie de cumparare si am intrebat de validarea in sistem. Mi-au spus ca inca nu si-au instalat aplicatia pentru ca pana la sfarsitul lunii ar trebui sa se intoarca in sediul vechi de pe strada Decebal. Nu prea vad ce are una cu alta dar poate primesc si calculatoare noi odata cu mutarea.
Pentru colegii din Cluj poate ajuta informatia sa nu nu piarda timp inutil daca vor sa mearga doar pentru validare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 671
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Digitalizare Politia Romana/ SAESP

Mesajde Septimiu pe 05 Apr 2024, 11:33

Am reusit si eu sa imi validez contul. Am fost iar la SAESP in 02 Aprilie, in sediul vechi de pe Decebal, si raspunsul a fost acelasi ca si data trecuta (ca inca nu au apucat sa instaleze). Ieri am primit mail-ul de validare (probail s-au saturat de mine si au validat in absenta mea - oricum aveau copii dupa toate actele mele ,depuse acum o luna odata cu cererea pentru eliberarea autorizatiei de cumparare).
La o prima vedere imi pare decenta aplicatia. Daca intr-adevar o sa se poata faca cererile on-line, ar fi o scutire de jumatate din drumurile catre SAESP. Iar daca o sa se si poata verifica in timp real status-ul cererilor atunci ar fi destul de utila.
Astept sa vad primul coleg care reuseste sa faca ceva in aplicatie...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 671
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate