Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 21:37

cartuse cu alice rc

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

cartuse cu alice rc

Mesajde tampa pe 30 Noi 2012, 21:34

Am vazut ca au aparut din nou pe piata cartusele cu alice rc.Am tras acum cativa ani cu asa ceva si mi-au lasat o impresie foarte buna.As vrea sa intreb daca cineva trage cu cele aparute acum si ce parere are?
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Sly_Fox pe 30 Noi 2012, 23:01

Cartusele RC au fost in permanenta pe piata. Poate nu le-ai gasit in anumite magazine. Nu s-a importat chiar toata gama de la RC, insa se gasea cate un sortiment sau altul.
Aceasta munitie se caracterizeaza prin calitate si constanta. De recomandat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Don pe 01 Dec 2012, 09:36

Exact ce spune Sly Fox - calitate si constanta...as adauga si performanta!
Iata si cateva dintre consideratiile altora:
http://www.berettaaustralia.com.au/rc-cartridges/
http://www.shootclayforum.com/topic/271 ... ge-review/
http://www.sportinggun.co.uk/guns/39555 ... eview.html
Cand nu gasesc sortimentele pe care le doresc de la favoritele mele,B&P sau Rottweil,RC e una dintre optiunile imediat urmatoare,cu aceeasi incredere si fara mari regrete.
Urmeaza perioada rece iar cartusele lor incarcate cu pulberi suedeze JK sunt excelente,la mare concurenta
cu Winter-urile lui B&P.
Revenirea pe piata noastra,in mod constant,cu o mai mare raspandire si cu o oferta mai larga e un mare
castig pentru consumatori.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde liviur pe 01 Dec 2012, 10:53

Si eu folosesc RC, JK6 le-am folosit iarna trecuta cu rezultate foarte bune. Foarte multumit de ele, avand si un pret foarte bun.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde VanatorMd1974 pe 01 Dec 2012, 16:41

Rc camouflage de 42. De doi ani le folosesc. Foarte mulțumit.
VanatorMd1974
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 12 Sep 2012, 17:38

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde stelyx pe 12 Dec 2012, 18:34

Si eu am folosit si folosesc cartuse RC - JK6( denumire de la pulberea pe care o contin, o bulbere foarte buna, foarte iute). Le-am folosit iarna trecuta la temperaturi extreme -18 grade, cu rezultate foarte bune. Foarte multumit de ele, avand si un pret foarte bun. Merita incercate cu toata increderea.
stelyx
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2012, 18:24

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde tampa pe 12 Dec 2012, 19:50

Am vazut cartuse rc jk6 dar erau numai cu alica pana la 3,9mm.Ma gandesc ca pentru o vanatoare in conditii de ger si zapada cand iepurele pleaca la distanta mai mare ar fi fost bune niste cartuse cu alica mai mare de 4,5si 5mm.
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde tonif pe 13 Dec 2012, 09:09

tampa, eu am impuscat iepure iarna trecuta la -18-19-20 pe acolo cu alica aia de 3.9 mm la aproximativ 30-35 de metri, nu pasi ... una din alice , in zona abdomenului, a trecut dintr-o parte in alta, si a iesit ...

eu sunt multumit, cum s-ar zice ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2012, 11:43

Multumit si nu prea. Sunt adeptul folosirii alicelor cu diametru mai mare pe timp geros. Nu de putine ori, pe timp foarte rece, alica de 3,9 mm doar a flocait iepurele si asta la distante obisnuite. Pana la temperaturi de -8-10 grade C cartusul incarcat cu 3,9 este imbatabil,insa la temperaturi ce scad sub -10 grade trebuie ceva alica mai mare.
In conditii de ger eu folosesc alica de 4,3- 4,5 mm, incarcatura de 36 grame, si trag pana pe la 35-40 de metri maxim. Evit alica de 5 mm la iepure din anumite considerente, doar la vulpe si caine hoinar mai trag cu asa ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde tonif pe 13 Dec 2012, 12:31

fox, te referi in concret la rc Jk 6 cu alica de 3.9 , da? nu la altceva tot cu alica de 3.9 ....

eu precum zisei, am tras la -20 C cu ele, in distanta normala de tragere, adic 30 si un pic de metri, marfa in fuga mare, corectie un iepure sau pe acolo, 6 alice in urecheat din care una a iesit pe partea cealalta ...

raman fidel si iarna asta, si daca am experiente similare, cu smotocit aiurea iepurele, incerc si eu de 4.5 ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2012, 13:01

tonif scrie:fox, te referi in concret la rc Jk 6 cu alica de 3.9 , da? nu la altceva tot cu alica de 3.9 ....

eu precum zisei, am tras la -20 C cu ele, in distanta normala de tragere, adic 30 si un pic de metri, marfa in fuga mare, corectie un iepure sau pe acolo, 6 alice in urecheat din care una a iesit pe partea cealalta ...

raman fidel si iarna asta, si daca am experiente similare, cu smotocit aiurea iepurele, incerc si eu de 4.5 ...

Scuze, vorbeam la general. Acum realizez ca de fapt tinta discutiei este doar un anumite sortiment de munitie, respectiv RC -JK6-3,9 mm.
Am folosit de cateva ori aceasta munitie, tub galben in calibrul 12, incarcatura de 35 grame, dar alica de 3,5 mm si nu la iepure pe timp foarte rece. Asadar valabila ramane experienta ta cu aceasta munitie, pana la proba contrarie. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde tonif pe 13 Dec 2012, 14:15

yep, o sa tin minte topicul asta, si o sa scriu la sfarsit de sezon ...

eu nu am decat rc de-astea galbene, cu jk6 ... numai la prepelita am folosit bp allondola, in rest numai si numai rc ... nu foarte multe iesiri totusi, la fazan am fost foarte multumit de ele, la iepure acum pe "caldura" am ratat de am spart :oops: a fost foarte bine la iepure pe frig :)

am mai tras cu ele in poligon dupa "iepurele alergator" (lansatorul ce da taler care topaie pe pamant) cu rezultate foarte bune , dupa parerea mea, adica peste 50%, si talerul e nitel mai mic decat un iepure :D

in poligon am tras tot pe frig, temperaturi in jur de -5 - 2 ...

mie imi place munitia asta, si intentionez sa perseverez cu ea o perioada ... se gaseste tot timpul la mld in toate gramajele, in bucuresti ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde stelyx pe 17 Ian 2013, 18:23

Am regasit zilele acestea cartuse RC, cu pulbere JK 6, o gama variata de gramaje si dimensiuni, absolut din intamplare. Vis-a-vis de magazinele Arrow si Gipo de la Gara de Nord, Sector 1, in partea opusa garii, pe colt, tot pe str. Gheorghe Duca se afla un magazin nou de arme si munitii de vanatoare si acolo am gasit la preturi foarte bune aceste cartuse. Inca un magazin deschis in Bucuresti o gama de produse pt noi si astfel paleta de unde avem sa alegem este mai mare, lucru care nu face decat sa ne bucure. Apropo de asta, am vazut in Bulgaria, la Sofia un super magazin de arme, cam cat toate magazinele de arme din Bucuresti. Partea foarte proasta este ca este foarte complicat cu actele si timpul in care astepti pt emiterea acestora acolo si drumurile pe care trebuie sa le faci, minim trei drumuri. Abia astept sa ies sambata si duminica la vanatoare la fazani, iepuri si rate si sa folosesc cartusele RC-JK6 in speranta ca am la ce sa trag si ca nu si-au schimbat calitatea foarte buna. O sa revin cu comentarii indiferent de rezultate, bune sau rele. Sper foarte mult sa am la ce sa trag cat despre cartuse cred ca o sa isi faca bine treaba.
Vanat in catare tuturor si vreme buna de hoinarit pe campurile patriei.
stelyx
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2012, 18:24

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde GeKados pe 18 Ian 2013, 01:54

In general folosesc cartuse B&P dar am folosit la ultima iesire la iepure (si nu numai ) JK6 cu alica de 3,5mm pentru ca altele nu mai aveam si am avut rezultate - 1 iepure doborat la aprox 25-30m. Afara erau in jur de -7°. Sunt cartuse bune!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2013, 13:38

Sunt bune intradevar, insa numai trase dintr-o pusca sustinuta de o mana sigura. :wink:
Referitor la constanta si performante sunt pe aceasi linie cu B&P Long Range, Cheddite JK6, Bornaghi Deluxe 36, Clever-Mirage High Speed , etc. Avem de unde alege, vanat sa fie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde GeKados pe 18 Ian 2013, 22:32

Sly, sunt complet de acord cu tine, mai ales la ultima parte.. :wink: !
Ultima oară modificat de GeKados pe 18 Ian 2013, 22:35, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde GeKados pe 18 Ian 2013, 22:33

.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde bobita pe 19 Ian 2013, 14:08

In urma discuţiilor privind cartuşele RC am cumpărat de la un magazin situat la Gara de Nord ( ***********). Apoi am intrat pe site+ul RC şi am constatat că au obţiniut 5 medalii la olimpiada de la Londra 2012 la probele de trap. Duminica le voi folosi la iepure şi fazan. Sper să obţin şi eu măcar o medalie... :mrgreen:
bobita
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Ian 2013, 13:40

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Sly_Fox pe 19 Ian 2013, 18:16

bobita scrie: Apoi am intrat pe site+ul RC şi am constatat că au obţiniut 5 medalii la olimpiada de la Londra 2012 la probele de trap.

Daca intri pe site-urile producatorilor de munitii, o sa observi ca toti se lauda cu diferite medalii obtinute in diverse competitii. Publicitatea si ambalajul vinde marfa. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Aght pe 17 Apr 2013, 17:22

UN MIC FILMULET DE PREZENTARE:

http://vimeo.com/61532723
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde iliealexandruionut pe 15 Iul 2014, 15:48

salutare..pt mine,rc este al 2 lea cartus folosit cu succes...dupa mg 2 flash...super putere de penetratie daca nu cobori mult sub 0 grade si este cartusul ce nu lasa nimic nimic pe teava...una peste alta este super dar putin cam scump..
cu respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde AdrianBratu pe 06 Feb 2024, 12:35

Salutare.
Au aparut din nou cartusele RC .
A folosit cineva sezonul acesta? Ceva pareri ?
Am tras si eu cu RC Camouflage 42gr nr 0 la rate si rezultatele au fost peste asteptari. Cam mare alica,ce e drept ,dar mi-a imprumutat un amic strict pt test. Pt sezonul urmator as incerca RC Camo 37gr nr 3 / 4 .
Cheers!
Beretta Silver Pigeon I My19 / Cal.12
Baikal MP-155 / Cal 12
AdrianBratu
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2019, 10:40
Locaţie: Drobeta Turnu Severin

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde Sly_Fox pe 06 Feb 2024, 16:54

Cei de la RC au păstrat calitatea muniției și tot ei sunt foarte mândri de produsele lor. Muniția lor este foarte bună și printre cele mai utilizate, de la vânătoare la tirul sportiv. De data aceasta nu este doar marketing și atât, este calitate din plin. În opinia mea este cea mai constantă muniție de vânătoare dintre toate cele încercate, la fel de bună ca în urmă cu 10 ani, la fel de bună ca în urmă cu 20 de ani.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde zeb stump pe 07 Feb 2024, 19:11

Am folosit sezonul asta RC 4 si RC JK 6 .RC 4 de 2,7 la fazani,foarte bine au mers la distante nu chiar mari si pe vreme mai calduta, sunt cam dispersante, am din cele cu bura de pasla. La distante mai serioase am mai ciufulit fazanul fara sa cada. Un amic foloseste shotkam, si se vede pe inregistrari dispersia prea mare la distanta, astfel ca,desi focul e bine pus pe piesa,pus si simplu nu e lovita de suficiente alice, “ trece printre ele”. Oricum, le consider excelente pentru situatiile in care te astepti sa tragi mai aproape.
JK 6 am folosit de 3,1, sunt altceva,rapide,puternice si cu recul mic pentru ce ofera, am luat fara probleme fazani si iepuri, si am asistat la lovituri date si de alti vanatori la distante serioase cu ele.Sunt ceva mai scumpe,dar fac toti banii.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: cartuse cu alice rc

Mesajde liviur pe 20 Mar 2024, 12:02

In trecut am folosit RC-uri, in principal unele mici, imi amntesc ca erau pt talere, cred ca 2,1, pentru prepelite si pasaj la gugustiuc, apoi au cam disparut. Am cumparat ceva mai multe sezonul asta, Camouflage de 37 de grame cu alica de 3,9 de care am ramas impresionat, atat la gasca cat si la iepure.
La speciile astea doua foloseam BP Long Range, eram foarte multumit de ele, dar astea mi-au placut mai mult. Asa ca voi reface stocul.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate