Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 30 Apr 2024, 15:58

OFF-TOPIC

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Ghinda pe 10 Dec 2018, 09:21

Asta este visul meu! Daca s-ar putea macar o data pe luna!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7697
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 11 Dec 2018, 00:09

"Artileriștii" României.

Focuri cu tunul.
https://www.youtube.com/watch?v=AkKcsDTpq28

Focuri cu bombarda.
https://www.youtube.com/watch?v=DQWZNn1iGoc
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde tehărău pe 11 Dec 2018, 09:39

Dacă dădeai la o înmormântare de vânător cu pușca fără bile, îți făceau dosar penal. Și ăștia strâng zeci de mii de vizualizări.
Așa tara, așa altileristi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2018, 22:32

Observă cineva Geminidele în seara aceasta și mâine seară?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 22:51

Sly_Fox scrie:Observă cineva Geminidele în seara aceasta și mâine seară?


E luna și e înghețat. Conform obiceiului pământului, la mine în zona le observa sigur lumea. Ca sa le vadă bine, își iau lanternă și lunetă. Cuțit de jupuit și toporas de oase.
Și le baga la cârnați...
:)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2018, 23:02

:lol: :lol:
Tare asta.
Sunt bune la cârnați aceste geminide, mai ales că nu provin din cadrul unei comete ci din cadrul unui asteroid denumit 3200 Phaethon, deci sunt bogate în fier, element indispensabil unei bune funcționări a organismului. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde tehărău pe 14 Dec 2018, 04:42

Am terminat cafeaua și tot n-am văzut nici o comeată. Beată!
Mai bine mai scriai două rânduri și dormeam liniștit. Toată noaptea m-am gândit la ce te-ai gândit. Mama lui de pietroi, mi-a stricat somnul...
:)
PS. Ca tot mă pregătesc de vânătoare, ma mai stresează o treabă:
Cine plm și ce a avut în cap când a născocit ca dacă mergi la vânătoare se urează "căcat pe teava" și se da cu "Huooooo!"?!? Noi nu suntem degenerati, noi suntem de căcat mai demult. Doar că ne place sa continuam tradiția...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 14 Dec 2018, 07:41

:)) :)) :))
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Ghinda pe 14 Dec 2018, 08:52

Vreun frustat cand vedea pe unii ca impusca la greu. O fi zis ca daca ii da cu cacat, se fac de cacat. Doar ca aia si-au vazut de impuscat la greu, ca doar e mare lucru sa ai de fapt noroc de vanat, si s-a perpetuat cu cacat pe pusca. Sigur coroborat si cu faptul ca lui ala cu ghinionul care a zis primul de oftica ''cacat pe teava'', i se spunea civilizat noroc. Si impusca o p---! =)) =)) =))

Logic nu?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7697
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: OFF-TOPIC

Mesajde tehărău pe 14 Dec 2018, 09:18

Ghinda scrie:Vreun frustat cand vedea pe unii ca impusca la greu. O fi zis ca daca ii da cu cacat, se fac de cacat. Doar ca aia si-au vazut de impuscat la greu, ca doar e mare lucru sa ai de fapt noroc de vanat, si s-a perpetuat cu cacat pe pusca. Sigur coroborat si cu faptul ca lui ala cu ghinionul care a zis primul de oftica ''cacat pe teava'', i se spunea civilizat noroc. Si impusca o p---! =)) =)) =))

Logic nu?


Păi da! Dar ma dip de istorie. O sa fac un topic sa găsim o urare nouă. Poate prinde...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2018, 01:33

tehărău scrie:Am terminat cafeaua și tot n-am văzut nici o comeată. Beată!
Mai bine mai scriai două rânduri și dormeam liniștit. Toată noaptea m-am gândit la ce te-ai gândit. Mama lui de pietroi, mi-a stricat somnul...

A fost spectacol! M-a prins dimineața la vânătoare de geminide, ba chiar am avut norocul să observ și doi bolizi. Rata medie de cădere observată de către mine a fost undeva la 2-3 meteori pe minut, ceea ce este întradevăr spectaculos. Seara următoare, când s-a atins maximul de manifestare, nu am mai avut ocazia, cerul fiind acoperit de un strat gros de nori. :evil:
Cât despre comeată, o coincidență a făcut să se vadă și un asemenea corp cosmic pe bolta cerească, doar că trebuia să știi unde să o cauți. Ea se numește 46P/Wirtanen și în noaptea cu pricina putea fi observată undeva între constelațiile Cetus și Taurus. Maximul de magnitudine l-a atins în seara aceasta, putând fi găsită și observată chiar și cu un binoclu de putere medie, situându-se exact între clusterele stelare deschise Pleiade și Hyade, ambele în constalația Taurus. Norii însă...
tehărău scrie:PS. Ca tot mă pregătesc de vânătoare, ma mai stresează o treabă:
Cine plm și ce a avut în cap când a născocit ca dacă mergi la vânătoare se urează "căcat pe teava" și se da cu "Huooooo!"?!? Noi nu suntem degenerati, noi suntem de căcat mai demult. Doar că ne place sa continuam tradiția...

Nu am apreciat niciodată o asemenea urare și nici nu am folosit-o vrodată. Când am făcut o urare unui vânător i-am urat să aibă ochiul ager și mâna sigură ( a nu se interpreata că am făcut urări doar pentru chiori și ciungi, vorbind despre aceste părți ale corpului la singular. :)) )
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde tehărău pe 17 Dec 2018, 06:01

@sly
Așa începe o săptămână buna: te trezești mahmureanu după o seara cu prietenii după două zile de vânătoare cu prietenii și citești ceva frumos de la prieteni.
Am observat că cine se aseamănă se adună. Și ca în general vânătorii nu prea au toate țiglele pe casă având fel și fel de apucături ciudate. Cu un plus pentru tine că mai împuști și-n lună... :)
Așteptăm cartea aia ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 17 Dec 2018, 07:14

As fi stat sa văd și eu 46P/Wirtanen (notificari pe Star Walk2) dar la Cța nici cu bormașina nu faci gaura in nori de vreo 2 zile.
Ce telescop folosești?
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2018, 12:53

Din păcate norii persistă în toată regiunea. În privința instrumenelor nu sunt prea dotat, doar un Sky-Watcher Esprit 80ED APO Triplet (mărturisesc că sunt atras de refractoare) fixat într-un vechi hambar ce ține loc de observator și un binoclu IOR (nu este potrivit pentru astro, dar am încă vederea bună).
Totuși dacă vorbim de astronomie mărturisesc că sunt atras în principal de partea teoretică, observațiile venind ca o modestă completare, mai mult ca un spectacol.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 17 Dec 2018, 19:10

Merci de info. Acasă nu prea am timp de observații. La vapor alta poveste, in mijlocul marii, departe de halourile marilor orașe, se poate observa bolta cereasca in ambele emisfere foarte fain!
Sa mi mai crească ciutanii și investesc intr-un telescop. Deocamdată ochiometric când se poate sta afara ne jucam de-a identificatul. Mare jmecherie cu aplicațiile astea de pe telefon, dau azimut/elevație și este destul de ușor de găsit un corp ceresc.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2018, 19:43

Cu plăcere! Bănuiesc că în mijlocul mării cerul se vede super, nu știu însă cum este cu tangajul. :roll:
Întradevăr aplicațiile de pe dispozitivele electronice sunt un plus, eu însă prefer hărțile.
Pentru găsirea unor ținte astronomii, fie ei profesioniști sau amatori, nu utilizează noțiuni precum azimutul și elevația ca la artilerie, ci ascensia dreaptă și declinația. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 17 Dec 2018, 19:53

:lol: bine spus ca la artilerie! Pt calcule noi folosim Brown’s și Norries tables. Tu cu ce lucrezi? Ce hărți folosești?
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2018, 21:40

Hărți incluse în lucrări precum Sky Atlas 2000, Pocket Sky Atlas și altele de acest gen. Nu știu dacă sunt la nivelul celor nautice, însă pentru astronomia la nivel de amatori sunt suficiente și destul de utile.
În general găsirea și identificarea unor aștrii și obiecte îndepărtate mai cunoscute se face direct cu ajutorul reperelor, în mod aproape instinctiv, fără a utiliza niciun fel de soft sau atlas, amatorii de astronomie ceva mai avansați fiind și buni cunoscători ai bolții cerești. Totuși pentru obiecte despre care există puține date în literatura de specialitate, sau care se observă pentru prima dată, sunt necesare hărți.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 18 Dec 2018, 00:16

Stai liniștit ca la vapoare mai nou nici sextantele nu mai sunt obligatorii (din păcate), navisfera nu am văzut decât in 2003 pe o vechitura de vapor!
Hărți astro, canci, jucam găsit nicăieri, in schimb avem toate tablele necesare pt calcule.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2018, 07:06

Na, să vă săturați!
https://www.youtube.com/watch?v=o3jCAKkLdTs

Mă gândesc dacă are cineva curajul să-l critice pe maestru? (%)

Întrebare întrebătoare, ce dihănii sunt alea de la minutul 2:12? Având în vedere că maestrul este japonez, este posibil ca alea să fie limbi de chinezi?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: OFF-TOPIC

Mesajde laurul pe 21 Dec 2018, 08:56

Icre de Arici de mare.
Adi_S știe care e treaba cu ele...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 21 Dec 2018, 09:23

Sly_Fox scrie:Na, să vă săturați!
https://www.youtube.com/watch?v=o3jCAKkLdTs

Mă gândesc dacă are cineva curajul să-l critice pe maestru? (%)

Întrebare întrebătoare, ce dihănii sunt alea de la minutul 2:12? Având în vedere că maestrul este japonez, este posibil ca alea să fie limbi de chinezi?

Sunt limbile ălora de au comentat ca mâncarea e prea vie sau nu știu cum naiba =))

Astea sunt: https://newyork.seriouseats.com/2013/05 ... -side.html
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde UlissePro pe 21 Dec 2018, 09:28

Santa Barbara Sea Urchin.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: OFF-TOPIC

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2018, 15:50

UlissePro scrie:
Sly_Fox scrie:Sunt limbile ălora de au comentat ca mâncarea e prea vie sau nu știu cum naiba =))


:)) :))
Cred că maestrul pe vremea încartuirii a făcut parte din Yakuza, departamentul feliatori. Acum că Japonia a dat pachetul de legi anti-mafia și toți gangsterii au avut de ales pușcărie pe viață sau rabilitarea în cadrul centrelor de reconversie profesională, capii clanurilor nu se puteau preta la o asemenea înjosire și au ales închisoarea. În schimb feliatorii au ales reconversia, păstrându-și în schimb sculele cu care au lucrat în vremurile bune.

Dacă este vorba despre o lighioană marină și nu despre limbi de chinezi sau ale comentatorilor cu păreri negative la video m-am liniștit, încerc și eu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate