Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2024, 00:36

B&P: Nike Transparente si Alpha

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde Sly_Fox pe 13 Oct 2014, 18:16

Am gasit recent pe piata doua sortimente de cartuse fabricate de catre cunoscuta firma italiana Baschieri&Pellagri. Primul sortiment se numeste Nike Transparente,iar cel de-al doilea Alpha.
Ce m-a determinat sa amintesc aceste doua sortimente si sa le supun dezbaterilor,este calitatea si eficienta pe care am observat-o tragand cu ele.
Am mai tras si cu alte sortimente de la Baschieri,dar nu m-au surprins intr-un mod asa placut incat sa le dedic un topic separat.
1) Primele amintite,Nike Transparente,le-am folosit intens in vara,atat la gugu si turturica,cat mai ales la prepelita. Eficacitate uimitoare,grupaj excelent,randament maxim. Varianta folosita 32 grame cu alica de 2,5 mm.
Ce este interesant la aceste cartuse,pulberea utilizata de catre B&P.
Pulberea denumita Nike,a fost inventata pe la 1949 de catre inginerul italian Giancarlo Pincelli, si a fost destinata incarcaturilor usoare si medii (30-34 grame),una dintre calitatile ei fiind insensibilitatea la variatiile climatice. Adica ar avea aceeasi calitate ca mult mai cunoscuta si apreciata de catre vanatori,batrana JK6.
Compozitia acestei pulberi este una comuna,adica 70% nitroceluloza,25% nitroglicerina si 5 % diferiti compusi precum plastifianti,coloranti,etc.
Bura este una deja devenita clasica,adica din material plastic, cu paharelul avand patru petale unite usor,pentru a permite desfacerea snopului dupa ce incaracatura a parcurs o anumita distanta de la gura tevii.
2) Cel de-al doilea sortiment,Alpha,la prima vedere nu mi-a inspirat prea mare incredere. La deschiderea cutiei,un tub de culoare portocalie,cu dulie joasa si inscriptie de culoare neagra care se cam sterge,in care alicele zdranganeau galagios. Incarcatura de 34 grame,alica de 3,1 mm.
Primul verdict,dat la rece,sertizaj defectuos,prea se auzeau alicele cum joaca in tub.
Apoi a venit ziua,zilele,saptamanile cand le-am si folosit la vanatoare. Surpriza totala,zdranganelele aveau vana si omf in ele. Un pic naravase,au dat grupaje excelente,putere de penetrare foarte buna,distanta eficace de tragere demna de luat in considerare.
La diferite distante de tragere,toate exemplarele lovite au cazut in foc,neexistand exemplare ranite.
Eu ma declar placut surprins de catre aceste cartuse si as vrea sa imi spuneti daca ati avut ocazia sa trageti cu ele si ce experiente ati avut utilizandu-le.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde edyss pe 14 Oct 2014, 07:48

Super-utila prezentarea... Multumesc. Pacat ca, din ce am vazut eu, nu se fabrica si in calibrul 16...
edyss
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 21 Noi 2008, 07:42

Re: B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde cosmin pe 14 Oct 2014, 19:42

la un moment dat conteaza si experienta din spatele pustii, citez : "La diferite distante de tragere,toate exemplarele lovite au cazut in foc,neexistand exemplare ranite."
respecte,
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde Vlad_tulcea pe 15 Oct 2014, 23:37

Sunt total de acord in legatura cu Nike transparente,dupa o zi in care gasca si rata nu s-a artat deloc si nici porumbeii nu i-am mai gasit am tras cu nike transparente alica de 3 mm in inaltul cerului dupa o cioara aflata la aproximativ 55 m ,surpriza a cazut fulgerata(relavant sau nu erau vreo 18 grade afara).
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde Johnny_r0 pe 02 Noi 2014, 18:50

In acest weekend am avut ocazia sa terstez noile cartuse Baschieri&Pellagri Nike Transparent cal.12 de 34g cu alica de 3 mm. Temperatura a fost in jur a 7-8 grade, iar cartusele sau comportat foarte bine. Va pot spune ca am tras dupa un fazan aflat la aproximativ 45 de metri si surpriza a fost ca l-am lovit cazand usor ranit, noroc cu cainele ca la gasit repede. In rest cartusele grupeaza destul de bine la o distanta de 25-30 de metri lucru testat pe stuf si pe lucriu de apa.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde Sly_Fox pe 02 Noi 2014, 20:11

Intre timp am mai tras cu aceste cartuse si m-au convins pe deplin. Sunt cartuse bine lucrate,bine echilibrate,pe care eu unul ma pot baza.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P: Nike Transparente si Alpha

Mesajde bogdan187 pe 12 Noi 2014, 00:20

Sly_Fox scrie:Intre timp am mai tras cu aceste cartuse si m-au convins pe deplin. Sunt cartuse bine lucrate,bine echilibrate,pe care eu unul ma pot baza.


Subscriu......le-am folosit la ultimele 2 vanatori cu alica de 3,5 si am fost foarte placut impresionat de performantele lor (grupaj , penetrare) . Nu am vrut sa sciu dupa prima vanatoare crezand ca am avut eu o zi mai buna , dar a 2 ma convins. Foarte bune ,cel putin in ij-ul meu . Le recomand cu incredere!
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 42 vizitatori

Publicitate