Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2024, 00:11

B&P long range -test comparativ

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

B&P long range -test comparativ

Mesajde bogdan187 pe 08 Noi 2015, 08:17

Asadar , datorita unei ceti asa de dese incat abia puteai sa distingi ceva la 100m , vanatoarea la iepuri programata ieri a fost amanata pana saptmana viitoare .
Va voi prezenta mai jos un test comparativ in imagini intre munitia B&P long range cu alica de 3.5mm si 36g si B&P Nike Transparente cu alica de 3.5mm si 32g (nu 34g), trase la distanta de 43pasi mari (aprox 38m) , din ij 43 pe teava din dreapta cea cu socul larg.
Sper sa fie concludent pentru voi.....l-am postat datorita faptului ca am fost surprins de diferentele dintre cele doua . MODERAT
Imagine
upload images free
mai sus aveti grupajul la aprox 60m (72 pasi ) , cu B&P long range

am uitat sa precizez ca hartia este o coala A3 si bulina portocalie are diam 6cm
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde reyes pe 08 Noi 2015, 09:48

Art. 37

Uzul de armă de vânătoare

(1) Titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare poate face uz de arma înscrisă în permisul de armă numai asupra vânatului pentru care a fost autorizat în condiţiile Legii nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi pentru antrenament, în poligoanele autorizate în condiţiile legii.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), armele de vânătoare pot fi folosite şi în caz de legitimă apărare, stare de necesitate ori caz fortuit, în condiţiile legii.

be careful.... :shock:
reyes
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 28 Dec 2013, 12:41

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde cybelle pe 08 Noi 2015, 18:00

Acest lucru doream să îl spun și eu.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde bogdan187 pe 12 Noi 2015, 22:02

Faina poza :ymblushing:
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde teuton pe 13 Noi 2015, 13:18

testele s-au desfasurat in poligon, desigur!!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde bogdan187 pe 13 Noi 2015, 15:04

bineineles ....in poligon ...acum fara sa fac reclama , dar folositi cu incredere , deoarece diferentele fata de B&P nike trasparente 32 g , B&P easy shot 28g (astea sunt de talere , dar le-am incercat ) si Cheditte Tordo de 32 g sunt mai mult decat semnificative , in favoarea lui Long Range .
Asadar daca din ij au grupat asa bine la aprox 60 m - cu sanse reale de a lasa iepurele in foc , nu vreau sa ma gandesc cum se duc dintr-o arma facuta pentru distante mai mari .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde Sly_Fox pe 13 Noi 2015, 17:08

Daca tot vorbim despre aceste sortimente de cartuse,folosite de mine intens la vanatoare in ultimile sezoane,sa va spun si parerea mea.Vorbesc tinand cont de constanta si performantele acestor sortimente la tirul asupra vanatului.
Nu am apucat sa citesc topicul de la inceput,dar din ce vad Long Range pare a fi dat castigator.
La mine nu a iesit asa.
In primul rand Nike Transparente cu incarcatura de 34 de grame,alica de 3,9 au avut performante mult superioare lui Long Range 36 grame,alica de 3,9. Am renuntat la Long Range in favoarea lui Nike Transparente si a sortimentului Delux 36 de la Bornaghi,deasemenea peste Long Range ca performante.
Cheditte Tordo cu incarcatura de 32 de grame sunt niste cartuse super de tot,le folosesc in paralel cu Baschieri Nike Transparente 32 de grame. Si Tordo sunt superioare lui Long Range cu aceeasi alica la aceleasi specii tinta.
Cel putin asta am constatat eu dupa cateva sezoane de vanatoare. Si mai am ceva comparatii intre diferite sortimente de munitie de la diversi producatori,dar nu cred ca fac obiectul acestui topic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2015, 17:21

Sly, la ce le-ai folosit/facut comparatia?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde Sly_Fox pe 13 Noi 2015, 19:24

La vanatoare.
Vulpe,iepure,fazan,gasca,rata-B&P Long Range vs B&P Nike Transparente vs Bornaghi Delux 36,alica nr 0 si nr 2,in functie de specia vizata . Amintesc cu aceasta ocazie si sortimentul Alpha de la B&P,folosit la fazan cu alica nr 4,excelent cartus. Am mai vorbit despre aceste munitii la topicul deschis special pentru ele.
Gugustiuc,turturica,prepelita-B&P Nike Transparente 32 vs B&P Long range 36 vs Cheditte Tordo 32,toate nr 7.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2015, 20:40

Interesant, daca zici ca acele nike au mers mai bine decat lr la gasca...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde Vlad_tulcea pe 13 Noi 2015, 23:27

Am testat si folosit intens Nike transparente 34 gr alica nr 4 adica 3.1 mm la fazan si rata sunt forte bune. :-B
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde Sly_Fox pe 14 Noi 2015, 00:00

the_mav scrie:Interesant, daca zici ca acele nike au mers mai bine decat lr la gasca...

O remarca am de facut.
Cei care citesc acest topic sa nu confunde sortimentul Nike Transparente de la B&P cu munitia Nike sau Nike Fiocchi. Nu au nicio legatura.
Acum un an am scris pe scurt cateva impresii despre aceste cartuse,dupa ce sezoane la rand folosisem si alte munitii precum cele doua amintite in paralel,adica Long Range si Bornaghi Delux. La Long Range renuntasem deja in favoarea unor sortimente la la Bornaghi,Cheditte si RC.
Din tot ce face Baschieri in gama standard si medie, Nike Transparente si Alpha mi se par cele mai reusite. Din gama semi-magnum si magnum nu am incercat asa ca nu ma pot pronunta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde teuton pe 15 Noi 2015, 20:11

poate ca conteaza si cum se potrivesc cartusele cu arma
mie mi se par bunicele B&P transparente, chiar daca abia ce am inceput sa le folosesc ( am MP153)
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde bogdan187 pe 16 Noi 2015, 10:59

Asadar :

Folosite sambata in teren , in mod mai intens . Nu stiu daca sunt cartusele , mana mea sau alti factori ,dar am ratat la marele greu , si lovituri ce pareau realtiv usoare , la distante medii spre mici (au fost si cateva focuri la distante apreciabile , dar cu acelasi rezultat ).
Oricum in arma mea , au o problema mare : nu le ejecteaza -cred ca tubul este prea lung , si asta nu imi convine deloc , plus ca reculul este unul demn de luat in seama.
La urmatoarea iesire o sa iau o cutie de Nike transparente de 34 g , ca care am tras anul trecut si nu au fost probleme .
Revin cu impresii .
PS : se pare ca socoteala din poligon nu se potriveste cu cea din teren :)))) .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde the_mav pe 16 Noi 2015, 11:51

?!?! ce ai folosit intensiv si ai ratat??? BP long range?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde bogdan187 pe 17 Noi 2015, 11:57

Am folosit B&P long range , si vanatul : fazan si iepure .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde Marius pe 22 Noi 2015, 11:54

Eu folosesc la rate Long Range nr. 6 si la gaste Long Range nr. 0, de cand au aparut in RO. Am tras cu siguranta cateva mii de cartuse de-astea si nu le schimb pt ca sunt multumit de ele. Desigur ca multe altele sunt bune.

Faptul ca la vanatoare cineva rateaza o tinta usoara cu un anume cartus, nu spune nimic. Cred ca e gresit sa zicem ca un cartus e prost pentru ca am ratat un iepure, fazan sau mai stiu eu ce alt vanat. In 99,99% din cazuri cred ca trebuie sa dam vina pe noi pt focul gresit.

Ce remarc eu la L.R. este constanta lor an dupa an. Mie mi se par la fel: recul, putere de penetrare, eventuale particule nearse ramase pe teava, modul de reincarcare al semiautomatei...

Numai bine!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde the_mav pe 22 Noi 2015, 14:50

De acord cu tine Marius, si eu le folosesc constant de multi ani si sunt multumit de ele. inclusiv la gasca si la rata.
Nu am incercat acele nike transparente de la BP, de care multa lume se pare ca e multumita...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: B&P long range -test comparativ

Mesajde Sly_Fox pe 22 Noi 2015, 18:59

Marius scrie:Faptul ca la vanatoare cineva rateaza o tinta usoara cu un anume cartus, nu spune nimic. Cred ca e gresit sa zicem ca un cartus e prost pentru ca am ratat un iepure, fazan sau mai stiu eu ce alt vanat. In 99,99% din cazuri cred ca trebuie sa dam vina pe noi pt focul gresit.
Ce remarc eu la L.R. este constanta lor an dupa an. Mie mi se par la fel: recul, putere de penetrare, eventuale particule nearse ramase pe teava, modul de reincarcare al semiautomatei...

Numai bine!

Marius nimeni nu a spus ca munitia este proasta,ci ca exista alte cartuse de la aceeasi firma,ori sortimente de la alte firme,care au dat randament mai bun la vanatoare.
Ce inseamna asta,sti foarte bine ca esti vanator trecut prin multe. O concluzie nu o tragi dupa ce ai ratat un iepure sau un fazan,ci dupa ce folosesti cartusele respective cateva sezoane,tragand in paralel si cu altele. Pentru a caracteriza o munitie nu este nevoie de explicatii savante si formule matematice,apreciate mai ales de vanatorii incepatori,munitia in primul rand o simti,iti dai seama de calitatile sau defectele ei tragand cu ea,sezon dupa sezon,dupa sezon...
Este clar ca Long Range nu este de lepadat,doar ca discutam experientele pe care le-am avut fiecare,in cazul meu alte tipuri de cartuse depasind LR-ul ca si performante.
Trebuie sa vorbim fiecare despre constatarile din teren,nu de faptul ca un cartus X este prost. Fiecare caz in parte este special,vanatorii utilizand,asa cum am mai spus,cartusele pe care le considera cele mai potrivite pentru reusita unei partide de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate