Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 15:24

Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 13:18

Sa nu uitam ca tovarasul medveedev spunea ca ei (...) isi doresc o EURASIE unita - de la Lisabona pana la Vladivostok.
Bineinteles, cu capitala la Moskva....
si ceva ma face sa cred ca asta era planul.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 13:22

CCM scrie:Interesant topic.
Discutabil daca informatia de pe TikTok este fiabila; s-ar parea ca nu chiar 100%...

Ai dreptate cu informatia de pe TikTok. Ca de altfel informatia de pe orice media: Facebook, Instagram, etc.
De aceea ma feresc sa postez pareri.
Postez, cand postez, doar ce a spus "gura pacatosului".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 13:39

Cu precizarea ca astea nu sint media ci retele sociale, tot ceea ce apare acolo sint DOAR pareri ale celor care le ridica; mass-media asta corupta si hulita nu e la fel, acolo exista filtre pe mai multe niveluri... chiar daca informatia publicata - nu ridicata de Ionescu sau Popescu, pur si simplu - nu are cum sa fie 100% obiectiva, este totusi filtrata, verificata, validata; asta ca sa nu isi dea un Le Figaro sau un NewYork Times cu firma in cap...
Nu-i totuna cu Facebook sau Instagram sau comparabil
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 17:09

CCM scrie:Cu precizarea ca astea nu sint media ci retele sociale, tot ceea ce apare acolo sint DOAR pareri ale celor care le ridica;

Iar ai dreptate. Doar ca, uneori, aceste retele sociale sunt mai putin cenzurate decat presa cu staif. Rar spre deloc am vazut declaratii ale oficalilor, ca alea din filmuletele postate de pe TikTok, altele decat cele care erau aliniate cu marea politica.
CCM scrie:mass-media asta corupta si hulita nu e la fel, acolo exista filtre pe mai multe niveluri... chiar daca informatia publicata - nu ridicata de Ionescu sau Popescu, pur si simplu - nu are cum sa fie 100% obiectiva, este totusi filtrata, verificata, validata; asta ca sa nu isi dea un Le Figaro sau un NewYork Times cu firma in cap...

Mda.
Doar ca aceste "filtre pe mai multe niveluri" tare mai seamana a cenzura. Sau manipulare.

Si, ca sa revenim la Ucraina, ca asta e topicul, predictia mea este ca s-au lasat manipulati de catre marele licurici si acum trag ponoasele. Nu vad o Ucraina invingatoare iesind din acest conflict. Mai degraba o tara distrusa, fara sau cu un foarte mic acces la Marea Neagra. Ca sa nu mai spun ca generatii intregi de ucraineni vor trebui sa plateasca ce se consuma acum in acest razboi. Doar armele date si tehnica de lupta nu crezi ca-s facute caodu, nu ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 17:29

Nu stiu daca s-a mai spus dar istoria cu NATO si Ucraina nu este o discutie de ieri de azi.
Expansiunea NATO a fost unul dintre puctele cheie discutate inca din 1990 cand lui Gorbaciov i s-a promis ca daca URSS se retrage pasnic din Germania ca aceasta sa se poate uni, NATO nu va mai face niciun pas catre est. Gorbi s-a tinut de cuvant, NATO nu. In 2008 cand s-a discutat deschiderea usii NATO pentru Georgia si Ucraina, Putin le-a spus clar ca asta este linia rosie iar Rusia va privi asta ca o amenintare directa la siguranta ei nationala. L-au luat in ras pe Putin drept pentru care Rusia a „rezolvat“ cu Georgia.
In 2014 a avut loc cunoscuta lovitura de stat in urma careia Ianukovici a fost dat jos. Tot atunci au inceput si discutii in Crimea (factorul declanșator a fost abrogarea legii referitoare la limbile cu statut regional prin care mai multe limbi folosite în Ucraina, inclusiv româna, au fost scoase din uzul oficial) si regiunile estice, Donețk si Lugansk, care nu doreau sa se supuna Kievului si doreau secesiune, asa cum a dorit si Kosovo (acolo s-a putut si NATO chiar a ajutat serios).
In Crimea problema s-a rezolvat asa cum stim.
In est Ucraina a inceput sa se lupte cu locuitorii din zona, omorand peste 14000 de civili din 2014 pana in 2022. S-au semnat niste acorduri la Minsk, cu garanti occidentali, acorduri incalcate de Ucraina si nimeni nu s-a sinchisit dintre garanti sa zica ceva. Nici nu aveau de gand. Astfel incat Ucraina continua sa piseze cetatenii din Donețk si Lugansk care nu aveau nici ei de gand sa cedeze si nimeni nu facea nimic sa opreasca asta. Daca NATO si occidentul colectiv nu au ajutat provinciile estice sa se declare secesioniste, asa cum au ajutat Kosovo, s-a gandit Rusia sa-i ajute.
Sunt si altii care sustin aceleasi lucruri dar pe care media oficiala nu-i publica, stim noi de ce. Dar cum internetul nu are bariere, iata ca mai ai acces la declaratii din prima..sursa. Era sa scriu gura. :))
https://www.tiktok.com/@ad3varul1suprem ... 2630625562
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 17:34

Pentru @CCM.
Ca tot discutam despre chestiuni verificate si altele mai de zvonistica, iata un colaj cu niste chestiuni pentru care eu nu bag mana in foc ca sunt reale si in acest moment chiar nu am timp sa verific fiecare afirmatie in parte. Dar, pentru curiosi si cu timp liber, este o mina de exploatat.
https://www.tiktok.com/@florinjeko10/vi ... 3291227397

P.S.
Mare belea si TikTok asta. Nu e de mirare ca i-au dat ban in US. :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 17:44

Si ca sa dau si o nota umoristica topicului, daca umor se poate substitui cuvantului omor, mai pun un filmuletz.
https://www.tiktok.com/@thedailyshow/vi ... 0469028142
Si ca sa nu ziceti ca este doar un biet prezentator cu idei, iata si pozitiile oficiale.
https://www.tiktok.com/@troispairesdepo ... 5668339973
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 18:22

aghiuta scrie:Nu stiu daca s-a mai spus dar istoria cu NATO si Ucraina nu este o discutie de ieri de azi.
Expansiunea NATO a fost unul dintre puctele cheie discutate inca din 1990 cand lui Gorbaciov i s-a promis ca daca URSS se retrage pasnic din Germania ca aceasta sa se poate uni, NATO nu va mai face niciun pas catre est. Gorbi s-a tinut de cuvant, NATO nu. In 2008 cand s-a discutat deschiderea usii NATO pentru Georgia si Ucraina, Putin le-a spus clar ca asta este linia rosie iar Rusia va privi asta ca o amenintare directa la siguranta ei nationala. L-au luat in ras pe Putin drept pentru care Rusia a „rezolvat“ cu Georgia.
In 2014 a avut loc cunoscuta lovitura de stat in urma careia Ianukovici a fost dat jos. Tot atunci au inceput si discutii in Crimea (factorul declanșator a fost abrogarea legii referitoare la limbile cu statut regional prin care mai multe limbi folosite în Ucraina, inclusiv româna, au fost scoase din uzul oficial) si regiunile estice, Donețk si Lugansk, care nu doreau sa se supuna Kievului si doreau secesiune, asa cum a dorit si Kosovo (acolo s-a putut si NATO chiar a ajutat serios).
In Crimea problema s-a rezolvat asa cum stim.
In est Ucraina a inceput sa se lupte cu locuitorii din zona, omorand peste 14000 de civili din 2014 pana in 2022. S-au semnat niste acorduri la Minsk, cu garanti occidentali, acorduri incalcate de Ucraina si nimeni nu s-a sinchisit dintre garanti sa zica ceva. Nici nu aveau de gand. Astfel incat Ucraina continua sa piseze cetatenii din Donețk si Lugansk care nu aveau nici ei de gand sa cedeze si nimeni nu facea nimic sa opreasca asta. Daca NATO si occidentul colectiv nu au ajutat provinciile estice sa se declare secesioniste, asa cum au ajutat Kosovo, s-a gandit Rusia sa-i ajute.
Sunt si altii care sustin aceleasi lucruri dar pe care media oficiala nu-i publica, stim noi de ce. Dar cum internetul nu are bariere, iata ca mai ai acces la declaratii din prima..sursa. Era sa scriu gura. :))
https://www.tiktok.com/@ad3varul1suprem ... 2630625562



Da, am mai auzit asta; este ceea ce sustin rusii.
Cum nu am fost la discutiile alea din 1990 nu am cum sa stiu daca e adevarat; dupa cum nu stiu daca in 1990 Gorbi si partea opusa au discutat despre... extinderea NATO. De ce ar fi facut-o? nici nu se punea macar problema, atunci.

Minsk... pai si Budapesta? samd...
Ai postat ceea ce este versiunea full size a tezei rusesti care incearca sa justifice invazia Ucrainei.
Daca esti sigur ca e adevarul adevarat, inseamna ca ai surse de informatii la care eu nu am acces.
Tik Tok nu constituie - pentru mine - o sursa credibila, oricine poate posta orice, cu buna intentie, cu rea intentie... iar un filmulet poate sa fie un deep-fake creat cu ajutorul AI.
I don't buy it, but it's only me. Prefer presa clasica, cenzurata - si manipulatoare, in acelasi timp - razboiului informational de pe retelele sociale, care chiar manipuleaza naivii de buna credinta.
Ah, si aproape uitasem.... ar merita mentionat ca in 1941 rusii ne-au furat jumate din Moldova si cam tot atat din Bucovine; jumate din Karelia finlandeza asemenea. Si daca ne-am mai uita, am mai gasi si aiurea prin alte parti.
Mici detalii istorice care s-au intamplat atat de demult incat nici nu are rost sa le mai amintim si care nu au nici o legatura cu prezentul...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 18:24

pardon, 1940, nu 41... 28 iunie...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 19:03

CCM scrie:Da, am mai auzit asta; este ceea ce sustin rusii.
Cum nu am fost la discutiile alea din 1990 nu am cum sa stiu daca e adevarat; dupa cum nu stiu daca in 1990 Gorbi si partea opusa au discutat despre... extinderea NATO. De ce ar fi facut-o? nici nu se punea macar problema, atunci.

Daca nu ai fost la discutii asta nu inseamna ca ele nu au avut loc. Banuiesc ca nu ai fost nici la Yalta cand s-a impartit lumea post razboi, asa cum nici eu n-am fost la discutiile din Malta unde s-a facut alta imparteala. Asta nu inseamna ca ele nu au avut loc si consecintele le stim si le traim.
Legat de discutiile din 1990 nu puten decat sa ne bazam pe marturii ale unora mai infromati ca noi, pe cei care stiu de la sursa ce si cum sau putem sa ne bazam pe documente scrise.
Daca ai rabdare, citeste documentele care atesta promisiunile facute de o parte si de alta in 1990.
https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book ... ders-early

CCM scrie: Minsk... pai si Budapesta? samd...

Sunt doua chestiuni care nu au legatura una cu alta.
La Budapesta s-a facut trecerea arsenalului nuclear al Ucrainei la Rusia. Minsk 1 si 2 au fost incercari de pace post lovilutia din 2014 din Ucraina.
CCM scrie: Ai postat ceea ce este versiunea full size a tezei rusesti care incearca sa justifice invazia Ucrainei.
Daca esti sigur ca e adevarul adevarat, inseamna ca ai surse de informatii la care eu nu am acces.

Nu este greu sa ai acces la astfel de informatii.
https://www.ifri.org/sites/default/file ... ia_Web.pdf
https://www.sscnet.ucla.edu/polisci/fac ... v/1990.pdf
https://www.latimes.com/opinion/op-ed/l ... story.html
Cateva surse care nu sunt TikTok desi nu vad ce ai impotriva unor interviuri cu oameni care chiar stiu ce vorbesc, unii martori oculari participanti la discutii la nivel inalt, chiar daca sunt postate pe TikTok. Sunt mai putin adevarate declaratiile lor ?
CCM scrie:Ah, si aproape uitasem.... ar merita mentionat ca in 1941 rusii ne-au furat jumate din Moldova si cam tot atat din Bucovine; jumate din Karelia finlandeza asemenea. Si daca ne-am mai uita, am mai gasi si aiurea prin alte parti.
Mici detalii istorice care s-au intamplat atat de demult incat nici nu are rost sa le mai amintim si care nu au nici o legatura cu prezentul...

Aici cam ai dreptate. Sa lasam istoriei ce-i al istoriei pentru ca altfel, trebuie sa vedem ce este astazi si anume ca de la Nistru pan' la Prut sta bine intepenita Ucraina. La fel ca si peste Insula Serpilor. Tot Ucraina sta bine intepenita in vest peste teritorii poloneze. Deschidem cutia Pandorei cu "amanunte" din astea.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mar 2024, 19:35

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:Sper să-i cocoșeze cu sancțiuni până încep să crape de foame, astfel încât să fie nevoiți a lua cu toții calea Siberiei la prins de berberițe.


Se pare ca pe rusi ii cam doare in partile moi de sanctiunile vestului colectiv. Mai nasol este de Europa cu sanctiunile astea si cu stoparea energiei ieftine rusesti spre economiile lor.
https://www.tiktok.com/@ovidiu3917/vide ... 8949147936

Părțile moi pot fi foarte dureroase Doc, și o știi prea bine! Că durerea este mascată de către regimul criminal de la Moscova asta este o altă mâncare de sturion din Marea Caspică. Europenii sunt cât se poate de conștienți că într-o confruntare ideologică, ce se poate transforma într-o clipită în una existențială, trebuie să existe și sacrificii. Nu ne putem plânge niciunul dintre noi, agățându-ne de energia ieftină rusească. Decât o energie ieftină, care poate ajuta un regim criminal să-și facă mendrele, mai degrabă energie scumpă și tăierea finanțării mașinăriei de război și propagandă a strănepoților bolșevicilor. Și, apropo, de ce utilizezi acest termen de „vest colectiv” promovat atât de mult de către Putin și propaganda dusă de către idioții utili ai regimului? Păi vestul este colectiv, ori Federația Rusă reprezintă un colectiv de vreo câteva sute de națiuni împrăștiate pe milioane de kilometri pătrați, națiuni subjugate și supuse cu Nagantul? Eu din câte știu Vestul nu s-a unit, încă, deși ar cam fi timpul să se gândească la acest aspect, Fiecare națiune vestică are propria politică, dovadă că Finlanda și Suedia nu au fost „împunse” în coaste cu Leopard-uri și Abrams-uri, ci au aderat inclusiv militar la Vest din propria voință. În timp ce, în cealaltă parte, foștii aliați ai Rusiei vor să scape de influența nefastă a Kremlinului cât mai curând posibil. Vezi cazul Armeniei, de exemplu, care au început exerciții militare comune cu „Vestul”. Am văut și postările anterioare și trimiterile la link-uri pe TikTok, însă, om cât se poate de rațional fiind, nu am cum să accesez linkuri care duc către această platformă dubioasă. Nu utilizez Tik Tok, nu accesez Tik Tok, nu apelez la astfel de platformă pentru propria informare.

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:Întradevăr, ce înseamnă mass-media! Fără ea informația nu ar fi circulat așa de ușor, ba chiar unele lucruri ar fi fost îngropate definitiv, fără să se știe de ele.


Mai bine spus, ce inseamna internetul. Altfel, mass-media stie doar sa manipuleze in interesul celui care plateste mai bine. Uite un filmulet cu o informatie necontestata (inca) de vestul colectiv.
https://www.tiktok.com/@beabetty7/video ... 1945676065
Pana la urma, cine nu vrea pacea in Ucraina ?

Rămâne valabil, nu am cum să apelez la platforma Tik Tok pentru informații. Rusia nu vrea pacea în Ucraina, refuzându-i unei țări suverane și independente dreptul de a alege pe ce cale vrea să meargă. Independența Ucrainei a fost recunoscută de către Rusia de două ori, ba chiar i-a garantat securitatea. Ca să vezi! Apoi, când ucrainenii au ales calea pe care ei au considerat-o mai potrivită pentru ei, Rusia s-a comportat precum golanul de la colțul străzii. Păi eu ți-am recunoscut independența și ți-am garantat securitatea, dar doar atât timp cât dansezi cum îți cânt eu. Și atunci?
Din nou văd expresia ”Vestul Colectiv”, promovată de Kremlin. Așa că întreb direct, să nu mai fie nevoie să presupun! Ești de părere că Rușii au dreptate în toată această afacere? Eu îți spun direct și la obiect opinia mea! Sunt pro european, pro american, pro „Vestul Colectiv” și aș dori să apuc să văd Statele Unite ale Europei. Nu contest opiniile altor persoane, indiferent dacă nu corespund cu cele pe care le am eu, dar aș dori să le cunosc pentru a știi cum discut cu acele persoane.
Ultima oară modificat de Sly_Fox pe 23 Mar 2024, 19:40, modificat 1 dată în total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mar 2024, 19:38

CCM scrie:Cei care au trait pe vremea comunismului stiu ce este un regim totalitar, si inca, pe vremea lui ceasca era bine comparativ cu urss; altfel, riscam sa ne intoarcem in negura aia din nou.
Prostiile astea cu marele licurici care inrobeste sint prostii si atat; fara marele licurici, Europa facea azi parte din URSS, care ar fi existat si azi. Ar trebui sa ii spunem in fiecare zi merci marelui licurici, asa tampit cum e el.

Nota 10 din partea mea!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 19:50

https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book ... ders-early

asta chiar e interesant; am mai retinut si fraza:
The key phrase, buttressed by the documents, is “led to believe.”

CCM scrie: Minsk... pai si Budapesta? samd...

Sunt doua chestiuni care nu au legatura una cu alta.
La Budapesta s-a facut trecerea arsenalului nuclear al Ucrainei la Rusia. Minsk 1 si 2 au fost incercari de pace post lovilutia din 2014 din Ucraina.

Au; aici ar mai fi de mentionat si ce a zis Clinton dupa ce a vb cu putin la Budapesta.

CCM scrie: Ai postat ceea ce este versiunea full size a tezei rusesti care incearca sa justifice invazia Ucrainei.
Daca esti sigur ca e adevarul adevarat, inseamna ca ai surse de informatii la care eu nu am acces.

Nu este greu sa ai acces la astfel de informatii.
https://www.ifri.org/sites/default/file ... ia_Web.pdf
https://www.sscnet.ucla.edu/polisci/fac ... v/1990.pdf
https://www.latimes.com/opinion/op-ed/l ... story.html
OK, ma uit - nu acum - insa chiar m-ai facut curios. NSA archive nu stiam si o sa sap un pic.

Cateva surse care nu sunt TikTok desi nu vad ce ai impotriva unor interviuri cu oameni care chiar stiu ce vorbesc, unii martori oculari participanti la discutii la nivel inalt, chiar daca sunt postate pe TikTok. Sunt mai putin adevarate declaratiile lor ?
Nu am spus asta; am spus ca pe Tik Tok se poate posta orice, adevarat, fals, etc.

CCM scrie:Ah, si aproape uitasem.... ar merita mentionat ca in 1941 rusii ne-au furat jumate din Moldova si cam tot atat din Bucovine; jumate din Karelia finlandeza asemenea. Si daca ne-am mai uita, am mai gasi si aiurea prin alte parti.
Mici detalii istorice care s-au intamplat atat de demult incat nici nu are rost sa le mai amintim si care nu au nici o legatura cu prezentul...

Aici cam ai dreptate. Sa lasam istoriei ce-i al istoriei pentru ca altfel, trebuie sa vedem ce este astazi si anume ca de la Nistru pan' la Prut sta bine intepenita Ucraina. La fel ca si peste Insula Serpilor. Tot Ucraina sta bine intepenita in vest peste teritorii poloneze. Deschidem cutia Pandorei cu "amanunte" din astea.[/quote]

Aici trebuie sa nu fiu de acord, intre Prut si Nistru nu e Ucraina; poate doar Bugeacul sa fie la ei; Insula Serpilor nu ne-au luat-o ei, la fel.
Ucraina actuala dupa cum vad ca stii bine, a fost creata ca orice alta republica sovietica, in urss; ca de Hrusciov, nici nu are importanta, putea fi Stalin, putea fi chiar si Gorbi; sistemul...
cutia Pandorei nu o deschidem noi, au deschis-o altii...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mar 2024, 19:58

aghiuta scrie: Sa lasam istoriei ce-i al istoriei pentru ca altfel, trebuie sa vedem ce este astazi si anume ca de la Nistru pan' la Prut sta bine intepenita Ucraina. La fel ca si peste Insula Serpilor. Tot Ucraina sta bine intepenita in vest peste teritorii poloneze. Deschidem cutia Pandorei cu "amanunte" din astea.

Putem să fim corecți până la capăt? România a recunoscut independența și teritorialitatea Ucrainei, așa cum era ea înainte de invazia hordelor barbare din stepele rusește. Este drept că i s-a dat de ales României, recunoașteți granițele Ucrainei și renunțați la orice pretenție legată de fostele voastre teritorii, aderând astfel la NATO și la UE, ori aveți pretenții teritoriale și atunci rămâneți și vă rezolvați aceste probleme, pe cale juridică, în contextul unui arbitraj internațional, și după ce vă rezolvați problemele aderați la aceste două blocuri economice și militare? România a spus DA! Aderăm la UE și la NATO și semnăm tratate de recunoaștere reciprocă a granițelor existente, renunțând astfel la orice pretenție teritorială. Acum suntem în NATO și în UE! Și nu ar fi rău să ne imaginăm în ce situație s-ar fi aflat astăzi România dacă nu ar fi aderat la aceste două? Un fel de țară a nimănui, distrusă total de corupție? Poate un mic Putin la vârful țării, care i-ar fi primit cu brațele deschise pe Ivani? Să mai spun că Ucraina a jucat fair play și a recunoscut verdictul dat într-un proces internațional intentat de către România, în urma căruia țara noastră a câștigat trei sferturi din platoul continental, teritoriu aflat în dispută cu țara vecină? Și apropo, Insula Șerpilor a fost acordată Ucrainei, în același proces internațional! Asta în contextul în care Medvedev, fost președinte al Federației Ruse, a spus zilele trecute că românii nu reprezintă de fapt o națiune.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 20:10

Sly_Fox scrie:
aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:Sper să-i cocoșeze cu sancțiuni până încep să crape de foame, astfel încât să fie nevoiți a lua cu toții calea Siberiei la prins de berberițe.


Se pare ca pe rusi ii cam doare in partile moi de sanctiunile vestului colectiv. Mai nasol este de Europa cu sanctiunile astea si cu stoparea energiei ieftine rusesti spre economiile lor.
https://www.tiktok.com/@ovidiu3917/vide ... 8949147936

Părțile moi pot fi foarte dureroase Doc, și o știi prea bine! Că durerea este mascată de către regimul criminal de la Moscova asta este o altă mâncare de sturion din Marea Caspică. Europenii sunt cât se poate de conștienți că într-o confruntare ideologică, ce se poate transforma într-o clipită în una existențială, trebuie să existe și sacrificii. Nu ne putem plânge niciunul dintre noi, agățându-ne de energia ieftină rusească. Decât o energie ieftină, care poate ajuta un regim criminal să-și facă mendrele, mai degrabă energie scumpă și tăierea finanțării mașinăriei de război și propagandă a strănepoților bolșevicilor. Și, apropo, de ce utilizezi acest termen de „vest colectiv” promovat atât de mult de către Putin și propaganda dusă de către idioții utili ai regimului? Păi vestul este colectiv, ori Federația Rusă reprezintă un colectiv de vreo câteva sute de națiuni împrăștiate pe milioane de kilometri pătrați, națiuni subjugate și supuse cu Nagantul? Eu din câte știu Vestul nu s-a unit, încă, deși ar cam fi timpul să se gândească la acest aspect, Fiecare națiune vestică are propria politică, dovadă că Finlanda și Suedia nu au fost „împunse” în coaste cu Leopard-uri și Abrams-uri, ci au aderat inclusiv militar la Vest din propria voință. În timp ce, în cealaltă parte, foștii aliați ai Rusiei vor să scape de influența nefastă a Kremlinului cât mai curând posibil. Vezi cazul Armeniei, de exemplu, care au început exerciții militare comune cu „Vestul”. Am văut și postările anterioare și trimiterile la link-uri pe TikTok, însă, om cât se poate de rațional fiind, nu am cum să accesez linkuri care duc către această platformă dubioasă. Nu utilizez Tik Tok, nu accesez Tik Tok, nu apelez la astfel de platformă pentru propria informare.

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:Întradevăr, ce înseamnă mass-media! Fără ea informația nu ar fi circulat așa de ușor, ba chiar unele lucruri ar fi fost îngropate definitiv, fără să se știe de ele.


Mai bine spus, ce inseamna internetul. Altfel, mass-media stie doar sa manipuleze in interesul celui care plateste mai bine. Uite un filmulet cu o informatie necontestata (inca) de vestul colectiv.
https://www.tiktok.com/@beabetty7/video ... 1945676065
Pana la urma, cine nu vrea pacea in Ucraina ?

Rămâne valabil, nu am cum să apelez la platforma Tik Tok pentru informații. Rusia nu vrea pacea în Ucraina, refuzându-i unei țări suverane și independente dreptul de a alege pe ce cale vrea să meargă. Independența Ucrainei a fost recunoscută de către Rusia de două ori, ba chiar i-a garantat securitatea. Ca să vezi! Apoi, când ucrainenii au ales calea pe care ei au considerat-o mai potrivită pentru ei, Rusia s-a comportat precum golanul de la colțul străzii. Păi eu ți-am recunoscut independența și ți-am garantat securitatea, dar doar atât timp cât dansezi cum îți cânt eu. Și atunci?
Din nou văd expresia ”Vestul Colectiv”, promovată de Kremlin. Așa că întreb direct, să nu mai fie nevoie să presupun! Ești de părere că Rușii au dreptate în toată această afacere? Eu îți spun direct și la obiect opinia mea! Sunt pro european, pro american, pro „Vestul Colectiv” și aș dori să apuc să văd Statele Unite ale Europei. Nu contest opiniile altor persoane, indiferent dacă nu corespund cu cele pe care le am eu, dar aș dori să le cunosc pentru a știi cum discut cu acele persoane.


Yes!
asa cred si eu
si sa nu uitam Basarabia si Bucovina de Nord, Karelia, Kurile si toate stanele alea din fostul sud al urss; un regim criminal, da, un imperiu criminal, fie ca a fost tarist, urss sau actuala federatie (!!) rusa.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 20:25

Sly_Fox scrie:Decât o energie ieftină, care poate ajuta un regim criminal să-și facă mendrele, mai degrabă energie scumpă și tăierea finanțării mașinăriei de război și propagandă a strănepoților bolșevicilor.

Hai sa o luam pe rand.
Referitor la energie. Rusia nu mai vinde DIRECT petrol Europei. Il vinde indirect prin India si China. Il vinde si catre cine vrea sa cumpere. Sper ca esti constient de faptul ca Rusia nu ramane cu botoaiele pline cu petrol pe stoc intr-o piata libera. I-au scos din SWIFT. Asa si ? Si-au construit propriul sistem de rostogoloire a platilor care acum nu mai poate fi controlat.
Sly_Fox scrie:Și, apropo, de ce utilizezi acest termen de „vest colectiv” promovat atât de mult de către Putin și propaganda dusă de către idioții utili ai regimului?

Pentru ca vestul nu mai este independent si natiunile vestice nu mai iau hotarari nationale. Iau hotarari cum spune Bruxellesul si in special Comisia Europeana, in speta Ursula, personaj neales de nimeni. Din cate vad, in ultima vreme Bruxellesul face sluj in fata USA, USA care castiga cel mai mult din acest conflict vanzandu-si GPL-ul europenilor si vechiurile militare Ucrainei.
Din tonul tau imi dau seama ca ma identifici, deja, cu unul dintre idiotii utili. Merci.
Sly_Fox scrie:Fiecare națiune vestică are propria politică, dovadă că Finlanda și Suedia nu au fost „împunse” în coaste cu Leopard-uri și Abrams-uri, ci au aderat inclusiv militar la Vest din propria voință.

Keep dreaming.
Sly_Fox scrie:Am văut și postările anterioare și trimiterile la link-uri pe TikTok, însă, om cât se poate de rațional fiind, nu am cum să accesez linkuri care duc către această platformă dubioasă. Nu utilizez Tik Tok, nu accesez Tik Tok, nu apelez la astfel de platformă pentru propria informare.

Ma asteptam la altceva de la tine. Stii vorba clasica. Daca vrei sa invingi trebuie sa-ti cunosti dusmanul in totaliate. Daca citesti doar Biblia nu ai cum sa devi decat un habotnic. La fel si daca citesti doar Coranul. Eu sunt avid de stiri si le citesc oriunde le gasesc, fac triajul si aleg faptele. Daca ai fi accesat link-urile ai fi vazut ca sunt interviuri cu personalitati politice, economice, etc. Nu-s comentarii de balci. Dar, sigur, faci cum vrei si te poti uita doar intr-o scorbura sa cauti lumina.
Sly_Fox scrie: Rămâne valabil, nu am cum să apelez la platforma Tik Tok pentru informații.

Si uite asa nu stii ca Ucraina a semnat un pretratat de pace cu Rusia inca din Aprilie 2022. Vezi ce patesti daca citesti doar ce-ti convine ?
Sly_Fox scrie: Din nou văd expresia ”Vestul Colectiv”, promovată de Kremlin. Așa că întreb direct, să nu mai fie nevoie să presupun! Ești de părere că Rușii au dreptate în toată această afacere? Eu îți spun direct și la obiect opinia mea! Sunt pro european, pro american, pro „Vestul Colectiv” și aș dori să apuc să văd Statele Unite ale Europei. Nu contest opiniile altor persoane, indiferent dacă nu corespund cu cele pe care le am eu, dar aș dori să le cunosc pentru a știi cum discut cu acele persoane.

Te-am lamurit, sper, ce inseamna "vestul colectiv" in opinia mea. Un conglomerat care ia decizii dictate de Bruxelles si de USA. Cat despre cine si ce dreptate are, chestiunea este destul de complexa.
Te-as intreba si eu pe tine, tot direct. Esti de acord cu masacrarea cetatenilor din reginunile din estul Ucrainei din 2014 pana in 2022 facut de regimul de la Kiev? Sau despre asta nu e voie sa vorbim ?
Si ca sa te lamuresc definitiv, eu sunt pro european atata vreme cat europenii pot sa-si decida singuri soarta, nu mai sunt asa de pro american de cand licuricii au bombardat cu sange rece Serbia si au distrus Yugoslavia. Nu mai spun de celelate razboaie pe care le-au declansat ca "asa a vrut muschii lor" aducand dezastrul si nu democratia in alte parti ale lumii: Irak, Syria, Afganistan, Yemen, etc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 20:34

România a spus DA! Aderăm la UE și la NATO și semnăm tratate de recunoaștere reciprocă a granițelor existente, renunțând astfel la orice pretenție teritorială. Acum suntem în NATO și în UE! Și nu ar fi rău să ne imaginăm în ce situație s-ar fi aflat astăzi România dacă nu ar fi aderat la aceste două?

Ne-am fi rugat in genunchi sa nu cada Ucraina, ca dupa aia era clar ca urma Moldova si Romania.
Davai ceas, palton, nevasta si ce mai ai - daca mai ai ceva; daca nu, te omoram.
Halal civilizatie! si noi vorbim de Ialta, Malta, 1990, intelegeri, Budapesta, Minsk1, Minsk2, 2014 lovitura de stat (parca au fost alegeri? sigur trucate, nu ca astea recente din rusia, corekte), genocidul din Donbass si Lugansk si interventia salvatoare prin operatiunea militara speciala?
Ce vis urat!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 20:36

Sly_Fox scrie:Putem să fim corecți până la capăt? România a recunoscut independența și teritorialitatea Ucrainei, așa cum era ea înainte de invazia hordelor barbare din stepele rusește.

Cam amesteci problemele. Daca te uiti la harti de prin 1900 ai sa vezi ca Romania se invecina la est cu Rusia. Ucraina nu apare pe harta. Nu mai stiu cum sa pun poze dar iti pot pune un link.
https://www.pinterest.com/pin/708261478884127775/
https://historic.ro/romania-mare-harta-1920.html
Nu are rost sa intram in amanunte legate despre cum s-a alcatuit actuala Ucraina ca nu intereseaza asta pe nimeni. Nu de alta dar atragem si pe cei care sustin slaganul "Crimea, pamant ucrainean".
Si da, este drept ce spui. Romania a avut de ales. Accepta situatia de fapt sau nu intra in club.
Ultima oară modificat de aghiuta pe 23 Mar 2024, 20:50, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 20:48

CCM scrie:România a spus DA! Aderăm la UE și la NATO și semnăm tratate de recunoaștere reciprocă a granițelor existente, renunțând astfel la orice pretenție teritorială. Acum suntem în NATO și în UE! Și nu ar fi rău să ne imaginăm în ce situație s-ar fi aflat astăzi România dacă nu ar fi aderat la aceste două?


Aderarea la UE si NATO sunt deja fapte. Au multe avantaje. Resimitim avantajele pe proprie piele. Drept de circulatie in UE, drept de munca cu diplome recunoscute UE, etc. Sigur ca aceste avantaje le platim. Cica nimic nu e gratis. Facand o paranteza, se spune ca barbatul a platit cu casatoria accesul la p""""da.
Asa cum platim si avantajul de a fi in NATO (2% din PIB) unde articolul 5 ne tine siguri pe victorie.
Apropo, a citit cineva cu atentie ce scrie in el ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 21:06

Sly_Fox scrie:Am văut și postările anterioare și trimiterile la link-uri pe TikTok, însă, om cât se poate de rațional fiind, nu am cum să accesez linkuri care duc către această platformă dubioasă. Nu utilizez Tik Tok, nu accesez Tik Tok, nu apelez la astfel de platformă pentru propria informare.

Aceleasi interviuri le poti gasi nu doar pe TikTok ci si pe alte medii online. Sper ca nu ai nimic impotriva Youtube, sau si asta e site rusesc ?
Poti cauta dupa oamenii care chiar au fost in administratia americana sau sunt oameni recunoscuti in domeniul lor: Jeffrey Sachs, John Mearsheimer, etc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mar 2024, 21:42

aghiuta scrie:Hai sa o luam pe rand.
Referitor la energie. Rusia nu mai vinde DIRECT petrol Europei. Il vinde indirect prin India si China. Il vinde si catre cine vrea sa cumpere. Sper ca esti constient de faptul ca Rusia nu ramane cu botoaiele pline cu petrol pe stoc intr-o piata libera. I-au scos din SWIFT. Asa si ? Si-au construit propriul sistem de rostogoloire a platilor care acum nu mai poate fi controlat.

Pe rând o luăm!
Că ceva petrol mai vine indirect prin India și China se știe foarte bine, dar situația se va schimba rapid. De fapt, așa cum bine știi, Europa nu este un ”Colectiv” în adevăratul sens al cuvântului, pentru că mai există un Orban în Ungaria, Un Fico în Slovacia, Un Nehammer în Austria. Iar UE le-a făcut concesii acestora, inclusiv a închis ochii la cele câteva picături de petrol, via India și China. Ce vine din China și India, reprezintă o picătură într-un butoi, dacă ne raportăm la ce venea înainte de invazia Ucrainei. Hai să fim serioși! Rusia nu rămâne cu butoaiele pe stoc, într-adevăr, le dă aproape pe degeaba la chinezi și la Indieni. Cu ce prețuri vindea Rusia în Occident și cu ce prețuri vinde în India și În China? Și apropo, știi că indienii au plătit în rupii, nu? Iar acum rușii nu au ce să facă cu acele rupii! Chiar stafia de Lavrov a recunoscut că Rusia nu știe ce să facă cu rupiile, asta chiar la New Delhi, după summit-ul G20. Moneda indiană este parțial convertibilă, iar pentru orice conversie este nevoie de acordul guvernului indian. India în schimb o cam dă cotită, și nu vrea convertirea de rupii în urma achizițiilor de petrol, propunând în schimb Rusiei să investească acele rupii în economia Indiei. :lol: Cum este asta? Cum este cu butoaiele?
aghiuta scrie:Pentru ca vestul nu mai este independent si natiunile vestice nu mai iau hotarari nationale. Iau hotarari cum spune Bruxellesul si in special Comisia Europeana, in speta Ursula, personaj neales de nimeni. Din cate vad, in ultima vreme Bruxellesul face sluj in fata USA, USA care castiga cel mai mult din acest conflict vanzandu-si GPL-ul europenilor si vechiurile militare Ucrainei.
Din tonul tau imi dau seama ca ma identifici, deja, cu unul dintre idiotii utili. Merci.

Suntem oameni raționali, ori ne uităm în gurile conspiraționiștilor? Nu de alta, dar eu nu sunt stomatolog să mă uit în gurile acestor persoane! Ce înțelegi tu prin Bruxelles? Noi spunem că Bruxelles-ul hotărăște, italienii la fel germanii la fel. Dar ce este acolo, cuibul ocultei mondiale, reptilieni, atlanții care au supraviețuit scufundării Atlantidei? Nu Doc, sunt aleșii pe care europenii i-au votat cu mânuțele lor. Cetățenii europeni au hotărât pe cine trimit la Bruxelles, iar deciziile care se iau acolo aparțin aleșilor neamurilor, ca să fac un joc de cuvinte. Comisia Europeană ce este? Instituția Illuminaților? Sau o instituție în care se regăsesc oamenii trimiși de către națiunile membre ale Uniunii Europene? Despre ce hotărâri naționale vorbești, în condițiile în care cetățenii națiunilor au votat în favoarea unei Uniuni Europene? Cum să se ia hotărâri naționale într-o asemenea organizație, pe subiecte care privesc o asemenea organizație? UE acordă independență deciziilor care țin de treburile naționale, dar atunci când sunt probleme care țin de Uniune, hotărârile se decid la nivelul UE. Dorește cineva să aibă doar hotărâri naționale, atunci foarte bine. Să-și ia catrafusele și la gară, nu au ce căuta în UE. Uniunea nu te ține legat cu lanțuri, așa cum fac rușii cu republicile lor, care fac parte din Federația Rusă (apropo, Rusia a dat o lege prin care Republicile nu se mai pot separa de Mama Rusia. O decizie a naibii de democratică!). Vrei să pleci, atunci pleci, așa cum a făcut Marea Britanie. Doc, despre ce discutăm, ce comparație facem?
PS: Nu te consider unul dintre idioții utili! Această denumire propagandistică de „Vestul colectiv”, care nici măcar nu a fost gândită de către Putin și ai lui pentru „piața vestică” ci pentru amețirea „pieței interne”, este utilizată la scară largă de către propagandiștii ruși (idioții utili) pentru publicul rus. Asta am spus! Și nu înțeleg de ce utilizezi chestia aceasta! Eu atât am de spus și te rog să nu crezi că am avut vreo clipă un asemenea gând. Dacă asta s-a înțeles, înseamnă că eu m-am exprimat într-un mod necorespunzător și îmi cer scuze.
aghiuta scrie:Keep dreaming.

De obicei eu nu visez și nu mă ghidez după vise. Dar dacă așa se pune problema, aș avea și eu ceva de spus: atenție la coșmare, Doc! Ele vin din est! Există o mare probabilitate ca atunci când un asemenea coșmar deja te-a cuprins, să nu mai poți ieși din el.
aghiuta scrie:Ma asteptam la altceva de la tine. Stii vorba clasica. Daca vrei sa invingi trebuie sa-ti cunosti dusmanul in totaliate. Daca citesti doar Biblia nu ai cum sa devi decat un habotnic. La fel si daca citesti doar Coranul. Eu sunt avid de stiri si le citesc oriunde le gasesc, fac triajul si aleg faptele. Daca ai fi accesat link-urile ai fi vazut ca sunt interviuri cu personalitati politice, economice, etc. Nu-s comentarii de balci. Dar, sigur, faci cum vrei si te poti uita doar intr-o scorbura sa cauti lumina.

Regret că te dezamăgesc! Tocmai pentru că știu foarte bine ce este TikTok o consider o platformă periculoasă care nu își are locul în „Vestul Colectiv” și nu își are locul în niciun dispozitiv al niciunui om care înțelege cât de cât ceea ce reprezintă această platformă. Nu sunt religios! Asta și pentru că am citit ceva cărți religioase, inclusiv părți mari din biblie. Eu nu sunt genul de persoană care să se ghideze după îndemnul „Crede și nu cerceta!” Și cu asta nu mai insist, pentru că nu are rost! Interviurile cu personalitățile politice și oameni care au drept de decizie în privința unor probleme importante le găsesc pe alte platforme, informațiile le caut în alte surse, nu pe TikTok. Lumina nu o caut în scorburi, Doc! O caut direct la sursă, în Univers, la obiectele care emit fotoni!
aghiuta scrie:Si uite asa nu stii ca Ucraina a semnat un pretratat de pace cu Rusia inca din Aprilie 2022. Vezi ce patesti daca citesti doar ce-ti convine ?

Am citit opiniile ambelor tabere, stai liniștit! Dar am alegerile mele și am spus ceea ce am de spus.
aghiuta scrie:Te-am lamurit, sper, ce inseamna "vestul colectiv" in opinia mea. Un conglomerat care ia decizii dictate de Bruxelles si de USA. Cat despre cine si ce dreptate are, chestiunea este destul de complexa.

Și cine ai vrea să ia deciziile? „Conglomeratele” de la Moscova, de la Beijing, de la Phenian ori Teheran? Ori poate „naționaliștii” lui pește prăjit precum Dragnea sau Orban? Păi chiar atât lucru nu pricepem, cine sunt cei care umblă toată ziua cu naționalismul în gură? Mici combinagii care se visează viitori Putini peste țările pe care vor să le acapareze, transformându-le din democrații în autocrații?
aghiuta scrie:Te-as intreba si eu pe tine, tot direct. Esti de acord cu masacrarea cetatenilor din reginunile din estul Ucrainei din 2014 pana in 2022 facut de regimul de la Kiev? Sau despre asta nu e voie sa vorbim ?

Îți răspund tot printr-o întrebare! Ce ai face dacă, într-o seară, vin peste tine în casă niște hăndrălăi puși pe jaf, viol și omor? Îi primești cu pâine și vin, întorcându-le totodată posteriorul, ori bagi câteva boabe de .308 în ei? Dar răspunde cinstit? Dacă ai ales varianta cu boabele de .308, atunci ghinion, vei fi acuzat de masacru!
aghiuta scrie:Si ca sa te lamuresc definitiv, eu sunt pro european atata vreme cat europenii pot sa-si decida singuri soarta, nu mai sunt asa de pro american de cand licuricii au bombardat cu sange rece Serbia si au distrus Yugoslavia. Nu mai spun de celelate razboaie pe care le-au declansat ca "asa a vrut muschii lor" aducand dezastrul si nu democratia in alte parti ale lumii: Irak, Syria, Afganistan, Yemen, etc.

La acest subiect este prea mult de discutat și mult prea complicată treaba, astfel încât să conteze o opinie transpusă în câteva fraze. Mă abțin, dar ai propria ta parte de dreptate prin întrebările pe care le pui.
Ultima oară modificat de Sly_Fox pe 23 Mar 2024, 21:51, modificat de 2 ori în total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 21:48

Am scris vreo 10 minute dar cumva s-a pierdut.
@Aghiuta: vreau sa repet asta:

Ne-am fi rugat in genunchi sa nu cada Ucraina, ca dupa aia era clar ca urma Moldova si Romania.
Davai ceas, palton, nevasta si ce mai ai - daca mai ai ceva; daca nu, te omoram.
Halal civilizatie! si noi vorbim de Ialta, Malta, 1990, intelegeri, Budapesta, Minsk1, Minsk2, 2014 lovitura de stat (parca au fost alegeri? sigur trucate, nu ca astea recente din rusia, corekte), genocidul din Donbass si Lugansk si interventia salvatoare prin operatiunea militara speciala?
Ce vis urat!

Acum, sa incercam sa schimbam abordarea si sa punem problema dintr-o perspectiva diferita: dpdv istoric, cum ai spus, la 1900 Regatul Roman (care a disparut gratie urss) nu avea granita cu Ucraina, care, in decursul ultimelor 3-4 sute de ani ba a aparut, ba a disparut, intr-o forma sau alta; dar si Polonia a disparut si a reaparut, si Lituania, si Finlanda la fel; daca nu cumva gresesc, la un moment dat chiar si Suedia a disparut de pe harta Eu temporar; insa nu despre asta vorbim; din al meu pdv vorbinm despre doua lucruri: drept international, pe care rusia il incalca evident, si respectiv, din perspectiva interactiunii noastre, a Romaniei, cu imperiul raului de la rasarit; ce conteaza 1990, Budapesta, minsk1 si 2? de ce domnia ta si altii, nu doar idiotii utili (observi ca fac distinctia cuvenita) le gasiti circumstante atenuante si justificari acestor ticalosi? imi aminteste de intelighentia franceza post ww2, Sartre, Beauvoir etc, care erau toti mari simpatizanti ai ideologiei bolsevice.
Wrong. Facts. Cine incalca flagrant dreptul international, invadand o tara recunoscuta international in granitele ei? genocid in Donbass si Lugansk? asa zic rusii, yes. Ucrainienii putini pe care i-am cunoscut pe aici prin vestul Europei spun ca nici vorba, dar chiar si daca asa ar fi, se numeste amestec in treburi interne dupa cum spune tot rusul.
Si noi? Ne-au furat un sfert din tara, 30 de tone de aur, ne-au distrus elitele, si-au facut bombele nucleare cu uraniu romanesc si ceh, extras de amarati care au murit de cancer, ne-au impus 50 de ani de comunism...
Pai si sa le cautam in coarne scuze ca Nato, ca Gorbi a fost pacalit ( ce daca?) si sa ne bagam din nou in gura lupului, singuri? Eu zic ca ar fi o prostie uriasa.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 22:06

Apropos de Bruxelles: va imaginati cumva cum ar fi sa avem nu un Bruxelles, ci 30 de Bruxelles mindre si independente in UE? fiecare purtand cu mandrie drapelul propriu, fara sa plece capul in fata tiraniei Bruxelleze?
"Nu, domnule, noi ne luam deciziile noastre!"
S-ar bloca totul; ar fi visul rusilor - si nu numai. De fapt, cam pe asta se da batalia.

Se numeste, in termeni militari, centru de comanda.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 22:15

Nu are rost sa mai dau citat. Ar fi prea lung.
In problema economica viitorul o sa ne arate daca Rusia va fi ingenunchiata sau nu. Pana acum nu prea se vede asa. Cel putin daca te uiti pe site-uri ucraineene care arata situatia la zi de pe front. Am postat deja un link catre acel site. O economie distrusa nu bombardeaza zilnic. Macar ca ramane fara munitie sau cipuri, de trebuie sa fure masini de spalat ucraineene. Asa cum a declarat Ursula.
Uiti problema BRICS si extinderea ei recenta. Uiti ca Asabia Saudita le-a cam dat cu flit la americani si s-a depslasat mai la est. In definitv ea vinde cea mai mare cantitate de petrol catre China si nu catre USA. Evident ca schimbarile astea nu se vad peste noapte dar este sigur ca unipolaritatea americana se apropie de final.
Acum despre reprezentativitatea noastra la Bruxelles. Te-ai uitat care sunt europarlamentarii alesi de Romania ? Ai vazut cine deschide lista noua a PSD-PNL ? Aia nu sunt decat niste muhaiele care nu se duc acolo decat pentru propriul interes si voteaza cum li se spune. Au cam inceput sa se trezeasca si suedezii aruncand o privire mai critica asupra CV-ului eurolingibicilor suedezi.
Nu prea mai crede nimeni ca "alesii", crema cremelor, sunt in stare de ceva. De la gandire pana la actiune.
Nu vreau sa intru in discutie legat de legitimitatea regimurilor. Rusesc versus european. Fiecare are avantajele si dezavantajele sale. Oricum in rusia circula un proverb care spune ca "nu-ti alegi rudele sau presedintele". Case closed.
Dar, dupa parerea mea, vestul colectiv a facut o mare greseala cand a refuzat cerea lui Putin de a adera la Nato si la UE. Indepartandu-i de Occident i-au fortat catre alte aliante. Se pare ca vestul colectiv a uitat zicala "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape".
Asa cum am mai scris informatii, aceleasi informatii, se gasesc si pe alte surese. Youtube, Telegram, Twiter, etc. Mai putin in presa comandata dar si acolo mai scapa cate ceva. Faptul ca am postat de pe TikTok nu scade valoare afirmatiilor facute de acei oameni. E ca si cum ai spune ca nu-l mai citesti pe Iorga pentru ca a fost publicat in Romania Mare.
Zici ca ai citit parerea ambelor tabere. Ce-a spus vestul colectiv despre pretratatul de pace semnat de Ucraina in Aprilie 2022 ? Ca eu nu am gasit nicio zicere din partea lor.
Cat priveste intrebarea ta cu .308 este fix intrebarea mea. Ce trebuiau sa faca oamenii din Donbas cand ucraineeni au inceput genocidul in 2014 ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 22:23

pardon, nu 30 de tone, ci 90
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 22:26

CCM scrie:...de ce domnia ta si altii, nu doar idiotii utili (observi ca fac distinctia cuvenita) le gasiti circumstante atenuante si justificari acestor ticalosi?

Multumesc pentru amabilitate.
CCM scrie: Cine incalca flagrant dreptul international, invadand o tara recunoscuta international in granitele ei? genocid in Donbass si Lugansk? asa zic rusii, yes. Ucrainienii putini pe care i-am cunoscut pe aici prin vestul Europei spun ca nici vorba, dar chiar si daca asa ar fi, se numeste amestec in treburi interne dupa cum spune tot rusul.

Te-as ruga sa privesti in perspectiva problema si sa judeci cu aceeasi masura. Cum ti s-a parut interventia NATO in problema Kosovo ? Dar in problema irakiana ? Vrei sa incep intrebarile cu Vietnamul ? Sau cu America Latina ?
Cand se va judeca cu aceeasi masura atunci am sa pot spune ca toti suntem egali in fata legii. Poate ai vazut filmuletele, chiar daca sunt puse de pe TikTok cu pozitia americana fata de Curta Internationala ? Adica ei de ce da si altii ba ? Au doua perechide coa..ste ?
CCM scrie: Si noi? Ne-au furat un sfert din tara, 30 de tone de aur, ne-au distrus elitele, si-au facut bombele nucleare cu uraniu romanesc si ceh, extras de amarati care au murit de cancer, ne-au impus 50 de ani de comunism...

Noi am acceptat tratatul de aderare la UE si NATO.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 22:26

CCM scrie:pardon, nu 30 de tone, ci 90

91,5 dupa Basescu citire. :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 22:57

aghiuta scrie:
CCM scrie:...de ce domnia ta si altii, nu doar idiotii utili (observi ca fac distinctia cuvenita) le gasiti circumstante atenuante si justificari acestor ticalosi?

Multumesc pentru amabilitate.

cu placere!

CCM scrie: Cine incalca flagrant dreptul international, invadand o tara recunoscuta international in granitele ei? genocid in Donbass si Lugansk? asa zic rusii, yes. Ucrainienii putini pe care i-am cunoscut pe aici prin vestul Europei spun ca nici vorba, dar chiar si daca asa ar fi, se numeste amestec in treburi interne dupa cum spune tot rusul.

Te-as ruga sa privesti in perspectiva problema si sa judeci cu aceeasi masura. Cum ti s-a parut interventia NATO in problema Kosovo ? Dar in problema irakiana ? Vrei sa incep intrebarile cu Vietnamul ? Sau cu America Latina ?
Cand se va judeca cu aceeasi masura atunci am sa pot spune ca toti suntem egali in fata legii. Poate ai vazut filmuletele, chiar daca sunt puse de pe TikTok cu pozitia americana fata de Curta Internationala ? Adica ei de ce da si altii ba ? Au doua perechide coa..ste ?

kosovo, Irak, Vietnam... nu mai dormim noaptea asta daca le luam la discutat; sigur ca sint si pros si cons; sa nu intelegi ca sint fan neconditionat al amerikanilor, dar fata de rusi... da, sint fanul amerikanilor!
Iar in legatura cu coastele.... pai nu au doua perechi; au un intreg ciorchine!
cum zice zicala, cine poate, oase roade; asta fac toti si daca am putea, am face si noi ca nu sintem mai breji decat altii; insa cum noi am tras rau de pe urma rusilor, ii prefer pe americani; apoi, eu stau prin vestul Europei, domnia ta in nordul Europei, Gamlastan, f frumos, iubesc. Presupun ca si domnia ta la fel; daca e asa frumos la rusia, de ce nu fuge lumea repejor acolo?

legatura intre aurul furat de rusi si faptul ca noi am vrut in nato si ue nu am inteles-o.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 23:22

CCM scrie:kosovo, Irak, Vietnam... nu mai dormim noaptea asta daca le luam la discutat; sigur ca sint si pros si cons; sa nu intelegi ca sint fan neconditionat al amerikanilor, dar fata de rusi... da, sint fanul amerikanilor!

Am fost dar nu mai sunt. Pe cand cu Vietnamul poate eram prea mic si prea dezinteresat de politica, dar cand au invadat Yugoslavia, vecina cu noi si una dintre putinele tari cu care nu am avut ceva de impartit, m-am convins ca si amerikanii sunt tot un fel de golani mascati in liberatori. Asa am inceput sa le studiez si trecutul si nu am gasit decat razboaie prin care s-au mentinut la putere. Nimic constructiv. Am gasit un filmulet, tot pe TikTok, care arata un grafic cu cate razboaie au avut de cand s-au infiintat ca natie. Daca nu esti scrupulos pun link-ul:
https://www.tiktok.com/@staycuriousmyfr ... 1519890730
Asta nu inseamna ca sunt fan sovietic. Doar incerc sa pastrez justa judecata si sa nu absolv pe cineva doar pentru ca este dintr-o natie sau alta. Nu-mi place dublul standard.
Ca sa o dau din sarba in vals aduc in discutie si Palestina si ce se intampla acum in Gaza. Cam tacere pe media.
CCM scrie: Iar in legatura cu coastele.... pai nu au doua perechi; au un intreg ciorchine!
cum zice zicala, cine poate, oase roade; asta fac toti si daca am putea, am face si noi ca nu sintem mai breji decat altii;

Si ti se pare moral si cinstit asta ?
CCM scrie:..insa cum noi am tras rau de pe urma rusilor, ii prefer pe americani;

Noi am avut nesansa geografica sa fim mai aproape de rusi decat de americani. Din povestile colegilor mei refugiati din Irak sau Siria, desi nu au avut vecinatate cu US, ii vad pe amrikani cam cum ii vedem si noi pe rusi. Chestiune de georgrafie si de golanii care vin sa te bata.
CCM scrie: apoi, eu stau prin vestul Europei, domnia ta in nordul Europei, Gamlastan, f frumos, iubesc. Presupun ca si domnia ta la fel acolo; daca e asa frumos la rusia, de ce nu fuge lumea repejor acolo?

Unora nu le prea prieste clima ruseasca, altora nu le place ceaiul....Dar unora le place. Vezi Gérard Depardieu.
CCM scrie:legatura intre aurul furat de rusi si faptul ca noi am vrut in nato si ue nu am inteles-o.

Este vorba despre incheierea "conflictelor" de granita fie ca se vorbeste de teritorii fie despre alte pretentii la un stat vecin.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 23 Mar 2024, 23:42

Este vorba despre incheierea "conflictelor" de granita fie ca se vorbeste de teritorii fie despre alte pretentii la un stat vecin.[/quote]

pai sintem/am fost noi vecini cu rusnacii? doamne-fereste!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

AnteriorUrmătorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate