Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 02:44

Un apel catre oamenii din voi !!!

Tot ce nu are legatura directa cu vanatoarea dar are legatura directa cu vanatorii : sport, bancuri, discutii " fierbinti, alte pasiuni.

Moderator: popaliviu

Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Alin3006 pe 04 Noi 2010, 11:14

Am primit recent un mail de la un tanar de 18 ani, bolnav de leucemie. Initial am crezut ca e un spam menit sa aduca bani in contul unui escroc, insa am vrut sa ma asigur ca nu e asa si am verificat. Trista poveste a acestui tanar este din pacate adevarata. Eu am donat niste bani, in speranta ca, poate reuseste sa scape. Sper din inima sa faceti si voi la fel! Ganditi-va ca 10 euro inseamna aproape nimic pentru oricare dintre voi , sau o sansa ca acest baiat sa traiasca, din partea a 10.000 de oameni. Acest site e vizitat de peste 30.000 de oameni in fiecare luna. Ar fi relativ usor sa strangem acesti bani. Haideti sa aratam ca vanatorii stiu si sa dea viata, ca nu suntem acei vampiri insetati de sange pe care ii prezinta presa. Gasiti mai jos mesajul lui Andrei :

“Sunt Andrei –Ilie Rambela , un elev de 18 ani din Sibiu. Nu ma cunoasteti si tot ce pot eu spera este ca Dumneavoastra sa intelegeti ca sunt bolnav de Leucemie Hodgkin. Operatia finala care poate sa ma ajute sa-mi refac vreo idée cu privire la vreun plan de viitor costa aprox. 100.000 de Euro ( allotransplant de celule stem la o clinica specializata din strainatate ) Altfel , viitorul meu se va rezuma, foarte probabil, la sarbatorile de Craciun de anul acesta. Am reusit sa obtin trei linii de teledon, la nivel national, in reteaua de telefonie fixa Romtelecom, valabile doar pana la data de 9 noiembrie 2010. Din pacate, probabil si din cauza lipsei de portabilitate in reteaua amintita, teledonul nu m-a ajutat semnificativ pana acum. Mai sunt 8 zile in care mai sper la o minune. Am reusit de doua zile sa cumpar un program (Lista Firme) cu ajutorul caruia va si contactez. Nu pot atasa foarte multe documente, deoarece daca a-s face-o, nu as putea trimite acest mesaj la un numar mare de firme cuprinse in acest program. Daca doriti ,puteti da click pe urmatoarele linkuri: http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate ... 56326.html http://www.sibiul.ro/stiri-locale/teled ... lie/34238/. In cazul in care doriti sa va convingeti de veridicitatea celor spuse , dati-mi reply si solicitati-mi acest lucru, iar eu am sa va trimit neantarziat poze si documente din dosarul meu medical. Inchei oferindu-va numerele de teledon, folosibile doar din reteaua Romtelecom.Acestea sunt urmatoarele: 0900900820- 2 Euro /apel, 0900900822- 5 Euro/ apel si 0900900824- 10 Euro/ apel. In cazul in care voi reusi, cu ajutorul Lui Dumnezeu, prin Dragostea Dumneavoastra sa strang suma de care am nevoie, voi trimite un mesaj de multumire catre toate firmele cuprinse in acest program. Pentru ca ati citit cuvintele mele pana la capat, si nu mi-ati ignorant durerea, si neputinta, Va multumesc!”


Imagine

Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde madalin122582 pe 04 Noi 2010, 11:58

Dumnezeu sa il ajute si sa ii dea sanatate. Am donat si eu prin telefon.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Alin3006 pe 04 Noi 2010, 13:21

O PRECIZARE IMPORTANTA :

NUMERELE respective sunt apelabile doar din Romtelecom, si nu din alte retele de telefonie fixa sau mobila si sunt valabile pana la 9 noiembrie, inclusiv. Daca nu aveti un abonament Romtelecom, puteti face donatia in contul: RO34RNCB0227057672330001/Rol deschis la B.C.R. Sibiu. Dealtfel, tot in acest cont vor intra, conform contractului cu Romtelecom, si sumele stranse prin teledon.Va multumesc mult pentru implicare si Dragoste!

Andrei Ilie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Vechio pe 04 Noi 2010, 13:41

Apelaţi camarazi!
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde dinuromeo pe 04 Noi 2010, 18:25

Am donat si eu prin telefon .haideti puneti si voi o'' cutie de cartuse'' pentru viata acestui copil. Cu respect .
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Vechio pe 08 Noi 2010, 19:38

Trist :(.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde jon2004 pe 09 Noi 2010, 21:30

Nu m-am uitat pe fise medicale , pentru ca nu ma pricep sa descifrez cele scrise acolo.
Un lucru stiu sigur : exista o speranta , o sansa si nu ai voie sa abandonezi pana nu folosesti si "ultimul cartus" .
Cu ceva timp in urma a fost un caz asemanator la Barlad , tot cu un pusti de liceu , tot leucemie .....
http://stirileprotv.ro/stiri/social/sal ... teaza.html

A fost o mobilizare generala din partea colegilor de liceu , a profesorilor si s-a reusit si "mobilizarea" intregii comunitati a Barladului . Au reusit sa stranga o suma de bani si a reusit sa faca acel tratament foarte scump .
Acum stiu ca este bine .
http://www.monitoruldevaslui.ro/2009/07 ... acasa.html

De multe ori boala te termina tocmai din cauza ca abandonam prea usor lupta .
Am si in familie un caz de leucemie .La inceput a fost aceeasi disperare , ganduri negre dar ne-am mobilizat , am analizat , am vazut care sunt solutiile si am trecut la lupta cu boala . De 9 luni analizele au iesit din ce in ce mai bune , de 2 luni nu mai este nevoie de tratament .

Se poate ! Nu trebuie sa abandonezi !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Alin3006 pe 09 Noi 2010, 21:33

Bravo John. Cred ca asta e ceea ce vrea si ceea ce trebuie sa auda un om bolnav!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde sorin flutur pe 09 Noi 2010, 21:39

Andrei trebuie sa lupti...si vreau sa reusesti sa invingi boala si imi doresc sa facem intr-o zi macar un photo-hunting.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2010, 20:36

Astazi am primit vesti de la Andrei. Din fericire vesti bune!! Vesti care arata ca speranta nu moare niciodata si ca o fapta buna, oricat de mica, poate schimba un destin. Va postez mai jos mail-ul de la Andrei, in speranta ca va incuraja pe mai multi sa faca acest gest frumos :

" Am reusit sa strang pentru cauza mea, cu ajutorul Dumneavoastra, 27.000 de Euro prin teledonul Romtelecom si in conturile: RO34RNCB0227057672330001/Ron la BCR Sibiu (titular: Asociatia “Animos Hermannstadt”, cea care m-a sprijinit si cu toate demersurile necesare teledonului , RO43BRDE330SV50503443300/Ron la BRD Sibiu (titular Stoica Elena, mama mea) si RO39BRDE330SV50503523300/Eur la BRD Sibiu (titular tot Stoica Elena,mama mea). De asemenea, cu ajutorul asociatiei amintite mai sus, am reusit si prelungirea contractului de teledon prin Romtelecom (pana la data de 9 februarie 2011). Aveti aici linkul ultimului anunt la cotidianul local “Tribuna” : http://www.tribuna.ro/stiri/in-tara-si- ... 58681.html.

Numerele de teledon sunt aceleasi si sunt valabile doar in reteaua de telefonie fixa amintita (pot fi apelate doar din aceasta retea). Romtelecom este dealtfel compania care mi-a inteles nevoia mai bine decat oricine si a mediat cu succes (fara nici un interes material, cu adevarat in duh umanitar), intre mine si Dumneavoastra povara Crucii mele, pe care am invatat zilele acestea sa o accept si chiar sa o si iubesc.

Am ramas foarte impresionat (pana la lacrimi) de sutele de mesaje de incurajare pe care le-am primit si am mai inteles un lucru capital pentru constiinta mea. Acesta este faptul ca visul meu de a trai poate deveni mai mult decat vis iar trupul meu chiar poate, cu ajutorul lui Dumnezeu, prin Dragostea Dumneavoastra, sa invinga in lupta lui cu boala. In fond a facut-o si o face prin intermediul fiecarui gest de jertfa financiara, de rugaciune ,de gand bun ,sau de intelegere pe care il faceti pentru mine . Pentru toate acestea, din toata inima si cu toata recunostinta mea, Va multumesc !"
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2010, 20:45

PS. Am sters un mesaj al lui Violiv si unul al meu, care raspundea. Sper ca Vio sa ma scuze si sa nu considere asta un abuz, insa eu unul cred ca e mai bine sa dispara acel mesaj, pe care pana azi l-am lasat.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2010, 03:42

alta modalitate pt a dona (pt ca nu am telecom) mai este doar prin transfer in acel cont? Mai exista si alta care nu implice un drum la banca?

Multa sanatate si sper sa reuseasca ...
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Alin3006 pe 27 Noi 2010, 18:03

Se pare ca acestea sunt singurele modalitati, din pacate.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde Ursus2006 pe 27 Mar 2014, 14:08

Fac si eu un apel catre voi ( de stelisti ma ocup mai tarziu ). Am fost sa-mi fac ceva analize, printre care am ajuns si la oftalmologie. Va intreb: daca la ochiul stang mi s-a descoperit -1, iar la dreptul, +2, ce luneta de goana sa-mi iau, sa pusc vulpea la 250m, fix la 12 noaptea, avand in vedere ca Pamantul se invarteste ?
Mai am o teava de rezerva, fara catare. La ce distanta pot sa trag cu ea, sub MOA, tinand cont ca am si proteza dentara, plus doua cosuri pe frunte ??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde yoghi pe 27 Mar 2014, 14:36

Colegu...le trebuia sa spui de la inceput ca ai probleme cu ....capul si se gasea cineva sa-ti trimita un cartus cu glont de argint :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Un apel catre oamenii din voi !!!

Mesajde the_mav pe 27 Mar 2014, 14:37

Ursus2006 scrie:Fac si eu un apel catre voi ( de stelisti ma ocup mai tarziu ). Am fost sa-mi fac ceva analize, printre care am ajuns si la oftalmologie. Va intreb: daca la ochiul stang mi s-a descoperit -1, iar la dreptul, +2, ce luneta de goana sa-mi iau, sa pusc vulpea la 250m, fix la 12 noaptea, avand in vedere ca Pamantul se invarteste ?
Mai am o teava de rezerva, fara catare. La ce distanta pot sa trag cu ea, sub MOA, tinand cont ca am si proteza dentara, plus doua cosuri pe frunte ??

Ursule, nu-ti pune luneta ca nu te ajuta foarte mult. Trebuie musai montat un binoclu in locul lunetei, insa trebuie sa alegi un model alb-negru, NU color :!: :!: aici e toata rezolvarea :!:
Si vezi ca erau niste modele speciale facute tocmai pentru astfel de cazuri, care in caz de necesitate se transformau in monoclu :idea: :wink: Bine, tot alb-negru trebuie sa fie si ala, ca daca pui color pe ochiul drept, nu o sa mai vezi nimic nici cu stangul.

despre teava, toate experientele anterioare arata ca daca nu ai una cu catare, atunci e problema mare... vezi poate gasesti sa adaptezi ceva la ea, iei o camasa din aia de 2tzoli jumate cu robinet in T, daca e prea stramta o iei putin la pila si pana la urma ar trebui sa se lase de la purtat, ca altfel te va tine proteza dentara.
cosurile nu ar trebui sa incomodeze foarte mult, daca e cazul astupi pe cel de pe stanga si deschizi tirajul aluia pe dreapta. iar cand iei robinetul la pila, ai grija sa lipesti partea de jos a protezei dentare cumva.

si gata. :wink: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la OFF-uri si OFF-uri : fotbal, bancuri, barfe si can-can

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
Publicitate