Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:31

munitie hornady

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

munitie hornady

Mesajde Geko pe 30 Mai 2016, 13:00

Buna ziua, m-ar interesa de unde pot cumpara munitie Hornady 30-06,in romania sau la comanda !

Multumesc !
Geko
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Apr 2016, 15:33

Re: munitie hornady

Mesajde AXP pe 30 Mai 2016, 19:36

In tara, nu cred ca importa nimeni uzual, munitie Hornady. Poti cere o oferta si ulterior, o comanda la Paul Schuler de la Reghin (Sch Jagd SRL), ..., sper sa nu se considere reclama, ..., incerc doar sa dau o solutie la o solicitare, ..., anul trecut am cumparat pe aceasta cale, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: munitie hornady

Mesajde AXP pe 30 Mai 2016, 19:36

Alta alternativa, este din Ungaria, unde se gaseste uzual munitia Hornady, la majoritatea magazinelor cu specific de vanatoare, atat in Budapesta, cat si mai in provincie, spre exemplu, la Debrecen.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: munitie hornady

Mesajde Elmer_Fudd pe 30 Mai 2016, 23:56

Avem si importator in România. Il las pe dumnealui sa anunte totusi!
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: munitie hornady

Mesajde Marksman pe 31 Mai 2016, 02:36

.Eu sunt importatorul Savage Arms pentru Romania .Cit de curind ,in august probabil voi aduce si Hornady
Spunea Radubichis@...( mesaj privat )
... Imi cer scuze ca vorbesc in locul lui! ... Dar poate poti sa iei legatura cu dumnelui si te rezolva ...
Personal am tras citva ani cu Hornady Superformance ammo ... e buna ... sint citeva tipuri .. SST ( pentru tras la tinta ) , Interbond si GMX recomandae pentru vinatoare ... Poate au mai aparut acum ceva nou nu mai sint la curent cu ce au scos ... dar o recomand este buna .. gloantele de la ei sint mai rapide ca si munitia normala .. folosesc..( Superformance gun powder ) praf de pusca Superformance, si asta are un nivel de ardere mai ridicata ca multe ( gun powder ) :) Aproape in fiecare arma munitia asta grupeaza bine ...

Sint fff curios la ce pret se gaseste in Romania sau Ungaria 180 gr Interbund ammo pentru 300 win mag .
sint doar curios sa o compar cu preturile de acea , la noi nu este f. scumpa Mersi !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: munitie hornady

Mesajde AXP pe 31 Mai 2016, 07:31

Din Ungaria Hornady SF-SST 300 WM 180 gr este circa 10.6 RON/bucata, ceea ce inseamna circa 3.43 CAD/bucta.
Eu am cumparat din Romania, anul trecut, cand exista suplimentar in pret, o aciza, Hornady SF-SST 270 Win, 140 gr, la 11.5 RON/bucata, ceea ce inseamna circa 3.7 CAD/bucata
Eu folosesc SST la vanatoare, nu la tinta, este un glont cu epandare puternica si efect bun in vanat, din ceea ce am constatat eu personal.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: munitie hornady

Mesajde Marksman pe 31 Mai 2016, 08:26

Multumesc de informatie AXP@ .
Referitor la pret sint doar putin mai scumpe ca si in Ungaria .. dar diferenta de pret nu e mare .Sint foarte de acord ca expandeaza SST si as folosi cu incredere pentru capra sau probabil mistret in Ro .. mai ales daca glontul este plasat bine .. cade fara probleme .. ( nu prea stiu multe de mistret cit de rezistent este asea ca este probabil sa gresesc cind vb de el ) Dar despre interbond ei spun ca ( the core )... partea din spate a glontului romane o singura bucata si asta creaza o" perforare adinca " este recomandant . Pentru Animale Mari.....
Aici ma refer la urs , eland, cerb si animale la care glontul are nevoie de" Terminal Balistics " ..
GMX este un glont din cupru .. ( fara plumb ) .. sint in unele tari in care plumbul nu este legal pentru vinatoare ... si asta este un glont fff fain daca nu ma insel retine peste 90% din greutate si glontul se deschide ca o floare cu 4 petale ... si este excelent pentru animale mari ...
Acum este posibil si cu SST sa dai jos urs sau eland numai ca glontul trebuie sa fie pusbine... si isi face treaba , Hornady cind vorbeste despre gloante si clasificarea lor ei doar recomanda ... Vinatorul alege munitia ..


https://youtu.be/_S0vYqiH4H4


Asea ca si fapt intre SST si Interbond nu este nici cea mai mica diferenta daca te uiti la ele si le compari ( pe dinafara ) ....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: munitie hornady

Mesajde AXP pe 31 Mai 2016, 09:33

Multumesc de informare, @Marksman. Cunosc, GMX-ul, la nivel teoretic, m-am documentat, fiind posibil urmatorul in planul de achizitii dupa ce termin stocul de SST. Foarte asemanator cu GMX-ul este varfull HIT de la RWS, acesta avand si suprafata acoperita cu ceva aliaj de nichel, zicese pentru reducerea frecarii.
Diferenta de pret, la munitia Hornady care pe care am cumparato, intre Ungaria si Romania, nu este mare, si se poate sa nu mai fie deloc, de anul acesta s-a scos aciza la arme si munitii, in Romania.
Curiozitatea mea este, care este pretul la tine in tara, in Canada?
Multumesc si o zi buna iti doresc.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: munitie hornady

Mesajde Marksman pe 31 Mai 2016, 15:18

Curiozitatea mea este, care este pretul la tine in tara, in Canada? Spune AXP@

Pretul este intre 35$ - 55$ dolari Canadieni .. aici la mine ... pentru o cutie de 20 de gloante .. ( cele mai scumpe fiind GMX )... Doar acum am vazut ca Hornady a mai scos citeva tipuri de gloante de care eu nu stiam nmic . Am incetat sa folosesc Hornady ceva ani in urma nu pentru ca nu erau bune ca si gloante , este un glont bun si ..sincer il recomand .., dar pentru distantele la care imi lace sa trag aveam nevoie de un glont cu BC ( BALISTIC COEFICIENT) mai mare ... Am un prieten bun care le foloseste acum si trage la 600 m cu ele foarte bine si grupat ..
O seara faina !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: munitie hornady

Mesajde Marksman pe 01 Iun 2016, 07:08

Doar asea din curiozitale am aruncat un ochi pe site-ul de la Hornady si am ramas surprins .
Aproximativ 4-5 ani in urma ,eram la curent cu tot ce aveau pe piata in materie de gloante pentru ca trageam cu gloante de la ei , avreau 4 categori SST , Interlock , interbond si GMX ...
Au trecut citva ani de cind nu mai stiam nimic de Hornady , azi am numatar 21 de categori de gloante la ei si am ramas surprins .... au gloante pentru long range shooting cu BC mare ca si .. BTHP Mach sau ELD Mach ...
Gloante pentru , vinatoare si pentru tras la tinta ... . Imi place ca au o gramada de categori ( pentru vinatoare ) , si sint recomandate pentru o gramade de intrebuintari ... de la animale mici si pina la animale mari periculoase ei le numesc ( dangerous game ) ....
Un lucru interesant ce am vazut la Hornady am vazut un video cu ( Ballisticieni de la ei ) si explicau putin technologia aia cu Polymer tip ( virful glontului facut din un aliaj solid de plastic ) ... La ei toate gloantele au acep tip ... .si spuneau ei ca facind acest lucru se poate controla mai bine expandarea glontului , glontul nu se deformeaza pe traiectorie , avind un BC mare , pina loveste tinta . Dar expandeaza .. foarte bine ..( asta fiecare categorie aparte , in functie pentru ce este destinat glontul )
Sincer ma gindesc serios sa ma intorc si sa foosesc gloantele lor ... pentru ca sint mai ieftine ca si ce folosesc eu .. si BC si Terminal Balistics sint fff apropiate , daca compar cu ce folosesc eu ...

http://www.hornady.com/bullets

Aici este sit-ul de la ei si jos pe pagina o sa vedeti toate cele 21 de categori si pentru ce sint recomandate ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate