Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 17:30

Testare proiectile unice

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Testare proiectile unice

Mesajde florinsarca pe 28 Mar 2022, 04:41

Bună dimineața. Aș dori să fac o testare a tipurilor de proiectile unice pe care le am la dispoziție, exemplu brenneke, brenneke exact, diferite tipuri de la bancheri, etc. Mă interesează modul în care se poate face testarea, respectiv dacă distanța de 35 m este cea optimă. De asemenea, faptul că țeava stângă are shock 1/1, se impune tragerea dat fiind faptul că nu e indicată folosirea ei la proiectile unice sau se fac testări de pe ambele țevi? Aștept părerile dumneavoastră. Respecte.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Testare proiectile unice

Mesajde violiv pe 28 Mar 2022, 15:23

Pentru unele proiectile exista indicatii sa nu fie trase pe soc stramt. Altele pot fi trase fara probleme. Exista discutii lungi pe forum despre care si cum pot fi trase.

Principala problema la tragerea proiectilelor unice dintr-o arma cu tevi lise facuta sa traga alice este ochirea!!!
Vei vedea ca este foarte anevoios sa ochesti exact si mereu la fel, in lungul unei sine si folosind drept catare o bila care acopera un pepene la 25 m.
Legat tot de ochire, cele mai multe arme obisnuiesc sa trimita proiectilele, chiar bine grupat, undeva in alta parte decat locul ochit.

Sfatul meu este sa iei ceva mai multe din cel mai ieftin si mai ieftin model pe care-l gasesti apoi sa tragi dintr-o pozitie cat se poate de stabila, sprijinit, ochind cat mai constant posibil, intr-o tinta nu mai departata de 20-25 m. Cand reusesti sa tragi o serie de macar 2 boabe intr-un cerc de 10 cm, la 20 m atunci treci la etapa urmatoare si incearca din cele mai scumpe apoi muta tinta cate 5 m mai departe.

La ce distanta este eficient mai tine si de ce daune mai poate produce tintei daca o intalneste. De obicei pierd asa iute viteza si energie incat penetratia, distrugerile in tinta scad drastic cu distanta.
Asadar, dupa ce inveti cum sa faci ca sa trimiti proiectilul acolo unde vrei tu la ce distanta vrei, poti incerca si teste de eficienta ... un PET de 2 l in fata unei scanduri de 2-3 cm grosime e suficient pentru asta. Tot asa, cresti progresiv distanta cu cate 5 m. Cand "unicul" trece prin PET dar nu mai trece si prin scandura e cam limita pentru un porc lovit la corp si mai merge la o vulpe, tap.

Cand termini ... o sa vrei carabina!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Testare proiectile unice

Mesajde geopit pe 28 Mar 2022, 16:01

violiv scrie:Cand termini ... o sa vrei carabina!


=)) =)) =)) Excelent!
geopit
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Iul 2018, 20:01

Re: Testare proiectile unice

Mesajde pipabh pe 28 Mar 2022, 16:36

@violiv a spus ce era de scpus in ultima propozitie!
Acum... cum as face eu:
- prima data la 25 m unice care vrei vrea sa le folosesti si la vanatoare si incepi sa tragi. Cum? Pai... pe teava mai socata cu Sauvestre (destul de piperate la pret , respectiv x2 fata de pretul unul glont 3006 de la un producator bun!!!) si pe cealalta teava, in conditiile in care nu vrei sa tragi tot Sauvestre un unic de la Ddupleks: hexolit, monolit sau de la Rottweil Brenneke Clasic sau Exact sau de la BP : BIG GAME PALLA THRILL SHOCK, BIG GAME PALLA BLACK SHOCK . Tragi dintr-o pozitie cat mai stabila si incerci sa scoti grupaje cat mai bune cu o teava si apoi cu ambele.
- dupa 25 poti trece la cat vrei tu, din cat in cat vrei tu dar... dupa parerea mea nu mai mult de 50-55m pentru mistret! Ce e peste e noroc sau muuullltttt antrenament!
Succes! Ar fi interesant sa ne povestesti ce ai facut!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Testare proiectile unice

Mesajde florinsarca pe 28 Mar 2022, 16:40

Interesant. O să încerc. Probele le fac din pură curiozitate . Am trecut la carabină de mult timp. Nostalgia mă îndeamnă uneori să mai merg și cu arma lisă la vânătoare de mistreți cu toate că gustul carabinei nu se pierde niciodată.. Mulțumesc, oricum..Vânat în cătare!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Testare proiectile unice

Mesajde violiv pe 29 Mar 2022, 08:15

Asta cu nostalgia e boala grea...
Si eu "testez" cu 2-3 boabe mai orice lisa imi intra in dulap, asa "la o adica", macar sa vad unde le trimite fata de punctul ochit. Am in dulap cateva zeci de unice de diferite feluri, unele inca nedeschisa cutia, altele de acum 30-40 ani ...
Trag la 30-35 m, 1-2-3 focuri si ma lamuresc.
Cand si cand, tot de nostalgie, mai iau cateva din vreun model mai nou aparut, sa vad ce "minune" este.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Testare proiectile unice

Mesajde AXP pe 29 Mar 2022, 09:15

Asta cu nostalgia, chiar ca este boala grea. :D La mine, sta frumos in dulap, o lisa semi cu teava cilindrica dedicata pentru unice, echipata cu punct rosu ... iese odata pe an din dulap la bibilit, degresat si iar gresat, ..., ca domiciliul nu si l-a parasit de vreo 3-4 ani ... :ymhug: :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Testare proiectile unice

Mesajde violiv pe 29 Mar 2022, 23:08

La mine, pe langa una cu teava lisa sistem bolt-action mai sta si o semi cu teava de 12 cu ghinturi si punct rosu, pentru care am si vreo 3-4 feluri de boabe ... am deschis cutiile numa' sa vad cum arata. Tot zic sa-i pun o luneta si sa incerc 100 m cu boabele astea moderne da' nu ma invrednicesc. Iar disparitia mistretilor nu ajuta deloc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Testare proiectile unice

Mesajde AXP pe 30 Mar 2022, 11:46

Ca bine imi spune nevasta mea, ..., diferenta dintre barbati si copii, sta doar in pretul jucariilor, :ymhug: ... :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Testare proiectile unice

Mesajde popaliviu pe 30 Mar 2022, 11:54

AXP scrie:Ca bine imi spune nevasta mea, ..., diferenta dintre barbati si copii, sta doar in pretul jucariilor, :ymhug: ... :D

Așa este. Doar că jucăriile de oameni mari, sunt mult mai periculoase! :D . Unele bineînțeles!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Testare proiectile unice

Mesajde florinsarca pe 31 Mar 2022, 20:25

Mai există unice de 30-40 de ani? Alt motiv de nostalgie.. Aș fi curios să încerc câteva. Nu am mai văzut demult așa ceva. Oricum, pentru vremurile acelea erau foarte bune. Țin minte, copil fiind , eram abonat la revista ,, Vânătorul și pescarul sportiv" mergeam la ,, filială" după revistă, intram și pe la magazinul de profil care era destul de bine aprovizionat, uitându-mă cu poftă la vânătorii care veneau să-și achiziționeze muniție. Se ofereau doar cartușe cu alice de 3 sau 4mm, iar pentru cei mai ,,aleși" se plasa și câte o cutie cu breneke , pe sub tejghea..
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Testare proiectile unice

Mesajde violiv pe 01 Apr 2022, 07:10

Cu ceva ani in urma, dupa ce ne-a controlat odata politia pe camp si a verificat toate cartusele din centura, nu cumva sa fie reincarcate, am facut un pic de ordine in dulap si am dat de niste unice incarcate pe vremuri, cu tata, cu ideal, bila crestata, brenneke clasic. Le-am luat si le-am tras la o vanatoare ... cam jumate nu au luat foc iar la restul am vazut cat de slabute erau, de fapt, in comparatie cu cartusele moderne. Pulberea foarte proasta de atunci era principalul factor limitativ. Am pastrat cateva de fabrica ... din nostalgie.
Fara niciun fel de dubiu, castigul major al ultimelor decade este la munitie. La arme e aproape nimic dar munitiile cu alice, unic, glont sint atat de mult peste alea din anii "90 ca ma intreb uneori cum naiba mai cadea ceva atinci ???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Testare proiectile unice

Mesajde Sly_Fox pe 01 Apr 2022, 12:15

Cartușe de fabrică încărcate cu unice mai există, dar sunt rare, pe la nostalgici sau moși care se pregătesc să pună armele în cui. În schimb există destule proiectile unice de toate felurile, neașezate în tuburi. Dar cum reîncărcatul este ilegal...
Cu brenneke-uri pe sub tejghea ce să zic, eu nu am văzut, se găseau destule, doar că separat, nu încărcate. Luai o cutie și-ți încărcai acasă. Cele mai multe unice însă erau home-made, aveau oamenii matrițe, turnau plumbul apoi scoteau bile crestate și idealuri. Puneau tradiționalul vârf de pulbere în plus, apoi bubuiau până tremurau țevile în bascule. Noroc că armele erau construite bine, că altfel vânătorii ar fi fost organizați în două cluburi, clubul ciungilor și clubul chiorilor.
Muniția era proastă, și cea de fabrică și cea manufacturată. Noroc că era vânat mult și până la finalul partidei de vânătoare tot pica ceva la raniță.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate