Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 23:51

munitie ruseasca

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 16:34

Dragan scrie:Sincer sa fiu cred ca postarea cu raftul de cartuse trebuia sa o postez in cu totul alta parte si in alta tara.Am gresit tara,va rog sa ma scuzati,vroiam sa postez intr-un forum dintr-o tara saraca unde majoritatea vanatorilor cu salarii in jur de 150-200 euro/luna nu isi pot permite sa arda trei-patru cutii/zi intr-un poligon(daca il au ,sau stiu cei aia).Vad ca postarea mea ajunge in forumul din cea mai prospera tara din europa,cu mii de vanatori care isi petrec sfasitul de saptamana in poligoane de tir si trag la talere cu cele mai scumpe cartuse din piata munitiei mondiale.Probabil si armele detinute sunt pe masura munitiei compapatibile.(IJ,ZB,Zastava.....)
Bravo natiune,ma bucur sincer ca nivelul de trai permite clasei vanatoresti sa nu mai foloseasca munitie fabricata de "incarcatori de tuburi".Poate asta face ca noii vanatori sa doboare cu usurinta iepurele in fuga la 80-90 metri,iar Brenneke-ul sa tranteasca fara probleme un caprior la suta de metri.
Va doresc tot binele din lume si sa aveti zile frumoase de vanatoare .
Mult respect.

Fara suparare dar probabil ca vroiai sa postezi pe vanatorul.so (.so Somalia web domain) ca altundeva nu-mi imaginez unde o fi salarul majoritatii de 150euro, in Romania salarul mediu net pe economie este undeva la 400-450 euro, iar pe de alta parte vanatoarea este un sport destul de scumput si majoritatea celor care il practica au salarii de la mediu in sus... daca nu ma crezi uita-te te rog putin la rubrica vanzari-cumparari si ai sa vezi la Blaser, Berreta, Steyer, Swaroski, IOR, Zeiss etc de te plictisesti
Eu am atras atentia asupra faptului ca sunt diferente mari intre preturile din armureriile din Italia, Spania, Franta si cele din Romania. Pe de alta parte eu de exemplu am dat pe o carabina, montura si luneta 4500 de euro si sincer nu-mi convine sa trag nu stiu ce petarde no name.
Din fericire asa sarac si amarat cum sunt ca nu am avut norocul sa culeg capsuni tot imi iau RWS sau Blaser CDP
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde radubichis pe 10 Apr 2016, 19:50

bogus scrie:
Dragan scrie: Mult respect.

Fara suparare dar probabil ca vroiai sa postezi pe vanatorul.so (.so Somalia web domain) ca altundeva nu-mi imaginez unde o fi salarul majoritatii de 150euro, in Romania salarul mediu net pe economie este undeva la 400-450 euro, iar pe de alta parte vanatoarea este un sport destul de scumput si majoritatea celor care il practica au salarii de la mediu in sus... daca nu ma crezi uita-te te rog putin la rubrica vanzari-cumparari si ai sa vezi la Blaser, Berreta, Steyer, Swaroski, IOR, Zeiss etc de te plictisesti
Eu am atras atentia asupra faptului ca sunt diferente mari intre preturile din armureriile din Italia, Spania, Franta si cele din Romania. Pe de alta parte eu de exemplu am dat pe o carabina, montura si luneta 4500 de euro si sincer nu-mi convine sa trag nu stiu ce petarde no name.
Din fericire asa sarac si amarat cum sunt ca nu am avut norocul sa culeg capsuni tot imi iau RWS sau Blaser CDP

@ Bogus cred ca esti un pic cam arogant . .In unele parti ale Ro 150-200 euro /luna sunt un adevarat lux .
Nu toti romanii emigrati sunt capsunari .Capsunarii au plecat sa munceasca pt ca ,crapau de foame in tara

Eu zic sa-ti cizelezi un pic postarea .Roaga un moderator sa te ajute
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 20:42

La genul asta de afirmatie m-am simtit profund jignit asa ca nu consider raspunsul meu arogant de loc, a fost voit facut sa fie acid pentru ca ma deranjeaza metalitatea asta a unor domni plecati afara la lucru cu "Romania tara de sarantoci" M-am saturat sa fiu ca roman tratat ca un deficient sarac care are nevoie de jutor, fie ca modul asta de adresare vine de la un roman din diaspora sau de la un italian sau de la un neamt...

Dragan scrie:
...vroiam sa postez intr-un forum dintr-o tara saraca unde majoritatea vanatorilor cu salarii in jur de 150-200 euro/luna nu isi pot permite sa arda trei-patru cutii/zi intr-un poligon(daca il au ,sau stiu cei aia).Vad ca postarea mea ajunge in forumul din cea mai prospera tara din europa,cu mii de vanatori care isi petrec sfasitul de saptamana in poligoane de tir si trag la talere cu cele mai scumpe cartuse din piata munitiei mondiale.Probabil si armele detinute sunt pe masura munitiei compapatibile.(IJ,ZB,Zastava.....)
Bravo natiune,ma bucur sincer ca nivelul de trai permite clasei vanatoresti sa nu mai foloseasca munitie fabricata de "incarcatori de tuburi"

PS
am bautut toata tara asta in lung si in lat si nu cunosc nicaieri un loc unde 150 euro adica 650 lei sa fie considerat un adevarat lux, nu contest ca un cioban amarat sau un lucrator la o ferma poate castiga banii astia dar vorbim de venituri medii si nu de extreme si tot apropo de asta venitul minim net este de 786lei adica ala sub care este intersiz sa retribui pe cineva
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 20:53

dar evident un moderator ar fi bine sterga toate posturile care nu au legaura cu munitia si pretul ei... ma rog discutia generala a topicului
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde radubichis pe 10 Apr 2016, 21:11

Bogus ,vezi Moldova ,zona Vaslui ,sudul tarii ,Teleorman
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: munitie ruseasca

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 21:22

Radu intaleg ce spui si nu contest ca exista zone foarte sarace unde oamenii lucreaza si sub limita legala dar acei sarmani oameni sunt totusi o extrema si nu majoritatea vanatorilor romani, imi pare rau dar efectiv m-am simtit jignit atat ca vanator cat si ca roman.
Tocmai eu am deschis acest topic si intentia lui a fost aceea de a identifica o posibila sursa de cartuse mai ieftine dar nu pentru ca ma simt un sarnatoc ci pentru ca nu cred ca e normal ca eu sa trag cartusul cu 1.8lei si italianul acelasi cartus cu un 1leu, chiar am apreciat mult poza colegului nostru cu preturile din Spania dar modul cum sa adresat in continuare ma facut sa-mi ies din fire
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: munitie ruseasca

Mesajde yoghi pe 10 Apr 2016, 22:11

@dragan
ori esti plecat de prea multi ani din tara si nu mai esti la curent cu mentalitatea romanului ori la tine acolo muncesti prea mult si nu mai ai timp pt altceva.
Ce am zis mai sus e adevarat.Vanatorul roman vrea numai arme bune si cartuse f bune dar la preturi mici.
Aaaa...nu are bani....nu e problema....cumpara doar 3 cutii de cartuse tot sezonul.....dar ""nu se face de ras""" cu SelerBelott sau Mirage.
iar vizavi de arme in Ro sunt mai multe Blaser..e decat in Anglia sau Spania.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: munitie ruseasca

Mesajde AXP pe 10 Apr 2016, 22:23

Sincer, inteleg reactia colegului nostru de forum @bogus, catalogarea si incadrarea vanatorilor din Romania, facuta de superiorul si atotstiutorul domn @Dragan, mi se pare ceva mai mult decat "acida" si nelalocul ei, avand in vedere ca nimeni nu i s-a adresat jignitor si nici deplasat, ..., colegul @yoghi i s-a adresat cat se poate de decent, in conditia in care omul este in oaresce cunostinta de cauza cu piata romaneasca de profil, fiind ca si colegul @radubchis, in tangenta permanenta cu vanatorii, nu doar in randul lor, ci si de partea cealalta a tejghelei ..., dar hai sa iertam unele impulsuri pripite, ..., pe care poate, toti le mai avem cateodata.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: munitie ruseasca

Mesajde Dragan pe 11 Apr 2016, 00:04

Dragii mei, nu am nici o intentie de a jigni personal pe nimeni,nu sunt superior nimanui, nici atotstiutor,nici capsunar(oare aste nu sunt exprimari acide?).Am posta o poza cu preturile cartuselor din Decathlon la care am adaugat ca preturile te imbie sa-ti invinetesti umarul si nimic mai mult.Ma refeream strict la trasul in poligon,de aceea am si scris sa-ti invinetesti umarul.As fi curios cati dintre vanatorii de la noi trag in poligon cu Baschieri,
Fiochi,RWS,Winchester...si ce cantitati consuma.Nu am facut sarantoc pe nimeni personal ,dar din cate stiu tara noastra se afla pe ultimul loc,in privinta salarului ,in Europa.Deci cea mai saraca,este evident si nu putem nega.
Ma doare faptul asta si il simt de multe ori in discutiile cu colegii de munca.De ce am ales sa plec? este o intrebare pe care si-o pun cateva milioane de romani de toate calificarile plecati in toata lumea si continua sa plece.Am lucrat electrician la uzina siderurgica Otelu Rosu timp de 25 de ani,cand s-a inchis uzina si toate celelalte din judet mi-am dat seama ca nu mai am nici o sansa ,asa ca valiza si la gara,lasand acasa sotia, trei copii minori si o mama bolnava.Am intrat in randul vanatorilor in 1984 ,cu toate ca as putea renunta la calitatea de vanator roman,continui sa-mi platesc taxele,iar de vanat in tara nu stiu cand o voi face.Iar cei care cutreiera tara in lun si-n lat le recomand sa mearga cu ochii deschisi.Romania nu este doar Cluj,Timisoara ,Constanta sau Bucuresti.Nu stiu si nu ma intereseaza cate Blasere si Zeiss-uri au vanatorii romani,asta nu-mi spune nimic,dar cine afirma ca aproximativ 60 000 vanatori romani detin mai multe" fiare"de firma decat 800 000 spanioli ar trebui sa-si revizuiasca datele.In rest a doresc multa sanatate si sa aveti parte de zile frumoase de vanatoare.Cu tot respectul Dragan Grigore.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: munitie ruseasca

Mesajde AXP pe 11 Apr 2016, 00:52

Stimate coleg @Dragan, se pare ca nu ai inteles mare lucru, din ceea ce am spus eu si ceilalti colegi, si asta fiindca pur si simplu nu vrei sa o faci, ..., sau pur si simplu te-ai rupt de realitatea din tara, ..., trecand peste aciditatile aruncate de fiecare parte, ..., incearca sa intelegi ca ceea ce ti se spune este o realitate din tara, ..., vanatorul de aici, sarac, nesarac, cu pitici, fara pitici, ..., are tabieturile si mentalitatle sale, ..., s-a incercat sa ti se spuna, de la inceput, ca munitia ieftina nu este agreata in general de multi vanatori ( abstractie facand de motive, obiective, subiective), ..., iar cel care ti-a spus asta, chiar stie ce vorbeste, fiindca se ocupa cu asa ceva, ... Trebuia sa intelegi doar ceea ce ti s-a spus direct, fara a cauta nici o conotatie sau aroganta, in raspunsul care ti s-a dat, de catre un om care cunoaste bine piata de profil, din Romania. Nu vad de ce trebuia sa incepi sa arunci "subtile sageti", ti s-a raspuns la fel, in acelasi ton, ..., ca si copiii de gradinita, ..., hai sa ne oprim ca rautatile astea gratuite aici. Si cand ti s-a spus ca sunt mai multe Blasere, ..., nu o lua ad literam, omul se referea procentual, raportat la numarul de vanatori de la noi din tara, ..., asta ca sa intelegi gusturile vanatorului din tara fata de alte meleaguri, ... In traducere libera, suntem putini mai snobi, ..., se pare ca ai uitat ca noua Romanilor, ne place sa avem Mercedes, BMW, Audi, chiar daca stam intr-o garsoniera, ... :) :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate