Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2024, 00:19

9.3x62 ceva pt pagube minime?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bogus pe 02 Oct 2013, 16:03

Voi primii o autorizatiie la tap peste cateva zile si nu am decat 9.3x62 disponibila la glont, exista ceva munitie care sa faca pagube mai mici? desigur ceva cu razanta buna
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde radu pe 02 Oct 2013, 16:24

Norma Orix 18.5 g.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bliviu pe 02 Oct 2013, 20:19

RWS evo 18,8g cred ca il gasesti mai usor la noi :wink: Il trag macaronari turbat la caprior si sint multumiti
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde dan_dumitrescu pe 02 Oct 2013, 20:41

Norma face si Oryx 15 gr, da' acu nu stiu daca mai usor egal daune mai mici... :roll:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde OVI762 pe 02 Oct 2013, 21:29

Apropie-te usor de el,lasa-l sa creada ca totul e frumos si bine in vesnicele plaiuri ale vanatorii,trage aer adanc in piept,gandeste-te la Michael Jackson si...da-i una cu teava in cap,sigur cade din impact ,chiar de-ar fi sa dai cu pusca de-a zvarlitelea:mrgreen:
Ps
Am un prieten care s-a dus cu un Benelli Argo in acelasi calibru la tap.Atras cu norma orix de 18,5(cred ca zic bine)si i-a mai ramas de-o friptura.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde FlorinG25 pe 02 Oct 2013, 22:03

RWS UNI classic 19 g... intr-un caprior se comporta aproape ca un FMJ deci distugeri minime :wink:
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Sly_Fox pe 02 Oct 2013, 23:06

Capriorul este un animal ce se vaneaza pentru trofeu, asa ca nu prea conteaza distrugerile atat timp cat trofeul nu este afectat de impuscatura. Eu nu vad alt considerent pentru a vana un caprior in afara de trofeu. Daca vanatorul da banii pe o autorizatie, doar gandindu-se la carne, inseamna ca nu se pricepe la socoteli. Cu banii dati pe un caprior ia un porc de 100 kg si iese mult mai avantajat.
In cazul in care vanatorul este chiar vanator, si urmareste trofeul, dar totusi vrea sa guste si o friptura, atunci sa stea linistit, are ce alege chiar si dupa cea mai a dracu' impuscatura.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Zeres Ciprian pe 03 Oct 2013, 07:22

Alege un proiectil dur care in caprior nu va expanda tare si incearca sa eviti omoplatul. Pe la ficat pe acolo... :D
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde stefan 3006 pe 03 Oct 2013, 07:55

Ca sa ai pagube minime trebuie tras la gat si nu mai conteaza gramajul sau firma.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde iliealexandruionut pe 03 Oct 2013, 08:53

sly fox are mare dreptate..nu e o afacere ok daca asta este scopul..dar colegul nostru nu cred ca la asta se gandea cand a solicitat ceva indrumari.Pana la urma si varianta cu trasul in gar este ok mai ales daca are optica ca lumea(scuze de cacofonie).

numai bine!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bogus pe 03 Oct 2013, 08:54

multumesc mult, sincer acum stau si ma gandesc daca sa mai scot autorizatia tinand cont ca peste 12 zile se inchide
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde radubichis pe 03 Oct 2013, 09:58

Cam greu de puscat pe sfirsit de sezon
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde paika pe 03 Oct 2013, 12:15

vezi poate iti da autorizatia de pe 16.10 .
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde val pangica pe 04 Oct 2013, 19:39

Sly_Fox scrie:Capriorul este un animal ce se vaneaza pentru trofeu, asa ca nu prea conteaza distrugerile atat timp cat trofeul nu este afectat de impuscatura. Eu nu vad alt considerent pentru a vana un caprior in afara de trofeu. Daca vanatorul da banii pe o autorizatie, doar gandindu-se la carne, inseamna ca nu se pricepe la socoteli. Cu banii dati pe un caprior ia un porc de 100 kg si iese mult mai avantajat.
In cazul in care vanatorul este chiar vanator, si urmareste trofeul, dar totusi vrea sa guste si o friptura, atunci sa stea linistit, are ce alege chiar si dupa cea mai a dracu' impuscatura.


Big LIKE !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bowmadness pe 22 Noi 2013, 19:49

Sly_Fox scrie:Capriorul este un animal ce se vaneaza pentru trofeu, asa ca nu prea conteaza distrugerile atat timp cat trofeul nu este afectat de impuscatura. Eu nu vad alt considerent pentru a vana un caprior in afara de trofeu. Daca vanatorul da banii pe o autorizatie, doar gandindu-se la carne, inseamna ca nu se pricepe la socoteli. Cu banii dati pe un caprior ia un porc de 100 kg si iese mult mai avantajat.
In cazul in care vanatorul este chiar vanator, si urmareste trofeul, dar totusi vrea sa guste si o friptura, atunci sa stea linistit, are ce alege chiar si dupa cea mai a dracu' impuscatura.

Peste oceane carnea vanatului este pe primul loc, ex in Alaska daca nu scoti carnea inaintea trofeului ai sanse sa faci si o leaca de puscarie, cu autorizatie platita cu tot! Daca nu stii sa o conservi si o scoti stricata platesti numai cateva mii bune (zeci)de dolarei amenda! Carnea vanatului NU se poate compara cu cea a porcului , nici macar al celui de casa, din nici un pdv. Poate ca ar trebui sa se schimbe un pic lucrurile in privinta asta si pe la noi.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Noi 2013, 23:45

Nu suntem peste oceane (indiferent care ar fi acelea), suntem in Europa, Romania.
Aia cu puscaria si amenda nu am mai auzit-o decat la tine, daca este adevarata atunci oamenii aia sunt tembeli de-a binelea.
Ce sa se schimbe la noi, treaba cu carnea? Pai la noi persista asta cu carnea inaintea trofeului, ca este foame si prostie multa. Sunt de acord, sa se schimbe lucrurile si la noi, adica vanatorul sa constientizeze ca specia caprior se vaneaza pentru trofeu si nu pentru carne.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bliviu pe 23 Noi 2013, 00:22

Eu sint de parere ca si carnea de caprior in tuci isi are gustul ei :wink: Alegerea proiectilului potrivit deci pagube cit mai mici si recuperarea si a carnii .Cred ca asta voia colegul cind a zis Ceva pentru pagube minime :idea: Cu respect :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde violiv pe 23 Noi 2013, 11:06

Sly_Fox scrie: Sunt de acord, sa se schimbe lucrurile si la noi, adica vanatorul sa constientizeze ca specia caprior se vaneaza pentru trofeu si nu pentru carne.


Sa se schimbe dupa care opinie? De ex., in Germania dupa care ne tot "inspiram" in traditii, obiceiuri, ritualuri, ca si in Ungaria sau Austria sau Italia, unde se impusca intr-un an cam cati capriori si capre am pusca noi in 100 de ani foarte buni, 75-80% din carcase merg la vanzare la restaurante, magazine sau pentru alt fel de consum. Pagubele minime in carcasa sunt mereu un deziderat pentru ca afecteaza pretul de vanzare serios. In Germania sunt studii pe mii de piese si ani buni de zile exact pe tema asta - ce calibru sau proiectil fac cel mai putin rau carnii. O sa ti se para o poveste dar calibre ca 45 Blaser sau 45-70 sunt folosite pe larg la tap in Germania tocmai pentru ca dau daune minime, hematoame catre 0 si carne stricata mai deloc.
Un trofeu valoros apare la unul din o suta de tapi, restul sunt "normale" sau sub si merita "expuse" doar pentru cel ce le-a dobandit. Este cineva care arunca restul?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bliviu pe 23 Noi 2013, 15:56

OOOOOO...Doamne ajuta ca imi si inchipuiam vinatori care lasa carnea pe cimp :lol: Pina si copitele au fost recuperate si au devenit un cuier frumos :D Ramine intrebarea topicului .Care virf face mai putine pagube tras din 9,3/62 :?:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2013, 17:53

Nu stiu de ce tot ne comparam ba cu SUA, ba cu Germania, aici este Romania. La noi vanatorul nu vinde carcasa la restaurante, pentru ca legea nu ii da voie sa faca acest lucru. Traditiile, obiceiurile sau ritualurile nemtesti nu prea se regasesc in toate zonele tarii, ci mai mult prin vest. Eu nu am vazut pe la noi prin sud vreun ritual imprumutat de la nemti. Am participat si la vanatori cu nemti, si nici acestia nu au avut parte de ritualurile lor, pentru ca in zona unde vanez nu se practica. Si de ce sa le imprumutam pana la urma?
Avem propriile noastre obiceiuri nu trebuie sa copiem altele care nu ne caracterizeaza.
Eu nu am spus ca vanatorul trebuie sa arunce carnea, ci ca in urma celui mai devastator foc, tot alege de o friptura. Acum sa fim seriosi, autorizatiile la caprior se iau pentru trofeu, si nu conteaza daca acesta este unul deosebit sau unul comun.
Peste ani raman amintirile, rascolite tocmai privind trofeele dobandite. Carnea s-a uitat de mult. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bliviu pe 23 Noi 2013, 19:53

Ii ca personal nu trag in nimic daca nu il maninc :D Asa mi-a zis bunicu dumnezeu sa il ierte ca ii pacat si lipsa de respect pentru vinat :( Trofeul cu povestea si datele dobindiri lipite pe spatele panopliei sa imi aduc aminte cind memoria nu o sa ma mai ajute si carnea in tuci.Asa sint eu :wink: Cu respect Liviu
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bowmadness pe 23 Noi 2013, 21:02

Sly_Fox scrie:Nu suntem peste oceane (indiferent care ar fi acelea), suntem in Europa, Romania.
Aia cu puscaria si amenda nu am mai auzit-o decat la tine, daca este adevarata atunci oamenii aia sunt tembeli de-a binelea.
Ce sa se schimbe la noi, treaba cu carnea? Pai la noi persista asta cu carnea inaintea trofeului, ca este foame si prostie multa. Sunt de acord, sa se schimbe lucrurile si la noi, adica vanatorul sa constientizeze ca specia caprior se vaneaza pentru trofeu si nu pentru carne.

Repet : WRONG din punctul meu de vedere! 2 oase pe perete nu fac nici 5% din clasa carnii, dar e numai parerea mea. Ca sa vezi ca nu te mint citeste pe net legislatia Alaskai si Noii zelande in aceasta privinta.
Noi nu suntem in EUROPA, ROMANIA ci doar in ROMANIA unde este ULTIMA oaza de vanat WILD din EUROPA, fara gluma un fel de Alaska, in care se taie 3 ha de padure PE ORA si se impusca ultimele mamifere carnivore in viata pentru trofeu, in primul rand! Carnea ajunge la preturi derizorii in restaurante de fite care au in meniu, pana si in prohibitie, carne de vanat de ce vreti voi (inclusiv urs si cerb), cica de la congelator! Probabil ca foarte putini vor fi de acord cu mine, dar, cel putin cu cacat sa arunce in mine cei care au constiinta impacata!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2013, 00:25

Din punctul meu de vedere doua oase pe perete spun totul. Si aici cam termin discutia pe acesta tema pentru ca , in fapt, fiecare gandeste liber si face cum crede de cuvinta.
La un topic intitulat ''De ce vanati?'' am facut o clasificare sumara a genurilor de vanatori. Cred ca majoritatea dintre noi ne regasim intr-o anumita categorie.
viewtopic.php?f=55&t=10899&start=0
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bowmadness pe 24 Noi 2013, 19:20

Sly_Fox scrie:Din punctul meu de vedere doua oase pe perete spun totul. Si aici cam termin discutia pe acesta tema pentru ca , in fapt, fiecare gandeste liber si face cum crede de cuvinta.
La un topic intitulat ''De ce vanati?'' am facut o clasificare sumara a genurilor de vanatori. Cred ca majoritatea dintre noi ne regasim intr-o anumita categorie.
viewtopic.php?f=55&t=10899&start=0

Nici o problema Sly! Era doar o idee!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde violiv pe 24 Noi 2013, 23:40

Sly_Fox scrie:Din punctul meu de vedere doua oase pe perete spun totul. Si aici cam termin discutia pe acesta tema pentru ca , in fapt, fiecare gandeste liber si face cum crede de cuvinta.
La un topic intitulat ''De ce vanati?'' am facut o clasificare sumara a genurilor de vanatori. Cred ca majoritatea dintre noi ne regasim intr-o anumita categorie.
viewtopic.php?f=55&t=10899&start=0

Vanatoarea se practica deoarece se urmareste un anumit scop. Astfele exista mai multe categorii de vanatori;
1) Cei care practica vanatoare din pura pasiune. Au un respect foarte mare pentru natura si vanat, pot fi numiti fii ai Mamei Natura. Nu se dau in laturi atunci cand sunt solicitati sa puna umarul la ingrijirea mediului si al vietuitoarelor. Nu ar apasa pe tragaci neam,fara a chibzui bine daca acest lucru este necesar.
2) Cei care practica vanatoarea exclusiv pentru trofee. Acestia sunt pradatori in adevaratul sens al cuvantului, urmaresc de obicei vanatul mare, chiar periculos, fiind o onoare pentru ei sa isi riste viata in vederea obtinerii trofeului ravnit. Au in suflet un foc vesnic nestins si nu vor inceta niciodata sa isi urmareasca prada. De obicei sunt vanatori corecti cu natura si vanatul, abuzurile fiind rare.
3) Cei care vaneaza pentru profit, pentru a avea buzunarele pline, ori frigiderele pline. Sunt de fapt niste macelari, in sensul profesional al cuvantului. Pentru ei vanatul nu reprezinta decat o sursa de venit. Nu au nimic in comun cu vanatoarea si ii doare la basca atat timp cat au avantaje de pe urma acestei activitati.
4) Cei care vaneaza datorita unei pozitii inalte in societate. Este la moda ca atunci cand intri in ,,lumea buna'' sa te apuci de vanatoare. Unii dintre cei care fac parte din aceasta categorie, cu timpul, pot sa devina vanatori pasionati . Insa majoritatea merg la vanatoare o data, de doua ori pe sezon, cand sunt de incheiat niscaiva afaceri. Nu fac ei prea multa paguba vanatului, dar nici nu le prea pasa de ce se intampla cu acesta.

Si acum ia vedeti care cum si pe unde va regasiti.


O imparteala foarte asemanatoare s-a facut de multa vreme si pe partea asta si pe partea cealalta a oceanului. Din fericire, ei nefiind prea infestati de patima specifica noua in abordarea problemelor au stiut s-o spuna fara a jigni niciuna din categorii ... au constatat doar ca exista si asta e.

1. Vanatorul de duminica sau ocazional - prin unele locuri se poate sa vanezi si numa o data la ceva ani. N-are cine stie ce microb, e atras de vanatoare mai mult prin prisma socializarii cu amicii, nu exceleaza la nimic dar nici nu e "rau".
2. Vanatorul de trofee - cam la fel ca mai sus cu mentiunea ca abuzurile nu sunt chiar asa rare - trofee se pot numi si animale extrem de rare si animale interzise la vanatoare si pentru a caror dobandire sunt in stare si sa incalce legile.
3. Vanatorul pentru carne - desi la noi e poreclit in toate felurile batjocoritoare posibil, mai prin toate partile globului e la fel de apreciat ca oricare alt vanator. De la cel ce mananca aproape numa vanat dar vaneaza exact cat ii trebe si pana la cei care comercializeaza carne toti se bucura de exact aceeasi apreciere ca si "ecologistul". Din pacate, nu pot fi deloc de acord cu exprimarile "macelari", "ii doare la basca", "vanatul nu reprezinta decat o sursa de profit".
Stimate coleg, daca acesti "macelari" n-ar fi existat astazi n-ai mai fi vanat nici muste. Mai mult decat oricarei categorii de vanatori, tocmai acestora le pasa cel mai mult de ce se intampla in teren, ce se intampla cu vanatul, cat se impusca, cat se raneste, cat se inmulteste. Ei au fost factorul determinant care a permis sa existe inca vantoare in Europa, Africa, etc. si chiar stiu despre vanat si fac pentru el infinit mai mult decat stiu sau fac ultima categorie:
4. "vanatorii din pasiune". Probabil ca aici ai incadra pe cei care ies in natura ca sa se bucure de ea, sa o admire, sa o contemple, sa o ajute atunci cand se poate si, cand si cand, mai pusca ceva animalut, asa, de fiorul adrenalinei.
Nu ar apasa pe tragaci neam,fara a chibzui bine daca acest lucru este necesar.
Ai putea sa-mi spui ce inseamna ultimele cuvinte? Cum ai defini tu necesitatea de a apasa pe tragaci? Eu personal cred ca nu exista niciodata "este necesar". Intotdeauna ai de ales si alegerea este strict personala.
In care categorie sunt? In aia care nu gusta ceva bun daca nu e alaturi si amintirea adrenalinei. Exact: vanez aproape exclusiv numa specii pe care le mananc (cu exceptia "combaterii"), nu arunc aproape nimic din ce vanez, nu as trage la urs pentru ca mi se pare efectiv prea frumos la locul lui dar nu m-as da inapoi sa impusc ceva numai pentru un trofeu deosebit, sufar al naibii cand ratez, nu ma bucur cand ma intorc "cu traista goala" .... si, sa nu uit: nu ma duc niciodata singur la vanatoare ... intalnirile cu tovarasii imi fac aproape la fel de bine ca si pusca.

Ce nume i-am pune unui posesor de arma care iese in teren 200 de zile/an, "fotografiaza" o mie de animale si nu impusca nici una ? Este el vanator? Prin definitie: NU :!: Pentru ca vanatoarea inseamna intai si intai sa dobori ceva animalut apoi tot restul cortegiului de activitati. Numa sa te plimbi pe coclauri la nesfarsit nu-i vanatoare e drumetie .... odata si-o data tot trebe sa apesi tragaciul si sa pice un animal ca sa se poata numi vanatoare. De ce-o faci? E alegerea fiecaruia.

Si ca sa revin la topic, carnea de vanat este considerata absolut in toata lumea (aproape la toate speciile) o resursa foarte importanta, care nu trebuie neglijata, de care nu trebe sa-ti bati joc si care trebuie pretuita ca atare. Atata vreme cat nu se pune problema unui animal mare si rau unde nu mai conteaza cat strici din el ci important este sa pice cat mai iute, o grija aproape la fel de importanta ca cea de a-l dobora iute si fara chinuri este si aceea sa strici cat mai putin din el, cu atat mai mult cu cat e mai mic, mai "slab la foc" si mai bun de mancat.
Intrebarea colegului ce a initiat topicul e perfect legitima. Pana la urma, de ce sa nu poti prezenta o pulpa fata impanata si rumenita frumos atata vreme cat are si ea farmecul ei? Un foc plasat bine, "la coaste", cu mai orice proiectil in 9,3 o sa-i ofere toate satisfactiile. Nu cu multe zile in urma, am pus un proaspat posesor de 9,3 sa-si testeze calibrul si limitele - ei bine, a fost foarte surprins sa vada ca poate atinge foarte bine o coala A4 la 200 si 250 m, cu cel mai puturos cartus posibil - ORIX de 21 g.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Adrian S pe 25 Noi 2013, 10:21

bliviu scrie:Ii ca personal nu trag in nimic daca nu il maninc :D Asa mi-a zis bunicu dumnezeu sa il ierte ca ii pacat si lipsa de respect pentru vinat :( Trofeul cu povestea si datele dobindiri lipite pe spatele panopliei sa imi aduc aminte cind memoria nu o sa ma mai ajute si carnea in tuci.Asa sint eu :wink: Cu respect Liviu

Sa inteleg ca o vulpe sau un caine hoinar nu te intereseaza? :shock: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2013, 19:55

violiv scrie:Stimate coleg, daca acesti "macelari" n-ar fi existat astazi n-ai mai fi vanat nici muste. Mai mult decat oricarei categorii de vanatori, tocmai acestora le pasa cel mai mult de ce se intampla in teren, ce se intampla cu vanatul, cat se impusca, cat se raneste, cat se inmulteste.

Pai datorita lor este posibil sa nu mai vanez nici muste. Deja sunt fonduri ''rase'' de catre acesti oameni carora ''le pasa''. Aici este mult de vorbit si de argumentat, nu mai am nici puterea si nici cheful sa o fac. Am prins vremurile in care terenurile abundau de vanat, si am trait sa le vad pustiite de catre nemernici.
violiv scrie:Ai putea sa-mi spui ce inseamna ultimele cuvinte? Cum ai defini tu necesitatea de a apasa pe tragaci?

Posibil sa nu ma fi exprimat foarte clar, se mai intampla. Cand am scris acea fraza ma gandeam la conditii, adica distanta, pozitie de tragere, posibilitatea de indentificare clara a exemplarului de vanat vizat.
Ca sa reformulez ideea. Nu ar apasa pe tragaci fara a chibzui daca sunt indeplinite conditiile necesare.
Uneori ma gandesc ca lumea intelege ce vreu sa transmit, dar se pare ca nu este asa, nicio problema, dialogam.
violiv scrie:Exact: vanez aproape exclusiv numa specii pe care le mananc (cu exceptia "combaterii"), nu arunc aproape nimic din ce vanez, nu as trage la urs pentru ca mi se pare efectiv prea frumos la locul lui dar nu m-as da inapoi sa impusc ceva numai pentru un trofeu deosebit, sufar al naibii cand ratez, nu ma bucur cand ma intorc "cu traista goala" .... si, sa nu uit: nu ma duc niciodata singur la vanatoare ... intalnirile cu tovarasii imi fac aproape la fel de bine ca si pusca.

Vanez orice specie la care am autorizatie, fara preferinta. Nu sufar cand ratez, dar imi pun intrebari si fac calcule(fara rezultat desigur :D ).
Ca ma intorc cu traista goala nu este problema, vanatoarea pentru mine reprezinta o traire interioara nu o punga cu un animal mort in ea.
La vanatoare nu ma pot duce singur pentru ca nu este legal. Chiar si in cazurile in care este vorba de o autorizatie individuala, tot trebuie un insotitor, delegat din partea gestionarului. Insa recunosc ca as prefera sa vanez singur, sa imi unesc gandurile cu natura, sa stau ore in sir nemiscat in linistea unei paduri, fara ca cel de langa mine sa se uite ciudat si sa imi reproseze ca l-am adus dupa cai verzi pe pereti , cand el de fapt avea treaba pe acasa.
violiv scrie:Si ca sa revin la topic, carnea de vanat este considerata absolut in toata lumea (aproape la toate speciile) o resursa foarte importanta, care nu trebuie neglijata, de care nu trebe sa-ti bati joc si care trebuie pretuita ca atare.

Corect, nici nu am afirmat altceva. In conditiile in care foametea in lume reprezinta o realitate cruda, este o lipsa de respect sa iti bati joc de carne. In cazul in care pica vreun vanat, nu imi bat joc de carne, ci o dau la neamuri. Eu am crescut pe malul baltii, si prefer pestele. :D
violiv scrie:Intrebarea colegului ce a initiat topicul e perfect legitima. Pana la urma, de ce sa nu poti prezenta o pulpa fata impanata si rumenita frumos atata vreme cat are si ea farmecul ei?

Si uite asa discutiile raman deshise. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde romaniac pe 25 Noi 2013, 20:42

Sa-mi dau si eu putin cu parerea, asa in fuga.
Mai sus, Vio avea mare dreptate in ceea ce priveste vanatorii "de carne" de aici de peste balta.
Multi suntem si datorita noua sunt bani pt gestionare. De ex, la capra si tzap, in fiecare an cumparam autorizatie. Unii avem noroc sa puscam, altii nu. Poate la anu.
Cealalta categorie, de ex, de vanatori de trofee care sa cumpare autorizatie de la stat si sa vaneze pentru trofeu prin padurile statale sunt foarte putini. Cei care au bani si vor "trofeu de trofeu" vaneaza in tarcuri private si dau o gramada de bani care nu merg spre bugetul managmentului cinegetic statal ci doar pt ferma respectiva.
Ca sa fiu si mai mult la subiect: si eu sunt adeptul folosirii celei mai bune combinatii proiectil+calibru pentru cele mai mici pagube. In plus a-si mai adauga ca in cazul meu la combinatie ar trebui adaugat si plasamentul. Daca nu pot plasa focul pt daune cat mai mici zic pas chiar daca vanez pt carne.

am zis , am zis
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bliviu pe 25 Noi 2013, 23:17

Sa inteleg ca o vulpe sau un caine hoinar nu te intereseaza? :shock: :lol:[/quote]
Am uitat sa il intreb pe bunicu si nu ma grabesc sa il intreb acum :wink: :lol: Daunatori :x ii ...la vedere :lol: Asta este m-ai prins dar voiam sa zic ca daca am autorizatie la caprior nu trag la pasarele si daca capriorul ii in sac nu mai trag la nimic daca nu ma ataca :D Asta pentru ca am vazut in trecut pe cineva care cu nervi ca nu sa puscat nimic a tras la o veverita si a luato mortal :( mie mi-a fost mila .Acum nu stiu din care categorie fac parte cred ca din cat 1 dupa violiv vinez o data pe an cind vin acasa si intodeauna cu autorizatie in regula :) In rest stau pe forum si fac pe vinatorul :lol:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: 9.3x62 ceva pt pagube minime?

Mesajde bowmadness pe 08 Oct 2014, 20:37

bliviu scrie:Ii ca personal nu trag in nimic daca nu il maninc :D Asa mi-a zis bunicu dumnezeu sa il ierte ca ii pacat si lipsa de respect pentru vinat :( Trofeul cu povestea si datele dobindiri lipite pe spatele panopliei sa imi aduc aminte cind memoria nu o sa ma mai ajute si carnea in tuci.Asa sint eu :wink: Cu respect Liviu


Bravo Liviu, thumb up! Mai dureaza sa se intelega pe la noi!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate