Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 07:06

Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 23 Mar 2024, 23:54

CCM scrie: pai sintem/am fost noi vecini cu rusnacii? doamne-fereste!

=)) =))
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 00:02

Si ti se pare moral si cinstit asta ?

Pai si ce e moral si corect si cinstit in lumea asta? In general, functioneaza dreptul fortei; in general.

Noi am avut nesansa geografica sa fim mai aproape de rusi decat de americani. Din povestile colegilor mei refugiati din Irak sau Siria, desi nu au avut vecinatate cu US, ii vad pe amrikani cam cum ii vedem si noi pe rusi. Chestiune de georgrafie si de golanii care vin sa te bata.

De acord, dar pe noi au venit sa ne bata golanii de rusi. Si cum spuneam, ne-au furat un sfert din tara. Nu pot sa fiu suparat pe amerikani pt ceea ce ne-au facut rusii.
Plus ca e mult de discutat despre Irak, pt ca inainte de Irak cineva a intrat in Kuweit; apoi, mai inainte a fost si razboiul cu Iranul; in Siria, cineva a sustinut un razboi civil, o sa imi spui ca altcineva l-a incurajat; dar asa cum a inflorit primavara europeana, est-europeana, in '89, cineva a crezut ca e posibil si aiurea, nu a fost insa pt ca sint lumi complet diferite si functioneaza dupa reguli diferite;
apoi, prietena Angelika ne-a facut un cadou de 1 milion de piese remarcabile, plecati in pribegie datorita unui mic razboi din tara lor unde, nu o sa iti vina sa crezi, cine intervenise? pai da, marmota aia care invelea ciocolata, marmota din rusia;
Gaza; da. Netanyahu e un imbecil si un criminal, sintem de acord; dar cine a impins Hamas la atacul ala? Cui prodest? limpede ca lumina zilei.
Africa: stii ce se intampla pe acolo, banuiesc; cine e in spate?
Oricum o dai, tot cu virgula iese.


Unora nu le prea prieste clima ruseasca, altora nu le place ceaiul....Dar unora le place. Vezi Gérard Depardieu.
Pai ii place, ca nu e cu poloniu...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 00:13

@CCM
Cum spuneam mai inainte. Echilibrul geopolitic stabilit dupa al doilea razboi mondial se va schimba.
Cum ? Urmeaza sa vedem.
Dreptul fortei este un concept medieval si lumea ar trebui sa evolueze de la stadiul animalic. Din pacate, pentru economiile mari si inguste la minte cea mai sigura cale spre imbogatire este razboiul. Vezi US. China a ajuns ce a ajuns adoptand o alta cale. RAzboiul de azi nici macar nu mai este dus de natiuni ci de corporatii. Astea fabrica arme, apoi cauzeaza distrugerea si tot ele vin cu reconstructia. Banuiesc ca nu-ti sunt straine denumirile Vanguard sau Blackrock. Vorba unuia dintre acotrii din serialul Deep State (bun de vazut), guvernele sunt schimbatoare, corporatiile sunt imuabile.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 00:34

Auzi, tu chiar nu vrei sa dormim?
E clar ca vom avea multe de discutat - cu mare placere, dealtfel.
Uita aia cu corporatiile, nu e asa deloc; au influenta pt ca contribuie la buget, dar nu conduc in nici un fel; conduc lumea idiotii ipocriti si falsi care reusesc sa convinga prostimea ne-educata sa mearga la vot si sa le dea votul; democratia nu e deloc geniala, dar dupa cum spunea Churchill acum vreo 80 si ceva de ani, nu am gasit un sistem superior; the best you can get... care lasa mult de dorit, dar asta e.
Good night!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 00:38

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 00:50

CCM scrie:Auzi, tu chiar nu vrei sa dormim?

E sambata seara. :ymdevil:
CCM scrie: Uita aia cu corporatiile, nu e asa deloc; au influenta pt ca contribuie la buget, dar nu conduc in nici un fel; conduc lumea idiotii ipocriti si falsi care reusesc sa convinga prostimea ne-educata sa mearga la vot si sa le dea votul; democratia nu e deloc geniala, dar dupa cum spunea Churchill acum vreo 80 si ceva de ani, nu am gasit un sistem superior; the best you can get... care lasa mult de dorit, dar asta e.
Good night!

Idiotii aia ipocriti despre care vorbesti sunt propulsati spre vot de......bine, nu le spune corporatii, spune-le cum vrei, ca sa le reprezinte interesele. Chiat crezi ca populimea voteaza ? Stii zicerea atribuita lui Mark Twain, „dacă votul nostru ar conta, nimeni nu ne-ar lăsa să votăm”.
Oricum dupa cum ies politicienii din urna ne putem da seama de diferenta majora dintre oameni si animale. In lumea animala nimeni nu ar alege imbecili sa conduca haita.
Somn usor.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 13:02

aghiuta scrie:Uiti problema BRICS si extinderea ei recenta. Uiti ca Asabia Saudita le-a cam dat cu flit la americani si s-a depslasat mai la est. In definitv ea vinde cea mai mare cantitate de petrol catre China si nu catre USA.

BRICS nu oferă soluții funcționale oricât am întoarce problema pe toate părțile și pe toate laturile. Nici ei între ei nu se consideră aliați, economici, militari sau ce mai dorești, ci se gândesc doar la oportunități de moment. Doar o scânteie să apară și se vezi ce se evaporă BRICS! Să vezi ce repede o ușchește Brazilia și Africa de Sud în primul rând! Nu ar fi de mirare dacă și China s-ar face că plouă în momentul în care apar scântei, la propriu, între Rusia și Vest, sub amenințarea decuplării Chinei de la economia globală. Apare spectrul foamei!
Cât privește Arabia Saudită, au un dictator și un criminal la putere. Și le-a dat cu flit pentru că americanii (și toată lumea vestică), i-au bătut obrazul și s-a îndepărtat de criminalul care a ordonat asasinarea (prin metoda tocării de viu) jurnalistului Jamal Khashoggi. Doc, în Arabia Saudită se taie capete în mijlocul străzii, iar oamenii sunt chemați să vadă spectacolul.
Apropo, parcă ai spus ceva de modelul de reușită al Chinei, sau ceva de acest gen, dar nu mai stau să caut și să citez exact fraza. Ce a reușit China? Să implementeze un program de supraveghere a fiecărui individ, bazat pe detectarea inclusiv a fizionomiei? Să acorde punctaje fiecărui cetățean în parte, de parcă ar fi mașini și nu oameni?. Dacă ai „scor mic” adio liniște cu jupânul Xi. Nema casă, nema serviciu, nema credite, doar vizite lungi și dese la camera de interogatoriu. A reușit să implementeze un program de monitorizare, șantajare și terorizare a propriilor cetățeni stabiliți prin toate colțurile lumii? Știi probabil de scandalul iscat în urma descoperirii grupurilor de poliție chineză prezente chiar și pe teritoriul UE, în vederea supravegherii și amenințării cetățenilor chinezi. Dincolo de economie, relații internaționale sau ce mai discutăm noi pe aici, contează drepturile omului. Omul este prioritar, nu câte containere de teneși, câte containe de creioane sau de gumă de șters pleacă din China. A reușit ce, China? Să adune pe rânduri, cu capetele plecate, 1,4 miliarde de oameni, care dârdâie de frică atunci când apare nenea securistul Chu cu cascheta dotată cu steaua galbenă. Chinei nu i-ar fi stat mai bine alături de Japonia și Coreea de Sud, democrații consolidate în care drepturile omului sunt respectate?
aghiuta scrie:Acum despre reprezentativitatea noastra la Bruxelles. Te-ai uitat care sunt europarlamentarii alesi de Romania ? Ai vazut cine deschide lista noua a PSD-PNL ? Aia nu sunt decat niste muhaiele care nu se duc acolo decat pentru propriul interes si voteaza cum li se spune. Au cam inceput sa se trezeasca si suedezii aruncand o privire mai critica asupra CV-ului eurolingibicilor suedezi.

Doc, de ce ai plecat din România? Din cauza muhaielelor, este? Ei bine, pune mâna pe un carnețel și pe un creion, și apoi înmulțește muhaielele și apucăturile lor cu o cifră, care vrei tu (măcar cu două zerouri „la coadă”) și vezi ce îți iese. Dacă te va speria sau măcar te va pune pe gânduri, ei bine așa se întâmpla dacă România nu era membră UE ȘI NATO. Sunt mulți ceaclauzi în România, dar mai sunt și oameni care gândesc. Fără UE și NATO, cei care mai gândesc ar fi gândit degeaba, că oricum nu ar mai fi contat nici la vot (din cauza votului printr-un „văzut!, cu pixul încărcat cu cerneală specială) și nici la proteste (din cauza bastoanelor manipulatorilor de pulane din jandarmerie).
aghiuta scrie:Nu prea mai crede nimeni ca "alesii", crema cremelor, sunt in stare de ceva. De la gandire pana la actiune.
Nu vreau sa intru in discutie legat de legitimitatea regimurilor. Rusesc versus european. Fiecare are avantajele si dezavantajele sale. Oricum in rusia circula un proverb care spune ca "nu-ti alegi rudele sau presedintele". Case closed.

:lol: :lol: :lol:
Așa, așa! Rușii sunt recunoscuți prin faptul că sunt plini de „avantaje” până și prin intermediul proverbelor pe care tot ei le-au creat. Case closed, într-adevăr!
aghiuta scrie:Dar, dupa parerea mea, vestul colectiv a facut o mare greseala cand a refuzat cerea lui Putin de a adera la Nato si la UE. Indepartandu-i de Occident i-au fortat catre alte aliante. Se pare ca vestul colectiv a uitat zicala "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape".

Incomplet și nu tocmai adevărat! Rusia nu a depus niciodată vreo cerere oficială de aderare la NATO. Astea sunt povești! Putin a spus cu gura lui că discuția despre NATO și Rusia s-a desfășurat într-un cadru informal, prin care el (Putin) l-a întrebat pe Bill Clinton (pe vremea când era președinte al SUA) dacă NATO este gata să primească Rusia în calitate de membru, dar fără a mai îndeplini formalitățile statutare. Că doar este Rusia și nu stă Rusia la coadă. O glumă, bineînțeles, Putin fiind dedulcit încă de pe atunci la statutul de dictator. Cum era să dea el socoteală vestului, să renunțe la post după două mandate, să respecte drepturile omului (în special cele ale opozanților de orice fel)? Să fim totuși serioși, Doc!
Nu mai continui să citez alte afirmații pentru că am înțeles despre ce este vorba. Doar un lucru mai am de evidențiat! Ai spus că ai fost pro vest, dar ți-ai schimbat opinia. Excelent, vestul permite această opinie care este împotriva sa. Și eu sunt genul care respectă orice opinie, indiferent că acea opinie corespunde sau nu cu a mea. Mă gândesc cum ar fi dacă te-ai muta prin Rusia sau China, iar la un moment dat ți-ai schimba opinia și ai vedea cu ochi mai buni vestul, criticând totodată regimurile de acolo. Cred că tovarășii ți-ar stabili rapid culcușul pe undeva prin gulagul de la Magadan, ori prin vreun lagăr de reeducare de prin regiunea Xianjing.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 16:12

Sly_Fox scrie:BRICS nu oferă soluții funcționale

Nu stiu de unde iti iei stirile dar la o scurta cautare pe net gasim:
"In 2001, Brazil, Russia, India, China and South Africa—the emerging-markets group known as the BRICS—accounted for 19% of global gross domestic product in purchasing power parity terms. Today, including countries set to join the bloc, the share is 36%".
Cat despre economia Rusiei, cu tot cu snactiuni, astazi este a doua economie din Europa si a 5- a din lume.

https://www.bloomberg.com/news/newslett ... reelection

https://moderndiplomacy.eu/2023/11/20/b ... sanctions/

Daca ne uitam la ce mai poate USA o sa vedem ca din anii 70 de cand dolarul nu mai are niciun fel de acoperire in aur sau orice altceva valoros si unde Trezoreria este o corporatie privata cu drept de tiparnitza, singurul motor de dezvoltare american este razboiul si petrolul datorita impunerii de catre US a trazactionarii titeiului in dolari si nu in alta valuta. O sa am rabdare sa vad cum o sa fie cand tranzactiile petrolului nu se vor mai face in dolari. Cineva, stim noi cine, a incercat sa nu mai vanda petrolul pe dolari ci pe aur. Stim ce i s-a intamplat.
Sly_Fox scrie: Nici ei între ei nu se consideră aliați, economici, militari sau ce mai dorești, ci se gândesc doar la oportunități de moment. Doar o scânteie să apară și se vezi ce se evaporă BRICS! Să vezi ce repede o ușchește Brazilia și Africa de Sud în primul rând! Nu ar fi de mirare dacă și China s-ar face că plouă în momentul în care apar scântei, la propriu, între Rusia și Vest, sub amenințarea decuplării Chinei de la economia globală. Apare spectrul foamei!

Legat de pasajul de mai sus, pana nu imi aduci informatii concrete nu-l discut. Ce spui tu in el sunt, pana la aducerea dovezilor, speculatii (sa nu zic propaganda; nu facuta de tine; doar preluata si redistribuita).
Sly_Fox scrie: Cât privește Arabia Saudită, au un dictator și un criminal la putere. Și le-a dat cu flit pentru că americanii (și toată lumea vestică), i-au bătut obrazul și s-a îndepărtat de criminalul care a ordonat asasinarea (prin metoda tocării de viu) jurnalistului Jamal Khashoggi. Doc, în Arabia Saudită se taie capete în mijlocul străzii, iar oamenii sunt chemați să vadă spectacolul.

Vestul colectiv pana sa se scandalizeze de altii si sa-i fu##a grija de ce fac arabii ar trebui sa dea socoteala de miloanele de morti (din greseala) din Irak, de Guantanamo, de Julian Assange, de.....
Tare le place sa vada paiul din ochiul altuia dar ignora barna din ochiul propriu.
Cat depre batut obrazul nu stiu ce sa zic. Bidon s-a dus cu caciula in mana la sauditi si s-a intors cu coada intre picioare. Nu cred ca i-a folosit batutul obrazului.
Sly_Fox scrie: Apropo, parcă ai spus ceva de modelul de reușită al Chinei, sau ceva de acest gen, dar nu mai stau să caut și să citez exact fraza. Ce a reușit China?

A reusit sa devina a doua economie mondiala fara sa invadeze nicio tara, fara razboaie interne sau externe, fara sa ucida milioane de oameni aflati la distanta de granitele Chinei, fara sa fure resurse de la altii.
Sly_Fox scrie: Să implementeze un program de supraveghere a fiecărui individ, bazat pe detectarea inclusiv a fizionomiei? Să acorde punctaje fiecărui cetățean în parte, de parcă ar fi mașini și nu oameni?. Dacă ai „scor mic” adio liniște cu jupânul Xi. Nema casă, nema serviciu, nema credite, doar vizite lungi și dese la camera de interogatoriu. A reușit să implementeze un program de monitorizare, șantajare și terorizare a propriilor cetățeni stabiliți prin toate colțurile lumii?

Sa inteleg ca ai vizitat China de curand. Colega mea, doctorita chinezoaica nu mi-a povestit asa ceva. Ma rog, ea n-a mai dat pe acasa de 10 luni.
Sly_Fox scrie: Știi probabil de scandalul iscat în urma descoperirii grupurilor de poliție chineză prezente chiar și pe teritoriul UE, în vederea supravegherii și amenințării cetățenilor chinezi.

Habar nu am de acest scandal. Imi dai ceva link-uri de citit ? Filmulete ? Chiar si de pe TikTok.
Sly_Fox scrie: Dincolo de economie, relații internaționale sau ce mai discutăm noi pe aici, contează drepturile omului. Omul este prioritar, nu câte containere de teneși, câte containe de creioane sau de gumă de șters pleacă din China. A reușit ce, China? Să adune pe rânduri, cu capetele plecate, 1,4 miliarde de oameni, care dârdâie de frică atunci când apare nenea securistul Chu cu cascheta dotată cu steaua galbenă. Chinei nu i-ar fi stat mai bine alături de Japonia și Coreea de Sud, democrații consolidate în care drepturile omului sunt respectate?

Poate intr-o lume ideala sa conteze chestia cu omul si drepturile lui. Pana una alta traim in lumea asta in care omul este cea mai ieftina marfa si cel mai usor de inlocuit.
In alta ordine de idei China isi ridica nivelul national de IQ, constant. La o scurta cautare pe net gasim ca: "What percentage of international students in the U.S. are from China? Chinese students make up the largest group of international students in the U.S., accounting for approximately 35.5% of the total international student population". Cetatenii astia in majoritatea lor se intorc in patria mama si contribuie la cresterea economiei chineze.
Sly_Fox scrie:Doc, de ce ai plecat din România? Din cauza muhaielelor, este?

Multiple motive printre care si muhaielele. Noroc cu UE ca s-a putut circula liber si meseriile se pot echivala.
Cat priveste inmultirea de care vorbesti nu este relevanta. Numarul muhaielelor romenesi a crescut constant din 89 si pana in prezent, fara sa se bage in seama apartenenta la UE, NATO sau Federatiei Intergalactice.
Sly_Fox scrie:Doar un lucru mai am de evidențiat! Ai spus că ai fost pro vest, dar ți-ai schimbat opinia.

N-am spus asta. Am spus ca am fost proamerican dar nu mai sunt de cand cu Yugoslavia.
Sly_Fox scrie: Mă gândesc cum ar fi dacă te-ai muta prin Rusia sau China, iar la un moment dat ți-ai schimba opinia și ai vedea cu ochi mai buni vestul, criticând totodată regimurile de acolo. Cred că tovarășii ți-ar stabili rapid culcușul pe undeva prin gulagul de la Magadan, ori prin vreun lagăr de reeducare de prin regiunea Xianjing.

Astea sunt rautacisme gratuite servite ca argumente supreme. Stii foarte bine cam cum se poate critica ceva in orice regim totalitar, doar ai trait ceva si inainte de 89 sau macar ai auzit povesti de la ai batrani.
Totusi, in zilele noastre nu stiu ce sa mai cred nici in asa zisele regimuri democratice. Poate ma lamuresti si pe mine de ce il tin englezii inchis la Belmarsh pe jurnalistul Julian Assange ? Fara proces, fara sa fie acuzat oficial de britanici de nimic impotriva regimului majestatii sale. Doar pentru ca spus adevarul ? Fishy, cum ar spune britanicii.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 17:02

tehărău scrie:Într-un restaurant întra un bărbat distins: pălărie, palton, costum, pantofi de lac, geantă diplomat și, alaturi de el, un sac ordinar.
Ospatarii se prind ca e vorba de o personalitate și îl servesc exemplar. Când îl servește la masă, observă ca domnul cu distinse maniere, scutura din când în când ordinarul sac, fără scrupule, în totală contradicție cu atitudinea sa arătată în restul timpului.
Așa că, atunci când ii duce nota de plată, ospătarul nu se poate abține și îl întreabă cât piate de politicos:
- Stimate domn, se observă cu ușurință ca sunt o persoană importantă. I permiteți totuși sa va întreb totuși ce aveți în sacul acela?
- Niște șoareci.
- Și de ce-i scuturați așa?
- Dacă-i lași, ăștia se organizează!


Exista si o varianta a acestui banc ce suna cam asa.
Domnul scutura sacul rotindu-l de la dreapta la stanga, a doua oara la fel, a treia oara de la stanga la dreapta si tot asa fara pauza.
La intrebarea chelnerului ce are in sac, domnul a spus ca soareci. Apoi de ce rotea sacul de la stanga la dreapta, domnul raspunde ca ii organiza EL prin acea miscare apoi ii reorganiza prin miscarea inversa.
Cand chelnerul a intrebat ce s-ar intampla daca nu i-ar organiza si reorganiza si ar face o pauza, domnul a raspuns ca in acest caz s-ar organiza EI, ar roade sacul si ar evada.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 17:12

Ghinda scrie:Mă miră doar că ne sunt servite doar știrile dorite de partea adversă din război, america. Ca să filtrăm ar trebui cel puțin cantitate echivalentă din partea adversarului americii, rusia. Parcă așa ar trebui la democrația atât de clamată și inexistentă.


Te bagi si tu in morisca ? :ymdevil: :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 17:15

aghiuta scrie:Cat despre economia Rusiei, cu tot cu snactiuni, astazi este a doua economie din Europa si a 5- a din lume.

Bine, Doc! Evidențiez doar această afirmație și închid discuțiile, pentru că nu mai are niciun rost. Nu de alta, dar trecem la bancuri și parcă sunt altele mai bune decât ”Rusia a doua economie a Europei și a cincea economie din lume”. Avem topic de bancuri separat, tot la această secțiune! Sănătate, că este mai bună decât toate!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 17:19

Sly_Fox scrie:Bine, Doc! Evidențiez doar această afirmație și închid discuțiile, pentru că nu mai are niciun rost. Nu de alta, dar trecem la bancuri și parcă sunt altele mai bune decât ”Rusia a doua economie a Europei și a cincea economie din lume”. Avem topic de bancuri separat, tot la această secțiune! Sănătate, că este mai bună decât toate!

Hai nene vulpoi, acuma bre ?? Cand abia ne incalzisem ?? Zau asa. :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 17:31

Eram să uit! Ai cerut niște detalii despre afirmația de mai sus. Este veche, mă mir că nu știai de această chestiune!
aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie: Știi probabil de scandalul iscat în urma descoperirii grupurilor de poliție chineză prezente chiar și pe teritoriul UE, în vederea supravegherii și amenințării cetățenilor chinezi.

Habar nu am de acest scandal. Imi dai ceva link-uri de citit ? Filmulete ? Chiar si de pe TikTok.

Uite un articol care a rămas încă afișat!
https://www.digi24.ro/stiri/externe/chi ... ti-2131689

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:Bine, Doc! Evidențiez doar această afirmație și închid discuțiile, pentru că nu mai are niciun rost. Nu de alta, dar trecem la bancuri și parcă sunt altele mai bune decât ”Rusia a doua economie a Europei și a cincea economie din lume”. Avem topic de bancuri separat, tot la această secțiune! Sănătate, că este mai bună decât toate!

Hai nene vulpoi, acuma bre ?? Cand abia ne incalzisem ?? Zau asa. :ymdevil:

Păi? Ce ar mai fi de discutat? Spune-mi și discutăm! Dar nu are rost să discutăm bancurile, zău așa. Cel mult să râdem la ele!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 17:44

Între timp am mai găsit un link!
https://romania.europalibera.org/a/32136525.html
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 17:59

Sly_Fox scrie:Uite un articol care a rămas încă afișat!
https://www.digi24.ro/stiri/externe/chi ... ti-2131689

Am citit. S-au inspirat si chinezoii de la fratii de peste garla Pacific. Si aia au statii CIA unde vrei si unde nu vrei prin Europa si nu numai. Si ?
Scandalul cu monitorizarea guvernului german de catre CIA inca face ecou in presa.
Da' licuricii pot ce nimeni nu poate.
P.S.
Poate inca nu te-ai prins dar iti explic, sa fie clara pozitia mea. Nu sunt prorus tot asa cum nu sunt nici proamerican. Vreau sa judec tot ce se intampla, indiferent cine este faptasul, cu aceeasi masura. Nu-mi place dublul standard. Ma scarbeste pana la greatza de-a dreptul cand un golan se da drept moralist si incearca sa-si impuna prin forta convingerile, el continuand sa faca golanii de care nu are nimeni voie sa vorbeasca.
Golanii nu au dreptul sa judece.
Sa arunce piatra cel fara de pacat.
Sly_Fox scrie:Păi? Ce ar mai fi de discutat? Spune-mi și discutăm! Dar nu are rost să discutăm bancurile, zău așa. Cel mult să râdem la ele!

Cum ce ? Ce scrie in topic.
Cum se vede soarta Ucrainei in viitorul apropiat sau mediu spre lung.
Despre noua (peconizata) rearanjare globala.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 18:11

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:Păi? Ce ar mai fi de discutat? Spune-mi și discutăm! Dar nu are rost să discutăm bancurile, zău așa. Cel mult să râdem la ele!

Cum ce ? Ce scrie in topic.
Cum se vede soarta Ucrainei in viitorul apropiat sau mediu spre lung.
Despre noua (peconizata) rearanjare globala.

Nu există soartă! Parcursul Ucrainei este următorul: Viitoare țară membră a Uniunii Europene într-un viitor apropiat și foarte probabil țară membră a NATO într-un viitor mediu.
Ultima oară modificat de Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 18:12, modificat 1 dată în total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 18:11

Sly_Fox scrie:Între timp am mai găsit un link!
https://romania.europalibera.org/a/32136525.html

Exact ce iti spuneam despre dublul standard.
Wray a adăugat „În ultimii ani, am asistat la o creștere a eforturilor regimurilor autoritare de a interveni în libertatea de exprimare și de a pedepsi disidenții din străinătate".
Da' cum ramane cu ce fac ei cu Julian Assange ?
Cum spuneam. Golanii nu au dreptul sa judece. Sa-si vada de pacatele lor.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 18:24

Sly_Fox scrie: Parcursul Ucrainei este următorul: Viitoare țară membră a Uniunii Europene într-un viitor apropiat și foarte probabil țară membră a NATO într-un viitor mediu.

Pai poti explica ?
La ora actuala Ucraina nu indeplineste conditiile de aderare. Are un conflict in curs cu o tara vecina, nu respecta drepturile (de limba, religioase, etc.) minoritatilor de pe teritoriul ucrainean.
Poate Ursulica sa le faca concesii sa sara peste conditii dar Orban crezi ca va fi de acord ? Sunt si ungurii lui implicati in incalcarea drepturilor minoritatilor.
Despre NATO nici nu intra in discutie. Actualul razboi tocmai de asta se desfasoara.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 19:07

@Aghiuta:
disclaimer: in seara asta nu ma mai prinzi pana dupa miezul noptii, altfel o sa am scandal in familie!
:ymdevil:

Ca ne incalzim din nou: de acord cu dublul standard; ai dreptate, nu ar trebui sa existe; insa exista, si la unii, si la altii; meci nul. Si nu o sa dispara, sa nu fim naivi.

China, modelul diferit: nu e. Pur si simplu au profitat de prostia noastra a UE si a SUA cu costurile mainii de lucru; din lacomie, ne-am delocalizat acolo si implicit, le-am transferat tehnologie moderna, ca ei nu aveau; ca nu sint prosti deloc, asa-i, dar vorbim despre altceva;
ca probabil sint printre cei mai buni in high-tech si cercetare in acest moment, yes, clar; dar sa vedem ce se mai intampola in 10 ani (daca om mai trai).
Faptul ca doamna colega ta din China nu a mentionat nimic despre eventuale chestii naspa pe acolo, desi a fost acolo recent, acum 10 luni, nu e semnificativ; de fapt nu spune nimic; poate ca sint chestii despre care nici prin cap nu i-ar trece sa povesteasca, de dragul familiei ei, poate si al vietii ei si a familiei e; stim cam cum merge treaba, esti cu noi sau esti dusmanul nostru - si atunci... ghinion, dar tu ti-ai ales ghinionul asta, puteai sa fii cu noi!
= absenta liberului arbitru - fratele cel mare stie mai bine.
Pai si asta crezi ca ar fi de preferat, in viitor? pt copii nostri? (ca la noi s-a cam dus mosorul) - 1984? Orwell?

Mai afirmi ca licuricii pot ce nimeni nu poate; dar si ca chinezii au statii CIA, inteleg ca gen CIA, mai peste tot; asta ma face sa iti remintesc ce incercam sa iti spun aseara: cine poate, oase roade! zici ca dreptul fortei e anacronic, ei bine, nu este; ar trebui sa fie, sintem de acord... dar nu e.

Ucraina; pai e o tara oarecare, recunoscuta inclusiv de Rusia in granitele ei din 90; ca e, ca nu e, ce importanta are dpdv drept international? dpdv drept, pur si simplu?

pai toata Europa, toate tarile din Europa pot sa se declare frustrate ca Franta le-a luat Alsacia/Lorena Germanie, Savoia Italiei, UK era teritoriu vasal Frantei deci francez, vezi 1066, Germania, Prusia care a disparut, Lituania ar putea reclama Ucraina si Polonia, Suedia ar putea reclama mari parti din Rusia, Polonia si Cehia.... si Turcia Crimeea, Dobrogea si etc.

Si te intreb, unde am ajunge?
Ultima oară modificat de CCM pe 24 Mar 2024, 19:12, modificat de 2 ori în total.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 19:10

Apropos de China te rog sa observi ritmul in care se innarmeaza, si asta nu e pt Taiwan; este pt ca stiu f bine ca se vor confrunta cu exact acelasi tip de probleme cu care se confrunta SUA astazi - si se pregatesc sa faca fata.
E f complicat, nimic nu e asa simplu cum pare
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 19:15

In sfarsit, trebuie subliniat: China este un sistem autoritar care foloseste cu succes modelul capitalist... american!!!
Cel putin deocamdata.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 19:19

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie: Parcursul Ucrainei este următorul: Viitoare țară membră a Uniunii Europene într-un viitor apropiat și foarte probabil țară membră a NATO într-un viitor mediu.

Pai poti explica ?
La ora actuala Ucraina nu indeplineste conditiile de aderare. Are un conflict in curs cu o tara vecina, nu respecta drepturile (de limba, religioase, etc.) minoritatilor de pe teritoriul ucrainean.
Poate Ursulica sa le faca concesii sa sara peste conditii dar Orban crezi ca va fi de acord ? Sunt si ungurii lui implicati in incalcarea drepturilor minoritatilor.
Despre NATO nici nu intra in discutie. Actualul razboi tocmai de asta se desfasoara.



La cum schimba Rusia orice regula, eu as zice ca nu conteaza ca Ucraina nu indeplineste conditiile de aderare; alea erau odata in vreme de pace; acum sintem in vreme de razboi.
Pornit de rusi.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 19:27

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie: Parcursul Ucrainei este următorul: Viitoare țară membră a Uniunii Europene într-un viitor apropiat și foarte probabil țară membră a NATO într-un viitor mediu.

Pai poti explica ?
La ora actuala Ucraina nu indeplineste conditiile de aderare. Are un conflict in curs cu o tara vecina, nu respecta drepturile (de limba, religioase, etc.) minoritatilor de pe teritoriul ucrainean.
Poate Ursulica sa le faca concesii sa sara peste conditii dar Orban crezi ca va fi de acord ? Sunt si ungurii lui implicati in incalcarea drepturilor minoritatilor.
Despre NATO nici nu intra in discutie. Actualul razboi tocmai de asta se desfasoara.

Dar le va îndeplini! Ce, eu am spus într-un viitor foarte apropiat? Am spus într-un viitor apropiat! Uită de Orban! În prezent există un proiect pentru a schimba politica UE atunci când se vor lua decizii majore. Nu va mai fi nevoie de unanimitate, ci de majoritate! Legislația Ucrainei a început deja să se schimbe în domeniul drepturilor minorităților, pentru alinierea la normele UE.
NATO intră în discuție, cum să nici nu intre în discuție? Va mai dura ceva, ce este drept. Am spus clar, într-un viitor mediu! Nu știu de ce, dar din câte văd dorești doar de a contrazice orice cuvânt al meu, fără niciun temei. Eu nu cred că nu știai de proiectul UE în privința votului, de modificările legislative ale Ucrainei și de planurile NATO de a primi Ucraina în NATO. O faci în mod deliberat?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 19:43

CCM scrie:@Aghiuta:
disclaimer: in seara asta nu ma mai prinzi pana dupa miezul noptii, altfel o sa am scandal in familie!
:ymdevil:

Nici nu aveam de gand sa mai stau. Maine robota. :|
In rest ce sa spun. Cam ai dreptate in mai tot ce zici.
Sigur, mai este cate ceva de spus.
Spre exemplu despre doctrina Monroe. La ora acutuala US are peste 700 de baze militare imprastiate pe tot globul. Ei justifica prezenta militara peste tot ca sa-si apere securitatea nationala. Cam cum poate sa pericliteze siguranta nationala a US spre exemplu Nigerul aflat la mii de mile de granitele US ? Baze militare americane sunt o gramada si in Marea Chinei. Practic au inconjurat China. Posibil si de aceea China se inarmeaza serios. Cam cum crezi ca ar reactiona US daca s-ar imprieteni chinezii cu venezuelenii si si-ar planta cateva baze militare ? Sau in Mexic ? Fie s-ar repeta scenariul din 1962 fie Mexicul sau Venezuela devin Ucraina.
In chestiune Taiwanului pe americani iar ii mananca in trei litere. Desi recunosc sintagma "o singura China" fac ritzi-pitzi, sportu' mintzii cu Taiwanul.
Cat priveste pretentiile teritoriale ale diferitelor state asupra altora e o problema fara sfarsit si de bine de rau astazi nu se mai duc razboaie de cucerire teritoriu. In Ucraina ar putea fi vazut ca o exceptie desi daca te uiti la scenariul Kosovo si in estul Ucrainei Donbasul a vrut secesiune/autonomie fata de Kiev. Acum au aderat prin vot (nu comentez) la Rusia.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 19:59

Sly_Fox scrie:Dar le va îndeplini! Ce, eu am spus într-un viitor foarte apropiat? Am spus într-un viitor apropiat! Uită de Orban! În prezent există un proiect pentru a schimba politica UE atunci când se vor lua decizii majore. Nu va mai fi nevoie de unanimitate, ci de majoritate! Legislația Ucrainei a început deja să se schimbe în domeniul drepturilor minorităților, pentru alinierea la normele UE.

Corect. Termenul de "apropiat" m-a derutat. Dar ai dreptate. In context istoric 100 de ani este cat o secunda.
Cat priveste proiectul de schimbare a legislatiei UE stiam dar din cate cred eu este fara viitor. Nicio tara nu va fi de acord sa renunte la dreptul sau de veto. Si aici nu vorbim doar despre Ungaria. Tu-i vezi de exemplu pe olandezi fiind de acord ca o majoritate din care ei nu vor face parte sa le inchida din "ratiuni superioare" portul Rotterdam ? Vedem in viitor.
Sly_Fox scrie: NATO intră în discuție, cum să nici nu intre în discuție? Va mai dura ceva, ce este drept. Am spus clar, într-un viitor mediu!

Daca asa simti, cine sunt eu sa te contrazic. Sper sa mai fiu in viata cand se va intampla si sa-ti dau dreptate.
Sly_Fox scrie: Nu știu de ce, dar din câte văd dorești doar de a contrazice orice cuvânt al meu, fără niciun temei. Eu nu cred că nu știai de proiectul UE în privința votului, de modificările legislative ale Ucrainei și de planurile NATO de a primi Ucraina în NATO. O faci în mod deliberat?

Ai dreptate in ambele afirmatii. Stiam de proiectul de modificari legislative si ti-am raspuns ce cred eu despre el. Pe de alta parte problema se poate pune si invers, ca tu contrazici orice cuvant de-al meu, fara temei. Macar eu te trimit la surse de informare. Tu imi spui doar ce crezi/simti sau doresti. Diferenta mare intre dorinta si putirinta. Si in final, da. Te contrazic, pentru ca daca as fi de acord cu tine s-ar inchide topicul. =)) :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde CCM pe 24 Mar 2024, 20:05

aghiuta scrie:
CCM scrie:@Aghiuta:
disclaimer: in seara asta nu ma mai prinzi pana dupa miezul noptii, altfel o sa am scandal in familie!
:ymdevil:

Nici nu aveam de gand sa mai stau. Maine robota. :|
In rest ce sa spun. Cam ai dreptate in mai tot ce zici.

Esti ironic...

La ora acutuala US are peste 700 de baze militare imprastiate pe tot globul. Ei justifica prezenta militara peste tot ca sa-si apere securitatea nationala. Cam cum poate sa pericliteze siguranta nationala a US spre exemplu Nigerul aflat la mii de mile de granitele US ? Baze militare americane sunt o gramada si in Marea Chinei. Practic au inconjurat China. Posibil si de aceea China se inarmeaza serios. Cam cum crezi ca ar reactiona US daca s-ar imprieteni chinezii cu venezuelenii si si-ar planta cateva baze militare ? Sau in Mexic ? Fie s-ar repeta scenariul din 1962 fie Mexicul sau Venezuela devin Ucraina.
In chestiune Taiwanului pe americani iar ii mananca in trei litere. Desi recunosc sintagma "o singura China" fac ritzi-pitzi, sportu' mintzii cu Taiwanul.
Cat priveste pretentiile teritoriale ale diferitelor state asupra altora e o problema fara sfarsit si de bine de rau astazi nu se mai duc razboaie de cucerire teritoriu. In Ucraina ar putea fi vazut ca o exceptie desi daca te uiti la scenariul Kosovo si in estul Ucrainei Donbasul a vrut secesiune/autonomie fata de Kiev. Acum au aderat prin vot (nu comentez) la Rusia.


E f discutabil; evident, SUA isi proiecteaza puterea acolo unde pot - daca pot; dar toata lumea ar face asta daca ar putea, China incepe sa faca asta, Rusia o face de mult, UK, Franta etc. Si asta se face intr-un singur fel, militar: baze, aliante, vanzari de arme, whatever.
Nigerul... stai ca o sa vezi in curand, francezii au plecat, amerikanii probabil vor plrca si ei, vin rusii la schimb; si apoi vor fi injurati americanii ca au plecat, ca in Afganistan.
Afganistan, 1978: banuiesc ca iti spune ceva, nu?

Ucraina poate ca o vezi tu ca o exceptie, dar nu e, din pacate, este modus operandi al ultimului imperiu de pe Terra, Rusia. Adica ceva de genul putin imi pasa de reguli, imi bag aia in ele - pt ca pot!
Si cine nu e de acord cu mine, il omor, panimaiesi?

Iti reamintesc- in cel mai amical mod posibil - chestia cu Basarabia si Bucovina, furate de rusi; da-i dracului de nemernici!
Nu sint prietenii nostrii in nici un fel, nu au fost, nu vor fi.
O seara buna iti doresc - si poate candva ne-om intalni, sa ne certam in direct, la o bere; sau doua; sau trei...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 20:42

CCM scrie:Esti ironic...

Ai vazut ce nickname am ? B-)
CCM scrie: E f discutabil; evident, SUA isi proiecteaza puterea acolo unde pot - daca pot; dar toata lumea ar face asta daca ar putea, China incepe sa faca asta, Rusia o face de mult, UK, Franta etc. Si asta se face intr-un singur fel, militar: baze, aliante, vanzari de arme, whatever.
Nigerul... stai ca o sa vezi in curand, francezii au plecat, amerikanii probabil vor plrca si ei, vin rusii la schimb; si apoi vor fi injurati americanii ca au plecat, ca in Afganistan.
Afganistan, 1978: banuiesc ca iti spune ceva, nu?

Colonialismul si neocolonialismul sunt mai mult practicate de tarile vestice decat de cele estice. Cum bine ai spus UK, Franta. US s-a limitat la colonizare economica. E mai rentabila.
Eu nu-mi aduc aminte (vorbesc din ce am citit nu din ce am trait :D ) ca in ultima suta de ani China sa fi colonizat vreo alta tara. Dar poate ma insel.
CCM scrie: Ucraina poate ca o vezi tu ca o exceptie, dar nu e, din pacate, este modus operandi al ultimului imperiu de pe Terra, Rusia. Adica ceva de genul putin imi pasa de reguli, imi bag aia in ele - pt ca pot!
Si cine nu e de acord cu mine, il omor, panimaiesi?

Я понимаю.
Acu' o sa spui ca sunt carcotas, dar stii cate tari ai invadata Rusia dupa ce s-a sfaramat URSS ? Poate stii da' ti spun oricum, sic. 4. Moldova, Cecenia, Georgia si Ucraina.
Vrei sa stii comparativ cate "operatiuni speciale" a avut marele licurici de la finalul celui de-al doilea razboi mondial ? Nu fac lista, iti pun un link. Stiu ca nu esti pricinos si te uiti si pe TikTok.
https://www.tiktok.com/@iammacedonian19 ... 0056963329
CCM scrie:Iti reamintesc- in cel mai amical mod posibil - chestia cu Basarabia si Bucovina, furate de rusi; da-i dracului de nemernici!
Nu sint prietenii nostrii in nici un fel, nu au fost, nu vor fi.

Aici m-ai avut. Pentru mine tot ce este la est de Nistru sunt muscali, o apa si-un pamant. Cu cat isi sparg capetele mai multi, cu atat mai bine. Daca ar ramane teren gol nici macar n-ar fi rau. Ne-am lua pasnic inapoi Basarabia si Bucovina, Cetatea Alba, Insula Serpilor, Maramuresul istoric...Vise maica.
CCM scrie: O seara buna iti doresc - si poate candva ne-om intalni, sa ne certam in direct, la o bere; sau doua; sau trei...

O seara buna si tie. De ce nu ? Ai avantajul ca tu stii unde ma gasesti dar eu....Bietul de mine, sunt pierdut in Europa asta mare.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 20:45

aghiuta scrie:Ai dreptate in ambele afirmatii. Stiam de proiectul de modificari legislative si ti-am raspuns ce cred eu despre el. Pe de alta parte problema se poate pune si invers, ca tu contrazici orice cuvant de-al meu, fara temei. Macar eu te trimit la surse de informare. Tu imi spui doar ce crezi/simti sau doresti. Diferenta mare intre dorinta si putirinta. Si in final, da. Te contrazic, pentru ca daca as fi de acord cu tine s-ar inchide topicul. =)) :ymdevil:

Păi și eu unde te-am trimis? :D Nu tot la surse de informare?
aghiuta scrie: Tu imi spui doar ce crezi/simti sau doresti. Diferenta mare intre dorinta si putirinta.

Vorbe aruncate în vânt! Vezi, am spus „vorbe aruncate în vânt” și nu „vorbe în vânt”! Mare diferență! Asta ca să nu spui că nu te iau în serios! Eu te înțeleg, Rusia cea mai cea, China model de succes, colegă chinezoaică, coleg irakian, Tik Tok, dar totuși astea par mai degrabă „ce crezi/simți sau dorești”.
aghiuta scrie:Si in final, da. Te contrazic, pentru ca daca as fi de acord cu tine s-ar inchide topicul. =)) :ymdevil:

Aaaaa, asta este altceva! Mulțumesc pentru că dorești să-ți fac companie pe forum. Am auzit eu ceva că oamenii mai în vârstă caută compania unor buni amici pentru a le trece timpul altfel. =)) Dar nu am un link care să ducă la o sursă pentru acest lucru! ;) Trebuie să mă crezi pe cuvânt de data aceasta!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2024, 20:57

CCM scrie:Esti ironic...

Nu este ironic! E dat... aghiuțelor!
Cred că sunt mai bine de zece ani de când am fost împreună cu al nostru coleg @aghiuță la o vânătoare de guguștiuci. Și mi-a spus să îi arăt cum pun eu corecția la guguștiuci, că el este începător și nu are experiență. Și am început: dau primul foc, dau al doilea, dau al treilea, nimic, spațiu mult prin aer. La care el spune: hai, că ai experiență, explică-mi și mie cum faci corecția, că vreau să trag și eu așa! :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Predictii despre Ucraina si noua "re-aranjare" globala

Mesajde aghiuta pe 24 Mar 2024, 21:02

Sly_Fox scrie:Vorbe aruncate în vânt! Vezi, am spus „vorbe aruncate în vânt” și nu „vorbe în vânt”! Mare diferență! Asta ca să nu spui că nu te iau în serios! Eu te înțeleg, Rusia cea mai cea, China model de succes, colegă chinezoaică, coleg irakian, Tik Tok, dar totuși astea par mai degrabă „ce crezi/simți sau dorești”.

Daca arunci o privire mai sus la raspunsul meu catre @CCM ai sa vezi parerea mea despre ce-i la est de Nistru. B-)
Sly_Fox scrie: Aaaaa, asta este altceva! Mulțumesc pentru că dorești să-ți fac companie pe forum. Am auzit eu ceva că oamenii mai în vârstă caută compania unor buni amici pentru a le trece timpul altfel. =)) Dar nu am un link care să ducă la o sursă pentru acest lucru! ;) Trebuie să mă crezi pe cuvânt de data aceasta!

Nu se spune "oameni mai in varsta". Se spune oameni experimentati si (prea)curviti. Asta asa, ca sa stii bai Tinerete Zvapaiata. Sfat de la Umbra Veche.
Cu TikTok-ul asa am zis si eu la inceput, dar nu stii ce pierzi. Sursa infinita de distractie.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate