Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 23:32

SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde WARCHANGEL pe 13 Iun 2012, 20:16

Violiv
ai tras vreodata cu SWIFT A FRAMES de la Norma?....inca nu am gasit glontul ideal... ce pot sa spun pana acum ca am avut performante bunicele cu PTS si HPC de la S&B , cu Sako 14.3 HH, EVO RWS, Winchester Power point...dar inca nu am gasit un glont care sa ma multumeasca cu adevarat!
as vrea sa mai incerc SWIFT A FRAME, NOSLER PARTION, RWS UNI si NORMA ORYX...


mersi!
"Leul flămând, pe-ascuns vânează şoareci"
WARCHANGEL
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 25 Sep 2011, 18:39

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 14 Iun 2012, 08:19

Glontul ideal nu exista PUNCT :cry:
Orix si UNI n-am tras personal niciodata in vanat dar am multi amici care le folosesc si nu-s nemultumiti.
Swift A-Frame am la 375. E un glont foarte dur, care expandeaza putintel, se umfla un picut si fundul si penetreaza mult de tot. Indicatia lui e chiar pentru animale mari, grele, cu piele tare. Nu stiu cum face la calibre mai mici da' cred ca tot pe acolo.
Eu folosesc Nossler Partition de 13 g. Am avut si la 300 wm si la 30-06 si am acum si la 9,3x62 de 17,8 g ... din pacate, ultima cutie pentru ca Sako nu-l mai incarca.
Al doilea proiectil pe care-l folosesc preponderent este TSX, de care am fost foarte multumit in 30-06 si pe care astept sa-l incerc si-n 9,3...la fel, ultimele doua cutii gasite prin tara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde WARCHANGEL pe 14 Iun 2012, 19:10

presupun ca TSX il folosesti doar la panda....!am citi multe despre TSX ....si alaturi de Nosler partion este mereu in top ten nord american! eu nu pot regla arma decat pe un singur glonte! acum merg mai mult la pand..cca 80% din iesiri.... si dau cam 45% tap 45% mistret si cam 10 % animale mai mari...am tras intr un animal de asta mare cu un HPC in zona gatului....si a trecut prin el....am gasit doar ceva par..si cateva picaturi de sange dupa vreo 100 de metri de alergat in panta..sigur a fost o lovitura esuata..acu caut cea mai performanta munitie posibila..as da si 20-30 de lei pe o munitie care sa mearga la toate astea 3 animale...
citesc pe un forum http://www.chuckhawks.com/recommended_h ... ullets.htm cate ceva..dar vreau sa discut cu oameni care au tras cu cate ceva.... cred ca schimb tot si arma si munitie si poate si un tranplant de deget..nu stiu....dar toate animalele pierdute au fost lovite...si inca bine..cel putin vizual....numai ca nu ai picat in foc..si aici dau si vina pe munitie...
mersi....ca mai ai rabdare sa dai si sfaturi....
ps..sunt prin mamaia...dau o bere...poti sa vii pe aici? :))
"Leul flămând, pe-ascuns vânează şoareci"
WARCHANGEL
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 25 Sep 2011, 18:39

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 24 Iun 2014, 11:59

PTS-si colaborarea cu Hornady.

Din ce produs original Hornady ”provine” acest varf incarcat de S&B in 180 gr?

din InterBond-ul 180gr:

Imagine

sau din SST-ul de 180gr:

Imagine

Pentru cine cunoaste, adresez urmatoarele intrebari:
Camasa de cupru a PTS-ului (?!) este lipita de miez?
Care este BC-ul acestui varf declarat de Sellier&Bellot dintr-o teava de 60cm?

Multumesc!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 24 Iun 2014, 14:36

Din SST.
Nu are camasa lipita. Spre deosebire de alte proiectile, are camasa de cupru integral, nu tombac sau alte aliaje. Lasa cupru pe teava mai rau ca TSX. Undeva la circa o treime de fund, are un mic inel ce proemina in interior, in masa plumbului si cam pana acolo se desface ,,, unde scrie "4" in poza ta. Expandeaza repede si mult. Pierde plumb mai mult sau mai putin functie de contact si chiar pe tot.

Daca o sa bagi intr-un "gadget" datele despre viteza la diferite distante oferite de producator o sa-ti iasa niste valori astronomice ale BC. La 308 zice cam asa:
V0 765
V100 723
V200 684

adica ar pierde doar 40 m in prima suta de m si chiar mai putin in a doua.
Nu e nici pe departe asa. Dupa caderi cred ca e undeva la 0,5 sau mai putin.

L-am tras destul de mult in 30-06, 300 wm si 243 mai nou.
Nu mi-a grupat excelent din nicio arma, decat daca "am tras" de varfuri inafara si le-am bagat in teava sa se "infiga" in ghinturi. Este mai constant si mai bine lucrat decat cartusele ieftinioare ale firmei. Insa este incarcat slab tare. Cel putin la ce-am tras eu e cu zeci de m/s sub alte munitii de acelasi gramaj.

P.S. din Blaser sta cam la 1,5 MOA, poate catre 1 cand si cand
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 24 Iun 2014, 16:29

violiv scrie:Din SST......................................................
...............................................................................

P.S. din Blaser sta cam la 1,5 MOA, poate catre 1 cand si cand


Din SST am banuit si eu.
Ai dreptate din .308 -ul meu ma invart cam la 1MOA ...
Atunci crezi ca la introducerea de date in ”gadget”-uri pot sa iau ...orientativ macar BC-ul de 0.480 cel al SST-ului sau ... merg pe pontul dat de un clujean si sa raman la un BC de o.447...?
Tu ce spui...?
P.S- si DAC este de aceeasi parere cu tine in ce priveste PTS-ul in general.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 25 Iun 2014, 08:16

Habar n-am.
Dupa o sedinta de poligon ieri, am ajuns la concluzia ca punem mana de la mana si ne luam un cronograf profi, ii facem si un "scut" serios sa-l putem pune la distanta ... si atunci o sa vedem exact ce si cum.

Proiectilele ascutite au mai toate o problema cu asezarea in ghinturi daca distanta de la tub la ghinturi e mare. Cum mai toate armele de vanatoare au free-bore lung, aproape toate merg cu hopuri. E incredibil ce mult conteaza asta. La PTS, pe vremea cand il trageam din 300 wm, grupajele erau de 1-1,5 MOA mai degraba catre 1,5. Cu un ciocanel de scos varfuri le-am tras afara cativa mm. Partea proasta este ca au sant de grimpaj al tubului pe proiectil si se desprind cam brutal asa ca de nu esti atent mai zboara si de tot din tub. Le-am lasat iesite din tub fata de pozitia initiala cat sa ajunga in ghinturi si-am ajuns pe loc la 0,5. Partea proasta este ca neavand cu ce sa le sertizezi la loc trebe mare grija la transport si ca fiind un pic mai lungi decat norma le poti incarca numai cate unul.
Este o munitie foarte atent lucrata, cu deviatii infime de masa la proiectile si incarcatura de pulbere asa ca a meritat incercarea. Apropo de asta, banuiesc ca acelasi lucru se poate face si la Geco Expres, care cred ca sufera de aceeasi meteahna ca nu grupeaza asa bine ca fratiorul bont si rotund SP.

Sa nu uit, PTS vrea sa-l tragi numa pe el. Materialul diferit al camasii necesita poate mai multe cartuse pana la "manjirea" corespunzatoare a tevii si daca treci alte proiectile prin teava trebe s-o iei de la inceput.

Am un amic ce are o Winchester 70 in 30-06, luata de noua, impreuna cu munitie PTS ca asta era in magazin. A mers la nivel moa din prima si de doi ani trage numai cu ea .... a picat si cerbul si ursul si mistreti multi. Nici nu vrea sa auda sa treaca la altceva.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 25 Iun 2014, 08:18

SST original incarca Fiocchi si se mai gaseste munitie si pe la noi, in doua greutati de varfuri. Aceeasi meteahna ca la PTS.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 25 Iun 2014, 11:29

violiv scrie:Habar n-am...........................................................................................

Sa nu uit, PTS vrea sa-l tragi numa pe el. Materialul diferit al camasii necesita poate mai multe cartuse pana la "manjirea" corespunzatoare a tevii si daca treci alte proiectile prin teava trebe s-o iei de la inceput.
.........................................................................................................................


Un cronograf care memoreaza 20 de focuri, produs de firme acceptabile cu fiabilitate medie se poate achizitiona pana in suma de 145 euro...si eu m-am gandit de mult la asta...nu de alta dar... sa-mi verific munitia comerciala cu care trag la vanat peste 300 m.Aproape jur ca RWS EVO respecta ce scrie pe cutie si este una din cele mai bune munitii de pe piata, eu asta trag din .308 w la vanatoare ... daca mi-ar fi la indemana financiar ... sa stii ca si in poligon unde ”natural” tocam mai multe boabe, as face acelasi lucru... insa are un pret de ”transplant de rinichi”.De aceea imi pun intrebarea serios daca merita sa-mi cumpar un cronograf sa verific vitezele unei munitii mai ieftine sa zicem inconstante ca si calitate cum poate nu este PTS-ul doar ca sa-mi asigur un ”imput” corect pt. programul balistic de pe ”gadget”-ul personal. ( sau mai bine imi cumpar de undeva RWS Elite 12.3g cu care .308-ul meu se impaca de minune?)
In acelasi timp, cronograful ar fi bun pentru mine, in sensul in care tehnic ai tras corect si conditiile meteo le cunosti si totusi sunt diferente pe tinta... macar ai o explicatie si stii ca lucrurile tin de munitie...desigur, in caz ca masori vitezele in timpul executarii grupurilor.

De acord cu faptul ca PTS-ul ”nu se suporta” decat singur la tras...cand am facut trecerea la el dupa Geco TM...am crezut ca nu vad bine mi-au trebuit 8 focuri pana am reusit un grup de 1,2 MOA la 100m.

Tandea pe mandea imi cam place aceasta munitie...

Din ce stii tu cum este acel ”free bore” la Blaser: mare,mic sau tocmai bun pt. un astfel de proiectil... sau este vreo diferenta intre R93 si R8 in aceasta privinta,nu de alta dar parca nu-mi vine sa ”trag” de varfuri :lol: chiar daca vreau grupuri stranse.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 25 Iun 2014, 15:00

Ca la orice nemtoaica, lungut.
Ca sa vezi exact despre ce-i vorba e destul de usor. Iei un cartus, scoti varful, versi pulberea. Pictezi varful de sus pana jos cu un marker permanent albastru, negru sau rosu, adica o culoare vizibila bine. Il pui la loc in tub usurel, cat sa stea. Pui cartusul in arma direct in teava, cu grija si fortezi inchizatorul peste el pana se inchide complet. Deschizi arma si scoti cartusul. Se poate ca varful sa ramana intepenit in ghinturi - il scoti cu o vergea. Pe varf raman doua feluri de urme: la partea inferioara cele lasate de marginea tubului iar la partea superioara cele lasate de ghinturi. O portiune centrala "pictata" ramane neatinsa. Masori aceasta portiune, adica distanta de la urma lasata de marginea tubului la cea mai fina urma lasata de ghinturi si afli exact ce te intereseaza. Pui varful la loc in tub exact pana la semnul anterior lasat de gura tubului. Masori acum cartusul cu totul cu sublerul si afli exact "OAL" adica "lungimea totala" la care varful se infige bine in ghinturi. Daca masori cu grija lungimea urmelor lasate de ghinturi pe proiectil afli cat s-a infipt intre ghinturi fortat fiind de tub-inchizator. Mai bagi varful in tub inca exact atat si afli lungimea totala a cartusului la care varful abea atinge ghinturile. Cauti pe net ce spun baietii care incarca despre proiectil si cam cat e distanta cea mai buna fata de ghinturi la proiectilul cu pricina. Atat mai trebe sa-l mai infigi in tub pe domnul proiectil fata de masuratorile facute anterior ca sa fie numa bun.
Eventual pictezi la loc proiectilul si repeti experimentul de 3-4 ori pana iti ies aceleasi valori.

Pentru a determina strict free-bore e bine sa folosesti un proiectil boat-tail ca sa intre usor in tub dar cat mai cilindric la mijloc si catre partea anterioara ca sa atinga iute ghinturile si sa nu se infiga mult in ele ... mie mi-a iesit cel mai bine cu TSX dar la fel de bine iese si cu KS sau chiar cu SP-ul de la Geco.

O alta metoda, ceva mai simpla, este sa iti cumperi o scula dedicata acestei masuratori sau sa cauti filmulete care-ti arata cum functioneaza si sa-ti improvizezi o astfel de sculisoara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde adiluk pe 26 Iun 2014, 08:53

Eu, cu un cronograf "CHRONY" mediu am obtinut urm. valori pe o Steyr Pro Hunters in 243w cu teava de 60:
-la 2m de gura tevii : 840 respectiv 856m/s
-la 100m : 779 respectiv 769m/s
Fata de producator ce da la PTS in acest calibru valori medii de 885m/s la gura tevii si 815m/s la 100m,e o mica diferenta, astfel ca eu folosesc un BC de 0,410 fata de 0,442 rezultat din valorile producatorului.
adiluk
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2009, 08:55

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 28 Iun 2014, 12:13

adiluk scrie:Eu, cu un cronograf "CHRONY" mediu am obtinut urm. valori pe o Steyr Pro Hunters in 243w cu teava de 60:
-la 2m de gura tevii : 840 respectiv 856m/s
-la 100m : 779 respectiv 769m/s
Fata de producator ce da la PTS in acest calibru valori medii de 885m/s la gura tevii si 815m/s la 100m,e o mica diferenta, astfel ca eu folosesc un BC de 0,410 fata de 0,442 rezultat din valorile producatorului.


Multumesc ca ai intervenit in topic,am avut de gand sa deschid un altul... cu privire la cronograf in general... si utilitatea sa.
Pana atunci pot sa ne spui te rog in cateva cuvinte ce parere ai despre cronograful tau(Chrony) cate ”focuri” memoreaza,care este ”marja”de eroare de masurare declarata de catre producator... si nu in ultimul rand la ce-ti foloseste si care a fost motivul determinant pt. care l-ai cumparat?

Pt. ca PTS-ul are la baza SST-ul produs de Hornady am fost curios sa vad la ce bani as putea gasi SST-ul incarcat la 165 gr... cel mai apropiat de tara...
Am gasit in Ungaria este la pretul de 155 lei /cutie...un pret f. bun...Daca te gandesti ca varful care provine din colaborarea cu ei PTS-ul este imediat 185 lei/cutie :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde adiluk pe 30 Iun 2014, 07:52

Buna.
Cronograful meu este un CHRONY BETA si masoara de la 9m/s la 2100m/s cu o acuratete de 99,5% (specificatiile producatorului canadian). Are o memorie de 60 de valori impartite in seturi de cate 10.
Motivul pt. care l-am luat e simplu, imi plac tragerile la distanta si pt. asta ai nevoie de valori cat mai exacte ale vitezei initiale (la gura tevii) pt. arma ta cat si pt. calcularea coeficientului balistic la fiecare munitie in parte. Ori se stie ca producatorii de munitie dau in general valori ideale ce nu pre au legatura cu conditiile reale din teren.
adiluk
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2009, 08:55

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 30 Iun 2014, 09:32

adiluk scrie:Buna.
Cronograful meu este un CHRONY BETA si masoara de la 9m/s la 2100m/s cu o acuratete de 99,5% (specificatiile producatorului canadian). Are o memorie de 60 de valori impartite in seturi de cate 10.
Motivul pt. care l-am luat e simplu, imi plac tragerile la distanta si pt. asta ai nevoie de valori cat mai exacte ale vitezei initiale (la gura tevii) pt. arma ta cat si pt. calcularea coeficientului balistic la fiecare munitie in parte. Ori se stie ca producatorii de munitie dau in general valori ideale ce nu pre au legatura cu conditiile reale din teren.


Asa este...este bine sa stii permanent ce faci,sa stii daca rezultatele tale sunt corecte sau hazard.Eu nu spun ca trebuie sa ne umplem de o gramada de ”scule-sculisoare”...insa cine doreste acuratete vrand- ne vrand le va lua pana la urma.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 30 Iun 2014, 17:12

Acelasi model l-am avut si eu pe mana o vreme si l-am incercat intens.
Nu e cel mai grozav. Nu atat prin faptul ca facilitatile la dispozitie nu-s cine stie ce grozavenie - la fel de bine poti sa-ti notezi valorile pe hartie si sa faci calculele singurel ci prin faptul ca am strans un procent destul de mare de masuratori eronate sau la care nu a afisat nimic.
Sistemul in sine este susceptibil de asa ceva. Dincolo de faptul ca distanta dintre cei doi senzori este mica, adica erori mari la masurare, este si foarte sensibil la lumina si la gazele ce ies din teava si ajung sa treaca prin el. Un calibru normal iti permite sa-l pui la 2-3 m de gura tevii dar la distanta asta 375 RUM l-a desfacut efectiv in bucati.

Aceeasi curiozitate am avut-o si eu - cat o fi viteza reala cat mai aproape de gura tevii ??? Si am masurat multe tare, pe putin cateva sute. Am tot facut si calcule si tentative de corelatii de genul "viteza mult diferita = plasament pe tinta aiurea" si nu mi-a iesit asa cum speram intotdeauna. Am mai incercat sa masor acelasi cartus tras din arme diferite, cu lungimi de tevi diferite si aici chiar a fost interesant.
De departe cel mai interesant a fost sa constat ca o diferenta de temperatura de la zori de zi cu <20 grade, la miezul zilei cu >35 grade cu arma si munitia expuse la caldura au generat diferente semnificative de viteza la gura tevii adica foarte semnificative de traiectorie.
La fel de interesant a fost sa constat ca valorile date de unii producatori se suprapun aproape perfect pe cele gasite pe cand de la altii sunt absolut orientative. La fel si curbele balistice, de cele mai multe ori un ideal greu de atins in practica.
Ajuns aici m-am lasat pagubas si cred ca tot sfanta curba balistica ridicata personal, la fel ca acum 100 de ani, e baza. Ajutat de programelele moderne de balistica scoti tot ce vrei din incercari la cartoane.

Face bine investitia? Numa daca iei doua si masori simultani la gura si la distanta altfel nu faci decat sa compari medii obtinute in conditii un picut diferite. Ca sa afli daca o munitie e constanta ca si valori de viteza cred ca e suficient s-o incerci pe hartie - in mod sigur cea care va merge "gaura-n gaura", fara "zburatoare" aruncate aiurea, va fi si una cu viteze foarte constante la iesire. E foarte posibil sa ai viteze constante si grupaje aiurea dar grupaje bune cu viteze aiurea nu exista.

Te va face un cronograf sa tragi bine la 5-700 m? Sau sa tragi "one shot - one kill" ? Nici gand. O mini statie meteo e mai necesara. De telemetru nu mai zic. Trage grupuri bune la distanta astfel incat sa poti masura caderi reale, baga-le in programel impreuna cu ce zice "starea vremii", fa asta repetat in conditii diferite si ajungi la rezultat mai bun decat folosind cronograful singur la gura tevii si tinta la 100 m.

E bun? DA! E grozav si face tot? Nici pe departe. E indispensabil? Nici gand.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 30 Iun 2014, 18:12

violiv scrie:
Te va face un cronograf sa tragi bine la 5-700 m? Sau sa tragi "one shot - one kill" ? Nici gand. O mini statie meteo e mai necesara. De telemetru nu mai zic. Trage grupuri bune la distanta astfel incat sa poti masura caderi reale, baga-le in programel impreuna cu ce zice "starea vremii", fa asta repetat in conditii diferite si ajungi la rezultat mai bun decat folosind cronograful singur la gura tevii si tinta la 100 m.

E bun? DA! E grozav si face tot? Nici pe departe. E indispensabil? Nici gand.


...o mini statie meteo este mai necesara... mi-am cumparat-o,un Kestrel 2500 ...este de vanzare in tara la o firma din Jud.Prahova.La pretul de 950 Ron+curierat(acesta este modelul cel mai folosit de tragatorii ”new entry”).Modelul acesta nu masoara umiditatea dar ... cu un smartphon destept(Galaxi S4,Note3)care are senzor de umiditate poti afla valoarea si acela este oricum permanent la tine(”fostul” nostru coleg DAC m-a luminat si pe mine)... oricum valorile masurate cu Kestrel-ul trebuie sa le introduci intr-un soft balistic ... care este tot pe un smartphon.
Acest model de Kestrel (2500) masoara viteza vantului(curent,media,rafalele),temperatura,presiunea atmosferica,altitudinea stocheaza masuratarile si iti calculeaza cateva ”raporturi”.

Toate ca toate...de un chronograf precis este/ar fi nevoie...si cel care da cele mai putine eroari din ce mi-sa spus si din ce am studiat este Magneto Speed V 3(http://www.magnetospeed.com/collections ... hronograph au reprezentanta in Cehia)dar si este la pretul de peste 360 euro :( si face acest demers...mai complicat :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 30 Iun 2014, 22:49

Magneto pare OK dar daca ai studiat un pic ce se spunde despre el .... strica grupajele si pozitia pe tinta. Adica munitie dubla la teste, odata sa-i masori viteza si inca o data sa vezi cum grupeaza.
La ei se justifica pentru ca incarca la greu pe cand la noi, ca sa masori o viteza de fabricant, merge si sa imprumuti unul cand si cand.

Probabil ai vazut si citit asta:

http://gunsmagazine.com/velocity-myths-vs-facts/

Ca si multe altele care discuta despre micile si multele erori de masurare si limite ale instrumentelor "clasice"

Daca tot vrei sa iei ceva, treci direct la cele mai moderne:

http://www.steinertsensingsystems.com/p ... -standard/

unul cat palma, pe care-l pui unde vrei pe traseu, nu-i pasa de lumina, bla-bla ... eventual varianta cea noua, "pro".
Si de ce nu, combinat cu o "tinta electronica-cronograf" care-ti afiseaza si grupajele langa arma fara sa mai bati drumul, pe langa masurarea vitezei la tinta. Cu viteza la gura si la tinta ai exact ce-ti trebe.

http://www.stac-tactical.com/steinert-c ... arget.html

http://www.hexsystems.com.au/productdes ... scription/

http://www.drello.de/english/ballistic/ ... ystems.php

Mai strangi un picut bani da' macar iei ceva "ca lumea".

P.S. vezi si filmuletul .... trage la 800 m fara optica si fara suport :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 01 Iul 2014, 09:22

vio ...stii ce ma ”ingrijoreaza” pe mine ?

Ma ingrijoreaza ca acest Superchrono acustic,usor,portabil nu a rupt gura targului.Eu am luat cunostinta de el aici:

http://www.vertebrae.no/index.php/en/co ... Itemid=173

Nu este folosit pe scara larga de cei care trag intr-o luna... cat tragem unii dintre noi intr-o viata.

In schimb MagnetoSpeed V3 este f. apreciat si intens folosit de cei care numai asta fac...trag si trag.

Este mai important pt. ei o masuratoare corecta decat grupul obtinut...

Insa oricum ai lua-o ”gadget”-urile astea sunt scumpe... spre f. scumpe de aceea am sa-mi construiesc tabelul balistic exact in teren din suta in suta ...si am sa-mi determin vitezele ... indirect(dar cat se poate de corect)...pt. fiecare munitie pe care am sa-o folosesc.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde violiv pe 01 Iul 2014, 11:25

Cunoscand limitele si dezavantajele unui crono clasic, eu mai degraba as investi ~200 E in cel acustic decat jumate intr-unul "luminos" sau dublu in magneto. Chiar si numai pentru faptul ca-l poti pune oriunde pe traseu si ..... riscul sa-l gauresti cu un glontisor ghinionist e muuult mai mic decat la unul clasic. Poti sa razi dar legile lui Murphy functioneaza bine de tot si oricat ar parea de improbabil, o tija din aia subtirica se taie perfect cu un glontisor :roll: chiar daca distanta fata de gura tevii nu e mare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde GeKados pe 04 Iul 2014, 12:37

Fiindca am intrat mai tarziu in discutie revin putin la PTS.

Cei de la Sellier&Bellot publica pentru PTS 180 gr un BC=0,550 care si mie mi se pare mare. Eu folosesc in programul balistic un BC de 0,5 care e aproape de adevar. Ultima tragere cu PTS la 700 m am fost la fix cu compensarea caderii iar la 1060m am avut un decalaj de 0,5mil mai jos in raport cu solutia de tragere calculata de softul balistic..

Dpdv grupaj din arma mea merg bine, sub MOA.
In imaginea de mai jos vedeti un grupaj din 3 focuri in jur de 0,5 MOA (grupul din dreapta sus – Cristi ) grup facut de fapt pentru confirmare reglaj zero :
Imagine
Un grup mult mai vechi din 4 focuri la 500m , placa de otel :
Imagine

Ca si viteze masurate (cronograful la ~1,5m – 2 m de arma, t= 30°C, teva 610mm) , am avut 757m/s si 759m/s pentru 765 m/s publicati de fabricat …. am tras doar doua focuri prin cronograf.
Din alta arma cu teava match de 770mm (LW) a mers 781m/s si 782m/s (din cate interpretat eu dintr-o poza pentru a doua valoare…) in aceleasi conditii descrise mai sus.

Depunerile de cupru din teava sunt ceva mai mari decat am observat la alte cartuse dar eu am reusit sa trag 800 cartuse ( PTS, Geco Target si Lapua in oricare ordine) fara a « trata » teava cu peria de bronz in toata aceasta perioada, doar inlaturarea carbonului cu solutii specifice si apoi ulei + tampoane uscate. Cand am curatat-o …am cam frecat ceva la ea dar totusi in limitele admise :lol: .
S&B au fabricat cartuse , mai ales HPBT –urile din camasa de otel acoperita cu tombac dar nu prin proces galvanic ci prin roluire la temperaturi mari unde se realizau imbinari care nu puneau riscuri de separare in ghinturi.
Acum toate camasile , cel putin pt gama HPBT, sunt fabricate din tombac ( 90% cupru si 10 % zinc) .

Cronograf : eu unul il gasesc foarte util facand tragerea la distanta mult mai precisa din primele focuri si ma bate gandul sa-mi cumpar si eu unul.

Partea cu corelarea solutiei de tragere teoretice cu impactul real este foarte precisa cand te « calibrezi » si tragi in aceeasi si am incercat-o si pe aceasta.

La ultima experienta, unde ni s-a permis doar 10min reglaj/pers la 100m si unde a intervenit graba si stresul.. , am avut ceva de suferit pentru ca nu am reusit sa trag nici un foc « downrange » cum zic fratii nostrii de peste baltoaca si am avut ceva decalaje la distanta , deoarece conditiile din teava se cam schimba si vitezele variaza asemenea ( in conditii atmosferice indentice cu o tragere facuta cu ceva timp in urma poti avea viteze diferite care sunt influentate direct de teava ), decalaje suficiente pentru a pierde puncte importante.

Cand tragi « just for fun » poti sa te duci in teren cu vitezele teoretice sau masurate acum X ani/luni/saptamani, etc. si sa-ti stabilesti solutia teoretica de tragere in functie de conditiile meteo si echipamentele de care dispui personal (date culese anterior care sunt foarte importante, softuri balistice,statii meteo, etc). E simplu, vezi impactul, faci corectia si apoi bubuiala placuta !
Situatia se schimba cand conteaza foarte mult sa fii cat mai aproape de adevar si vrei sa lovesti cu primul sau al doilea foc..

Statie meteo : foarte importanta, eu unul nu as pleca fara un asemenea dispozitiv de acasa iar in cazul in care nu as avea unul mi-as face o sinteza meto pe ore pe diferite pagini (netul e plin de prognoze) pentru a fi cat mai aproape de realitate .
Kestrelul este tatic, formula 1 al statiilor meteo.. dar si foarte scump.
O alta varianta muult mai ieftina este Sky Watch Xplorer 4, un dispozitiv pe care il folosesc de ~2 ani care la 650RON are tot ce gasesti la un Kestrel 4000 + compas magnetic care sare cu mult de 1200 RON. Am comparat valori ale vantului, temperaturii, presiunii (QFE si QNH) obtinute cu cele doua si sunt chiar comparabile . Utilizarea este mai greoaie pentru ca nu are decat un singur buton iar pentru a masura temperatura ii trebuie ceva mai mult timp decat la Kestrel pentru ca are senzorul in interior..dar nu-i problema, cel putin pentru mine, isi face traba cu brio. Nu are garantia de 5 ani pe care Kestrelul o are dar acum si pretul este pe masura !

Cristi
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 04 Iul 2014, 13:20

Salut Cristian !

Ma bucur ca ai intervenit si aici :) experienta ta este importanta si ar trebuie sa tina cont de ea toti cei care intra pe acest forum (ma refer la cei care sunt la inceput si nu numai... :D )pt. ca faci lucrurile cu acuratete...si concluziile tale stau in piciore.
Te rog sa intervii si la acest topic ...

viewtopic.php?f=122&t=14317

...chiar daca in ultima ta postare de aici ai atins subiectul in mai multe locuri...poate gasesti ceva de completat.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde bibicu pe 16 Iul 2015, 12:54

Dupa un an de la ultima postare poate totusi mai intereseaza pe cineva cum arata un S&B PTS 10,5g 7mm rem.mag tras de la 70m intr-un coltos de fix 100kg.
Glontul s-a oprit in piele pe partea cealalta a animalului permitand recuperarea lui.
Se observa ciuperca aproape perfecta. Nu a lasat sange dar a picat instantaneu.
Hemoragie interna devastatoare !!

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: SELLIER BELLOT GLONTE PTS

Mesajde DART pe 16 Iul 2015, 13:04

:)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate