Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 10:12

militia

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 05 Mai 2013, 18:10

Adriane, parca erai contabil????????????????????? Ce te bagi?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde OMERTA pe 06 Mai 2013, 07:59

Conform legii 218/2002 privind organizarea si functionarea politiei romane,politistul are drept de control asupra persoanelor sau asupra autoturismului!
Conform art 100 din Codul de procedura penala unde specifica clar ca asupra autoturismului este control nu perchezitie,iar controlul asupra autoturismului nu are caracter de perchezitie si este o activitate politieneasca,in concluzie politia,jandarmeria sau orice structura a statului au dreptul de a te opri in trafic si de a efectua control in masina!
Dar daca multi dintre voi se vad deranjati ca vezi domne politia sau jandarmeria abuzeaza,puteti face reclamatii pe aceasta tema!
La IPJ sau direct la IGP,puteti lua numar de inregistrare,dar masurile ce vor fi luate asupra lucratorului vor fi nule!
El fiind in timpul serviciului si controlul facut de el in masina este complet legal,plangerea impotriva lui este doar o pierdere de timp!
Oricum cei care sunt deranjati de aceste actiuni ale structurilor statului,majoriatea au ceva de ascuns!
Atat timp cat nu ai nimic de ascuns de ce te deranjeaza ca te opreste militia si te controleaza in masina?
Sau te gandesti ca ti se poate intampla asta cand esti pe dos sau cu ceva ilegal in masina?
Oamenii corecti nu au nimic de ascuns si nici nu sunt deranjati de aceste actiuni!
Vanatoarea,Pescuitul,Off Road-ul,navigatia si plimbarile in aer liber sunt pasiunea mea!
OMERTA
Membru important
 
Mesaje: 200
Membru din: 03 Ian 2011, 19:48
Locaţie: Bucuresti-Constanta-Davos

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2013, 08:43

Ma deranjeaza, pentru ca de timpul meu nu dispune politia ca asa vrea muschii ei. Asa ca nu o sa permit nicioadata acest lucru. Vrea, sa solicite mandat si cu mare placere il lasa sa cotrobaie. Daca tot e de stat pe timpul meu si are omul chef sa isi faca datoria, sa munceasca pentru asta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde nicdan79 pe 06 Mai 2013, 09:01

Ghinda scrie:Ma deranjeaza, pentru ca de timpul meu nu dispune politia ca asa vrea muschii ei. Asa ca nu o sa permit nicioadata acest lucru. Vrea, sa solicite mandat si cu mare placere il lasa sa cotrobaie. Daca tot e de stat pe timpul meu si are omul chef sa isi faca datoria, sa munceasca pentru asta!


Crezi ca dureaza mai mult de 2 minute sa se uita omu in masina si portbagaj?
Decat sa pierzi o gramada de timp pe la sectie , mai bine ma dau jos ii deschid portbagajul si apoi il pup pe portofel si asa nu mai stau ore pe la sectie, 2 minute nu e o vesnicie, nu e mai bine asa mai ales ca are legal dreptul de control nu de perchezitie? :mrgreen:
IJ 27 EM cal 12/76
Merkel helix Rx explorer 30-06
Blaser R8 profesional succes 300wm
nicdan79
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 26 Noi 2011, 18:29

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2013, 09:04

Putin imi pasa. Mai oameni buni, cand o sa pricepem ca un stat normal functioneaza pe nevinovatie? Vrea el? Mandat taica. si dupa, il tarai prin toate tribunalele de pe planeta, pana o vomita.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde OMERTA pe 06 Mai 2013, 10:36

Ghinda scrie:Putin imi pasa. Mai oameni buni, cand o sa pricepem ca un stat normal functioneaza pe nevinovatie? Vrea el? Mandat taica. si dupa, il tarai prin toate tribunalele de pe planeta, pana o vomita.



Domnule Ghinda,pentru control in masina sau perchezitie coroprala nu este nevoie de mandat conform legilor!
Care parte nu o intelegeti dvs?
Vanatoarea,Pescuitul,Off Road-ul,navigatia si plimbarile in aer liber sunt pasiunea mea!
OMERTA
Membru important
 
Mesaje: 200
Membru din: 03 Ian 2011, 19:48
Locaţie: Bucuresti-Constanta-Davos

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2013, 11:34

Si daca nu vreau sa deschid masina ce face? Uz de forta, de arma, cheama ajutoare? Ca nu inteleg eu.
Partea ca are voie, ca legea e facuta de politie nu de cetateni normali, am inteles. Dar eu nu vreau! Deci ce poate face? Accept sa imi dea amenda, sa ma duca la post, sa imi puna catuse etc., dar masina nu o sa deschid. Deci? Imi poate deschide cu forta masina? Parca se cheam, tot dupa lege, violare de proprietate, si teoretic dam in alte alea. Ca suntem intr-un stat in care cetateanul nu are nici-un drept, am priceput demult si ca atare nu pot sa am decat atitudine rebela fata de tot ce consider ca imi incalca dreptul de a fi om.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde OMERTA pe 07 Mai 2013, 00:32

Ghinda scrie:Si daca nu vreau sa deschid masina ce face? Uz de forta, de arma, cheama ajutoare? Ca nu inteleg eu.
Partea ca are voie, ca legea e facuta de politie nu de cetateni normali, am inteles. Dar eu nu vreau! Deci ce poate face? Accept sa imi dea amenda, sa ma duca la post, sa imi puna catuse etc., dar masina nu o sa deschid. Deci? Imi poate deschide cu forta masina? Parca se cheam, tot dupa lege, violare de proprietate, si teoretic dam in alte alea. Ca suntem intr-un stat in care cetateanul nu are nici-un drept, am priceput demult si ca atare nu pot sa am decat atitudine rebela fata de tot ce consider ca imi incalca dreptul de a fi om.



Procedeaza asa si vei vedea ce se poate intampla!
Acum depinde si peste cine dai,in ce imprejurari si ce ordine sau actiuni sunt in ziua respectiva!
Vanatoarea,Pescuitul,Off Road-ul,navigatia si plimbarile in aer liber sunt pasiunea mea!
OMERTA
Membru important
 
Mesaje: 200
Membru din: 03 Ian 2011, 19:48
Locaţie: Bucuresti-Constanta-Davos

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2013, 07:48

Este doar idee de principiu @omerta. Lucrez cu legi, imi place sa imi apar drepturile, dar imi cunosc si obligatiile. La un sa traiti, sunt cutare, v-am oprit pentru, ne cerem scuze dar, va rugam frumos daca se poate, nu o sa fiu melteam sa ma iau de bietul crestin. Dar in multe cazuri, in Romania, mai ales pe la tara, se mai procedeaza: Salut, basculeaza actele! La asa ceva nu am ca replica decat mars in mata!
Despre asta este vorba.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Cristi pe 08 Mai 2013, 10:22

http://adevarul.ro/locale/braila/captur ... index.html


Paradoxul consta in faptul ca in toata Europa oamenii stau linistiti acasa pentru acest tip de detinere, iar in Romania intra in puscarie. Legislatia asta nu ne-a fost impusa de UE, ci a fost facuta din exces de zel de functionarii statului cu reflexe totalitare
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: militia

Mesajde Alin3006 pe 08 Mai 2013, 19:13

Cristi scrie:http://adevarul.ro/locale/braila/captura-record-arme-munitie-timpul-mai-multor-perchezitii-domiciliare-1_5163f73400f5182b859d639d/index.html


Paradoxul consta in faptul ca in toata Europa oamenii stau linistiti acasa pentru acest tip de detinere, iar in Romania intra in puscarie. Legislatia asta nu ne-a fost impusa de UE, ci a fost facuta din exces de zel de functionarii statului cu reflexe totalitare


Si mi-ar place sa-l cunosc pe cacatul ala de jurnalist care a scris infectia aia de articol. Auzi la el, ¨brailenii, inarmati pana in dinti! ¨ si pune poze cu nsite plesnitoare cu AC, de care probabil ca bietii oameni habar nu aveau ca au devenit intre timp ilegale.
Eu nu inteleg cum dumnezeu Politia nu are fonduri sa anunte naibii posesorii de arme ca s-a schimbat legea- e greu sa dai naibii un comunicat de presa, eu as fi fost fericit sa-l public si cred ca si ziarele de doi lei care publica cacaturi ca cel de mai sus ar face la fel - insa au fonduri de razii si descinderi. Nu inteleg, au norma la dosare penale? Nu ar fi mai normal sa previi decat sa pedepsesti???!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: militia

Mesajde scirocco pe 10 Mai 2013, 08:02

Cacatul de jurnalist,vad ca este o ....retardata,frustrata sexual,in speta Nicoleta B.! Este evident ca habar n-are despre ce scrie dar stie ca infectia ei de articol prinde la tatele din piata si constipatii aflati la imensa coada a doctorului de familie.Oricum,la sfarsitul anului,politia va raporta o cifra mare de incalcari ale regimului armelor si munitiilor,iar istericii vor sustine pe mai departe "inasprirea legilor,dom'le,ca sunt prea multi criminali!".Asteptam cu interes ca politia sa raporteze si recuperarea armelor,cat se poate de reale de aceasta data,manglite de la Ciorogarla.La sfantu' asteapta,cel mai probabil . In orasele civilizate(si imi pare ca astea incep din vestul si chiar sudul mandrei noastre tari),daca ai varsta legala,cu banutul in buzunar,esti servit dupa pofta inimii,sa iti cumperi o fasaitoare din asta cu aer conditionat(comprimat),botezata atat de pompos "arma". Iar preventia politiei....un alt mare fas(a se citi basina).Hai sa fim seriosi,nu exista prevenirea faptelor,ci doar specula.Specularea soferului care se apropie de o trecere de pietoni iar cand este suficient de aproape, se arunca o cretina in fata lui si incepe sa urle isteric ca este dreptul ei, specularea mosului (sau dupa caz a urmasilor acestuia), ca are o basina cu aer comprimat si nu are hartoage la ea desi atunci cand a cumparat-o,nu ii trebuiau,specula unui cacat de la politia locala(apropo,ati observat cat de aroganti sunt poponarii si pizdulicele de la politia locala?zici ca sunt cel putin din osul lui Rambo :lol: ),care vine si iti masoara 99 cm in loc de 1 m si dispune ridicarea abuziva a masinii tale,specula politiei care iti elibereaza autorizatia de cumparare a armei dupa cca. 90 de zile ca asa vrea muschiu' lui,specula politistului care te amendeaza ca te-a inregistrat cu 61 de km/h,intr-o zona unde se termina casele(apropo,sa scoata in mortii masii,din tipizatele PV,mentiunea"avertisment",ca si asa nu o folosesc niciodata si mai fac si economie la cerneala!),specula in general peste tot.Si mai pot continua dar pentru mine este deja redundant.Mai spune-ti si voi, ca sigur stiti cazuri de acest gen. :?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde the_mav pe 10 Mai 2013, 08:18

Alin3006 scrie: Nu inteleg, au norma la dosare penale?

da
Alin3006 scrie: Nu ar fi mai normal sa previi decat sa pedepsesti???!!!

nu

:!:

ps: welcome to the real world. :!: :!: :?: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 10 Mai 2013, 13:22

Daca Sorin a busit in halul asta e groasa! Ai dreptate Sorin!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde violiv pe 31 Mai 2013, 11:19

OMERTA scrie:
Ghinda scrie:Putin imi pasa. Mai oameni buni, cand o sa pricepem ca un stat normal functioneaza pe nevinovatie? Vrea el? Mandat taica. si dupa, il tarai prin toate tribunalele de pe planeta, pana o vomita.



Domnule Ghinda,pentru control in masina sau perchezitie coroprala nu este nevoie de mandat conform legilor!
Care parte nu o intelegeti dvs?



In urma cu mai bine de un deceniu in Ro functiona o lege frumoasa, dupa care politistii nu puteau opri in trafic o masina decat daca incalcase vreo regula (numai politistii de la circulatie) sau daca se desfasura o actiune de tip filtru total. Dupa aceeasi lege frumoasa, nu te putea controla in masina decat cu mandat. Dupa acea lege, un amic ce ducea o dubita plina cu sucuri a fost oprit de politie - n-a avut factura la el asa ca l-au pus sa descarce masina in drum ca sa inventarieze, caute, etc.; omul a refuzat asa ca politistii i-au descarcat masina la marginea strazii si i-au intocmit nu mai stiu ce fel de acte de constatare; in timpul asta amicul si-a sunat avocatul, acesta a venit la fata locului, a facut poze, cand politistii au terminat a sunat la o firma de mutari ce a venit cu o masina si doi oameni, au facut contract si i-au incarcat omului masina la loc iar omul i-a platit pentru asta apoi a dat in judecata politia si pe angajatii ei; dupa un an jumate a castigat chiar cu despagubiri morale.

Intre timp legea s-a schimbat. La vremea respectiva au vuit toate televiziunile de cate modificari aduce (chestia cu punctele pe permis era pe prim plan) da' numa bietul Vadim a bagat de sama modificarea ce permitea oricarui "organ" sa opreasca oricand o masina in trafic fie el de la circulatie, politia locala, rurala, de proximitate, de frontiera, jandarmi, etc., sa controleze toti calatorii si masina. Cu exceptia "nebunului" nimeni n-a protestat atunci.
La nici doua luni de la schimbarea legii, pe undeva prin Ialomita, un sofer apucat de pantecarita a iesit pe un drum secundar si s-a dus sa se usureze intr-o liziera de padure; la intoarcere a gasit un echipaj de jandarmi langa masina care s-au prezentat frumos, i-au spus ca asigura paza unei balti din vecinatate contra braconajului piscicol si i-au solicitat sa deschida port-bagajul pentru ca li s-a parut suspecta masina oprita acolo .... cred ca pe buna dreptate. Omul a refuzat, s-a si pus un pic in gura cu jandarmii si s-a trezit incatusat si cu o amenda de vreo 25.000.000 lei vechi. S-a judecat si a pierdut.

Cam asta este ce poti pati amice @ghinda dupa legea acum in vigoare.


Vara trecuta am facut o mica excursie cinegetica in nordul tarii. La intoarcere am fost oprit de politia de frontiera. S-a prezentat, mi-a solicitat actele pe care le-a examinat foarte sumar apoi m-a intrebat daca am ceva de declarat asupra "incarcaturii" din masina. Am raspuns: DA! Am trei arme la mine! Moment in care era sa lesine, saracul om. Am deschis portbagajul, am verificat armele, seriile, permisul - omul stia ca armele trebe purtate descarcate si in toc pentru ca era si vanator. M-a intrebat daca n-am cumva droguri sau tutun la mine sau daca n-am consumat bauturi alcoolice sau droguri si i-am aratat 4 pachete de tigari personale. Nu m-a pus sa descarc tot portbagajul, nu a scotocit printre multele ciorciobute din el. La final mi-a multumit frumos ca am declarat armele inainte de a-mi cere sa deschid portbagajul masinii pentru ca oricum ar fi facut controlul. Chiar am fumat o tigara impreuna si-am mai povestit de ale vanatorii si despre armele din dotare. Din partea mea nimic de reprosat. Chiar nu vad ce mare suferinta ti se intampla ca te supui unui control LEGAL ....

Despre partea cu legea e alta poveste si merita toti d-zeii si c-tosii aia de-au dat-o nu cei ce-o aplica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: militia

Mesajde adisan77ro pe 02 Iun 2013, 07:31

Undeva spre sfarsitul sezonului trecut de vanatoare, ma intorceam impreuna cu un bun prieten de la o superba partida de vanatoare la fazan si rata cand am fost opriti de "organul" in cauza. De data ceasta insa nu m-a oprit chiar fara motiv intrucat eram putin peste limita de viteza acceptata legal (cu vreo 2 km/h in +),desi participantii la trafic mi-au tot semnalizat initial prezenta organului. Dar stiti cum e; dupa o zi superba cu rezultat f bun si multa, multa relaxare treceam prin satele acelea f impacati cu noi insine si mai atenti la povestile noastre vanatoresti decat la organ, mai ales ca nu aveam nici cea mai mica intentie de-a strabate drumul ca la o etapa de raliu :lol: . La momentul opririi baiatul cel tanar s-a prezentat respectuos, prezentandu-ne si motivul opririi, noi i-am raspuns la fel si pe un ton glumet si usor amical ceea ce a risipit din start orice farama de tensiune. Dupa ce a verificat actele si-a facut damblaua cu verificarea luminilor, semnalizarilor...(i-am inteles entuziasmul prin prisma tineretii lui :| )dupa care probabil vazandu-ne tinuta "specifica" m-a-ntrebat daca masina are triunghi, trusa medicala si stingator. Inlelegand in acel moment ca vrea sa vada ce avem in portbagaj, i-am raspuns ca ceea ce stiu sigur este ca avem in portbagaj 2 arme niste rate si fazani, cat despre restul putem afla doar daca vrea sa ne uitam impreuna in portbagaj dar va trebui sa astepte putin pana rascolim tot echipamentul din portbagaj. Omul a incuviintat asta, am deschis portbagajul, s-a amurit in 10 secunde si fara a mai spune nimic ne-a rugat sa-l asteptam pana se-ntoarce. S-antors in mai putin de 2 minute si respectuos ne-a prezentat un avertisment, desi avea tot suportul legal de-a purcede si la o sanctiune contraventionala.
Asadar eu m-am convins de-a lungul timpului ca modul cum "vibrezi" cu "organul" (si cu omul din el pana la urma) e esential pana sau chiar dincolo de ceea ce prevede legea. Daca legea este stramba si organul drept :D sau invers :oops: pana la urma tot modul cum relationeaza cei 2 oameni implicati ramane a vea un rol importand in stabilirea deznodamantului.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: militia

Mesajde Adrian S pe 04 Iun 2013, 13:19

OMERTA scrie:
Ghinda scrie:Putin imi pasa. Mai oameni buni, cand o sa pricepem ca un stat normal functioneaza pe nevinovatie? Vrea el? Mandat taica. si dupa, il tarai prin toate tribunalele de pe planeta, pana o vomita.


Domnule Ghinda,pentru control in masina sau perchezitie coroprala nu este nevoie de mandat conform legilor!
Care parte nu o intelegeti dvs?


Lasa-l in pace mai omule, nu vezi ca-i dus cu capu....
Doamne ce veselie ar fi sa-l vad pe Ghinda pe la militie scriind de mama focului :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 04 Iun 2013, 15:03

Am scris Adi la viata mea! :lol: Si la militie, si la politie, si la dna. Si la procuratura. Si am luat si cafteala cu pulan din ala tapan. De la militie! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Adrian S pe 04 Iun 2013, 22:44

Ghinda scrie:Am scris Adi la viata mea! :lol: Si la militie, si la politie, si la dna. Si la procuratura. Si am luat si cafteala cu pulan din ala tapan. De la militie! :lol:

:lol: :lol: :lol:
Nu te.au batut aia degeaba...
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Alin3006 pe 05 Iun 2013, 09:40

Mi-am amintit si eu de o noapte in care veneam de la vanatoare pe ruta Buzau-Bucuresti, exact cand s-au furat AKM-urile alea. M-au oprit de 8 ori pana acasa, incepuse deja sa ma amuze ce moace faceau cand la intrebarea ¨Aveti cumva arme de foc in masina? ¨ raspundeam candid ¨da, am¨. :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: militia

Mesajde scirocco pe 05 Iun 2013, 12:24

Asta chiar ar fi fost amuzant de vazut. :lol: :lol:
Cu respectul cuvenit anumitor lucratori in sistem,trebuie sa ai totusi o doza masiva de stupiditate in organism, sa intrebi daca ai arme in masina atunci cand tu cauti arme furate si ipotetic ai dat peste infractor.Ce raspuns astepti? Da,frate,am,aresteaza-ma! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Alin3006 pe 05 Iun 2013, 15:32

Eu chiar i-am intrebat chestia asta si nu prea le-a picat bine; cel mai ciudat era ca fiind filtru, in fata mea treceau doua Logan-uri si un Opel Astra si un Megane de exemplu - masini discrete care nu bateau la ochi - pe care nu le opreau; Hilux-ul cu bara ARB si troliu si plin de noroi probabil ca arata tare suspect, ca pe mine ma opreau mereu.
Acu punandu-ne in pielea uluia care a dat ditai gaura si a furat nu una ci cateva zeci de arme militare, sau sute - cate naiba au fost- deci e clar ca nu era un gainar oarecare, ei bine, ce credeti ca ala le transporta cu masina de paine, pitite in miezul franzelei, sau cu un Matiz cat mai prapadit sa zicem, sau mergea ca ciumegul cu un pick-up macho, plin de noroi si in mod evident venit din coclauri... :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: militia

Mesajde liviu35 pe 06 Iun 2013, 09:13

Pai de asta le-au si gasit dupa vreo doi ani ... in parte :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , ca ei opreau doar masinile suspecte :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: . Iar cand le-au gasit , asta s-a datorat intamplarii si nu cercetarii :mrgreen: :mrgreen: . Da, in schimb daca ati sti voi cate permise permise de conducere au suspendat cu acea ocazie ????? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: militia

Mesajde madalin122582 pe 07 Iun 2013, 08:12

Radeti voi da' nu e de ras.
In aceeasi perioada cu marele furt, finul meu se ducea cu masina catre casa. Il opreste politi insotita de jandarmerie.
- Aveti arme in masina?
- Nu (stiind ca arma de vanatoare este acasa in rastel)
- Va rog sa deschideti portbagajul pentru o verificare.
Deschide omu' portbagaju', si imediat este pus la pamant si incatusat de 2 jandarmi. Sta cu genunchiul pe spate pana scot militienii arma de paintball din portbagaj. A stat 10 minute cu burta la pamant pana sa le explice la cretini ce e aia o arma de paintball si ca e total inofensiva. O fi aratat ea militaroasa, da' chiar asa...
P.S. Arma avea butelia montata si rezervorul pentru bile
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: militia

Mesajde Sly_Fox pe 07 Iun 2013, 18:26

Referitor la armele de paintball. Am vazut o faza tare.
Stiti agentii de paza, ce pazesc garniturile de tren incarcate cu fier vechi? Cu ce credeti ca pazeau vagoanele?
Cu arme de paintball. :lol:
De cei cu armele de jucarie radeau alti agenti de paza care pazeau un tren alaturat, astia aveau pompe de la Hatsan. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: militia

Mesajde Donbazil pe 24 Iun 2013, 21:44

Ghinda scrie:Putin imi pasa. Mai oameni buni, cand o sa pricepem ca un stat normal functioneaza pe nevinovatie? Vrea el? Mandat taica. si dupa, il tarai prin toate tribunalele de pe planeta, pana o vomita.


Sal'tare!
Domnule, daca pe colegul Omerta nu vrei sa-l asculti, nici de mine sunt sigur ca n-o sa-ti pese, ca deh' am fost 28 de ani si militian si politist, si subordonat si sef, da' asta-i mai putzin important, iata ce scrie la LEGE:
"...Cine se impotriveste stapanirii, se impotriveste randuielii puse de Dumnezeu si cei ce se impotrivesc, isi vor lua osanda. Dregatorii nu sunt de temut pentru o fapta buna, ci pentru una rea. Vrei dar sa nu-ti fie frica de stapanire?Fa binele si vei avea lauda de la ea. El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau. Dar daca faci raul,teme-te, caci nu degeaba poarta sabia. El este in slujba lui Dumnezeu ca sa-l razbune si sa pedepseasca pe cel ce face rau". Romani 13/2-4.
Cred ca de doua mii de ani acestea nu s-au schimbat si nici nu se vor schimba in veac.
Nici mie nu mi-au fost dragi unii colegi sau sefi dar slujba-i slujba si toate-s trecatoare.Ce ramane?.....Omenia iar cand cineva te saluta este bine.
Eu te salut colegial si sper ca vreodata sa stam de vorba fatza-n fatza....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 25 Iun 2013, 08:04

Ghinda scrie:Este doar idee de principiu @omerta. Lucrez cu legi, imi place sa imi apar drepturile, dar imi cunosc si obligatiile. La un sa traiti, sunt cutare, v-am oprit pentru, ne cerem scuze dar, va rugam frumos daca se poate, nu o sa fiu melteam sa ma iau de bietul crestin. Dar in multe cazuri, in Romania, mai ales pe la tara, se mai procedeaza: Salut, basculeaza actele! La asa ceva nu am ca replica decat mars in mata!
Despre asta este vorba.



@Donbazil, despre asta vorbeam.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Ghinda pe 25 Iun 2013, 08:13

@ Donbazil, uite ce am mai scris pe undeva:


Ca paranteza, mie unul, relatia cu politistii de la acest serviciu de la Pitesti este mai mult decat satisfacatoare. Asa ar trebui sa se comporte toti politistii din Romania. Si ar fi o placere. fara gluma.
Extrem de amabili, serviabili, au rabdare la telefon sa iti explice ce si cum. Si de fiecare data cand am fost acolo, cu actele dictate prin telefon, s-a rezolvat problema pe loc.

Felicitari la acesti politisti!


Inca odata FELICITARI!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: militia

Mesajde Carlos pe 25 Iun 2013, 12:47

Ghinda scrie:Am scris Adi la viata mea! :lol: Si la militie, si la politie, si la dna. Si la procuratura. Si am luat si cafteala cu pulan din ala tapan. De la militie! :lol:


Perseverent cum te stiu sunt sigur ca vei insista pana ajungi la socuri electrice ...... mama lor de hoti!!! :lol: :lol: :lol:
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: militia

Mesajde Carlos pe 25 Iun 2013, 12:59

Mie imi e teama sa nu te incinga chiar aia de la Pitesti, asa ca ai grija pe ude circuli cand te umezesti pe mandibula! :lol: :lol: :lol:
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate