Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2024, 00:39

Grupaje si performante munitie

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 19 Aug 2013, 17:49

Multumesc @Violiv, @DART.

Ai dreptate @Violiv, tinta e mica a naibii la distanta aia. Data viitoare o sa incerc sa adaug putina complexitate si o sa trag fara saculet, sunt sigur ca rezultatul va fi diferit dar...nu-i problema , nu sunt la concurs :).

@DART, sunt sigur ca mai sunt si altii cu asemenea preocupari numai ca sunt rezervati (poate e mai bine asa) in a "se lauda" pe un forum...
Dar hai odata cu "talanga " aia si posteaza si tu niste rezultate mai repede :wink:

Cristi
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 26 Aug 2013, 15:32

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 27 Aug 2013, 22:48

corect, eu nu sunt in stare sa nimeresc tinta de 2 ori consecutiv cu piatra la distanta aia ..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 30 Aug 2013, 22:11

Pai la distanta aia nici nu trebuie sa dea cu taiusul ca tot te omoara :lol: Postam anul trecut cu probleme pe topicul carabine cz si cum nu stiam unde sa dau cu capul am cerut sfaturi de la colegi :D Am reluat totul de la inceput cu cineva mai avizat cum ati zis si cu suporti noi adusi de Radubichis si ajutat de citiva colegi binevoitori am redus distanta de la 300m la 150m si rezultatele ma multumesc.Le pun si pentru voi.
Imagine focol 1 asa cum am reglat-o la Pitesti focul 2 dupa ce i-am dat clicurile necesare si multumit am plecat acasa :D
Imagine a doua zi un grup de 5 fara pauza decit timp de reincarcare si tintire se vede cum focurile 5 si 6 se duc un pic in jos si stinga.Ma opresc pina nu stric totul
Imagine Cu respect LIVIU
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 31 Aug 2013, 00:24

Nu-i rau !2 boabe aproape "muscate" la 150 m este chiar ok !
Cred ca grupul tau a "plecat spre stanga" pt. ca misti imperceptibil arma in momentul declansarii (problema se rezolva prin antrenament la " rece " ,eu asa am rezolvat)si ca se resfira este cauzat probabil
si de incalzirea tevii.
Pt.cei care nu te cunosc da si tu cateva detali despre arma,calibru,optica,
munitia folosita si conditiile de tragere( banc de proba,culcat sau poate din "mana".....nerezemat 8) )
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 31 Aug 2013, 08:22

focurile 4 si cinci se departeaza un pic si cum nu am facut pauze intre ele eu am cautat o explicatie si am dat vina pe incalzirea tevii dar poate ai dreptate si tu ca dupa 3 focuri incepusem sa ii iau frica :D Oricum sint multumit am fost si la o autorizatie la caprior si am facut figura frumoasa :lol: jos la primul foc :wink: Si cind ma gindesc cit am dat cu noroi in carabina si in munitie si de fapt montasem eu suporti ieftini si ii montasem si gresit ca ia vazut de la o posta un coleg la intinlire Am mai tras o serie de5boabe si dupa trei focuri se duc un pic in jos
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 31 Aug 2013, 09:00

Pt.cei care nu te cunosc da si tu cateva detali despre arma,calibru,optica,
munitia folosita si conditiile de tragere( banc de proba,culcat sau poate din "mana".....nerezemat 8) )


Nu fi secretos !Da si tu cateva detalii!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 31 Aug 2013, 13:43

Arma este o cz 555 lux cal 7,64 cu o luneta zeiss duralit 3/12/50 suporti warne detasabili pusa la punct inpreuna cu Tibi Anghel si inca doi colegi foarte binevoitori carora le multumesc pe aceasta cale si asa reglata tragea 7 cm stinga la 50 m iar cind m-am dus la 150m au devenit 22cm si 12 jos.Am dat clicurile care corespund cu ce zice zeiss si al doilea sa dus bine.Am tras din culcat rezemat pe saculet de nisip si am folosit munitie rws teilmaintel 175 gr ca mai aveam citeva de aruncat :D Ar mai fi o problema nu mai am clicuri in sus deci reglarea definitiva ramine la 150m Un salut la toata lumea :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 31 Aug 2013, 13:49

Ar mai fi o problema nu mai am clicuri in sus deci reglarea definitiva ramine la 150m Un salut la toata lumea :wink:


Uuuuuuuups ! Asta nu-mi miroase bine ! :(
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde Zeres Ciprian pe 31 Aug 2013, 18:41

Eu zic sa dai reglajele la jumatatea cursei si sa ii faci un reglaj din suporti daca permit, astfel incat la reglajul din poligon sa nu te apropii foarte tare de maximul cursei reglajelor. Eu zic ca nu e bine asa cum e acum.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 31 Aug 2013, 20:00

Explica cum sa fac din suporti ca nu stiu .De ce nu e bine :?: Daca vedeai cu mergea anul trecut ca mai aveam un pic sa vind pusca :lol: Tot timpul e loc de mai bine dar deocamdata atit pot :wink: Pune si tu un carton la 150 de m daca ai posibilitatea.Cu stima LIVIU
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde tibi_anghel pe 31 Aug 2013, 20:13

Zeres Ciprian scrie:Eu zic sa dai reglajele la jumatatea cursei si sa ii faci un reglaj din suporti daca permit, astfel incat la reglajul din poligon sa nu te apropii foarte tare de maximul cursei reglajelor. Eu zic ca nu e bine asa cum e acum.

Cum zici tu se face la reglajul pe orizontala cu suportii care permit acest lucru. La reglajul pe verticala nu prea ai ce sa-i mai faci.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde Zeres Ciprian pe 31 Aug 2013, 20:47

Poti pune ceva sub luneta, in inelul din fata, ceva care sa se muleze exact pe luneta si pe inel. Poate un strungar bun sa faca asa ceva. Inca o varianta ar fi sa montezi luneta mai in fata. Asta in cazul in care nu mai poti ridica din suport, in partea din fata.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 31 Aug 2013, 21:46

In fata sau spate :?: Cred ca o las asa ca o folosesc la vinatoare si nu e chiar rau :D Poate cind ajung pe la un armurier il intreb daca poate face ceva ca eu nu sint foarte indeminatic . :?
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 01 Sep 2013, 02:15

DART scrie:
Ar mai fi o problema nu mai am clicuri in sus deci reglarea definitiva ramine la 150m Un salut la toata lumea :wink:


Uuuuuuuups ! Asta nu-mi miroase bine ! :(


Zeres Ciprian scrie:Poti pune ceva sub luneta, in inelul din fata, ceva care sa se muleze exact pe luneta si pe inel. Poate un strungar bun sa faca asa ceva. Inca o varianta ar fi sa montezi luneta mai in fata. Asta in cazul in care nu mai poti ridica din suport, in partea din fata.


Tocmai invers, in partea din spate ar trebui sa stea mai sus luneta. Si nu cumva sa pui ceva intre inel si luneta - n-o sa faci decat sa lasi semne urate pe tubul acesteia.

bliviu scrie:Arma este o cz 555 lux cal 7,64 cu o luneta zeiss duralit 3/12/50 suporti warne detasabili


La suportii astia n-ai ce sa reglezi nicicum, nici sus-jos, nici stanga dreapta.

Oricum ar fi, asa nu este OK.
Pentru inceput trebe sa faci niste masuratori precise - adica distanta de la tubul lunetei la baza armei la fiecare din inele. Daca astea sunt la fel .... si asa ar trebui sa fie pt. ca inele Warne "strambe" inca n-am gasit ... atunci problema nu-i la montura. Cand zic precise inseamna cel putin la zecime de mm.
Luneta pacatuieste din conceptie printr-o plaja destul de mica de ajustare, undeva sub 1 m la 100 m maxim posibil. Oricum, daca ar fi perfect pusa si ar fi reglata cu tureta la jumate ai avea ~50 cm excursie in fiecare parte. Daca nu mai ai deloc cursa intr-o directie inseamna ca ai o deviere in montura/luneta de ~50 sutimi adica ~0,5 mm ceea ce inseamna foarte mult si ar trebui s-o poti masura si cu un instrument mai putin precis ca un subler micrometric. In niciun caz asta nu se corecteaza punand ceva intre inel si luneta.
Daca problema e din montura (sincer, ma indoiesc) atunci scapi usor - alta pereche de inele la schimb. De data asta iti recomand varianta "fixe" .... astea cu manetica nu mi-au inspirat niciodata niciun fel de incredere.
Daca inaltimea de la baza armei la tubul lunetei este sensibil egala problema poate fi din doua parti, arma sau luneta:
- sau teava e montata stramb in culata sau culata e stramba - prima varianta e putin probabila, a doua e mai posibila - culata armei e destul de flexibila, daca patul e stramb la zona "sculptata" si arma e prea stransa se poate curba culata cat sa-ti "indoaie" luneta. Slabesti incet surubul posterior de fixare a culatei in pat si vezi daca i se ridica "coada" .... normal, culata trebe sa stea in pat drept si uniform chiar daca strangi aproape complet numai surubul din fata
- ori luneta e defecta din fabrica, chestie care mi se pare mai probabila, cu atat mai mult cu cat chiar saptamana trecuta am intalnit exact aceeasi problema, la aceeasi luneta, dar in sens invers. Cum arma si prinderile s-au dovedit OK, ansamblul a plecat inapoi la "vanzator" in service-ul acestuia.

Ca acum e undeva acolo nu-i nicio sfaraiala. Sa stai cu luneta la capat de cursa de reglaj prezinta o gramajoara de dezavantaje iar daca este chiar din luneta problema atunci merita schimbata in garantie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde tibi_anghel pe 01 Sep 2013, 08:18

Adevarul e ca tureta pt. reglajul pe verticala se misca foarte greu, mai greu decat am intalnit la orice luneta cu care m-am mai jucat. Ar fi o bila foarte inchisa la culoare pentru un producator renumit, chiar daca produsul este unul din segmentul low-cost.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde adisan77ro pe 01 Sep 2013, 17:50

Zeres Ciprian scrie:Eu zic sa dai reglajele la jumatatea cursei .


Cum poti sa dai turetele la Jumatatea cursei in cazul in care ai o luneta in mana si nu stii cum a fost reglata in prealabil pe arma? Oare este o solutie sa privesti prin ea in fata unei oglinzi si sa incerci sa suprapui cele 2 reticole (cel din luneta si proiectia lui din oglinda)? La asta te refereai sau mai exista si alte variante?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 01 Sep 2013, 18:45

Cu oglinda e o varianta. Insa asta aduce reticulul exact in axa optica a lunetei. Teoretic acolo ar fi mijlocul cursei, practic sunt lunete care au cursa dezaxata intr-o directie sau alta.
Alta este sa plimbi tureta dintr-o extrema in alta si sa numeri turele sau click-urile apoi sa te intorci jumate.
Nu te ajuta cu nimic, doar strici reglajul actual .... deja stii cat esti de dezaxat. Daca si tureta merge greu, cum zice Tibi, atunci e mai bine sa te interesezi de garantie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 01 Sep 2013, 20:12

Vad cum pot sa o aduc in Italia ca de aici am cumparat-o dar este cumparata de doi ani si nu stiu daca am tinut bonul si cutia originala ,om vedea.Eu as lasa-o asa ca ii mult de umblat.Daca conteaza cu suportii anteriori reuseam sa o reglez la 300m.E adevarat ca clicurile pe verticala merg greu da este o ceva aparut acum si nu cred sa le fi utilizat mai mult de 15 sau 20 ori :( Arma am demontat-o toata pentru curatenie generala si poate am strins prea tare surubul pe culata cine stie :?:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 07 Sep 2013, 22:48

Am un prieten care imi zice ca suportul din fata ar trebui taiat cu lama de un mm sanfrenat sudat lapuit si brumat voi ce parere aveti :?: ii de pruna sau ii tiganeala :?: Zice ca a mai facut si nu sint probleme
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 08 Sep 2013, 07:37

Exact asa trebe facut ... cand strambi o geanta la roata masinii e mortisa sa dai cateva ciocane in amortizor ca sa dispara tremuratul. :lol: :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde radubichis pe 08 Sep 2013, 08:29

Se poate indoi si teava armei la nevoie ,dar, trebuie sa sti cu cite clicuri o indoi :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 08 Sep 2013, 10:15

Am inteles :D Stiam ca mi-o iau dar am postat oricum si oricum nu imi venea sa risc suportii.Asta e strungar frezor si vinator :lol: :lol: Am preferat sa aud si parerile voastre inainte dar se pare ca iasa de sfecla si nu de pruna :lol: :D Acum nu stiu care e mai tare aia cu telescopul sau aia cu teava as inclina catre cea cu teava doar pentru ca cea cu telescopul nu rezolva problema clicurilor :idea: cu respect :wink:TARIII de tot
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 08 Sep 2013, 10:48

Cu ceva ani in urma s-a discutat mai pe larg despre diverse probleme de montaj la lunete.
Pe undeva pe acolo era atrasa atentia asupra montarii lunetei cat se poate de bine pe o linie perfect dreapta in toate planurile in cele doua inele.
Pentru ca toate sunt facute de mana omului si pentru ca toate sunt facute cu oarece tolerante, exista ne/sansa sa ajungi la o combinatie in care sa se sumeze erorile la fabricatie si sa iesi din schema. Atunci cand intre inele exista o oarece dezaxare, cand pui luneta in ele risti s-o strambi. Uite un filmulet din cele muuulte altele, cu o arma asemanatoare cu a ta, in sensul ca are culata prevazuta din start cu frezari pentru inele:

http://www.youtube.com/watch?v=6XnvWg7ez-M

Ce zice amicul tau poate s-ar putea face la un set de inele "taiate" pe orizontala. La warne ce le ai, care sunt taiate pe verticala, nu prea ai cum sa scurtezi dintr-un inel. In plus, daca ele sunt initial aliniate, orice modificare de inaltime doar a unui inel va "indoi" luneta.

Atunci cand am mai intalnit chestia asta, prima miscare a fost sa schimb inelele intre ele fata-spate, eventual rotite stanga-dreapta. Daca inelele erau de vina ori se corecta abaterea ori aparea in sens invers.
Din pacate, la arma ta inelele sunt dedicate fata-spate si stanga-dreapta din cauza pintenelui anti-recul. Practic nu le poti monta in alta pozitie. Insa poti sa le masori exact "grosimea" de la fata ce vine in contact cu baza armei pana la tubul lunetei, chestii ce trebuie sa fie egale!!!

Daca problema a aparut acum, la aceasta montare a lunetei .... sa nu cumva sa fi fost stransa prea cu nadejde si sa se fi deformat tubul. Inelele Warne se strang bine si cu grija la partea inferioara dar la partea de sus se strang domol, nu trebe sa ajunga sa se lipeasca cele doua jumatati de inel.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 08 Sep 2013, 17:29

La inelele anterioare am strins eu pina a iesit apa dinele de nu mai puteam sa le dam jos la Pitesti si mai mai sa rupem inbrusul ca nu se desfacea dar acum a strins bine fara sa forteze :wink:Acum eu sint multumit cum merge pusca dar ma deranjaza ca nu mai am clicuri :( Multumesc pentru timpul acordat
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 09 Sep 2013, 11:58

... am iesit sa-mi reglez Aimpoint-ul Micro H1 (dot 2MOA) cumparat vineri.


Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde autopas pe 11 Oct 2013, 10:19

D-le Violiv,va rog ajutati-ma cu un sfat.
Montez pe un SRX Vulcan 300win o luneta de 30mm,leupold 1-6X20.Am de ales intre 2 tipuri de inele:
1.zeiss victory cu detasare rapida
2.leupold,fixe. http://www.articolevanatoare.ro/Inele%20Leupold
Cat despre baza pentru ele,ce model sa aleg, avand in vedere calibrul si faptul ca nu vreau sa mai aud dupa 100 de cartuse trase despre raglatul lunetei.Multumesc.
Ciprian Ţelicov
Avatar utilizator
autopas
 
Mesaje: 19
Membru din: 23 Sep 2013, 19:43
Locaţie: Galati

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 11 Oct 2013, 10:27

Desigur problema ta este de discutat......poate topicul nu este cel potrivit.
Posteaza acolo unde este mai potrivit....... sau scrie-i doctorului in privat,altfel facem praf topicurile si nu mai intelege nimeni nimic .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde autopas pe 11 Oct 2013, 13:09

ok,scuze
Ciprian Ţelicov
Avatar utilizator
autopas
 
Mesaje: 19
Membru din: 23 Sep 2013, 19:43
Locaţie: Galati

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 13 Oct 2013, 08:35

Burnita marunta, ceata "mediocra" cu vizibilitate catre 150 m ghicit si 100 m cu greu prin luneta.

1. Savage AXIS inox in 308 W a colegului @aghiuta, arma care s-a dovedit excelenta de la prima incercare, pe care o stiu de mai bine de un an si care e capabila de taler la 300 m cu primul foc. Munitia aceeasi Geco SP buna si ieftina. Am trecut de la luneta la Docter III. Imi pare rau c-am uitat sa fac o poza cu "ansamblul". Suficient de scurta, numa buna de usoara, bine echilibrata, numa buna de purtat o zi la mistreti.
Docter III fara cuvinte - aceeeasi scula perfecta. Montat, uitat pe teava, setat iluminarea la minim, un foc in marginea de jos a foi la 50 m, rotit de surubele exact cat trebe din prima tentativa apoi grupul de control ....
Imagine

Imagine

Focurile au mers in ordine de la dreapta la stanga. Practic, cu al doilea foc eram reglat, restul au fost de grupaj - cred ca este al saselea care functioneaza exact la fel, avand nevoie de doar 3-4 focuri pentru reglaj.
La tragerile in tinte reactive, @aghiuta a doborat 3 sticle de 1.5 l la 30 si 40 m, din 4 focuri, din picioare nerezemat si una la 100 din rezemat pe capota masinii din primul foc ... asta in conditiile in care nu avea pana acum trase mai mult de 5 focuri pe red-dot.
La aceasta arma n-a fost umblat deloc. Tragaciul si-a dat drumul singurel de-a lungul unui an; inchizatorul merge mai uns decat asteptarile si nu are decat acea mica impiedicare la final de cursa de ridicare a manerului specific armelor de peste ocean .... extrage, arunca, preia altul fara efort; sta in umar la marele fix, mai ales pentru Docter.

2. Daca tot eram acolo a zis sa verificam si reglajul la Ij-ul 18 in 223 dotat cu o luneta Nikon cu 10x max (nu 1x cum eronat am scris pe poza) si care s-a impacat binisor de-a lungul timpului cu S&B SP.

Imagine

Primul grup a fost cel din stanga. Corectat 2 MOA dreapta si un click jos si apoi al doilea grup, cel central, toate focurile trase in interval de sub 5 minute. La ambele grupuri focurile au fost intai in extreme - jos-sus - apoi la mijloc. Inca un click stanga si gata.


Asadar, se poate foarte bine chiar si cu cele mai ieftine arme de pe piata noastra.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 44 vizitatori

Publicitate