Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 07:47

10x22T

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

10x22T

Mesajde Ramian pe 31 Mar 2022, 12:35

Salutare. Am un prieten care poseda un Walter cu bile de cauciuc calibrul 10x22T nou cumpărat și ținut în seif pana când l-a vizitat colegii de la arme și datorita faptului ca între timp s-a modificat legislația l-au trimis sa o depună la un Armurier autorizat pentru distrugere, el neavând permis și nici nu intenționează să-și facă. Ma gândeam să-l iau eu dacă tot e degeaba, dar am ințeles ca nu se prea mai gaseste muniție pentru el, adica 10x22T și că ar fi indicat sa stau liniștit. Asa e ? Mulțumesc.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: 10x22T

Mesajde yoghi pe 31 Mar 2022, 13:15

"" nu are permis""

Si"" a venit politia...""

Ceva nu se potriveste.daca nu are permis oricum nu il poate vinde oficial


Si da.. cartuse nu prea se gasesc.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: 10x22T

Mesajde Alex83 pe 31 Mar 2022, 13:41

S-au luat vreodata la liber pistoalele cu bila?
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: 10x22T

Mesajde violiv pe 31 Mar 2022, 15:18

Da, la inceputuri, pe certificat de detinator.

Pistolul este un mare rahat cu mot, nu merita nici macar sa te gandesti la el. Nu-i bun la nimic, nici macar sa te joci cu el. Nu-ti va face decat probleme. Mai bine uita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 10x22T

Mesajde Ramian pe 31 Mar 2022, 17:38

Mulțumesc, am reținut și deja nici nu mai știu care este de fapt subiectul acestui topic. :roll:
Cât despre permis și politie, exact asa e, omul nu are permis ci o autorizație ceva cu care mergea cumpărată jucăria pe vremuri, și probabil ca l-au găsit în arhive uitat cu posesia armei fără îndeplinirea formelor legale în vigoare, l-au vizitat și au întocmit un proces verbal în care-l obliga să-l depună la armurier în 30 zile.
Tot asa am pățit și eu acum câțiva ani buni cu un P23 spaniol, cu CO2 și proiectile metalice de 4,5 mm, cumpărat doar cu buletinul, m-au chemat la miliție și mi-au dat termen să-mi fac permis sau sa scap de el prin armurier.
Mulțumesc încă o data pentru sfaturi! Zi faină să aveți!
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: 10x22T

Mesajde Croco pe 01 Apr 2022, 14:16

violiv scrie:Da, la inceputuri, pe certificat de detinator.

Pistolul este un mare rahat cu mot, nu merita nici macar sa te gandesti la el. Nu-i bun la nimic, nici macar sa te joci cu el. Nu-ti va face decat probleme. Mai bine uita.


Depinde de fiecare! Daca-ti place iti place. Personal nici eu nu rezonez cu arme scurte dar sunt si persoane pro. Ma uit imprejur!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: 10x22T

Mesajde yoghi pe 01 Apr 2022, 18:54

Sa inteleg ca""Nu rezonez cu arme scurte"" doar azi de 1aprile!?
Sau ai dat 1500E pe pistolul ala cu prasele portocalii sa te razbuni pe el? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: 10x22T

Mesajde violiv pe 02 Apr 2022, 07:58

Croco scrie:
violiv scrie:Da, la inceputuri, pe certificat de detinator.

Pistolul este un mare rahat cu mot, nu merita nici macar sa te gandesti la el. Nu-i bun la nimic, nici macar sa te joci cu el. Nu-ti va face decat probleme. Mai bine uita.


Depinde de fiecare! Daca-ti place iti place. Personal nici eu nu rezonez cu arme scurte dar sunt si persoane pro. Ma uit imprejur!


Nu era o parere generala despre arme scurte. Imi plac in egala masura cu lungile, am cateva si nu intentionez sa ma opresc.
Era o parere despre pistolul in cauza, un "zamac" slab, care foloseste o munitie si mai slaba, combinatia are efecte catre zero in situatia in care ar fi folosita in scopul pentru care a fost construita iar legislatia in privinta acestor arme este asa un rahat incat detinerea uneia mai mult incurca decat ajuta. Acum 10-12 ani erau 35-40.000 de posesori. De 5 ani se caseaza cu sutele lunar ... mare minune daca au mai ramas 3-4000 de posesori.

In plus, exista in lucru un proiect de modificare a legii in privinta lor. Daca trece, va trimite la topit cam tot ce exista la noi pentru ca impune niste caracteristici constructive pe care nu le are niciun model.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: 10x22T

Mesajde Croco pe 03 Apr 2022, 13:12

yoghi scrie:Sa inteleg ca""Nu rezonez cu arme scurte"" doar azi de 1aprile!?
Sau ai dat 1500E pe pistolul ala cu prasele portocalii sa te razbuni pe el? :D

De obicei fiecare vrea ce nu are! Bolnavul vrea sanatate, saracul vrea sa fie bogat, etc. Fie vorba intre noi a fost mai mult de 1500. A sfarsit ca “un fier” intr-un dulap! Mai oameni buni, starile se schimba, noroc ca nu suntem toata viata la fel!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate