Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2024, 00:23

”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde DART pe 11 Apr 2015, 13:11

M-am bucurat nespus de mult pt. ca s-a redeschis poligonul de la Pecica (adevarul este ca in zona de vest se sufera la greu din cauza lipsei acestora ... colac peste pupuza si poligonul de la Timisoara unde se mai poate trage la talere... este inchis... sper temporar) asa ca ieri mi-am luat jucariile si devreme am plecat spre jud.Arad.

Tematica propusa de mine a fost verificarea reglajului dupa ”decuprarea” (curatirea cu solventi) a 2 tevi Blaser R8 in calibru .243win , .308win.Pe aceste 2 tevi alternez 2 lunete SB PM II un 5-25x56 si un 3-12x50.

Tratamentul chimic al tevilor l-am facut cu sol. Robla Solo Mil.
Pasii au fos urmatorii:-dupa scoaterea din dulap, teava am degresat-o cu Brake Cleaner TRW, am obturat varful tevii cu o manusa de polietilena si un elastic (pt. ca sol. Robla Solo Mil sa ajunga si la coroana dar sa nu iasa in exterior eventual sa pericliteze brunajul...solutia este declarata total neagresiva cu tevile...dar o precautie in plus nu strica ! ) am pus teava pe verticala cu varful in jos intr-un stativ apoi am turnat sol. Robla Solo Mil in teava, inclusiv in camera cartusului.Am lasat solutia in teava 30 minute dupa care am recuperat-o. Prin teava am trecut rondele de bumbac (5) ,la a cincea a fost perfect curata. Am curatat reziduurile de Robla Solo cu Brake Cleaner TRW (cateva tampoane) iar ulterior am ”inactivat” sol.Robla Solo Mil cu ulei Gunnex . La fel am procedat la ambele tevi.
Inca evit curatirea mecanica cu perii de alama... consider teava Blaser o teava superioara, f. bine facuta si cred ca tratamentul chimic este suficient.
Inainte de sedinta de tragere am verificat calitatea tratamentului aplicat...am imbibat pana la refuz doua dopuri de pasla VFG (le recomand) cu sol.Robla Solo si le-am trecut prin teava...cum le-am bagat, asa le-am scos, nici o culoare negru-verde-albastruie si nici pe cele trei patch-uri care au urmat.

La teava in calibrul .243win cu luneta 5-25x56 ajustarea reglajul de dupa ”decuprare” a fost finalizat anterior acestei sesiuni pt. munitia Geco Express 4.9g.”Decuprarea” s-a facut dupa 60 focuri trase. In acea perioada, curatirea tevii s-a facut doar cu Brake Cleaner TRW, tampoane de bumbac iar la final sol. 40WD.

La teava in calibrul .308win am procedat la fel .”Decuprarea” s-a facut dupa 215 focuri procedand identic ca si cu teava in .243win...si aici, inainte de tragere am facut controlul...rezultatul a fost acelasi.

Ieri am inceput reglajul pt. luneta 3-12x50 pt. teava de .243win si munitia Geco Express 4.9g (care a ajuns usor, usor la pret de RWS) :( .

Distanta 100m cu ”O”-ul in fix la 100m.
Conditii meteo din momentul reglarii (masurate cu Kestrel 2500) au fost:
Pres atm.-763 mmHg
Viteza vantului-Max.2,6m/s (periodic in rafala)
Med.1-1,5m/s
Temperatura- 13,2 C
Pozitia de tragere a fost din sezut, de pe masa de reglaj cu un dispozitiv de reglare in care patul armei era liber. Nu este pozitia mea preferata, dar plecand in graba mi-am lasat Shooting Mat-ul (homemade) :) acasa, eu reglandu-mi arma in general din pozitia culcat, sprijinit pe bipod Harris si saculet de fasole.
Am tras arma in apropiere de zeroul propus din trei focuri, apoi am tras un grup de 3. Mentionez ca ador Geco Express-ul la vanatoare, insa nu cred ca este o munitie care merge gaura in gaura. A iesit un grup in apropiere de 1/2 MOA.

Imagine

Am schimbat tinta ... grupurile sunt tot acolo.


Imagine

Am dat de o tinta folosita de armata elvetiana pt. verificare (am inclus-o intre preferatele mele)... am dereglat luneta pe orizontala spre stanga cu 10 click-uri (1click=1cm/100m) ca sa ma verific unde sunt cu reglajul defapt...acesta este rezultatul. In apararea mea trebuie sa spun ca drumurile pana la tinta si inapoi mi-au cam afectat rezultatul :lol:

Imagine

Dupa ce m-am linistit si am controlat tragerea, am mai dat 2 focuri ...am corectat pe verticala 1 click in jos si am refacut reglajul pe orizontala (am dat inapoi cele 10 click-uri) si am hotarat sa raman pe acest reglaj, care in opinia mea se apropie cel mai mult de ”O”-ul propus.

Imagine

Am dat jos luneta apoi teava de .243win ... si am montat .308win-ul pe care am montat aceeasi luneta.
Am setat turetele pe reglajul de dinaintea ”decuprarii” pt. munitia PTS 11,7g ...si iar am dereglat-o spre stanga. Mai jos este grupul obtinut...

Imagine

Dupa ce am facut corectiile: 5 click-uri in jos si unul in stanga...si am refacut devierea de 10 click-uri in stanga, am mai tras acest foc...pt. reglajul final am mai dat un click in sus.


Imagine

Am fost f. placut surprins de munitia Hornady SST de 165 gr pe care am fost hotarat sa o pun la incercare...asta ca sa vad ce poate munitia din care provine PTS-ul (eu nu stiam, insa violiv m-a luminat in acest sens) si iata...aceste 2 focuri le-am tras cu reglajul final facut pt. PTS...nu sunt rele...le consider focuri de ”trecere” impropriu desigur, pt. ca au ambele ”coaja” aproape identica...
Imagine

Am facut corectia pe verticala si am deviat iar spre stanga cele 10 click-uri...iata rezultatul :

Grupul nr.2 este asa ”labartat” si deviat :) pt. ca in timp ce trageam grupul 1, m-am ridicat de pe arma sa verific atent al doilea foc pt. ca nu-l vedeam...l-am ovalizat pe primul :roll: defapt. Admiratia mea pt. aceasta munitie ... crestea proportional.

Imagine

Am facut corectia pe verticala 1 click in sus... am dat click-urile(10) pe orizontala inapoi si am verificat reglajul cu un foc (este cel de jos) si il consider final pt. aceasta munitie.
Desigur, puteam sa trag un grup de 3, insa am facut tot posibilul sa trag acest foc in conditie exceptionala, controlat...mai apoi, vazand cum se comporta in tinta si cunoscand cat de bine face in vanat...nu mi-a mai venit sa-mi irosesc micul stoc de 40 de ”bobite”...pana nu dau de un loc de unde sa-l pot cumpara constant.


Imagine

Am dat jos luneta 3-12x50 si am pus-o pe cea de 5-25x56...am adus turetele la valorile pt. PTS-ul de 11,7g de dinaintea ”decuprarii”... am tras un grup de 3 focuri (cele de sus), in medie grupul a urcat 5cm, am facut corectia 5 click-uri in jos si am tras grupul acesta de 2 focuri care a plecat in medie cam 1,5 cm in stanga, am facut corectia din tureta...si nu am mai tras un foc de verificare...eram deja destul de obosit...am sa verific alta data...

Imagine

Cateva concluzii:
Tratarea tevii Blaser ”doar” chimic este destula, curatirea mecanica (perie de bronz) nu cred ca este obligatorie aici.
Diferentele de dinainte si dupa tratamentul chimic nu au fost semnificative in ce priveste click-urile, pt. aceste tevi si pt. distante de pana in 300m insa vor conta probabil dupa aceasta distanta in caz de Long Range Hunting sau LR Shooting, cand se vor trage mult mai multe focuri...dar chiar si asa, calibrele ocrotitoare de teava (.308win) nu vor avea probleme presupun.
Voi folosi in continuare solutiile Robla Solo Mil ,Gunnex pt. ca sunt bune pt. modul meu de a folosi tevile, chiar daca am diferite solutii americane in stoc ... mai galonate... sa zic asa.
Hornady SST in 165 gr este o munitie la care ma gandesc serios sa o folosesc ca munitie unica pt. teava de .308win ... poate o va importa cineva, pt.ca ajunge ”mai departe” ca PTS-ul avand alte viteze de plecare, si la precizie este un pic peste PTS, chiar daca acesta din urma are un B.C declarat peste 0,5...fata de 0,477 (stiu ca aceasta diferenta nu este una importanta)...insa pretul cand l-am cumparat eu a fost in jur de 155 Ron cutia...iar PTS-ul este imediat 190 Ron.
Degeaba...montura Blaser originala este singura care pastreaza reglajul dupa montare si demontare... :(
si daca eu nu am montat si demontat, atunci nu stiu cine...

A fost o zi frumoasa, chiar daca un pic obositoare, iar gazdele poligonului de nota 10, ca intotdeauna.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde radubichis pe 11 Apr 2015, 18:05

Daca ai posibilitatea incearca in 308W Hornady A max .Nu stiu cum merge din Blaser dar din Savage face gauri ovalizate :D ,efectul de stop in vanat este de neegalat in acest calibru
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde mopeka pe 11 Apr 2015, 19:57

radubichis scrie:Daca ai posibilitatea incearca in 308W Hornady A max .Nu stiu cum merge din Blaser dar din Savage face gauri ovalizate :D ,efectul de stop in vanat este de neegalat in acest calibru



Maestre Radu,A max-ul arata bine.Cum o merge din Howa ,308 w ? :shock:
Se gaseste pe la matale prin curte, des si constant ? 8)
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde radubichis pe 11 Apr 2015, 20:05

Nu stiu din Howa .Nu se gasesc la mine ,eu am primit de la un prieten din D venit la vanatoare .Cauta in Ungaria
Incearca si Norma Nosler BST 150 gr
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde DART pe 11 Apr 2015, 20:47

radubichis scrie:Daca ai posibilitatea incearca in 308W Hornady A-max .Nu stiu cum merge din Blaser dar din Savage face gauri ovalizate :D ,efectul de stop in vanat este de neegalat in acest calibru


Acuma eu stiu ca A-Max-ul este probabil cel mai popular varf de la Hornady se lucreaza sa zic la el de jumatate de secol... si este acolo unde se poate cel mai incarcat varf...SST-ul este daca pot spune asa de data mai recenta.Cand am luat SST-ul puteam sa iau si A-Max la bani erau cam tot acolo la acelasi gramaj insa pe mine atunci m-a interesat un varf care este atat precis cat si distrugator intr-un cuvant o munitie vanatoreasca cu veleitati sportive ... in plan personal doream sa-l folosesc pt. caprior peste distantele asa zise vanatoresti...SST-ul mai pastreaza 1200 (J)energie recomandata pt. aceasta specie si pune jos capriorul la o lovitura mai putin precisa dar inca in blat... la distanta de 650m daca este tras din .308win... desigur A-Max-ul pastreaza 1200(J) pana la 700m...am ales totusi SST-ul pt. ca cel putin in enunt este un varf mai penetrant.
Asta nu inseamna ca daca ar exista de vanzare la Arrow nu as cumpara A-Max cat mi-ar permite ...permisul...cred ca A-Maxul este un varf sportiv folosit la vanatoare iar SST-ul un varf vanatoresc care poate fi folosit in scopuri sportive...cu rezultate care sunt comparabile.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde tehărău pe 11 Apr 2015, 22:33

@DART
Te felicit pentru preocupări și îți mulțumesc în numele cititorilor pentru timpul și modul în care le împarți cu noi.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde DART pe 12 Apr 2015, 08:29

tehărău scrie:@DART
Te felicit pentru preocupări și îți mulțumesc în numele cititorilor pentru timpul și modul în care le împarți cu noi.


Multumesc.
Mi-a facut bine acest exercitiu...chiar daca sunt doar experiente personale poate ii va fi de folos cuiva de pe forum.Si eu am invatat multe aici in timp :) .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde maryo pe 13 Apr 2015, 07:36

Frumos articol,felicitari! Pentru mine chiar i-mi sunt de folos! :D
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: ”decuprezi...nu decuprezi !? vremea tevii trece ... :) ”

Mesajde DART pe 13 Apr 2015, 19:03

maryo scrie:Frumos articol,felicitari! Pentru mine chiar i-mi sunt de folos! :D


Esti destul de avansat cu "materia" si TU :D ... insa ma bucur daca ti-am fost de folos in vreun fel.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate