Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 14:39

RWS Drive Hunt

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

RWS Drive Hunt

Mesajde mialxx pe 27 Mai 2022, 22:41

Servus.
RWS au inventat un nou glont, DH. fara plumb. Se gaseste in doar trei cal. 308W, 30-06 si 300wm, toate de 10,7g. Curios cind il gasesc in Magazin, cu siguranta o sa-l probez in toamna la goana.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: RWS Drive Hunt

Mesajde waidmannsheil pe 28 Mai 2022, 17:57

Salut,

Bun sau nu, rămâne de văzut...
Momentan în România nu prea mai găsești muniții, nici nu a început bine sezonul și deja trebuie să trec la altă muniție. Întâi nu am mai găsit Geco (la mine era cea pe care o foloseam uzual), am trecut pe Winchester, nu am mai găsit nici d'aia, acum trebuie să reglez pe Norma... Și nu am vreun calibru exotic, ci .30-06 .

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: RWS Drive Hunt

Mesajde violiv pe 31 Mai 2022, 07:23

Mult spus "au inventat". In privinta monolitelor, europenii au luat startul ceva mai tarziu si mai lent. Incearca sa se adapteze la "moda" si eventuale cerinte legislative care fac plumbul prohibit. La fel ca celelate 99 de modele existente deja pe piata, reusesc intr-o masura variabila. Desi pe afara nu sint mari diferente, la comportament sint si chiar foarte mari.
La prima vedere, forma il cam face proiectil "de goana". La a doua privire, masa micuta nu ma atrage asa tare sa-l incerc. RWS a reusit bine cu SpeedTip Profi sa impace zborul lin la distanta cu efectul bun in tinta, chiar si la goana. Sa asteptam pareri de la cei care au acces mai rapid la el ... si mai au si goane.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RWS Drive Hunt

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mai 2022, 13:38

Bun sau nu, seamănă cu o gumă de șters. Ar putea să-l vândă mai mult sub formă de suvenir, așa cum este, cu tot cu tub. Ai scris ceva greșit pe o hârtie, scoți RWS-ul și ștergi. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate