Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 23:49

munitie ruseasca

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 25 Mar 2016, 17:49

Asa de curiozitate oare cum o fi munitia asta, preturile par interesante
http://www.voentorg.md/ro/catalog/shotgun-ammo.html
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde cristy_grasutzu pe 26 Mar 2016, 10:04

Preturile sunt interesante rau :) Cum putem sa le incercam?? :D
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 26 Mar 2016, 11:04

Sunt ceva formalitati ca sa aduci in tara munitie dar nu cred ca prea greu de indeplinit, ce nu stiu este cam ce taxe sunt, acciza sa scos dar tot ramane vama, oricum daca nu sunt mari pt cei care stau la granita cu republica Moldova cred ca le renteaza
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde cristy_grasutzu pe 26 Mar 2016, 12:43

Cred ca preturile sunt in lei moldovenesti si este pretul pe bucata!8 lei md =1.63 ron!
Avem cu ce trage in Romania multi si bine la preturi mai bune! :D
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: munitie ruseasca

Mesajde Jack.Sparrow pe 26 Mar 2016, 22:28

Ultima mea experiente cu cartuse rusesti a fost prin '98. Am primit de la un mos o cutie de cartuse cu alice de 3mm. Au fost ok 2 focuri apoi a inceput un fenomen interesant. Alicele ieseau pe gura tevii ca 'maslinele' din curul oilor :lol:
Le-am tras pe toate in pauza de masa atunci. Poate ca erau 'trase' desi pareau OK si omul isi tinea toate alea la loc uscat, nu stiu. Incredere zdruncinata definitiv...
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: munitie ruseasca

Mesajde yoghi pe 27 Mar 2016, 15:12

preturile sunt pe bucata cartuș.
mai sunt de vânzare burete la 1 leu și tuburi goale la 4 lei.

În Lei Ro bura e 20bani, tubul 82bani și cartușul a zis colegul mai sus 1.63 lei.
deci ...
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 02 Apr 2016, 20:33

Nu prea e clar. Preturile de 8,9 respectiv 20 lei (RON?) pe cutie nu prea inseamna 1,63 / cartus.
Sau nu reusesc eu sa inteleg.
In Franta cele mai ieftine cartuse sunt in jur de 4 Euro/cutie de 25 bucati, 24gr in 12/70, la Decathlon, marca locala Solognac. 4,4 Euro Mary Arm Cyrano de 28 gr., care au luat medalii in concursuri... deja alta gasca in alta traista.
Cele mai bune (care se gasesc la Decathlon), Mary Arm Cyrano Competition sunt cca 5,4 Euro/cutie de 25.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 03 Apr 2016, 11:31

cand vazusem si publicasem postul nu m-am gandit la bucata ci la cutie stiind ca ei nu au toate supra taxele astea pe care le avem noi si munitia este si "ruseasca",
evident ca in conditile in care cartusul Stalin costa 1.6 si Sellier&Bellot costa 1.4 comparatile nu-si mai au rostul daca e chiar asa si nu cum zice colegul @CCM
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde violiv pe 03 Apr 2016, 12:34

Ai postat in martie 2016, data la care nu mai avem niciun fel de supra-taxe.
In Moldova comertul cu arme si munitii este inca monopol de stat, e o singura firma cu doar doua magazine in toata tara .... n-ai de unde sa iei din alta parte.

Cu adusul de la ei e mai complicat decat cu adusul din Ungaria. Daca vrei s-o faci legal e complicat de oriunde dar daca aduci de la unguri te leaga numai romanii pe cand la ei te leaga mai rau moldovenii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 03 Apr 2016, 14:30

si atunci daca acciza s-a scos si nu mai exista si alte supra taxe cum se face ca nu avem si noi cartuse la pretul celor din Franta cum zicea colegul mai sus? sa nu mai vorbim ca venitul mediu al unui francez este de 5-6 ori mai mare
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 03 Apr 2016, 19:52

Poate si pt ca aici munitia se gaseste inclusiv la Decathlon, iar la noi nu (inca?).
Hypermarket-urile (Decathlon asta e, chiar daca nu pare sa aibe multe in comun cu Carrefour sau Kaufland) forteaza preturile in jos (pe buzunarul furnizorilor!!) - cum nici un magazin mic sau mediu nu poate sa faca.
Pe de alta parte, Franta, Italia, Germania, UK, Spania, etc., sunt piete pt munitie/arme cu mult-mult mai mari decat Romania, poate de 100 sau 1000 de ori mai mari. Poate mai mult. Cantitatile care sunt vand inseamna automat preturi mai mici.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 03 Apr 2016, 19:53

Cantitatile care se vand, pardon!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde violiv pe 03 Apr 2016, 20:54

In plus:
- costul transportului in Ro este de-a dreptul exorbitant si devine cat de cat decent numai la un numar mare de tot de cartuse importate. Sa cumperi o cantitate asa de mare inseamna sa blochezi bani seriosi pentru ca vanzarile sunt mai mici ca dincolo
- pe de alta parte, romanii sunt vanatori foarte pretentiosi si cer de la importatori numa arme si munitii din cele mai performante asa ca-n magazine n-o sa gasesti decat munitie de foarte buna calitate, adica munitie ceva mai scumpa. Numa aici pe forum au fost plangeri despre fasaituri, graunte de pulbere imprastiate intre alice, bure strambe, grupaje aiurea, etc. Sa nu crezi ca munitia aia de 2 bani de la super-market e la fel de buna ca B&P....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 04 Apr 2016, 09:27

http://www.store.armeriacaspani.it/armeria/cartucce_da_caccia/baschieripellagri_nike.html
nu-s 5 ca-s 6, la ei acosta in lei 1.08 un cartus iar la noi aceasi cartus 1.6-1,8, eu cred ca importurile se fac direct de la fabrica iar o firma ca Arw care are contract direct cu ei beneficiaza cam de aceeasi discount ca si armurierul X-ulini din Italia care cumpra mai putin, legat de transport chiar daca trebuie sa fie cu masina blindata intr-o duba intra zeci de mii de cartuse iar pretul impartit per cartus ar fi nesemnificativ si in varianta costului triplu adica in loc sa coste 1500 de euro sa costa 5000 un transport
Parerea mea este ca vanzatorul roman doreste sa castige cat mai mult si are adaosuri foarte mari,
Avem aici colegi armurieri care au magazine si daca se aprovizioneaza cu munitie direct de la fabrica poate ne lamuresc, sau cumva sc Sageata are distributia pe Romania la B&P, S&B, Cheditte, Geco etc si atunci alte magazine trebuie sa cumpere de la distribuitorul roman... ca atunci se explica multe
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde violiv pe 04 Apr 2016, 16:19

Daca vrei sa-ti deschizi magazin si te intereseaza detaliile, cred ca te pot lamuri in amanunt macar o parte din armurierii pomeniti.
Pana atunci gandeste-te la astea:
- cate magazine de arme mai mult sau mai putin independente sunt in Ro si cate aduc cartuse fata de cate aduc arme independent? Oare de ce? Daca adausurile comerciale practicate sunt asa de mari si castigurile vanzatorilor curg ca mierea de ce nu se napustesc mai multi? In amarata noastra de tarisoara nu exista practic un domeniu in care sa se faca bani (mai ales usor si multi) si in care sa nu existe o concurenta acerba .... oare de ce la import de munitii nu se inghesuie mai nimeni? Pentru ca realitatea este ca la cartuse se castiga atat de putin incat cine le mai aduce le aduce numa pentru ca scrie pe magazin "de vanatoare" si s-ar duce naibii fara un cartus in raft
- cate magazine au in spate si depozite in care pot tine mai mult de limita legala prevazuta pentru un magazin=spatiu comercial la parterul unui bloc de locuinte?
- daca ai putea aduce numai 20.000 cartuse cat sa le poti tine in magazin, cam cum le-ai imparti pe calibre, gramaje si dimensiuni de alice .... cam cate 1000 din fiecare fel ??? La numere din astea nici nu stau de vorba cu tine producatorii
- si nu in ultimul rand - in mod statistic determinat dupa cifrele de vanzari, de vreo 3 ani incoace in Ro se trage cam jumate din cat se tragea acum 10 ani; numarul de posesori de arme a scazut numai anul trecut cu vreo 3000 si vanatori noi nu s-au facut; chiar daca numarul de arme in circulatie a crescut, adica numarul de arme pe cap de vanator a crescut .... nu poti trage cu 2 arme deodata


Realitatea este ca suntem atat de putini pentru "piata" incat nu contam.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 04 Apr 2016, 21:01

violiv scrie:In plus:
Sa nu crezi ca munitia aia de 2 bani de la super-market e la fel de buna ca B&P....


Mary Arm nu e munitie de doi lei, chiar daca se gaseste la Decathlon. E chiar din contra...
O cautare pe Google lamureste chestiunea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 04 Apr 2016, 21:23

[quote="violiv"]In plus:
- costul transportului in Ro este de-a dreptul exorbitant si devine cat de cat decent numai la un numar mare de tot de cartuse importate. Sa cumperi o cantitate asa de mare inseamna sa blochezi bani seriosi pentru ca vanzarile sunt mai mici ca dincolo

Asta incercam sa spun si eu cand ma refeream la dimensiunea pietei romanesti vs pietele mari din Europa. Nici vorba sa tin partea magazinelor mari tip hyper = Decathlon, Carrefour, etc., - vs un magazin specializat. Dar realitatea este ca forta lor de negociere tradusa in cantitati f mari se reflecta in preturi mici pt end-user.
Lucru care este in defavoarea absoluta a magazinelor specializate care nu isi pot permite sa lucreze cu marje f mici... si nici nu pot obtine discounturi care pot ajunge pana la 45-55% de la producator!
Dar asta este realitatea lumii in care traim, iar in momentul in care tb sa scot bani din buzunar, prefer sa dau 54 E pe un carton de Mary Arm Cyrano Comp. 28/12/70 la Decathlon, decat 80 E pe Rio 50, la club. Chiar daca Rio este la fel de bun ca Cyrano. Cel putin, aici in Franta.
Costul transportului in Ro, este f adevarat, mareste mult pretul datorita cantitatilor relativ mici, care vor ramane mici pt mult timp in tara noastra. Munitia este grea per unitate de volum, ceea ce inseamna automat o pondere importanta a costului transportului in pretul final.
In alta ordine de idei, tin pumnii tuturor magazinelor si importatorilor din Ro., si nu ma refer la supermarket-uri ci la pasionati care incearca sa construiasca un business viabil din asta. Este, pur si simplu, foarte greu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 04 Apr 2016, 21:43

violiv scrie:
Realitatea este ca suntem atat de putini pentru "piata" incat nu contam.



Io, aicea, nu sunt de acord, cu permisiunea dvs., a importatorilor si magazinelor.
Pai, cum sa nu contati? Deocamdata, e piata dvs., asta locala! Puteti incerca sa faceti ceva.
Eu cred ca ar tb sa faceti o asociatie a importatorilor si vanzatorilor de arme/munitie (Violiv, exact cum e ARPIM-ul la medicamente!) si sa va urmariti si promovati interesele, care, pana la urma, sunt ale tuturor vanatorilor si sportivilor. Exista si avocati f competenti pe forum, care ar putea ajuta si cred ca ar fi f incantati... poate chiar pro bono! Lobby. La parlament, la guvern, etc. Si printre ei sunt vanatori, vor asculta.
Este doar o chestiune de timp pana cand jucatorii mari gen Decathlon vor decide ca merita sa intre pe piata de munitie din Romania. Atunci va fi tarziu. Pana atunci, insa...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 04 Apr 2016, 22:12

La pretul cartuselor nu cu statul trebuie sa ne luptam ci cu vanzatorii, asa cum acum cativa ani cred ca chiar Vio propunea un boicot impotriva magazinelor online invechite, cred ca si acum putem avea o miscare comuna de genul celui pe care o spui tu, eu sunt convins ca la magazinul care face import adaosul comercial este de cel putin 100% la pretul cartusului ajuns aici cu toate cele platite
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 04 Apr 2016, 22:45

bogus scrie:La pretul cartuselor nu cu statul trebuie sa ne luptam ci cu vanzatorii, asa cum acum cativa ani cred ca chiar Vio propunea un boicot impotriva magazinelor online invechite, cred ca si acum putem avea o miscare comuna de genul celui pe care o spui tu, eu sunt convins ca la magazinul care face import adaosul comercial este de cel putin 100% la pretul cartusului ajuns aici cu toate cele platite


S-ar putea sa para asa, dar realitatea e alta. E foarte greu sa ai un business sustenabil fara un adaos comercial mare, tb sa ai turn-over f mare, adica rulaj pe romaneste, ca sa poti rezista. Iar adaos 100%, adica dublul pretului la care importi, sa stii ca nici macar nu e f mare. Sunt multe bunuri de consum gen mancare, haine, electrocasnice etc., unde ajunge la 3-400%. Afacerile sunt banoase numai daca ai contracte cu statul, altfel, si ci 100% sau mai mult, e greu de tot.
Dar, in alta ordine de idei, cand e vorba de banutii din buzunarul personal... pretul e cel mai important criteriu!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde violiv pe 05 Apr 2016, 02:09

bogus scrie:La pretul cartuselor nu cu statul trebuie sa ne luptam ci cu vanzatorii ... eu sunt convins ca la magazinul care face import adaosul comercial este de cel putin 100% la pretul cartusului ajuns aici cu toate cele platite


Cat pariezi? Sa zicem munitia pe un an :-?
N-ar fi corect din partea mea pentru ca eu am date cat se poate de sigure, cu creionul pe hartie si cu tabelu' pe calculator, facute si rasfacute, de-a lungul timpului ... cu acciza de 100%, cu acciza fixa, cu "fara" acciza, cu pretul la producator oferta functie de nr. buc. achizitionate sau de valoare factura, transport din UE sau de peste ocean .... cu toate datele, cat se poate de reale, pe masa. Mai mult decat atat, poate ai uitat sau nici n-ai stiut ca in Ct a existat singurul producator privat din Ro de munitie cu alice. Unii isi amintesc de UNC-uri. Stiu si ce inseamna pretul componentelor si transportul lor, preturi de fabricatie si distributie, etc.
Crezi ca eu nu vreau sa trag cel putin la fel de mult dar mai ieftin?

Ei bine, singura solutie ar fi aceasta (stiu ca e o utopie dar seamana cu solutia "uniunii importatorilor" propusa mai sus):
- Sa punem toti tragatorii la comun suma destinata personal cartuselor pentru urmatorii 5 ani.
- Sa cautam oferta cu cel mai bun raport pret/calitate/satisfacere dorinte
- Sa importam de toti banii la un singur drum, de la o singura firma, printr-o singura firma si sa le depozitam intr-un singur depozit

Numai asa vom avea de tras 10 ani cu banii destinati munitiei pe 5 ani.....asa scapam si de grija testarilor noutatilor pentru ca vom trage toti, ca pe vremuri, numai un singur fel de cartuse.

Daca tu nu esti dispus sa pui jos acum banii pentru urmatorii 5 ani atunci sa-i dai voie magazinului importator sa te crediteze, cu oarece dobanda ... pentru ca respectivul magazin importa azi munitia pe care o vei trage tu in urmatorii 5 ani, cel putin. Iar daca prinzi un sezon de prepelita la fel de subtirel ca cel trecut s-ar putea sa-ti ajunga stocul pe 10 ani.... Acel 1 E investit azi de importator sta acolo blocat in raft inca 4-5 ani, fara sa produca nimic. Iar in momentul in care cartusul este cumparat cu 2 E, sa zicem, dupa ce scazi toate taxele si alte cheltuieli o sa constate ca-i mai raman poate 50 centi profit pe 5 ani la 1 E, adica 10 centi pe an profit la 1 E, adica sub 1 cent pe luna profit la 1 E investit. Ori 1% pe luna profit la suma rulata este considerat economic sub limita supravietuirii afacerii.

O sa zici ca bat campii. Uite niste realitati de la "cei mai mari" si cat se poate de usor de verificat:
- Huntershop Oradea are inca in rafturi munitie produsa inainte de anul 2000 si importata cam pe atunci. Pe cutiile Sako este trecut anul fabricatiei si nu-i niciun secret.
- Arrow are la fel, munitie S&B, Winchester si chiar RWS de peste 10 ani in raft.

E foarte drept ca nu se intampla la toate calibrele si nici la toate sorturile dar banii au fost dati si cartusul acela sta in raft pana-l duce la faliment pe importator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ruseasca

Mesajde violiv pe 05 Apr 2016, 02:17

P.S.
- am starnit o mica revolta apropo de aspectul "on-line" pentru ca era (si inca mai este la codasi) un lucru cat se poate de evident. Se pare ca n-a fost in zadar si azi numeri nici pe degetele de la o mana magazinele care neglijeaza aspectul virtual.

- partea cu pretul la raft am comentat-o o singura data si atunci am avut date cat se poate de exacte ca pretul unui anume produs, singular si foarte la moda, era umflat peste limita.

Nu-mi sta in fire sa vorbesc inainte de a fi cat se poate de informat si crede-ma ca partea asta cu pretul munitiei m-a afectat cat se poate de serios pe toate planurile, de la placerea trasului si pana la relatia in familie. Am scotocit cat am putut dupa ceva ieftin si bun, disponibil la orice ora. Ei bine, cel putin la noi nu se poate real asta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 05 Apr 2016, 16:51

[quote="violiv"][quote="bogus"]

(stiu ca e o utopie dar seamana cu solutia "uniunii importatorilor" propusa mai sus):


Cu scuzele de rigoare, este o utopie in masura in care nu incercati sa faceti ceva, indiferent ce, in interesul vostru.
Nu-i vorba, e quasi-imposibil sa faci importuri din astea, pt juma de tara sau pt toata. Nu la asta ma refer.
Dar un ARPIM al vostru care sa va protejeze, promoveze, sustina interesele, asta puteti face fara probleme. Poate reusiti sa schimbati cate o lege care va e defavorabila. Cum ar fi aia care se refera la cantitatile de munitie.
Asta PUTETI FACE CU USURINTA.
Cum spunea Stalin: cere si (poate) ti se va da. Copilul care nu plange, nu primeste tita.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde Sly_Fox pe 05 Apr 2016, 22:25

CCM scrie:Dar un ARPIM al vostru care sa va protejeze, promoveze, sustina interesele, asta puteti face fara probleme.

Exista deja de cativa ani o asociatie a importatorilor si distribuitorilor a articolelor de vanatoare, printre care firesc si munitie de vanatoare. Ce spui tu s-a facut deja. Uite aici:
http://www.apidav.ro/
CCM scrie: Poate reusiti sa schimbati cate o lege care va e defavorabila. Cum ar fi aia care se refera la cantitatile de munitie.
Asta PUTETI FACE CU USURINTA.

Desi ai boldat literele ,,PUTETI FACE CU USURINTA,, te inseli grav. In Romania nu poti schimba o lege pentru a fi favorabila vanatorii, ci legile in domeniu sunt schimbate periodic pentru a fi nefavorabile vanatorilor. Legi favorabile au reusit sa atraga doar ciobanii, violenti si cu aburii alcoolului plutind pe deasupra sinistrelor lor accesorii de le poarta pe cap. Si asta dupa ce au sarit gardul Parlamentului amenintand cu batele alesii neamului.
[/quote]
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: munitie ruseasca

Mesajde CCM pe 06 Apr 2016, 07:25

Atunci e f trist. Nu am stiut ca exista asociatia.
In alte domenii pare sa functioneze o asemenea asociatie de lobby. Nu mai spun in strainatate.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 831
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: munitie ruseasca

Mesajde OVI762 pe 06 Apr 2016, 08:13

La romanica lobby-ul nu se exista,la noi daca incerci sa faci lobby ii zice trafic de influenta si bagi parnaie pana la loc comanda.Sau mai castigi inca un mandat,depinde...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: munitie ruseasca

Mesajde Dragan pe 09 Apr 2016, 22:28

Imagine
Preturile din Decathlon Lleida,Spania.Preturi ce te imbie sa-ti invinetesti umarul :think:
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: munitie ruseasca

Mesajde yoghi pe 10 Apr 2016, 13:09

Din ce vad in raft numai o marca e de ""concurs"": Saga
restul ....fara importanta.
Ai cumva preturi si la Baschieri; Rws;Fiochii;Cheditte;Legia;Winchester sau Eley
adica fabricanti de componente si cartuse nu doar incarcatori de tuburi.
In Ro nimeni nu mai trage cu Rio, Seler sau Clever.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: munitie ruseasca

Mesajde Dragan pe 10 Apr 2016, 15:59

Sincer sa fiu cred ca postarea cu raftul de cartuse trebuia sa o postez in cu totul alta parte si in alta tara.Am gresit tara,va rog sa ma scuzati,vroiam sa postez intr-un forum dintr-o tara saraca unde majoritatea vanatorilor cu salarii in jur de 150-200 euro/luna nu isi pot permite sa arda trei-patru cutii/zi intr-un poligon(daca il au ,sau stiu cei aia).Vad ca postarea mea ajunge in forumul din cea mai prospera tara din europa,cu mii de vanatori care isi petrec sfasitul de saptamana in poligoane de tir si trag la talere cu cele mai scumpe cartuse din piata munitiei mondiale.Probabil si armele detinute sunt pe masura munitiei compapatibile.(IJ,ZB,Zastava.....)
Bravo natiune,ma bucur sincer ca nivelul de trai permite clasei vanatoresti sa nu mai foloseasca munitie fabricata de "incarcatori de tuburi".Poate asta face ca noii vanatori sa doboare cu usurinta iepurele in fuga la 80-90 metri,iar Brenneke-ul sa tranteasca fara probleme un caprior la suta de metri.
Va doresc tot binele din lume si sa aveti zile frumoase de vanatoare .
Mult respect.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: munitie ruseasca

Mesajde radubichis pe 10 Apr 2016, 16:06

yoghi scrie:Din ce vad in raft numai o marca e de ""concurs"": Saga
restul ....fara importanta.
Ai cumva preturi si la Baschieri; Rws;Fiochii;Cheditte;Legia;Winchester sau Eley
adica fabricanti de componente si cartuse nu doar incarcatori de tuburi.
In Ro nimeni nu mai trage cu Rio, Seler sau Clever.

Mai sunt exceptii .Eu trag cu Rio (talere ,vanatoare) si mi se par bune bune .Raport caltate pret FB
Eley am comercializat 2-3 ani ,la pret bun si nu prea s-au uitat romanii la ele ,erau prea ieftine :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate