Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 08:25

Caracteristici muniție RWS

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Caracteristici muniție RWS

Mesajde Zeres Ciprian pe 22 Apr 2021, 21:05

Am observat că în tabelele de pe cutiile de RWS TM in 223R și RWS KS in 300WM apar date balistice inferioare fata de cele de pe cutiile vechi. Nu am testat in poligon.
Care e motivul reducerii performantelor? Sau acestea sunt mai aproape de realitate?
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde mialxx pe 22 Apr 2021, 21:56

Acestea sunt mai reale, sau mai aproape de realitate.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde Croco pe 23 Apr 2021, 07:39

Estimarea este orientativa!!!
Datele depind de viteza glontului: de twist, de temperatura, de lungimea tevii, de presiunea atmosferica, etc Testele se fac la o temperatura de 21 de grade, cu o teava de 66 de cm, in general. Fiecare producator de munitie publica si sustine niste date care se vor cele mai ce despre cartusele respective.
Cartusele reprezinta foarte mult din precizia unei arme!!!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde Croco pe 23 Apr 2021, 07:45

O arma este aproape zero fara munitia corespnzatare!!!
Poate sa se numeasca Blaser, Remington, Browning sau CZ! (vorbesc despre arme cu teava ghintuita)
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde violiv pe 23 Apr 2021, 11:31

Asa cum in materie de cartuse cu alice exista o goana nesabuita dupa grupaje cat mai stranse si in lumea glontului exista goana dupa viteza. Chiar daca 20-30 m/s diferenta nu inseamna practic nimic raportat la viteze uzuale de 800-1000 m/s, multi alearga dupa cartusul "cel mai tare", cu cea mai mare viteza si cei mai multi jouli. Asa ca unii producatori, chiar din cei de top, au scris pe cutii tot mai mult la capitolul viteza ... complet rupt de realitate. Ca trageai la 100-150 m n-avea nicio relevanta. Odata cu cresterea apetitului pentru tras la distanta dar si cu ieftinirea cronografelor, din ce in ce mai multi au inceput sa se planga ca datele producatorilor nu pot fi replicate in practica nicicum. Pe la ei, OPC-urile chiar exista si-si fac treaba. Asa ca "marii mincinosi" au trecut la inscriptii noi, mai aproape de realitate.
In urma cu vreo 10 ani, pe cand masuram de zor, chiar scrisesem despre RWS ca fiind cei mai mari mincinosi in materie de viteze obtinute. Norma si Sako si chiar S&B, au fost mai cinstiti intotdeauna.
Nu numai lumea cartuselor a fost afectata ci si a proiectilelor. Coeficientii balistici reali ai proiectilelor au fost determinati practic, real si au fost ajustati si astia...tot in minus.
Chiar consumurile de combustibil anuntate de producatorii auto au suferit modificari in plus peste noapte.

Asa ca stai linistit, niciodata n-a avut munitia RWS vitezele alea "de demult".

Pe de alta parte, e cat se poate de adevarat ce spune @croco. Vitezele publicate sint obtinute din tevi speciale, de test, uzual de 60 cm pentru calibre standard si 66 pentru magnum, uneori anuntate de producator in prezentarea cartusului respectiv. Conditiile de mediu - temperatura, umiditate - sint standard. Multi vanatori, marea lor majoritate, vor trage munitia din tevi mai scurte - 56 sau 50 cm pentru calibre standard, lungimi deja standard in lumea armelor sau 60-50 cm pentru magnum. Nu vor scoate mai niciodata vitezele anuntate de producatori si nici performantele visate despre cartus, cu atat mai mult cu cat trag preponderent in sezonul rece.
Datele furnizate sint astfel pur orientative si trebuie luate doar ca punct de plecare, confirmate apoi prin masuratori reale ... daca ai posibilitatea.

Pe de alta parte, pentru necesitati vanatoresti, viteza sau, mai bine zis micile diferente de viteza nu au mare importanta. Mai buna este o tabela balistica obtinuta personal, pentru distantele la care ai de gand sa tragi, sa zicem 50-350 m, pe care sa o inveti si sa o aplici practic daca esti pus in situatia de a trage mai departe de cei 150 m vanatoresti. Pentru vulpe sau tap e fix-pix ca glontul il loveste cu 650 sau 600 m/s dar e semnificativ daca glontul loveste mai jos cu 10 cm fata de cat crezi tu, dupa ce scrie pe cutie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde zforis pe 25 Apr 2021, 00:02

Viteza si energia depinde de multi factori (lungimea tevii, temperatura, presiunea, si toate cele amintite de @croco si @violiv). Chiar azi am masurat viteza la RWS KS 9.7g .30-06.

Date de intrare:
Teava CZ 557 Sporter cal .30-06, lungimea tevii 52 cm
Temperatura: 15 grade
Presiunea: 1003 hPa
Hummidity: 41%
Magnetospeed Sporter (https://magnetospeed.com/products/magnetospeed-sporter)

1. 827 m/s
2. 832 m/s
3. 829 m/s
4. 835 m/s
5. 827 m/s

Imagine

Media: 830 m/s (fata de 900 m/s)

Pentru aceasta munitie, fabrica specifica V0 = 900 m/s si o energie E0 = 3929 J. Dupa ce am introdus datele in calculatorul balistic Hornady (ca strelock pro-ul nu imi da E0, doar E25, 50, etc), rezulta E0 = 3348, diferenta de 581 J. Practic, in acest moment, datele mele despre aceasta munite sunt:

Imagine
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde Zeres Ciprian pe 25 Apr 2021, 07:32

Mulțumesc! Știu că fiecare arma scoate alte viteze și energii. Eu eram nelămurit de ce s-au modificat aceste informații pe cutiile muniției. Dar, m-am lămurit.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde violiv pe 25 Apr 2021, 13:47

@zforis
Pulberea folosita difera functie de calibru dar si de proiectilul folosit la acelasi calibru. Modul in care proiectilul accelereaza de-a lungul mersului prin teava difera si el. Grosier, e aproape regula ca proiectilele usoare pierd cea mai mare viteza cand sint trase din tevi scurte. Adica e alegerea cea mai paguboasa.
Daca vei face aceleasi teste la un clasic de 180 grs vei vedea ca e foarte posibil sa pierzi mult mai putin decat cei ~70 m/s. Daca treci pe RWS pentru tevi scurte vei avea surprize si mai placute. Proiectilele usoare ale gamei au si coeficient balistic mai prost iar KS e chiar ca o caramida. Unul mai greu un pic, chiar plecand un pic mai lent, va purta mai multa energie si va fi chiar mai razant.
Nu-i rea teava de 50. Eu nu trag mai putin de 13 g clasice din teava scurta. Nu la tap e marea diferenta. Avantajul e ca pot folosi foarte eficient acelasi cartus peste tot.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde mialxx pe 25 Apr 2021, 13:57

Daca va uitati bine pe cutia de munitie, RWS spune clar, teava 600 mm sau 60 cm. Iar daca noi tragem munitia din tevi mai scurte, normal sa avem diferente. Diferenta exista si de la teava la teava, dar nu asa mari. Am tras KS 9,7g, atit din 308 cit si din 30-06, total alt punct de impact. 308 tras din teava de 60 cm, 30-06 din teava de 52 cm.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Caracteristici muniție RWS

Mesajde zforis pe 26 Apr 2021, 04:14

@violiv,
De acum incolo, voi masura orice munitie cu care voi trage, urmeaza Hornady ELD-X Precision Hunter (178gr ~ 11.5g), chiar sunt curios acolo cat pierde teava de 52 cm.

@mialxx
M-am uitat bine, si am vazut :-). Din acest motiv am masurat, ca sa pot face un tabel balistic corect. Am auzit (nu mai stiu unde si de la cine), ca fiecare centimetru in minus, inseamna -20m/s. Se pare ca nu e chiar asa de rau, dar -10m/s tot e.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate