Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 23:53

Grupaje si performante munitie

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 10 Iun 2013, 23:12

Salut ,

Pentru ca nu am gasit nici un topic specific despre grupaje si performantele munitiilor ci doar unele (multe..) unde se trateaza un anumit tip munitie m-am gandit sa deschid acest topic unde sa postam grupajele obtinute cu diverse arme/munitii si unde sa facem schimb de idei pe partea de performante obtinute.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde Vlad_tulcea pe 10 Iun 2013, 23:26

Interesant topic,prevad niste contradictii de nu o sa mai stim cu ce sa tragem . :P
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 10 Iun 2013, 23:51

Distanta 100m
Munitie SB HPC 11,7g 308W - 5 focuri, ~ 0,6 MOA.

Imagine

Distanta 100m
Lapua Scenar 10g 308W

Am tras 5 Lapua dupa 10 cartuse SAKO Super Hammerhead 9,7 g si 20 cartuse Geco SP 11g... a primul a lovit 0,1 MIL mai jos in plan vertical si 0,4 MIL spre sdreapta fata de POA. Am continuat cu celelalte 4 ochind in acelasi loc ca si la primul foc
Daca nu iau in calcul primul foc "de trecere" am scos 0,363 MOA la 100m cu ultimele 4 focuri. Totalul este de ~0,7 MOA

Imagine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 10 Iun 2013, 23:57

Geco SP 11g 308W
Dstanta 100m

Imagine

Geco Target 11g 308W
Distanta 150m

Imagine

Geco Target 11g 308W
Distanta 150m

Imagine
Ultima oară modificat de GeKados pe 11 Iun 2013, 00:02, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 10 Iun 2013, 23:59

Sellier & Bellot SP 308W
Distanta 100m

Imagine

Sellier & Bellot SP 308W
Distanta 100m

Imagine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 11 Iun 2013, 00:16

In postarile de mai sus sunt rezultate mai vechi unde , (am uitat sa mentionez) s-a tras de pe stand, cu bipod.. Ultima vizita in poligon a fost in acest weekend si grupajele arata cam asa:

Distanta 100m
Geco Target 11g
Imagine

Distanta 100m
Geco Target 11g
Totul a mers bine pana la focul nr.5 unde am dat-o in bara...m-am grabit si am percutat mai drevreme nefiind pregatit... Fara sa contabilizez focul nr.5 iese 0,360 MOA iar cu focul nr. 5 iese 0,7MOA

Imagine

Distanta 100m
Geco Target 11g
Am tras de pe stand fara bipod, cu arma sprijinita pe un saculet cu nisip.
Imagine

PS: Geco Target este munitia pe care o utilizez in poligon
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde edyss pe 11 Iun 2013, 07:48

Cu ce arma sunt realizate grupajele? Sunt super zic eu... Felicitari.
edyss
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 21 Noi 2008, 07:42

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 11 Iun 2013, 08:28

Vlad_tulcea scrie:Interesant topic,prevad niste contradictii de nu o sa mai stim cu ce sa tragem . :P

Salut,
Nu vad de ce pentru ca doar postam niste grupaje , etc. Acum fiecare e liber sa foloseasca ceea ce vrea si cu ce a obtinut rezultate bune... Dar cel putin teoretic te poti astepta la performantele unui proiectil / altul inainte sa-l cumperi..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 11 Iun 2013, 08:30

edyss scrie:Cu ce arma sunt realizate grupajele? Sunt super zic eu... Felicitari.


Multumesc, sunt facute cu un Accuracy International in 308W dar ...nici asta nu trage singura... :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 11 Iun 2013, 11:31

Salut ,

Pentru ca nu am gasit nici un topic specific despre grupaje si performantele munitiilor ci doar unele (multe..) unde se trateaza un anumit tip munitie m-am gandit sa deschid acest topic unde sa postam grupajele obtinute cu diverse arme/munitii si unde sa facem schimb de idei pe partea de performante obtinute.


Excelenta idee !

@ GeKados,te rog pune o imagine cu reticolul lunetei(ce luneta ?) cu care ai obtinut aceste grupuri.
La ce interval de timp au venit focurile?

In alta ordine de idei:

-ieri am fost si eu in poligonul nostru....... de 50m( :( ) si am facut o ”verificare” a celor spuse de Blaser (si nu numai :lol: ) despre pastrarea reglajului initial dupa legarea si dezlegarea lunetei.

Arma Blaser Profesional .243 Win, munitie Federal Power Shok de 100gr(6,5g),optica Kahles CSX 3-12x56
dist.50 m,reglajul armei este +8 mm la 50 m.

Cateva comentarii pe marginea imaginii.

10.Primul foc tras in aceasta tinta de un amic(ochirea s-a facut in centrul crucii , iar tragerea s-a facut din stativ de reglare)
9-8.Grup realizat de mine, de pe sacii mei de nisip(Madalin stie despre ce vorbesc :lol: )focurile au venit la interval de 8 minute.

Am demontat apoi am remontat optica pe teava.

1.Primul foc dupa montare (sunt sigur in 90% ca am scapat focul :( )
2-3.Focuri trase un pic ”ingrijorat”aproape unul dupa altul...afara erau 30 grade si teava un pic calda..?!

Pauza mai lunga ......

4-5 grup realizat dupa o pauza mai lunga, focuri la interval de 10 min.

6-7 2 focuri trase in graba....un pic deconcentrat

Concluzia la care am ajuns in ce priveste arma si in ce ma priveste pe mine.

A.Montura Blaser este o montura care pastreaza reglajul in majoritatea situatiilor(chiar daca nu este f. clar din imagine...lipsa suprapunerii perfecte este argumentata mai jos...in acest ”experiment” acest lucru a tinut si de alti factori :D ).
Teava Blaser este capabila sa traga grupuri sub 1/2 MOA si chiar 1/4 MOA daca se face o imperechere fericita cu munitia.... si cu un tragator obisnuit cu un tragaci fara accelerator.
Chiar mai groasa decat altele, teava standard de la Blaser este ca orice teava pt. vanatoare de buna calitate capabila de 2 focuri gaura in gaura si cu a treia ...un pic pe langa......
B.Sunt capabil de grupuri mai stranse doar daca am luneta adecvata (am) cu un reticul adecvat(nu am,dar negociez pt.o luneta care are un astfel de reticul...).
Reticulul acesta insa(cum am mai spus) este excelent pt. vanatoare.
C.Pastrez deocamdata aceasta munitie atat pt. vanatoare cat si pt. tras la cartoane.

Imagine
Ultima oară modificat de DART pe 11 Iun 2013, 11:35, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 11 Iun 2013, 11:31

@GeKados
Asa este nu trage singura si la cati peri albi ti-au iesit pana a ajuns arma la tine ma bucur ca va intelegeti perfect. Felicitari, deosebite grupajele.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde edyss pe 11 Iun 2013, 19:11

@GeKados...
Felicitarile erau pentru tine in primul rand... Super grupaje... Si fara untragator pe masura o arma buna nu valoreaza prea mult... Dar nici arma nu e din drum deloc... Super arma... Felicitari inca o data...
edyss
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 21 Noi 2008, 07:42

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 11 Iun 2013, 21:32

Buna ideea .Eu nu o sa pun grupaje deocamdata.poate in septembrie.Aia daca iasa bine :lol:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 11 Iun 2013, 23:28

DART scrie:@ GeKados,te rog pune o imagine cu reticolul lunetei(ce luneta ?) cu care ai obtinut aceste grupuri.
La ce interval de timp au venit focurile?


Luneta este un IOR 3,5-18X50 MIL/MIL cu reticol MP8.
Imagine
Focurile au fost trase fara pauza intre ele, fac pauza doar pentru a reincarca si atunci cand mut tinta la 150m..

Daca nici Blaser nu trage bine.... :wink:
Oricum, trebuie sa treci neaparat la 100+ pentru ca 50m e prea mica distanta pentru o carabina.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 11 Iun 2013, 23:50

UlissePro scrie:@GeKados
Asa este nu trage singura si la cati peri albi ti-au iesit pana a ajuns arma la tine ma bucur ca va intelegeti perfect. Felicitari, deosebite grupajele.
Numai bine.


edyss scrie:@GeKados...
Felicitarile erau pentru tine in primul rand... Super grupaje... Si fara untragator pe masura o arma buna nu valoreaza prea mult... Dar nici arma nu e din drum deloc... Super arma... Felicitari inca o data...


Va multumesc!

@UlissePro , sa stii ca pana la urma a meritat asteptarea... :wink:
Poate postezi si tu niste grupaje cu teava aia noua atunci cand ai timp...

@edyss, ai dreptate e o arma fiabila, ergonomica si precisa.. Asta ma ajuta foarte mult pentru ca atunci cand "da cu rest" stiu clar ca e vina mea.

De obicei trag in jurul a 0,5 MOA acum ca e peste 0,4 sau ~0,6MOA nu e mare diferenta pentru mine si niciodata nu am sarit de 1MOA... acum se mai intampla sa mai am si zile bune in care sa scot in jur de 0,3 MOA cum a fost la ultima sedinta in poligon..

Numai bine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 11 Iun 2013, 23:53

bliviu scrie:Buna ideea .Eu nu o sa pun grupaje deocamdata.poate in septembrie.Aia daca iasa bine :lol:


Poti sa le postezi de acum pentru ca nu e concurs.. :)
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 12 Iun 2013, 06:42

GeKados scrie:@UlissePro , sa stii ca pana la urma a meritat asteptarea... :wink:
Poate postezi si tu niste grupaje cu teava aia noua atunci cand ai timp...

Salut.
Am fost vineri in poligon sa testez teava.
Primele focuri trase cu ea RWS KS 6.2 G. Numai in copaci am tras..... Am avut initial Varipoint-ul dupa care am pus pe teava Hensoldt-ul cu aceleasi rezultate. Nu inteleg ce s-a intamplat. Cu KS am tras si in .300 Win Mag si la 100 m muscam gaurile fara probleme. Am demontat ambele lunete de pe sistemele de prindere, puse la loc, verificat inelelele, sinele cu prinderea pe teava. Am fost si luni si marti in poligon dar era inghesuiala si nu am stat. Azi ies din nou sa testez teava cu munitie Geco Target 6.8 G si Winchester X-Super 6.5 G.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 12 Iun 2013, 12:26

@GeKados

Stiu , asta este si dorinta mea sa trec la distante mai mari, am mai facut-o in ”trecut” pana la distanta de 200m cu un .30 06 Spr.Acum insa pt. un poligon de 150 m trebuie sa merg aprox. 110 km ...are o singura pista si trebuie sa te programezi din timp ...si datorita muncii mele este un pic mai greu.Sunt in tratative cu un club de ”long range” din vecini unde daca devin membru ........se schimba un pic lucrurile.

@UlissePro ,

pare un pic horror ce spui !?Dar ar putea exista o explicatie:-teava noua nu este de diametru standard este probabil mai groasa iar patul (poate) nu este ajustat la aceasta noua grosime de teava iar posibilul contact
” intim” dintre teava noua si patul ”vechi” sa fie sursa problemei.Poate diferenta de grosime de 3 mm conteaza(de la 19-22 :idea: )
Abia astept sa vad ce ai facut in poligon !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 12 Iun 2013, 14:14

Prinserile lunetelor nu erau ok. Dupa re-montare si verificare:
Imagine
Geco Target 6.8 G. 4 focuri si ochii scosi la musca. Nu am mai stat in poligon pt ca mă gonira mascatii, si a sunat telefonul ca e tzapul proporție ai mă așteaptă.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 12 Iun 2013, 14:51

Initial am tras 4 focuri RWS KS 6.5 G. Nu puteam sa cred ca am nimerit un lot de minitie chiar atat de prost facut. Le-am blamat degeaba, merg chiar foarte bine asa cum ma asteptam. Din pacate nu am alte poze cu grupajul lor pentru ca asa cum am mentionat in celalalt mesaj, au venit mascatii la antrenament. Eu cand am plecat de acolo nu am mai luat tintele de pe pozitie iar cand am revenit in poligon, erau ciuruite foarte bine - au tras ca la nunta.
Dupa ce revin de la vanatoare mai ies sa verific si Winchester 6.5 G X-Super.
P.S. Cat de iute trebuie sa investesc intr-un Spotting Scope! Pentru plescaneala este o scula indispensabila.
Numai bine.
Ultima oară modificat de UlissePro pe 12 Iun 2013, 15:03, modificat 1 dată în total.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 12 Iun 2013, 14:53

UlissePro scrie:Prinderile lunetelor nu erau ok. Dupa re-montare si verificare:
Geco Target 6.8 G. 4 focuri si ochii scosi la musca. Nu am mai stat in poligon pt ca mă gonira mascatii, si a sunat telefonul ca e tzapul priponit si mă așteaptă.
Numai bine.

Scuze de greselile anterioare - mesajul l-am facut de pe telefon iar auto spelling-ul si-a facut treaba.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 12 Iun 2013, 15:39

DART scrie:@UlissePro ,
pare un pic horror ce spui !?Dar ar putea exista o explicatie:-teava noua nu este de diametru standard este probabil mai groasa iar patul (poate) nu este ajustat la aceasta noua grosime de teava iar posibilul contact
” intim” dintre teava noua si patul ”vechi” sa fie sursa problemei.Poate diferenta de grosime de 3 mm conteaza(de la 19-22 :idea: )
Abia astept sa vad ce ai facut in poligon !

Salut Attila.
Problema a constat in monturile + inelele lunetelor. Probabil cat le-am mutat de colo colo ba in dulap ba peste tot prin casa, cu o cazia renovarii, suruburile ineleleor s-au slabit sau etc... Cert este ca am rezolvat problema. Horror, asa a fost initial. La cat am asteptat teava, la cat am visat sa am si o luneta tactical buna, si rezultatele sa fie dezatruoase, credema ca pana azi am visat numai tinte si cartuse si lunete etc etc .... Ca sa mai pun sare pe rana luni cand am fost la poligon "cadrele" aveau tragere, marti la fel, azi cand am ajuns si era liniste am zis ca in sfarsit imi fac de cap toata ziua. Dupa cateva focuri a aparut DIAS-ul. Baieti faini de altfel, politicos m-au invitat sa imi trang sculele si sa imi vad de drum.
Pe saptaman viitoare sau in weekend ies sa verific alte munitii si revin.
Numai bine.
P.S. Asa arata noul ansamblu: Un pic cam sus luneta pentru gustul meu dar cred ca am sa schimb inelele.
Imagine
Imagine
Imagine
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde bliviu pe 12 Iun 2013, 19:54

Frumoase scule,sa le stapinesti sanatos.Ai dreptate cu inelele sint un pic cam inalte :?
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 12 Iun 2013, 21:54

Cred ca te-au trecut fiorii pana ce ai descoperit problema.. Ma bucur ca ai rezolvat..oricum ai niste scule de top..., sa le stapanesti sanatos! Singurul lucru care te dezavantajeaza este inaltimea la care este montata luneta, cred ca te cam chinui putin cu ea la tragere si de aici poate veni si o dispersie a focurilor pe tinta.. Merge pus un obrazar care sa te ajute pana iti schimbi inelele.
Oricum arata foarte bine sistemul..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde DART pe 13 Iun 2013, 12:02

Salut @ GeKados , am primit mesajul tau, miercuri voi avea o intalnire personala cu ”oamenii” dupa care iti voi da detalii concrete.
@UlissePro arata bestial ”compozitia” - eu cred ca nu este f.sus sistemul optic de ochire ( nu cred ca depaseste 5,0 cm) el este atat ....cat este ”normal”la Blaser la lunete cu obiectivul peste 56 si la alte arme de vanatoare,mai de greaba patul ”bavarez” este un pic prea vanatoresc si nu ”snipar-esc”(aici ideea lui @ GeKados este o solutie functionala ...nu stiu insa estetic cum se va rezolva ).Nu stiu dimensiunile tale(eu am 1,80 dar pt. mine luneta asta este un pic prea in fata.... cred ca ar trebui sa ma catar pe arma sa pot trage cu ea perfect :lol: ) Kahlesul meu in fata este prins chiar la capatul tubului de unde incepe conicitatea lunetei.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 13 Iun 2013, 14:23

DART scrie:@UlissePro arata bestial ”compozitia” - eu cred ca nu este f.sus sistemul optic de ochire ( nu cred ca depaseste 5,0 cm) el este atat ....cat este ”normal”la Blaser la lunete cu obiectivul peste 56 si la alte arme de vanatoare,mai de greaba patul ”bavarez” este un pic prea vanatoresc si nu ”snipar-esc”(aici ideea lui @ GeKados este o solutie functionala ...nu stiu insa estetic cum se va rezolva ).Nu stiu dimensiunile tale(eu am 1,80 dar pt. mine luneta asta este un pic prea in fata.... cred ca ar trebui sa ma catar pe arma sa pot trage cu ea perfect :lol: ) Kahlesul meu in fata este prins chiar la capatul tubului de unde incepe conicitatea lunetei.

Salut.
Este totusi prea sus luneta fata de teava- comparat cu Varipoint-ul care vine la 3 mm deasupra tevii:
Imagine
Asa as vrea sa stea si Hensoldt-ul pe teava de 300 WM.
Nu ma deranjeaza in nici un fel la tras, mai ales ca nu se pune problema de viteza de reactie, exclusiv voi folosi combinatia la panda sau plescaneala long range. Pentru asta este de obicei timp suficient sa ma asez confortabil in ideea ca voi trage din pozitia culcat si cu bipodul la arma.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde violiv pe 14 Iun 2013, 10:11

Ca sa-ti bag o stramba: daca mai stateai un pic in poligon, te intalneai cu baietii si ai fi avut ce vedea.
Arma R8 tot cu lemn, nou-nouta din raft de la Ana + Zeiss Diarange, teava standard 243. Dupa reglaj la fix la 100 s-a incercat un experiment: cate focuri poate trage in acelasi loc ??? Tinta cu cerc central de 1 MOA. Ei bine, in cerculetul de 1 MOA s-au dus primele 8 focuri iar de la 9 la 11 a inceput sa imprastie si s-au oprit. S-a tras in succesiune rapida, cat sa incarci si sa ochesti si la final nu mai puteai atinge teava.
Asadar, la ce ti-o fi trebuit teava match ???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde UlissePro pe 14 Iun 2013, 10:44

violiv scrie:Ca sa-ti bag o stramba: daca mai stateai un pic in poligon, te intalneai cu baietii si ai fi avut ce vedea.
Arma R8 tot cu lemn, nou-nouta din raft de la Ana + Zeiss Diarange, teava standard 243. Dupa reglaj la fix la 100 s-a incercat un experiment: cate focuri poate trage in acelasi loc ??? Tinta cu cerc central de 1 MOA. Ei bine, in cerculetul de 1 MOA s-au dus primele 8 focuri iar de la 9 la 11 a inceput sa imprastie si s-au oprit. S-a tras in succesiune rapida, cat sa incarci si sa ochesti si la final nu mai puteai atinge teava.
Asadar, la ce ti-o fi trebuit teava match ???

Salut Vio.
Sa car 1 Kg in plus!!! :lol:
As fi stat in poligon, dar cum spuneam era tzapul priponit si nu aveam taxa platita si imi trebuia asigurarea. Era deja tarziu si aveam sanse sa nu ajung in timp la filiala sa rezolv problema. Trebuia trimis si fax la Slobozia cu asigurarea, nu stiam ce program au acolo....
Felicitari noului propietar.
Numai bine.
Traian
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 16 Iun 2013, 09:12

Tinta cu cerc central de 1 MOA. Ei bine, in cerculetul de 1 MOA s-au dus primele 8 focuri iar de la 9 la 11 a inceput sa imprastie si s-au oprit. S-a tras in succesiune rapida, cat sa incarci si sa ochesti si la final nu mai puteai atinge teava.
Asadar, la ce ti-o fi trebuit teava match ???


E foarte bine pentru o teava standard.. Ar fi interesant de incercat si teava match in aceleasi conditii, cel putin teoretic ar trebui sa bage mai multe boabe intr-un MOA. Intrebarea e cate / teva standard?

Numai bine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Grupaje si performante munitie

Mesajde GeKados pe 30 Iun 2013, 13:07

Pentru ca e un topic destinat grupajelor, indiferent de cat de bune sau mai putin bune sunt ele, mai jos gasiti rezultatele de la ultima vizita in poligon, sambata 22 iunie - Baneasa.
Am tras in total 40 cartuse intr-un ritm rapid pentru ca a trebuit sa termin inainte de inceperea concursului la talere.
Am incercat in total 4 grupaje la 150m si pot sa spun ca am avut o zi mai proasta decat in general pentru ca nu am reusit nici un grupaj de 0,5 MOA ci toate au fost peste.., in jur de 0,8 MOA.
Am tras de pe masa standului de tragere cu bipod si saculet. Munitia folosita, Geco Target 11g.

Primele 3 la inceput unde media este ~0,8 MOA
Imagine

Vazind ca nu prea ma inteleg cu fierul am schimbat tactica si am demarat un "exercitiu de viteza" prin care am inceput sa sparg la talerele de pe taluzul de la ~160m cu arma sprijinita doar pe bipod , fara saculetul din spate.

Cand am realizat ca mai am doar 10 cartuse am incercat un ultimul grupaj de 5 cu acelasi rezultat ca si primele grupaje (~0,9MOA)...iar cu ultimele 5 cartuse am mai crapat cateva "tinte reactive" ..asta ca sa ma mai binedispun dupa bunele rezultate obtinute :lol:

Imagine


La final nu puteai sa atingi teava la cat de incinsa era, am mai stat ceva timp ca sa se mai raceasca..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate