Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 30 Apr 2024, 00:52

militia

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

militia

Mesajde dudas01 pe 06 Apr 2013, 22:36

in seara asta am fost oprit de un echipaj de politie si am fost umilit de catre domnii politisti . mi-au perchezitionat masina ,portbagajul si in interior,i-am intrebat de mandat de perchezitie la care unul dintre cei 2 domni mi-a spus sa mai studiez seful lui,sef la circulatie,care a auzit ca am intrebat de mandat m-a umilit punandu-ma sa ii suflu la ureche sa vada daca am baut. domnilor vi se pare normal ca in ziua de azi sa fii umilit de cine trebuie sa te apere? din cate stiu eu,nu au voie sa iti perchezitioneze masina fara mandat, am dreptate ? eram singur in masina, as avea vreo seansa sa le fac o reclamatie ? m-am comportat civilizat si am fost umilit de doi militieni :evil:
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde Nautilus pe 06 Apr 2013, 23:18

Dacă ai reţinut numele lor şi numerele insignelor, atunci da, e chiar recomandabil să faci o reclamaţie la instituţia de care aparţin.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde bliviu pe 06 Apr 2013, 23:32

Incearca sa vorbesti cu un avocat.Nu cred ca trebuia sai sufli in ureche.La noi trebuie sa mai treaca timp pina sa se schimbe ceva Lucrez in italia de 12 ani si ma oprit politia de 2 ori cind merg acasa in august ma opresc de 2 sau 3 ori intro luna si cauta motive sa iti dea o mica amenda .Oricum daca nu au gasit nimic si nu sa lasat cu amenzi lasa asa cai o batalie pierduta avocati zile pierdute banii.Trebuie sa fie UN PRIETEN care mac mac ca asa nu te opresc ei degeaba :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: militia

Mesajde lucian.s pe 06 Apr 2013, 23:36

La un control de rutina, fara acordul dvs. agentul nu are voie sa perchezitioneze masina. Daca nu sunt indicii temeinice ca ati savarsit ceva, nu au de ce sa va perchezitioneze. Mai este si exceptia acelor filtre cand evadeaza cate unu. Daca nu v-ati dat acordul eu zic sa faceti plangere.
Mintile ilustre discuta idei, cele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii
Avatar utilizator
lucian.s
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Aug 2012, 04:34

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 06 Apr 2013, 23:38

unul stiu ca este seful departamentului circulatie din orasul Alesd pe celalalt nu il stiu doar din daca il vad dar nu ii stiu numele. acuma nu stiu ce sa fac ca eram singur in masina si nu am avut martori
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 06 Apr 2013, 23:42

au fost oprite mai multe masini,nu doar a mea,este un oras mic si la ora 11 nu circula masini multe
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde baned pe 06 Apr 2013, 23:50

dudas01 scrie:unul stiu ca este seful departamentului circulatie din orasul Alesd pe celalalt nu il stiu doar din daca il vad dar nu ii stiu numele. acuma nu stiu ce sa fac ca eram singur in masina si nu am avut martori

Oraselul Alesd vrei sa spui :P nu mi-as face probleme singur , te-o fi turnat veun vecin pt arma sau ceva ,oricum daca nu vrei sa te fileze in mod regulamentar , io mam certat cu 2 prosti la Marghita si le-am cerut actele si sa se legitimeze si mam ales cu 2 polititsti cu mana pe tocul din dotare si foarte nervosi
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 06 Apr 2013, 23:55

te iau dracii cand vezi un domn politist care mai ii si sef isi bate joc de cetateanul pe care ar trebui sa il apere, nu conteaza cine cu ce ma toarna odata ce respect legea si nu am nici un fel de abatere de la aceasta si nici nu am avut vreau sa fiu tratat ca cu respect
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde Sly_Fox pe 07 Apr 2013, 00:50

Ma dar unde ii gasiti voi pe astia? Ii atrageti precum magnetul, sau cum?
Cred ca nu ia placut fata ta, sau te-a simtit in vreun fel, daca zici ca te-a pus sa ii sufli in ureche. :lol:
Asta chiar este de ras.
Eu nu am auzit asa ceva, si nici nu am patit vreodata, politisti de prin zona stiu ca se pot arde serios daca fac din astea. Ca doar mai cunoastem si noi o lege, un avocat, un ''oficial''.
Opriri in trafic se tot fac, si perchezitii in masina, nu este nicio problema. Am prins si perchezitii cand veneam de la vanatoare. Baietii au cerut sa se deschida portbagajul pentru ca aveau suspiciuni privind traficul cu peste braconat. Si care este problema, ii lasi sa se uite daca nu ai nimic de ascuns, vorbesti frumos cu ei, iar daca gasesti vreunul mai sarit, chemi frumos un avocat, suni si la 112, si faci o plangere penala privind abuzul in serviciu. Si gata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 07 Apr 2013, 01:02

in fata legii toti suntem sau ar trebui sa fim egali, nu este normal sa cunosti un oficil ca sa se respecte legea. nu are voie sa perchezitioneze masina fara acceptul proprietarului,cum nu are voie sa intre in casa fara acceptul proprietarului
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 07 Apr 2013, 01:04

o poate face doar cu mandat de perchezitie
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde soimu` pe 07 Apr 2013, 07:34

se poate face si o plangere pentru comportament abuziv la IPJ.
Sa fie inregistrat cu nr de ordine.
Poate sa se lase cu cercetare disciplinara impotriva lor, ceea ce atrage o multime de belele pentru ei. Totodata poate sa se musamalizeze usor...dar daca totulmerge normal, se va intruni comisia de disciplina care audiaza si cerceteaza...iar ei o sa fie mai greu cu avansarea.
Daca nu facem nimic si gasim explicatii pentru asta, va veni vremea cand o sa ne dam jos din masina in genunchi in fata lor.
Trebuie ca sa fie si ei civilizati, nu doar noi sa incercam sa fim decenti si sa respectam legea.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 07 Apr 2013, 08:33

Doamne, ce as mai fi facut cu ei!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Apr 2013, 09:00

Salutare tuturor!

Am citit cu atentie tot ce s a scris despre patania colegului nostru si pot sa va spun urmatoarele lucruri:politia are voie sa perchezitioneze orice autovehicul aflat pe drumurile publice sau proprietate privata(cu mandat de aceasata data).punct!Modul in care acesti militieni au ales sa si faca treaba este de condamnat iar persoana implicata TREBUIE SA SUNE URGENT LA 112 PT A RECLAMA COMPORTAMENTUL SI MODUL IN CARE ESTE TRATAT DE CATRE OAMENII LEGII!!!(asa iti va spune orice avocat intreg la minte).Tare mult imi doresc sa traiesc intr o Romanie unde sa nu mai fim abuzati de oamenii legii !

Cu respect tuturor!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: militia

Mesajde adileafu pe 07 Apr 2013, 09:22

Procedura in sine se numeste controlul autoturismului si este un drept al politistului
A nu se face confuzie intre control si perchezitie.

PERCHEZÍȚIE, percheziții, s. f. Cercetare făcută de către organele de urmărire penală sau de procuror asupra unei persoane (bănuite de o infracțiune) sau în locuința acestuia, pentru găsirea și ridicarea probelor materiale ale infracțiunii sau pentru descoperirea infractorului. ♦ P. gener. Scotocire. [Var.: perchizíție, (înv.) perchizițiúne s. f.] – Din fr. perquisition.


CONTRÓL s. 1. v. verificare. 2. inspectare, inspecție, revizie, verificare. (~ul a decurs în bune condiții.) 3. v. supraveghere. 4. v. comandă. 5. (MED.) vizită. (~ medical.) 6. dominație, supremație. (Deține ~ul în industria petrolieră.)

In practica judiciara este considerat domiciliu un imobil, locuinta. Nu se considera ca auto este o proprietate intrucat acesta este un bun mobil.
Comportamentul politistilor mai depinde si de propriul nostru comportament, in cazul colegului Dudas umilinta de care pomeneste nu se datoreaza politistilor (cu exceptia fazei cu suflatul ca alternativa pentru alcooltest )ci faptului ca desi nu cunoaste legea face afirmatii gratuite , urmare probabil a sfaturilor profesioniste primite pe diferite forumuri de la persoane habarniste dar ''binevoitoare''.
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: militia

Mesajde adileafu pe 07 Apr 2013, 09:30

soimu` scrie:se poate face si o plangere pentru comportament abuziv la IPJ.
Sa fie inregistrat cu nr de ordine.
Poate sa se lase cu cercetare disciplinara impotriva lor, ceea ce atrage o multime de belele pentru ei. Totodata poate sa se musamalizeze usor...dar daca totulmerge normal, se va intruni comisia de disciplina care audiaza si cerceteaza...iar ei o sa fie mai greu cu avansarea.
Daca nu facem nimic si gasim explicatii pentru asta, va veni vremea cand o sa ne dam jos din masina in genunchi in fata lor.
Trebuie ca sa fie si ei civilizati, nu doar noi sa incercam sa fim decenti si sa respectam legea.

@Soimu- cam ce anume trebuia sa reclame Dudas si in ce consta abuzul savarsit de politisti ?
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: militia

Mesajde gigi123 pe 07 Apr 2013, 10:37

dudas01 scrie:in seara asta am fost oprit de un echipaj de politie si am fost umilit de catre domnii politisti . mi-au perchezitionat masina ,portbagajul si in interior,i-am intrebat de mandat de perchezitie la care unul dintre cei 2 domni mi-a spus sa mai studiez seful lui,sef la circulatie,care a auzit ca am intrebat de mandat m-a umilit punandu-ma sa ii suflu la ureche sa vada daca am baut. domnilor vi se pare normal ca in ziua de azi sa fii umilit de cine trebuie sa te apere? din cate stiu eu,nu au voie sa iti perchezitioneze masina fara mandat, am dreptate ? eram singur in masina, as avea vreo seansa sa le fac o reclamatie ? m-am comportat civilizat si am fost umilit de doi militieni :evil:


1 Între controlul unui autoturism şi percheziţie e o mare diferenţă, ca între cer şi pămînt. Din cele descrise se pare ca autoturismul d-voastra a avut parte de un control, pt asa ceva nu e necesar mandatul. Dacă aveai "ceva" montat sub maşină sigur le mulţumeai.
2 Limbajul folosit şi comportamentul Sefului (din cele povestite de d-voastră) denotă...lipsă de educaţie (ca să fiu politicos). Eu nu aş fi suflat în urechea nimănui, depistarea alcoolemiei în aerul expirat se face cu ajutorul unui aparat alcooltest.
3 Modul de adresare şi comportamentul unui om au la bază educaţia primită acasă nu culoarea hainei care o poartă sau domeniul în care activează. Tata m-a învăţat că din stejar stejar răsare, dintr-un prost un prost mai mare.
gigi123
Membru activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 30 Noi 2007, 19:28

Re: militia

Mesajde Marius pe 07 Apr 2013, 13:07

Fiind fara martori, ai scapat destul de ieftin.

Cand sunt fara martori, chiar daca se poarta nasol, stau cuminte. Am auzit de cazuri in care cel controlat, fiind considerat recalcitrant, si-a luat cateva pe spinare si a ajuns la sectie.

Faptul ca mi se cere sa deschid portbagajul, nu mi se pare un abuz, pentru ca n-am nimic de ascuns.
Am auzit ca multor infractiuni li se gasesc autorii prin coroborarea muncii de rutina de acest fel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde cpt.gabriel pe 07 Apr 2013, 13:21

Drepturile si obligatiile politistului, lg.218/2002 art.31 lit.f) :" să efectueze, cu respectarea dispoziţiilor legale, controale ale persoanelor şi bagajelor, precum şi ale vehiculelor aflate în circulaţie, atunci când există indicii temeinice cu privire la săvârşirea unor infracţiuni sau posibile acţiuni teroriste."
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: militia

Mesajde yoghi pe 07 Apr 2013, 13:44

Eu cred ca din nou noi comentam povestirea faptelor si nu dialogul de la fata locului.Eu zic ca in 95 % din cazuri politistul foloseste formule de genul:
-vreti (sau VREI )sa deschideti portbagajul
-ce aveti (sau Ai )in geanta...
-deschideti (deschide) portabagajul va rog
-puteti sa deschideti....
-vreti sa suflati
iar daca omul retine doar mesajul (ce se cere )si nu forma acestuia (in care destul de subtil vi se cere incuvintarea ) te agiti apoi in zadar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: militia

Mesajde radu 30.06 pe 07 Apr 2013, 17:01

raoug 195/2002rep. sa permita controlul auto in orice imprejurare cand este oprit in trafic de catre organele abilitate. Un auto se controleaza nu se perchezitioneaza perchezitia este altceva.......domiciliara etc.
radu 30.06
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 03 Mar 2013, 14:14

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 07 Apr 2013, 22:51

Controlul vehiculelor este activitatea care are drept scop verificarea minuţioasă a acestora (inclusiv a portbagajului), a documentelor conducătorului auto şi, după caz, a călătorilor şi pasagerilor, a bagajelor pe care le au asupra lor, precum şi a legalităţii transporturilor de bunuri sau persoane.

Poliţiştii pot să efectueze control asupra oricărui vehicul aflat în zona de competenţă şi pe timpul îndeplinirii misiunilor specifice pentru a preveni săvârşirea unor infracţiuni sau pentru probarea acestora (cu excepţia celor ale Corpului Diplomatic).

Oprirea şi controlul unui vehicul se execută când:

a) există date şi informaţii că s-au comis infracţiuni şi contravenţii;

b) există suspiciuni că vehiculele vizate transportă bunuri, valori provenite din săvârşirea unor fapte ilicite ori persoane urmărite;

c) se execută acţiuni punctuale;

d) se aplică măsuri speciale (carantină, filtre, protecţia unor zone calamitate, izolarea unor zone unde s-au produs catastrofe);
i-am inrebat de ce controleaza masina,am crezut ca a avut loc un furt sau ceva... nu am primit nici un raspuns, era clar ca beneficiam de un tratament special . acuma nu am ce sa fac ,data viitoare o sa ii inregistrez ca din cate stiu am voie sa filmez in locuri publice sau o sa am martori.
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 07 Apr 2013, 23:16

proprietate privata-este dreptul persoanelor fizice sau juridice, al statului sau unitatilor administrativ-teritoriale asupra bunurilor mobile sau imobile, bunuri asupra carora proprietarul exercita atributele dreptului de proprietate in interes propriu, dar in limitele legii.
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde soimu` pe 08 Apr 2013, 00:37

adileafu scrie:
soimu` scrie:se poate face si o plangere pentru comportament abuziv la IPJ.
Sa fie inregistrat cu nr de ordine.
Poate sa se lase cu cercetare disciplinara impotriva lor, ceea ce atrage o multime de belele pentru ei. Totodata poate sa se musamalizeze usor...dar daca totulmerge normal, se va intruni comisia de disciplina care audiaza si cerceteaza...iar ei o sa fie mai greu cu avansarea.
Daca nu facem nimic si gasim explicatii pentru asta, va veni vremea cand o sa ne dam jos din masina in genunchi in fata lor.
Trebuie ca sa fie si ei civilizati, nu doar noi sa incercam sa fim decenti si sa respectam legea.

@Soimu- cam ce anume trebuia sa reclame Dudas si in ce consta abuzul savarsit de politisti ?

trebuie sa reclame exact ceea ce la deranjat in modul in care si-au indeplinit ei activitatea, limbaj, atitudine etc.
adica in momentul in care un functionar in uniforma sau doar cu ecuson, abuzeaza de pozitia lui, pana la a fi o infractiune e cale lunga, dar orice abuz a lui poate fi sesizat si cercetat de o comisie interna.
nu vad cum pot fi mai explicit.
e o datorie a fiecari cetatean sa sesizeze orice abuz, asa vor fi "sensibilizati" sau chiar indepartati din sistem cei care nu se pot controla si abuzeaza de pozitia lor.
inclusiv colegii acestor persoane, ar trebui sa fie bucurosi ca nu vor mai avea colegi care sa ii faca de rusine.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: militia

Mesajde soimu` pe 08 Apr 2013, 00:37

adileafu scrie:
soimu` scrie:se poate face si o plangere pentru comportament abuziv la IPJ.
Sa fie inregistrat cu nr de ordine.
Poate sa se lase cu cercetare disciplinara impotriva lor, ceea ce atrage o multime de belele pentru ei. Totodata poate sa se musamalizeze usor...dar daca totulmerge normal, se va intruni comisia de disciplina care audiaza si cerceteaza...iar ei o sa fie mai greu cu avansarea.
Daca nu facem nimic si gasim explicatii pentru asta, va veni vremea cand o sa ne dam jos din masina in genunchi in fata lor.
Trebuie ca sa fie si ei civilizati, nu doar noi sa incercam sa fim decenti si sa respectam legea.

@Soimu- cam ce anume trebuia sa reclame Dudas si in ce consta abuzul savarsit de politisti ?

trebuie sa reclame exact ceea ce la deranjat in modul in care si-au indeplinit ei activitatea, limbaj, atitudine etc.
adica in momentul in care un functionar in uniforma sau doar cu ecuson, abuzeaza de pozitia lui, pana la a fi o infractiune e cale lunga, dar orice abuz a lui poate fi sesizat si cercetat de o comisie interna.
nu vad cum pot fi mai explicit.
e o datorie a fiecari cetatean sa sesizeze orice abuz, asa vor fi "sensibilizati" sau chiar indepartati din sistem cei care nu se pot controla si abuzeaza de pozitia lor.
inclusiv colegii acestor persoane, ar trebui sa fie bucurosi ca nu vor mai avea colegi care sa ii faca de rusine.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: militia

Mesajde gigi123 pe 08 Apr 2013, 20:47

soimu` scrie:
adileafu scrie:
soimu` scrie:inclusiv colegii acestor persoane, ar trebui sa fie bucurosi ca nu vor mai avea colegi care sa ii faca de rusine.

Cum adica ii fac de rusine?
gigi123
Membru activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 30 Noi 2007, 19:28

Re: militia

Mesajde soimu` pe 09 Apr 2013, 06:51

gigi123 scrie:
soimu` scrie:
adileafu scrie:

Cum adica ii fac de rusine?

am fost si eu functionar public si imi era rusine cand altii vorbeau de "toti" functionarii ca sunt corupti sau nu aveau chef sa lucreze, si dadeau exemple colegi de-ai mei care erau pusi pe criterii "neamuri si cunostinte" si care intradevar nu faceau nimic din ce trebuiau sa faca, darfaceau o multime de porcarii in interes propriu. In orice institutie sunt si oameni care lucreaza mult si corect (cred ca majoritatea sunt asa) si sunt angajati care isi bat joc de meseria lor si sunt pusi pe capatuiala, care strica renumele institutiei si a colegilor care isi fac meseria cu devotament.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: militia

Mesajde ciprigst pe 11 Apr 2013, 20:09

@ dudas01
fa un experiment: pune un prieten care ,, a servit'' ceva, asa usor, sa iti sufle direct in fata si apoi peste 2-3 min sa iti sufle pe langa ureche. O sa iti dai seama atunci de ce te-a pus sa sufli la ureche :)
ciprigst
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Oct 2010, 21:27
Locaţie: bihor

Re: militia

Mesajde dudas01 pe 11 Apr 2013, 21:46

pot face alt test,iau un alcooltest cu doar 43 ron TVA inclus si suflu in el sa vada domnii ca nu am consumat alcool daca ei nu au alcooltest in dotare :)
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: militia

Mesajde gherghisan pe 11 Apr 2013, 22:30

Va salut domnilor.

Asa cum s-a dezbatut mai sus e clar ca politia iti poate controla masina fara mandat. Acum va spun din perspectiva politistului care a facut strada ani buni, care a avut colegi de patrula fel de fel de oameni,(de la cei care nu stiau sa lege 2 cuvinte pana la oameni cu master in drept si inca alte 2 facultati pe langa). Eu cred ca povestea colegului este expusa un pic tendentios. Foarte putini politisti cred ca isi asuma riscul sa se comporte neadecvat doar pentru ca asa vor ei. Daca patrula din strada te opreste si iti solicita sa le deschizi portbagajul(si nu de placere, va garantez) si tu ii iei cu texte de genu "ai mandat?" sau "nu ai dreptul", e clar in ochii politistilor ca habar nu ai care iti sunt drepturile si obligatiile(pt ca toata lumea se agita ca are drepturi, dar de obligatii nimeni nu isi aminteste nimic). Va spun ca va conta intotdeauna si atitudinea cetateanului pentru felul in care se va incheia controlul respectiv. Frate...nu ai nimic de ascuns...vorbeste frumos, prezinta documentele pentru control, deschide portbagajul si toata lumea e fericita. Daca ai ceva de ascuns...te iei in gura cu toti...iti iei sanctiunea si apoi te plangi pe forumuri cat de abuzat ai fost.
A nu se intelege ca nu stiu ca exista o gramada de marlani in sistemul asta care fac abuzuri si nu stiu sa isi faca treaba cu tact si cu respect fata de cetatean.
Va dau o speta asa de incheiere.... Daca vine de la Sighet la Constanta un individ si are in masina o arma pe care o detine ilegal si omoara pe careva pe aici oare opinia publica nu se intreaba "cum a tranzitat domnule ala tara cu o arma si nimeni nu l-a depistat? ce pazeste politia?", dar daca opresti 10 masini si nu gasesti nimic desi contolezi asa "de rutina" cei 10 controlati se vor considera abuzati. Dar poate ca in a 11 masina vei gasi si vei scoate de pe strada un infractor. Vreti un motiv intemeiat de control... comportamentul soferului sau a celor din masina imi ridica suspiciuni(asa sunt eu mai suspicios din fire).

Va salut cu respect
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Următorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate