Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 03:00

Nickname! Ce semnifică?

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Nickname! Ce semnifică?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Ian 2019, 06:58

Mereu m-am întrebat ce semnifică nickname-urile colegilor de pe forum și cum și-au ales aceste veritabile porecle. Așa că deschid acest topic la această secțiune a forumului mai mult din curiozitate, și aș aprecia mult dacă o să povestiți câți mai mulți dintre voi cum și ce fel cu poreclele voastre. Oare de unde poreclele de Yoghi, Tehărău, Biriuck, UlissePro, Ghindă, Mikerinos, The Mav sau Aghiuță, deși la ultimul este oarecum ceva absolut natural. :))

Bineînțeles încep eu! La mine Sly Fox are dublu motiv.
Primul are legătură cu seria de cărți "Aventurile lui Ciorap de Piele" scrisă de către James Fenimore Cooper, serie citită prin școala primară. Majoritatea copiilor din vremea aceea se identificau cu personajul pozitiv Ochi de Șoim zis și Ciorap de Piele, însă mie mi-a plăcut în special personajul negativ, respectiv Vulpea Șireată zis și Magua în limba nativilor americani, sau Le Renard Subtil în limba franceză. Englezii îl numeau Wily Fox, Cunnig Fox sau Sly Fox. Am ales ultima variantă pentru că era mai scurtă și parcă la îndemână. B-)
Al doilea motiv îl reprezintă o întâmplare de la prima mea vânătoare mai serioasă la ...iepure. Pâna pe la vârsta de 14 ani am vânat cu arma tatălui meu numai hoinari, grive și coțofene, însă când mi-am făcut buletin am căpătat dreptul moral să-i spunem, dar nu și legal (însă pe atunci nu era așa mare restricție, bunicii luându-și nepoții la vânătoare, iar tații își luau fii) de a participa la vânătorile colective cu grupa. Era un ger de crăpa pietrele și câmpul albit de neaua ce căzuse timp de câteva zile. Până la acea vânătoare participasem la grupă doar în calitate de gonac, asta timp de vreo 5-6 ani, după acea partidă de debut fiind nelipsit din standuri cu arma la umăr, beneficind de întreaga încredere a membrilor grupei, în general oameni ajunși pe atunci în toamna și iarna vieții lor.
La acea primă vânătoare colectivă ca trăgător, depășind deci stagiatura de gonaci, chiar la prima goană a ieșit o vulpe care a venit extrem de iscoditoare către locul unde mă aflam. În fața mea câmpul alb de nea, presărat cu vălătuci și buruiene pitice care se încăpățânau să reziste gerului iernii. Ajunsă la vreo 50 de metri de mine, eu cu inima cât un purice și uimit de norocul ce a dat peste mine, vulpea fiind un vânat mult mai râvnit pe atunci decât iepurele, am făcut o ușoară mișcare în încercarea de a mă piti să nu fiu observat de către coana vulpe. A durat o secundă în care mi-am luat privirea de la cumătra, când am ridicat capul... ioc vulpe, nici urmă de forma aceea roșiatică și prevăzătoare ce cu o secundă în urmă venea drept spre mine. M-am ridicat în picioare să văd mai bine, nimic, mi-am întors privirea și surpriză, cumătra era în spatele meu și alerga cât putea. Deja se depărtase suficient cât să nu mai aibă rost un foc dat hazardat, așa că am rămas cu buza umflată. O clipă de luat ochii de pe ea și s-a dus, reușind să se strecoare printre vălătuci exact pe lângă mine. Așa că primul meu vânat nu a fost dat să fie vulpea, ci în goana următoare iepurele, asta dacă dăm la o parte răpitoarele și hoinarii din care aveam la activ cu duiumul Această vulpe șireată m-a păcălit și a rămas în amintirea mea. În semn de respect și cu plecăciune pentru viclenia ei am ales acest nickname. ^:)^
Asta ca să nu mai ziceți că noi suntem perfect maturizați și nu ne-a rămas ceva suflet și minte de copil. :))

La voi cum este?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde Ghinda pe 21 Ian 2019, 08:40

:D
Buna idee!

Habar nu am cum m-am pricopsit, dar ma urmareste porecla din clasa 1. Cand am terminat facultatea, atunci au aflat unii prieteni cum ma cheama. Si eu pe ei! =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde biriuck pe 21 Ian 2019, 11:09

Eu am ramas cu acest nickname din liceu. In perioada aceea, dupa ce terminam in viteza problemele date la informatica de doamna profesoara, instalam un joc de calculator cunoscut (CS) si ne jucam in scurtul timp ramas (aveam 8 ore de info, toate intr-o singura zi).
Administratorul IT avea grija sa curete calculatoarele saptamanal de orice mizerii instalam noi :mrgreen: Astfel, eram fortati sa ne introducem mereu un nickname in joc si adesea le uitam pe cele precedente. Asa a fost si in cazul meu pana l-am pus pe acesta, inspirat fiind de o povestire a lui Ivan Turgheniev pe care o citeam atunci. Nu stiu de ce, dar pe asta nu l-am mai uitat si a ramas asa.
Culmea, nici macar nu era personajul meu preferat din acea carte, mujicul Ermolai imi era mult mai simpatic :D

Ulterior, am inceput sa folosesc acest nickname peste tot ca sa nu fiu nevoit sa tin minte datele de logare pe o multime de conturi online. Asa am ajuns cu el si aici.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde ravenstein pe 21 Ian 2019, 11:13

ravenstein care vine de la raven si care inseamna corb.

Imi plac corbii foarte mult deoarece sunt necrofagi, traiesc mult si sunt niste pasari foarte inteligente.

Cred ca prima interactiune care am avut-o cu corbul sa zic asa a fost cand eram prin clasa a 7-8 si a venit tatal meu acasa intr-o dupamasa zicandu-mi ca mergem la mistret..si daca vreau sa vad cum se impusca un mistret dandu-se peste cap (el glumind atunci). Eu abia asteptam iesirile cu tata.

Prima goana, latra cainii, iese primul mistret la tata pe la 40 m, trage si mistretul se da peste cap (ramasesem mirat si fericit in acelasi timp, imi ziceam ca nu are cum) . Pe vremea aceea tata vana cu breneke pe teava dreapta si posta pe teava stanga. (mistretul primise vreo 6 bile, printre care una in cap si una in coloana)

Intre timp se mai impusca un mistret, si unul este ranit. Tatal meu a mers pe urma porcului ranit, in timp ce pe mine m-a lasat langa mistret. S-a asternut o liniste in padure de zici ca era sfarsitul lumii.

Deodata aparusera 3 corbi, deasupra padurii care tot survolau zona, spargand linistea cu croncanitul lor specific. Cred ca de atunci mi-a ramas faza cu corbii, si mi-au placut foarte mult din pricina asocierii cu evenimentul.

Nu sunt un povestitor tare bun, dar in mare asta s-a intamplat :)).
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde bogus pe 21 Ian 2019, 12:50

Bogus e ca la majoritate tot din copilarie, Bogu venea de la Bogdan dar cum mai era un Bogdan pe strada caruia ii spuneau tot Bogu mie au inceput sa-mi spuna BoguS ca numele de famile e Sauliuc, si uite asa Bogdan Sauliuc a ajuns bogus acum vreo 35 de ani
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde DART pe 21 Ian 2019, 17:30

Imi place topicul!Felicitari @Sly_Fox pt.idee!

DART ... sageata,lance etc.
Dupa ce am citit in "frageda pruncie" o carte despre Robin Hood atat de incantat am fost de abilitatile omului ca am inceput sa-mi confectionez arcuri si sageti din te miri ce materiale, unele mai bune altele mai proaste si am facut asta ani buni colindand prin padurea din apropiere inchipuindu-mi tot felul de situatii...clar nu eram un pericol pt. fauna padurii :) .
Am vrut initial sa pun @arrow dar numele era deja ocupat si nu am vrut sa creez confuzii :lol:

... la asta m-am gandit cand mi-am ales porecla.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde yoghi pe 22 Ian 2019, 00:29

salutare

Nu am o istorie sau o anumita intamplare pt nikname.

Prima data m-am logat cu @zapada.Asta era porecla in liceu,armata,si in primii ani de munca.Chiar daca merg la vanatoare de copil -asa cum zicea si @slyfox ,de pe la opt ani caram rucsacul iar la 12 arma unchiului meu.-prima dragoste a fost muntele inzapezit. Ani de zile , ca turist,ghid montan, si salvamontist am batut cararile muntelui.Cam o suta -o sutadouazeci de zile pe an erau in munte si mai ales prin zapada. Ghinionul a fost ca am uitat parola ,si nu am mai avut acces la acelasi nikname.
In timp ce cautam un nou cuvant mi -a cazut privirea pe DVDurile cu "desene" ale lui fimiu. una din coperte era cu yogi si bubu; asa ca @yoghi (scris pe romaneste) a devenit membru al forumului.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde kama3 pe 22 Ian 2019, 06:45

Kama3 (Kamaz) dupa camioanele rusesti Kama3, mai ales cele care au alergat in Raliul Dakar.
Nick-ul il folosesc de vreo 15 ani incoace cam pe toate forumurile unde m-am inregistrat in special pentru a nu fi nevoit sa tin minte prea multe date de logare.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde biriuck pe 22 Ian 2019, 11:29

@Laurul, la tine cum e, mai? :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde OVI762 pe 22 Ian 2019, 12:07

Pe Laur il cheama Mirel,si de acolo Laur :mrgreen: :mrgreen: .Cu OVI762 a fost simplu:ma cheama Vasile si am 762 de gaini :lol: :lol: Ovi de la Ovidiu,762 de la cu ce am tras in armata si mi-a placut,OVI762 scris cu caps lock deoarece asa am apucat cand am facut contul.Si daca am luat-o pe panta lui 762,prima carabina tot in 7,62 am luat-o,sa pastrez directia.Intre timp m-am mai ingrasat asa ca o sa incerc si 9,3 insa nick-ul nu-l schimb,sa ma simt si eu mai suplu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde laurul pe 22 Ian 2019, 12:16

biriuck scrie:@Laurul, la tine cum e, mai? :lol:

Tot de prin copilarie...Laurentiu==>Lauru-Balauru.
De Balauru am scapat ca l a revendicat @sean si am ramas Lauru :D
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde proteam pe 22 Ian 2019, 12:54

proteam=PROFESSIONAL TEAM SRL care aduce banii de hobby si , totodata, sa-l tin minte sa ma loghez peste tot
Numai bine
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde TITI68 pe 22 Ian 2019, 14:46

"Asa, nu - mi voi uita, sper, anul de fabricatie si numele"
TITI68
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Feb 2013, 15:39

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde romaniac pe 22 Ian 2019, 15:20

Colegii de servici de aici de peste balta mi-au ales porecla. Romanul maniac si de aici "romaniac".
De ce maniac? Pentru ca la vanatoare cu ei eu eram singuru care colectam organele ramase intacte, inima, rinichi, ficat si le duceam acasa pentru consum. Pentru ca lucram de multe ori peste program sau poate pana dimineata cand veneau ei din nou la munca pentru ca de obicei eram sef de proiect si vroiam sa termin la termenul stabilit. s.a.m.d. :roll:
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Ian 2019, 17:54

laurul scrie:Tot de prin copilarie...Laurentiu==>Lauru-Balauru.

:)) :)) :))
Să știi că tot ca pe o ființă mitologică te imaginam și eu după nume. Nu chiar balaur, dar ceva gen satir ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Satir ) care dansează pe câmpie bând împreună cu Dionis și fugărind menadele și nimfele. =))
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde laurul pe 22 Ian 2019, 17:56

Sly_Fox scrie:
laurul scrie:Tot de prin copilarie...Laurentiu==>Lauru-Balauru.

:)) :)) :))
Să știi că tot ca pe o ființă mitologică te imaginam și eu după nume. Nu chiar balaur, dar ceva gen satir ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Satir ) care dansează pe câmpie bând împreună cu Dionis și fugărind menadele și nimfele. =))

Macar le prindeam?! ..cu dansul nu ma stiu, cu Dionisos ma descurc...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2019, 03:51

Nu știu, însă acest nickname este de efect. Unul dintre cele mai interesante de pe forum, are o rezonanță mitologică.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde salus pe 23 Ian 2019, 13:44

@salus, pentru ca le-ati luat voi pe toate cele interesante :(( :)) , si in disperare de cauza, dupa ce am incercat vreo 15 variante, am vrut sa scriu aimplu, SALUT, dar din viteză am ratat t-ul de pe tastatura si a iesit s.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde ventura pe 23 Ian 2019, 15:48

salus scrie:@salus, pentru ca le-ati luat voi pe toate cele interesante :(( :)) , si in disperare de cauza, dupa ce am incercat vreo 15 variante, am vrut sa scriu aimplu, SALUT, dar din viteză am ratat t-ul de pe tastatura si a iesit s.


:-bd =))
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde laurul pe 23 Ian 2019, 16:07

ventura scrie: :-bd =))

@ventura, tu ai fost detectiv?! =)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde UlissePro pe 23 Ian 2019, 17:04

Ulisse din mitologie - copilărie cu povesti marinărești. Și Ulisse și Pro au picat așa cam la plesneala; nu mai știu exact unde naiba imi trebuia cont și asta mi a trecut prin cap in sec aia când am ales nick ul. După care m am ținut de el ca sa nu uit conturi și parole.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde ventura pe 23 Ian 2019, 17:17

laurul scrie:
ventura scrie: :-bd =))

@ventura, tu ai fost detectiv?! =)) =)) =))


Sunt încă :roll:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde laurul pe 23 Ian 2019, 17:48

ventura scrie:
laurul scrie:
ventura scrie: :-bd =))

@ventura, tu ai fost detectiv?! =)) =)) =))


Sunt încă :roll:

Deci matale erai Ace Ventura x_x ... Undercover pe aci...
In loc sa cauți pestele,venturesti printre vânători...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde bibicu pe 23 Ian 2019, 21:00

Din Caragiale, care mi-a placut asa de mult incat imi place si acum. In D'ale Carnavalului e unul Bibicu' care este dar nu-i de gasit..... :-B
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde yoghi pe 23 Ian 2019, 21:39

salus scrie:..... am vrut sa scriu aimplu, SALUT, dar din viteză am ratat t-ul de pe tastatura si a iesit s.


Atunci ai ratat t-ul acum ai ratat s-ul.....bine asa! :ymhug:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde valhalla pe 23 Ian 2019, 23:35

Valhalla - pentru ca am fost fascinat de mitologia nordica, se intampla prin liceu acum 25 de ani sa mi-o arunce careva. Si asa a ramas. Poate si pentru ca Valeriu:)
valhalla
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Apr 2017, 12:11

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Ian 2019, 23:56

Când un viking scoate sabia pregătindu-se de luptă: "Iată că il văd pe tatăl meu, o văd pe mama mea, frații și surorile cum mă cheamă ! Iată că văd linia strămoșilor mei până la origini ! Iar eu mă alătur lor in Palatul din Walhalla, acolo unde cei bravi trăiesc veșnic !" ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde tehărău pe 24 Ian 2019, 10:54

Tehărău.
Pe DN10 pe la km 84 exista un masiv muntos cu acest nume. Chiar și o stâncă și un viaduct. Cei care ați trecut dinspre Buzău spre Brașov, prin Întorsura Buzăului, știți. Ceilalți curioși pot vedea pe net.
Pe vremea cu forumul cumpărasem un intravilan cu deschidere la asfalt, cu izvor ce ieșea din pământ. Plătise și proiectantul sa fac "ceva". Popas, pensiune, ceva de acest gen. Asfalt, trafic, parcare naturala, vedere la lacul de acumulare, apa de izvor non stop. Astea pe plus. Pe minus e ca nu exista curent electric.
Luasem și rezervare cu numele la OSIM.
Am mai luat si 4 hectare de pădure care înconjoară intravilanul, să evit vecinii.
Așa că a ieșit și de un nickname. Ma vedeam cum treceți pe la mine și aruncam o pastramă pe jar și un ibric de țuică pe plită, în timp ce puneam tara la cale.
Între timp, mucii din cap s-au coagulat. Am renunțat la banii plătiți pentru proiect și am amânat sa vad întâi curentul tras. Cum astept și pe forum sa vad ca se schimbă ceva. Sau ca măcar, rămâne la fel.
Curent nu s-a băgat. Iar azi am aflat ca grupa de vânătoare are comandant care împarte mistreții la doza...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde biriuck pe 24 Ian 2019, 14:09

Uite asa treci la 'chiaburi' :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nickname! Ce semnifică?

Mesajde Adrian Spinu pe 24 Ian 2019, 18:31

La cum o ia la vale muntele in zona aia, poate ca a fost bine ca nu v-ati apucat de constructie.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Următorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron
Publicitate