Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 13:05

d,ale IGPR-ului...

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

d,ale IGPR-ului...

Mesajde vikkktor pe 24 Iul 2013, 11:13

mai nou, IGPR-ul a trimis in teritoriu la AEST-uri, liste cu firmele de curierat si cheama reprezentantii lor, sa dea declaratii prin care sa spuna daca au transportat sau nu arme de foc in pachete...probabil nu mai merge afacerea lui Vladut Roland prea bine si iau atitudine in a-l sprijini ... apropos, la Bock-Vladut Comp. s-a facut 200 eur transportul unei arme, desi, acelasi Bock, asa cum am mai spus percepe tarife de 50-80 eur/10 kg pt Bulgaria, Lituania, Malta..etc...probabil a trecut criza in Ro si eu nu stiu...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde iliealexandruionut pe 24 Iul 2013, 11:39

interesant!la banii astia face si cartofi prajiti?!?!

scump..scump ..dincolo era mai ieftin! :shock:
Ultima oară modificat de iliealexandruionut pe 24 Iul 2013, 11:40, modificat 1 dată în total.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde timexim pe 24 Iul 2013, 11:40

pai daca din Germania spre ex. este legal a trimite arme cu curieri, si la noi nu, curierul din Ro care aduce coletul acasa, de unde stie ce este inauntru? ( DHl,DPD,GLS, etc).Tinem cont si de faptul ca violarea corespondetei este infractiune...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde madalin122582 pe 24 Iul 2013, 13:11

Avem in RO cel putin 5 firme mare consacrate pentru transport. Oare de ce nici o firma nu si-a depus cerere pentru autorizare transport de arme? :roll:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde tonif pe 24 Iul 2013, 13:19

probabil ca din cauza hatisului legislativ, a piedicilor, a obligativitatii insotirii cu jandarmi etc etc etc ...

si a faptului ca se tranzactioneaza de fapt putine arme, comparativ cu alte tari ... probabil ca nu e rentabil pentru un curier mare sa faca investitia in infrastructura ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde madalin122582 pe 24 Iul 2013, 13:45

Atunci sa transporte telefoane mobile si noi lucram cu cei care au avut curajul si rabdarea sa invinga birocratia
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vikkktor pe 24 Iul 2013, 15:02

madalin122582 scrie:Atunci sa transporte telefoane mobile si noi lucram cu cei care au avut curajul si rabdarea sa invinga birocratia

pai in cazul asta lucreaza cu Vladut Roland, care desface pachete in lipsa proprietarului, percepe prin Waffenversand24, Bock, taxe de 200 de eur pe una bucata arma si le aduce cam in 3 luni...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vikkktor pe 24 Iul 2013, 15:05

madalin122582 scrie:Avem in RO cel putin 5 firme mare consacrate pentru transport. Oare de ce nici o firma nu si-a depus cerere pentru autorizare transport de arme? :roll:

la tarifele normale de pana acum 60-80 eur/10 kg, nu era rentabil, drept consecinta s-au marit taxele, NUMAI PENTRU ROMANIA, in asa fel incat o arma e 200 eur si la fiecare, mai creste cu cate 60 eur/buc...termen de livrare, 3-6 luni cu noroc...livrarea la Bucuresti, chiar daca ai platit livrarea la usa, unde te asteapta coletul deschis si controlat in prealabil...am mai discutat asta, dar, se pare ca pe nimeni dintre patiti nu intereseaza...spor la treaba, somn usor...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vikkktor pe 24 Iul 2013, 15:07

timexim scrie:pai daca din Germania spre ex. este legal a trimite arme cu curieri, si la noi nu, curierul din Ro care aduce coletul acasa, de unde stie ce este inauntru? ( DHl,DPD,GLS, etc).Tinem cont si de faptul ca violarea corespondetei este infractiune...

asta arata ineptia acestei actiuni...dar, in mod sigur se vrea intimidarea firmelor de curierat, in asa fel incat sa se primeasca pachetele gata deschise...consecinta? te indruma usor si parinteste catre unicul si minunatul Vladut Roland, care ,,vameaza,, pachetele asa cum stie el...momentan... :D
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde mialxx pe 24 Iul 2013, 21:32

Daca tot sa deschis acest subiect,sa nu mai deschid un alt topic. Am si eu o intrebare.
Un vinator strain daca vine in Romania la vinatoare poate sa-si vinda arma daca doreste, adica in Romania sa o vinda unui vinator autohton?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde baned pe 24 Iul 2013, 22:08

De ce nu se inscrie la transport arme ? simplu , pt ca o masina nu ajunge de la Buc la CJ de ex , daca un colet pleaca din CJ curierul are o oprire la Brasov unde ajunge si masina de la Iasi si de la Craiova si de la Buc si de acolo se imparte marfa si asa ca ii prb de transport dintr-un capat in altul
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vikkktor pe 25 Iul 2013, 09:50

mialxx scrie:Daca tot sa deschis acest subiect,sa nu mai deschid un alt topic. Am si eu o intrebare.
Un vinator strain daca vine in Romania la vinatoare poate sa-si vinda arma daca doreste, adica in Romania sa o vinda unui vinator autohton?

da..sa o vanda sau sa o doneze.
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Ursus2006 pe 29 Oct 2013, 15:57

Il stiu pe Omul asta de 28 de ani, nu de azi, de ieri. Ceea ce i se intampla, este SF. Vor sa-l termine cu orice pret! Sigur a " deranjat " prea multi smecheri !

https://www.facebook.com/#!/pages/Respe ... 4366237647
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vinatorul iscusit pe 29 Oct 2013, 20:24

sigur,atunci cand esti foarte bun sunt multi care ti vor "capul";sa lasam justitia sa si faca treaba,justitia acum a renascut si cred ca acum chiar si a regasit locul pierdut !;daca este nevinovat sa stii ca va fi liber!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Adrian S pe 30 Oct 2013, 08:42

vinatorul iscusit scrie:...justitia acum a renascut si cred ca acum chiar si a regasit locul pierdut !;daca este nevinovat sa stii ca va fi liber!

:shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Sly_Fox pe 30 Oct 2013, 18:01

Ce face, a renascut justitia? M-ai lasat fara cuvinte. :twisted: :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vinatorul iscusit pe 08 Noi 2013, 19:07

cand ai niste condamnari serioase,ministri ,politicieni ,oameni de afaceri,procurori,judecatori,politisti de rang inalt,oameni la care nici nu gandeai vreodata....inseamna ca se misca spre o directie buna;decredibilizarea Justitiei si neincrederea ca "se mai face dreptate"este periculos....duce la anarhie !
si o spun din partea unui om care a vazut si simtit pe pielea lui cealalta "Justitie"....
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde laurul pe 12 Noi 2013, 14:49

vinatorul iscusit scrie:s,justitia acum a renascut si cred ca acum chiar si a regasit locul pierdut !....

...si marmota....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Corco pe 13 Noi 2013, 08:34

@vanatorul iscusit - justitia este formata din procurori, judecatori si politisti, ori daca tocmai din randurile acestora sunt arestati oameni, ce ma poate face pe mine, cetatean de rand sa am incredere in cei care au ramas?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Sly_Fox pe 13 Noi 2013, 15:52

vinatorul iscusit scrie:cand ai niste condamnari serioase,ministri ,politicieni ,oameni de afaceri,procurori,judecatori,politisti de rang inalt,oameni la care nici nu gandeai vreodata....inseamna ca se misca spre o directie buna

Pai toti astia enumerati, fac parte probabil din opozitie, stiu prea multe si deranjeaza. La schimbarea culorii dominante, astia anchetati acum vor deveni anchetatori si isi vor ancheta calaii. Si tot asa pana...
Toate ''condamnarile astea serioase'' despre care vorbesti, mediatizate intens datorita unor ordine venite de sus, sunt de fapt reglari de conturi intre granguri, nicidecum masuri luate pentru siguranta si securitatea poporului (a se citi prostimea care da buzna atunci cand exista vreo promotie la tigai si oale).
In Romania actuala, toate filosofia consta in paine si circ, restul sunt vorbe inutile.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2013, 20:11

Da, s-au schimbat regulile jocului. Daca pana acum corb la corb nu scotea ochii, acum se pare ca a devenit activitatea de baza...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Adrian S pe 14 Noi 2013, 08:57

Alin3006 scrie:Da, s-au schimbat regulile jocului. Daca pana acum corb la corb nu scotea ochii, acum se pare ca a devenit activitatea de baza...

Da asa e, numai ca pana acum corbii faceau parte din acelasi stol. :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Ursus2006 pe 14 Noi 2013, 15:53

Scrisoarea emotionanta a unui Ofiter de Politie :
"Comisare, tu eşti scânteia deşteptării noastre, prin tine vom da foc palatelor mafioţilor, prin tine vom arde patima corupţilor si prin tine vom face dreptate..."

Numele meu este Ionescu Claudiu, sunt inspector principal in cadrul IPJ Hunedoara, lucrez la Politia Municipala Hunedoara, biroul Investigații Criminale, am o vechime de 17 ani in Politia Romana si doar …..câteva sute de arestări.

Dragul meu comisar, am pierdut o bătălie, dar războiul abia începe. Oamenii tai, uimiţi de cea ce se poate întâmpla cu tine, in tara asta care nu-ti da nici o şansa sa fii cinstit, nu au reacţionat cum trebuie, sunt ca puii de găina in fata vulturului, le lipseşte cloşca sa-i apere. Cum spuneam, pentru comportamentul celor care te-au executat, trebuiau masuri extreme. Nu-i nimic, ne vom replia, vom construi o alta bătălie, de data asta noi vom alege locul, armele şi momentul. Fruntea sus, comisare, adevărul va ieşi la lumina, nu eşti singur, prin ceea ce eşti si ce ai devenit, noi, muritorii de rând, prin bezna asta care a cuprins tara, am întrezărit o luminiţa, mica e adevărat, dar care pâlpâie şi e acolo. E luminiţa deşteptării unei naţii, puţin amorfă, lâncezită, batjocorită, prea mulsă şi prea vitregita de soarta. Comisare, tu eşti scânteia deşteptării noastre, prin tine vom da foc palatelor mafioţilor, prin tine vom arde patima corupţilor si prin tine vom face dreptate. Ne vom face scut in fata oricărei furtuni cu care se va încerca sa ni se stingă flacăra, pentru că suntem mulţi, comisare, ne-ai făcut sa ne unim, oameni care nu se cunosc intre ei, ti-au luat apărarea si au crezut si cred in nevinovăţia ta. Dragul meu comisar, ei nu au crezut niciodată ca vei strânge atâtea simpatii din partea oamenilor, au vrut sa te execute rapid, pe şest, dar s-au înşelat, noi suntem din ce mai mulţi, in fiecare zi nedreptatea iese la lumina, iar în final adevărul va triumfa. Dragul meu comisar, nu prea mă mai impresionează si nu mai aştept ceva în viata asta, am un copilaş de 22 de zile, la care mă uit ca la Dumnezeu şi pe care mi l-am dorit enorm. Sper ca acest copil să trăiască intr-o tara normală, in care justiţia să se face în spiritul şi litera legii, intr-o tara in care mafioţii sa nu fie la putere. Când va fi mare, dacă voi apuca, am sa-i povestesc de tine, am sa-i spun cine ai fost, ce am învăţat de la tine si că, din momentul in care te-au executat public, eu nu am mai lucrat pentru sistem, lucrez doar pentru dreptate... Iţi mulţumesc comisare ca mi-ai dat ocazia sa te cunosc si sa învăţ ceva de la tine, vei fi eliberat foarte curând, sper sa intri in politica si sa faci in sfârşit dreptate pentru tărişoara asta a noastră. Ruşine pt cei care au învăţat atât de multe de la Traian Berbeceanu, pe care i-a propulsat în funcţii si care nu au reacţionat in nici un fel, ruşine pentru cei care l-aţi cunosc pe comisar, aţi fost prieten cu el şi care, după nişte ordine interne, v-aţi ascuns ca şobolanii. Nu aveţi nici o scuză, scaunele pe care staţi sunt şubrede, nu v-aţi gândit deloc că puteaţi fi şi voi în locul lui…
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Ursus2006 pe 14 Noi 2013, 15:59

Uitati ce zice si presa:

“””Ani la rând am scris despre munca poliţiştilor hunedoreni. Ani la rând am fost zi de zi în sediul IPJ Hunedoara şi am văzut în ce condiţii muncesc aceşti oameni. Am văzut maşinile vechi şi distruse cu care se duc oamenii legii la intervenţii, am văzut de aproape tot ceea ce înseamnă viaţa de poliţist. I-am văzut cum îşi mănâncă pachetul pus de acasă ori o bucată de slănină, tăiată lângă condicile de pe birou. I-am văzut cum îşi beau cafeaua, cumpărată cu un leu, de la aparat. I-am văzut cum vor să facă mai mult, dar uneori nu pot. Noi, toţi, jurnaliştii ştim în ce condiţii lucrează oamenii legii şi ştim tocmai de la ei, pentru că toţi, în frunte cu şefii instituţiei s-au plâns în faţa noastră de neajunsurile pe care le au. Atunci, astăzi, ce aveţi domnilor şefi ai IPJ Hunedoara cu ofiţerul Claudiu Ionescu? De ce îl cercetaţi? Acest om nu a făcut altceva decât să spună public, e adevărat, prin intermediul unui pamflet, realitatea din sistem? E realitatea pe care voi o trăiţi în fiecare zi! Nu vă bateţi joc de un poliţist demn şi curajos! Îl cercetaţi pentru că este alături de comisarul şef Traian Berbeceanu? Ei bine, cu toată părerea de rău pentru perioada lungă în care am colaborat, nu pot să vă spun decât un singur lucru: SĂ VĂ FIE RUŞINE!!! Să vă fie ruşine pentru că astăzi, voi toţi cei de la conducerea acestei structuri, ar trebui să fiţi alături atît de Traian Berbeceanu, cât şi de Claudiu Ionescu!”””
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vinatorul iscusit pe 26 Noi 2013, 20:17

"Si totusi, se invarte".....este liber.....sa mearga la treaba......
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Ursus2006 pe 06 Dec 2013, 21:11

Ai avut dreptate, @ vinatorul iscusit:

http://stirileprotv.ro/stiri/hunedoara/ ... doara.html

L-au tras pe linie moarta, cum s-ar zice!! Ce gunoaie... :evil:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Ursus2006 pe 18 Dec 2013, 21:38

http://www.youtube.com/watch?v=92UW_c2YTiA

Adi S, pentru tine este melodia asta! Multi vad, putini pricep! :!: 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Ursus2006 pe 18 Dec 2013, 21:40

M-as intoarce, n-am la cine, in ograda n-am pa nime'!!!!! 8)
Dumnezeu sa te ierte, Dragane!!!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde Adrian S pe 20 Dec 2013, 10:06

Ursus2006 scrie:http://www.youtube.com/watch?v=92UW_c2YTiA

Adi S, pentru tine este melodia asta! Multi vad, putini pricep! :!: 8)

Merci Horica. Cand ajung in zona te sun!
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: d,ale IGPR-ului...

Mesajde vinatorul iscusit pe 20 Mar 2014, 14:52

Ursus2006 scrie:Ai avut dreptate, @ vinatorul iscusit:

http://stirileprotv.ro/stiri/hunedoara/ ... doara.html

L-au tras pe linie moarta, cum s-ar zice!! Ce gunoaie... :evil:

Procurorul șef al DIICOT Alba, Ioan Mureșan, este urmărit penal de DNA, fiind acuzat că i-a fabricat dosarul penal comisarului BCCO Traian Berbeceanu. Un alt procuror DIICOT și un ofițer BCCO sunt și ei urmăriți penal.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/procurorul-ef ... z2wVTqx9eY
Follow us: @realitatea on Twitter
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate