Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2024, 00:22

9.3x62 ceva pt pagube minime?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2014, 18:00

[quote="Sly_Fox"]Nu suntem peste oceane (indiferent care ar fi acelea), suntem in Europa, Romania.
Aia cu puscaria si amenda nu am mai auzit-o decat la tine, daca este adevarata atunci oamenii aia sunt tembeli de-a binelea.
Sly nu am ciit mesajul tau pana acum, vad ca ma banuiesti ca inventez sau ceva, uite linkul
http://www.adfg.alaska.gov/static/regul ... eneral.pdf
reglementeaza ABOSLUT TOT acolo, clar si la obiect fara portite, negru pe alb!
Daca citesti intregul text vei vedea si penalizarile, sunt FOARTE DRASTICE , pe scurt la pagina 22, dupa export regulations exista TRANSPORT REGULATIONS in care se spune clar ca trofeul este pe ultimul loc si poate fi scos din teren numai la sfarsit , cel mult cu ultimul lot de carne!
QED americanii isi pazesc fauna si sunt tembeli! De-a BINELEA, vorba ta :)
Acum ia in calcul ca Romania este printre putinele tari europene care mai are WILD GAME si nu asa zis vanat crescut in tarc care mananca din mana ingrijitorului, parerea mea ca nu sunt necesare decat 22 de pagini sa faci un regulament ca lumea, nici macar nu trebuie inventat, e cu copy-paste!
Se cresc de acum animale modificate genetic ca sa le creasca trofeele cat mai mult, asta duce spre desuet vanatul pentru trofeu. Mai dureaza un pic, ai sa vezi.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Alin3006 pe 11 Mar 2015, 18:59

violiv scrie:


Nu ar apasa pe tragaci neam,fara a chibzui bine daca acest lucru este necesar.
Ai putea sa-mi spui ce inseamna ultimele cuvinte? Cum ai defini tu necesitatea de a apasa pe tragaci? Eu personal cred ca nu exista niciodata "este necesar". Intotdeauna ai de ales si alegerea este strict personala.


Al naibii de bine zis. Vorba lui unchiu`Moose, de care mi-e tare dor mai mereu, cand iti tragi cizmele dimineata te duci sa ucizi. Restul sunt povesti, in sensul ca modul in care o faci, ce te motiveaza, cum vezi lucrurile, daca mananci carnea sau nu tin de cum vezi tu lucrurile si pot fi foarte diferite de cum cred altii.

Eu vannez pentru placerea de a vana- in special capriorul. E un duel intre mine si el si cel mai mult conteaza ca l-am putut apropia, ca i-am pacalit simturile. Focul de arma e ultimul act al povestii, de multe ori amanat sau anulat.

Insa eu cred ça tien tôt de respect fata de animalul rapus sa nu irosesti carnea. Nu mananci vanat? Foarte rau, tu pierzi, inseamna ca nu stii sa-l faci de fapt. :lol: 8) Insa du-l altuia care se va bucura.

Si treaba cu 9,3 la caprior e tare interesanta, insa din niste puncte de vedere - exact ce spunea si Violiv- e al naibii de potrivit.
Eu am incercat multe, de la 243 Win la 9,3 x62 si 9,3x74 R si as spune ca cel mai multumit am fost de efectul unui 7x57R cu proiectil RWS Uni Classic.

Nu as mai trage cu un glont mic si vitezist la caprior din doua motive: nu cade in foc si faci o buna parte din carne praf.

Eu vad treaba cu vanatoarea asa: nu e ok ca ucid doar din placere. Insa daca tot o fac, ca sa potolesc demonul ala care nu ma lasa sa dorm, macar sa nu fac o risipa inutila si sa justific cumva crima prin faptul ca fac o sarbatoare din fiecare iesire si ca cinstesc carnea fiecarui vanat - fie el prepelita, porc sau caprior.

Si cine spune ca tapul are carnea fada, sa mai incerce retete noi si sa traga cu ochiul pe la aia mai batrani. Ca e bun al dracului si poti face din el ciorba, friptura, pastrama la gratar, piftele, snitele, ardei umpluti si tot ce-ti trece prin cap.

Si inca ceva: daca tot ma duc sa ucid din placere - ca in definitiv asta fac- un animal comestibil, de ce sa nu-i ofer familiei mele carne de calitate, de la un animal care paste selectiv numai bunatati? Sa aleg mai bine carne de pui sau de vaca hormonata?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bowmadness pe 06 Ian 2016, 19:04

[quote="violiv"]


3. CATEGORIA "MACELARI" dupa SlyFox (nu dupa Sfanta Scriptura):
Stimate coleg, daca acesti "macelari" n-ar fi existat astazi n-ai mai fi vanat nici muste. Mai mult decat oricarei categorii de vanatori, tocmai acestora le pasa cel mai mult de ce se intampla in teren, ce se intampla cu vanatul, cat se impusca, cat se raneste, cat se inmulteste. Ei au fost factorul determinant care a permis sa existe inca vantoare in Europa, Africa, etc. si chiar stiu despre vanat si fac pentru el infinit mai mult decat stiu sau fac ultima categorie
Ai putea sa-mi spui ce inseamna ultimele cuvinte? Cum ai defini tu necesitatea de a apasa pe tragaci? Eu personal cred ca nu exista niciodata "este necesar". Intotdeauna ai de ales si alegerea este strict personala.
In care categorie sunt? In aia care nu gusta ceva bun daca nu e alaturi si amintirea adrenalinei. Exact: vanez aproape exclusiv numa specii pe care le mananc (cu exceptia "combaterii"), nu arunc aproape nimic din ce vanez, nu as trage la urs pentru ca mi se pare efectiv prea frumos la locul lui dar nu m-as da inapoi sa impusc ceva numai pentru un trofeu deosebit, sufar al naibii cand ratez, nu ma bucur cand ma intorc "cu traista goala" .... si, sa nu uit: nu ma duc niciodata singur la vanatoare ... intalnirile cu tovarasii imi fac aproape la fel de bine ca si pusca.

Vio, m-ai uns pe suflet, abia acum am citit postul! La multi ani!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde iliealexandruionut pe 29 Oct 2016, 18:48

sunt nou posesor de acest calibru(luat special pt goana..)..si tot nu prea am inteles ce ,,bob'' recomandati sa faca pagube minime intr un tap...hai sa incercam direct cu propuneri...

respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde violiv pe 29 Oct 2016, 19:11

Ca tot a venit vorba de ele - Hornady cu interl.
Cu 14,3 g si viteze ca de 9,3 tras din 30-06 am avut nesansa sa trebuiasca sa trag din fata ... intrat intre gat si omoplat si iesit langa coada pe partea opusa a lasat daune incredibil de mici, cam 5 cm hematom la intrare si abea am gasit gaura la iesire.
Orix cred ca se poarta la fel, Geco plus sau orice alt proiectil legat.
Dupa mine, poti folosi fara probleme la tap acelasi proiectil ca la mistret in goana ... si sa ai grija sa tragi la coaste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate